Русија - смена во надворешната политика?

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.443
Не си земам лично ништо, ти си пристрасен.
Бафра е хипик, мајни го.
Абе море, и да сум пристрасен што има врска, на оваа тема не ми се кара, нит ми се инаети, тоа ќе го намали квалитеот на дискусијата... тука се надмудруваме на едно добро ниво, без да се навредиме. Тука ако видиш наназад, дури и берик ме лајка :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Абе море, и да сум пристрасен што има врска, на оваа тема не ми се кара, нит ми се инаети, тоа ќе го намали квалитеот на дискусијата... тука се надмудруваме на едно добро ниво, без да се навредиме. Тука ако видиш наназад, дури и берик ме лајка :)
Како бе нема врска дали си или не си :pos: која дискусија ќе биде ако не сме по објективни ?
И Берик е хипик...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.443
Како бе нема врска дали си или не си :pos: која дискусија ќе биде ако не сме по објективни ?
И Берик е хипик...
Види се, ај прочитај ја наназад неколку страни дискусијата, и види што се збори... Сегде повторорувам дека
1. САД се број еден сеуште и тоа доста цврство стојат.
2. Русија има доста поповолна геостратешка положба и тоа е факт.
3. САД не успеа до крај да ја имобилизира Руската воена моќ.
4. Русија воена и геостратешка моќ последните 10 години рапидно расте.
Ова се објективните факти, оружјето поготово она стратешкото, не сме го виделе во акција сеуште, за да знаеме кое е подобро, па можеме да нагаѓаме од рекламите што ги слушаме за него...
Е сега некои работи се и мерливи, како на пример ракетната технологија на Русија, која е бајаги понапред од американската, а тоа и Американците го кажуваат, а и како што видовме во тој постот споредуваат Руска ракета од 1974 со Америчка од 2017... и Руската има подобри карактеристики и апла кажуваат дека со помош на Украина САД ја произведува и ја користи таа балистичка интерконтинентална ракета. Зошто побогу мислиш дека јас не сум објективен ???
 
B

Bafra

Гостин
Стратешкото вооружување служи за мерење мускули кој колку кого ќе уништи... Е сега САД сакаа со антиракетниот систем што го поставија околу Русија, да ја неутрализираат таа стратешка (нуклеарна моќ на Русија) и да ја стават во клинч, ама очигледно не успеаја во тоа иако буквално ја обиколија со нивните системи.

Дури и доколку гледаме на плескање на други, или таканаречени прокси војни, пошто и на тоа се осврнав во постот.. Замисли колку малку им треба на Русите да ја бранат територијата на Донбас, со една паравоена единица, која буквално се вооружа крадејќи им го оружјето на Украинците. А колку на пример ќе им биде тешко на САД, да пробат да ја одбранат остатокот на Украина доколку Русија ги набилда проруските сили во Донбас и овие тргнат да ја завземат цела Јужна Украина.

Зборот ми е, на САД му е доста скапа секоја интервенција во Европа и Азија, додека Европа и Азија се буквално дворот на Русија...[DOUBLEPOST=1521247085][/DOUBLEPOST]
Одкако пребегнатите наци научници ја избустале нивната заостаната ракетна технологија ...

Ефективноста на нивните ракетни оружја на САД кои излегле на крајот на 43 била незначителна во вс2, со оглед на тоа што и малите деца слушнале за В1 и В2 ракетите или за Катјушите, додека ракетната технологија на САД во вс2 никој не ја спомнува...
Ете сам си одговори како центарот на моќ се префрла. (y)
Германија во тој период е алфа и омега за технолошки развој, но со шпионажа и губење на војната 90% од научниците пребегнуваат во САД. После тоа јасно е како САД преземаат улогата.

Значи САД од банкротирана земја, се развива во бр.1 , а Русија поради социјализам и комунизам никогаш нема да успее да достигне значаен развој.

Реков бисери нема за секого, ама ова е за другите:
Еден од најзаслужните за развој на Германската технологија е Австриец- Viktor Shauberger.
Русите го барале ама ЦИА си го земала и сите пронајдоци, знаења се кај нив.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Стратешкото вооружување служи за мерење мускули кој колку кого ќе уништи... Е сега САД сакаа со антиракетниот систем што го поставија околу Русија, да ја неутрализираат таа стратешка (нуклеарна моќ на Русија) и да ја стават во клинч, ама очигледно не успеаја во тоа иако буквално ја обиколија со нивните системи.

Дури и доколку гледаме на плескање на други, или таканаречени прокси војни, пошто и на тоа се осврнав во постот.. Замисли колку малку им треба на Русите да ја бранат територијата на Донбас, со една паравоена единица, која буквално се вооружа крадејќи им го оружјето на Украинците. А колку на пример ќе им биде тешко на САД, да пробат да ја одбранат остатокот на Украина доколку Русија ги набилда проруските сили во Донбас и овие тргнат да ја завземат цела Јужна Украина.

Зборот ми е, на САД му е доста скапа секоја интервенција во Европа и Азија, додека Европа и Азија се буквално дворот на Русија...
Види, сето тоа е бафер зона за намалување на последиците во ситуација на судир од такви размери, ниту еден научен труд не сум прочитал дека во едно такво сценарио ќе има победник. Значи целта не е и не може да биде нечија неутрализација.

Обратно размисли сега за да ја видиш поголемата вистинска слика, кога Русија може да му го прави истото на САД во нивниот двор, без разлика на цената?
Како Русија го зголемуваше своето влијание надвор од своите граници и како тоа одеше се подалеку, САД се повеќе се приближуваше кон нивните граници, постои договорот од Јалта според кој се поделени сферите на влијанија и поставени одредени тампон зони, кратко по распадот на Југославија и Варшавски пакт Кисинџер напиша дека ако тој вакум не се искористи за брза партија шах ќе дојде ситуација повторно на играње опасни игри, ко шо глеаме на добар пат сме ние, а и ни најавија дека на линијата на огнот сме така да...

Прво САД има сеуште ресурси да води такви скапи кампањи, без разлика на цената, а играаат ете и самиот велиш во предворјето на Русија, значи едните влечат чисто дефанзивни потези, така да заклучи сам како стојат работите.

Никогаш нема САД да поведе директна агресија врз Русија и обратно, ама затоа пак ќе расте интензитетот на прокси воени конфликти и тоа експоненцијално.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.511
Поени од реакции
36.464
До војна помеѓу Русија и САД не може да дојде оти во таа војна победник нема да има. "Војната" меѓу нив се води на друг начин со обиди за дестабилизација на системот на другата држава од внатре како што е на пример со американското финансирање на "борци за човекови права" во Русија и руското мешање во изборите во САД и Брегзит. И тоа не сум сигурен дали би сакале да го играат до крај. Евентуално крахирање на Русија или на САД би значело голема нестабилност, од проста причина што не се знае во чии раце ќе паднат нуклеарните оружја и можност истите да бидат искористени од некоја будала или напален генерал. Повеќе веројатно е дека би продолжил тој нивни судир преку прокси војни и повремено мерење на ташаци.

Нивното нуклеарно вооружување е пример за Nash equilibrium (Нешов еквилибриум). Една страна има оружје што може да ја уништи другата страна. Другата страна го набавува истото оружје. Доколку една од страните го искористи нејзиното оружје кон другата страна, резултатот е дека и двете страни ќе бидат уништени. Не постои мотивација кај која било страна за користење на нуклеарното оружје ниту мотивација за разоружување.
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Нуклеарна пролиферација се вика тоа колку шо знам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.443
До војна помеѓу Русија и САД не може да дојде оти во таа војна победник нема да има. "Војната" меѓу нив се води на друг начин со обиди за дестабилизација на системот на другата држава од внатре како што е на пример со американското финансирање на "борци за човекови права" во Русија и руското мешање во изборите во САД и Брегзит. И тоа не сум сигурен дали би сакале да го играат до крај. Евентуално крахирање на Русија или на САД би значело голема нестабилност, од проста причина што не се знае во чии раце ќе паднат нуклеарните оружја и можност истите да бидат искористени од некоја будала или напален генерал. Повеќе веројатно е дека би продолжил тој нивни судир преку прокси војни и повремено мерење на ташаци.

Нивното нуклеарно вооружување е пример за Nash equilibrium (Нешов еквилибриум). Една страна има оружје што може да ја уништи другата страна. Другата страна го набавува истото оружје. Доколку една од страните го искористи нејзиното оружје кон другата страна, резултатот е дека и двете страни ќе бидат уништени. Не постои мотивација кај која било страна за користење на нуклеарното оружје ниту мотивација за разоружување.
Ова е во голема мера вистина, за жал, тука страдаат они држави кои се поларизирани.. Тоа може да се каже дека сме ние во моментов.. Ароганцијата на Албанците и поддршката што ја имаат од САД, ќе ги фрли Македонците во прегратки на Русија, при евентуален конфликт, сакале ние или неќеле.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.511
Поени од реакции
36.464
Нуклеарна пролиферација се вика тоа колку шо знам.
На ова мислев.

Mutual assured destruction or mutually assured destruction (MAD) is a doctrine of military strategy and national security policy in which a full-scale use of nuclear weapons by two or more opposing sides would cause the complete annihilation of both the attacker and the defender (see pre-emptive nuclear strike and second strike).[1] It is based on the theory of deterrence, which holds that the threat of using strong weapons against the enemy prevents the enemy's use of those same weapons. The strategy is a form of Nash equilibrium in which, once armed, neither side has any incentive to initiate a conflict or to disarm.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.443
На ова мислев.

Mutual assured destruction or mutually assured destruction (MAD) is a doctrine of military strategy and national security policy in which a full-scale use of nuclear weapons by two or more opposing sides would cause the complete annihilation of both the attacker and the defender (see pre-emptive nuclear strike and second strike).[1] It is based on the theory of deterrence, which holds that the threat of using strong weapons against the enemy prevents the enemy's use of those same weapons. The strategy is a form of Nash equilibrium in which, once armed, neither side has any incentive to initiate a conflict or to disarm.
САД пробаа безуспешно со штитот да го неутрализираат нуклеарното вооружување на Русија, значи тоа е на некој начин агресија...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.707
Поени од реакции
11.967
...

Ароганцијата на Албанците и поддршката што ја имаат од САД, ќе ги фрли Македонците во прегратки на Русија, при евентуален конфликт, сакале ние или неќеле.
На Свети Никад.

Принципот раздели па владеј функционира беспрекорно на Балканот, одлично функционирал во Отоманска Империја, одлично функционираше за време на Прва Светска Војна и Втора Светска Војна, и одлично функционира до денешен ден.

Поголема е веројатноста за македонски Аугусто Пиноче поставен од страна на западот за да танцува на нивната музика, отколку Македонците преку ноќ да се фрлат во прегратките на мајка Русија, која и онака воопшто не ја сакаат, бидејќи никогаш не се залагала за слободна и независна Македонија - со исклучок на Втората Светска Војна кога тогашниот Советски Сојуз ги поддржувал сите вооружени сили кои се бореле против Нацистичка Германија.

Ако не се случеше Операција Барбароса на 22 јуни 1941, или уште полошо, ако Советскиот Сојуз се придружеше на силите на Оската - за што се планираа преговори - ниту АВНОЈ, ниту АСНОМ ќе беа признаени од страна на СССР, а уште помалку па поддржани од страна на СССР.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.443
На Свети Никад.

Принципот раздели па владеј функционира беспрекорно на Балканот, одлично функционирал во Отоманска Империја, одлично функционираше за време на Прва Светска Војна и Втора Светска Војна, и одлично функционира до денешен ден.

Поголема е веројатноста за македонски Аугусто Пиноче поставен од страна на западот за да танцува на нивната музика, отколку Македонците преку ноќ да се фрлат во прегратките на мајка Русија, која и онака воопшто не ја сакаат, бидејќи никогаш не се залагала за слободна и независна Македонија - со исклучок на Втората Светска Војна кога тогашниот Советски Сојуз ги поддржувал сите вооружени сили кои се бореле против Нацистичка Германија.

Ако не се случеше Операција Барбароса на 22 јуни 1941, или уште полошо, ако Советскиот Сојуз се придружеше на силите на Оската - за што се планираа преговори - ниту АВНОЈ, ниту АСНОМ ќе беа признаени од страна на СССР, а уште помалку па поддржани од страна на СССР.
Абе вака кога го кажуваш можеби личи логично, ама збориме за веќе подалечно минато од 70тина години и систем кој во многушто е изменет... И политичка ситуација која е сосема поинаква...

И Сталин беше со Израел до 52, ама после стори све за да ги уништи...

Доколку во Македонија ситуацијата ескалира, што во голема мера како што стојат работите има шанса за тоа... Секој кој декларативно би дошол да не одбрани ќе е добре дојден и ти прв ќе излезеш со Руско знаме да го чекаш чичко Стрелкин тука, кога ќе видиш на видео како некој муџо ти го обезглавува комшијата... Затоа не се прај многу јунак...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.655
Поени од реакции
40.707
Ете сам си одговори како центарот на моќ се префрла. (y)
Германија во тој период е алфа и омега за технолошки развој, но со шпионажа и губење на војната 90% од научниците пребегнуваат во САД. После тоа јасно е како САД преземаат улогата.

Значи САД од банкротирана земја, се развива во бр.1 , а Русија поради социјализам и комунизам никогаш нема да успее да достигне значаен развој.

Реков бисери нема за секого, ама ова е за другите:
Еден од најзаслужните за развој на Германската технологија е Австриец- Viktor Shauberger.
Русите го барале ама ЦИА си го земала и сите пронајдоци, знаења се кај нив.
Кој ти е овој Виктор? Дај кажи нешто за него, не можам да најдам ништо на нет
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
На ова мислев.

Mutual assured destruction or mutually assured destruction (MAD) is a doctrine of military strategy and national security policy in which a full-scale use of nuclear weapons by two or more opposing sides would cause the complete annihilation of both the attacker and the defender (see pre-emptive nuclear strike and second strike).[1] It is based on the theory of deterrence, which holds that the threat of using strong weapons against the enemy prevents the enemy's use of those same weapons. The strategy is a form of Nash equilibrium in which, once armed, neither side has any incentive to initiate a conflict or to disarm.

Dead Hand (Russian: Система «Периметр», Systema "Perimetr", lit. "Perimeter" System, with the GRAU Index 15E601, Cyrillic: 15Э601),[1] also known as Perimeter,[2] was a Cold War-era automatic nuclear-control system used by the Soviet Union.[3] General speculation from insiders alleges that the system remains in use in the post-Soviet Russian Federation as well.[4][5] An example of fail-deadly and mutual assured destructiondeterrence, it can automatically trigger the launch of the Russian intercontinental ballistic missiles (ICBMs) by sending a pre-entered highest-authority order from the General Staff of the Armed Forces, Strategic Missile Force Management to command posts and individual silos if a nuclear strike is detected by seismic, light, radioactivity, and overpressure sensors even with the commanding elements fully destroyed. By most accounts, it is normally switched off and is supposed to be activated during dangerous crises only; however, it is said to remain fully functional and able to serve its purpose whenever it may be needed.[6] A similar system existed in the U.S. known as the AN/DRC-8 Emergency Rocket Communications System (ERCS).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom