Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.492
Поени од реакции
22.512
Важи, и посебно да ма информираш ако идат мигранти.
Tie ni mene ne mi se nesto posebno interesni, taka da najverojatno drugi ke ne informiraat. Za se drugo sto nepostoi ke storam niet i prvo tebe ke ti kazam. Dodusa se gleda deka ne si vo tek. Sega vo moda bilo deka vsusnost se ste znaele godini i godini prethodno i onaka samo ste glumele ludilo. Kaj da e ocekuvam sveceno da izjavis deka se ova tebe ti bilo jasno nekade od koga si stanal polnopraven clen na VMRO, so kniska so se nekade vo sedumdesetite godini na minatiot vek.[DOUBLEPOST=1521304980][/DOUBLEPOST]Sp
Да, ама правилата на форумов се јасни, а некогаш и дел од модераторите делеа и казнени (верувал или не) за кршење на правилата на форумов. Јас зборувам за правилата и за тоа дека не напиша апсолутно ништо паметно, а притоа ми реплицираше. Затоа и доби таква реплика. Денес опомена по опомена за на крајот некој кој води крајно деструктнивна дебата полна со навредливи зборови, можеби и ќе добие некаква санкција. Можноста е мала, но не е изземена од процесот.
И нема зошто јас да го менувам моето јатинично корисничко име. “Се’ што не е забрането е дозволено.“ :unsure:
Spored tebe ne napisav nisto pametno. Spored mene ne bi rekol. Pun kurac mi e od blagonadezni filozofi koj kako po nekoe nepisano pravilo na filozovskata fela tuka na forumot ke otekuvaat madinja dali zapirkata bila na pravoto mesto ili edno mesto ponapred ili kako ti vo slucajot oti sum pisel na latinica. Oti mi se mozi ete zatoa. Ajde izfilozofiraj go ova, potrosi nekoja strana.
 
Последно уредено:

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.367
Поени од реакции
3.524
Овој Апасиев се гледа дека е паметен човек, али ако сака во иднина да успее на политичката сцена ќе мора да им остави простор и на неговите луѓе од партијата да се "изрекламираат" пред народот.
Вака кога ќе помислиш на Левица како партија ти текнува само на Апасиев и никој друг.
Apasiev nikogas nema da uspee vo politikata. Covekot e ednostavno premnogu zabegan da bide politicki lider. Ne mu pomaga ni faktot deka e ufilman eksentrik.
Covekot ednostavno cel zivot ke sere za se i seshto i toa e toa.

Drugite od partijata mu se site so IQ < 90
Ufilmani faci bez elementarno poznavanje na istorija i ekonomija koi naogjaat izvor na vnimanie kon sebesi so postiranje revolucionerni sliki na fejsbuk. Topovsko meso za site kaprici na Apasiev.

Koga i da se najdam vo neformalen razgovor so nekoj od niv probuvam da im ukazam kolku se vo zabluda so nivnite utopiski veruvanja ama ne moze covek da se dokaze so faci so IQ < 90
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.492
Поени од реакции
22.512
Apasiev nikogas nema da uspee vo politikata. Covekot e ednostavno premnogu zabegan da bide politicki lider. Ne mu pomaga ni faktot deka e ufilman eksentrik.
Covekot ednostavno cel zivot ke sere za se i seshto i toa e toa.

Drugite od partijata mu se site so IQ < 90
Ufilmani faci bez najmalo poznavanje na istorija i ekonomija koi naogjaat izvor na vnimanie kon sebesi so postiranje sliki na fejsbuk.
Ko uspeja Zaev nisto poveke ne me cudi. Ko imalo retardi koi protestiraja, krseja, farbaja i na krajot pri zdrava svest i sovest go glasaja, zosto eden den istite tie ne bi go pravele istoto i za ovoj. Ete pocni od tebe na primer.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.367
Поени од реакции
3.524
Ko uspeja Zaev nisto poveke ne me cudi. Ko imalo retardi koi protestiraja, krseja, farbaja i na krajot pri zdrava svest i sovest go glasaja, zosto eden den istite tie ne bi go pravele istoto i za ovoj. Ete pocni od tebe na primer.
Jas ne glasav da dojde Zaev na vlast, jas glasav da padne Grujo od vlast. Ima razlika.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.492
Поени од реакции
22.512
Jas ne glasav da dojde Zaev na vlast, jas glasav da padne Grujo od vlast. Ima razlika.
A dobro be genij. Koj mislese koj ke dojdi. Ili ne pomisli na toa. I kako odi toa protiv glasanje na izbori. Vi davaja posebni livcinja na koe zaokruzuvas za koj si protiv ili kako?
I da ima razlika. Ete ja gledame skoro sekoj den. Na slednite pak protiv da glasas.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Jas ne glasav da dojde Zaev na vlast, jas glasav da padne Grujo od vlast. Ima razlika.
Nema, isto e.
Aj vaka edna retrospektiva, vmrovcite so grujo kradele neli. Eve dojde zivotot i cesna vlada i platenici. E sega realno kazete sarenopederi, koga bese podobro, vo vreme na kradenjeto na patorot ili koga ve krade el crpnatiot plus vi mocaat na glavata i drzavata i ve guzat na divi pleminja, pritoa poimot ekonomija kako da ne postoi, osven skodi bez tender?
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
Jas ne glasav da dojde Zaev na vlast, jas glasav da padne Grujo od vlast. Ima razlika.
За да дојде некој многу полош од Грујо?

Е тука е разликата. Грујо ќе паднеше и ако сите гласаа за Левица, па Апасиев да застанеше на чело на државата. Милион пати подобар премиер ќе беше од Заев. Но ете, постојат луѓе како тебе што мислат дека Апасиев не го бива, а Заев го бива... :tapp:
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.367
Поени од реакции
3.524
A dobro be genij. Koj mislese koj ke dojdi. Ili ne pomisli na toa. I kako odi toa protiv glasanje na izbori. Vi davaja posebni livcinja na koe zaokruzuvas za koj si protiv ili kako?
Vaka ide toa
Odluciv deka ne sakam povekje da bidam zaloznik na Gruevski i familijata
Donesov pragmaticna odluka da glasam za SDSM i Zaev, zatoa sto Zaev imase najgolemi sansi da pobedi i da mi se ostvari prvicnata zelba.

Ako te interesira poveke ovoj misloven pristap, procitaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Realpolitik

Nema, isto e.
Aj vaka edna retrospektiva, vmrovcite so grujo kradele neli. Eve dojde zivotot i cesna vlada i platenici. E sega realno kazete sarenopederi, koga bese podobro, vo vreme na kradenjeto na patorot ili koga ve krade el crpnatiot plus vi mocaat na glavata i drzavata i ve guzat na divi pleminja, pritoa poimot ekonomija kako da ne postoi, osven skodi bez tender?
Nikoj nisto ne ukrade do sega, ne znam za sto zboruvas?
Zakonot za jazici e druga rabota, i mene mi smeta kako i na site, ama tuka uste ne e se zavrseno...

За да дојде некој многу полош од Грујо?

Е тука е разликата. Грујо ќе паднеше и ако сите гласаа за Левица, па Апасиев да застанеше на чело на државата. Милион пати подобар премиер ќе беше од Заев. Но ете, постојат луѓе како тебе што мислат дека Апасиев не го бива, а Заев го бива... :tapp:
Hahahaha
Ne bi sakal ni da pomislam sto ke se sluci koga bi dosol Apasiev na vlast. Konfiskacija, nacionalizacija, golem skok nanapred mozebi :D:D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.051
Поени од реакции
16.155
Слушнавме како преговарал за кинеските провизии, а од друга страна го имавме и Заев како бара мито. Разликата е во тоа што има докази дека тој ја зел таа провизија, а Заев дека не го зел митото. Кривичното дело е поголемо во првиот случај, иако несомнено и 2-те се кривични дела, ако судиме врз база на она што го знаеме, слушнавме, па и видовме.

Цврто застана зад Абдилаќим Менделеев. Правото на протест и здружување е Устанво загарандирано, Уставниче, ако работодавачите и работниците имаат право да се зачленуваат во синдкални организации кои ќе се грижат и борат за нивните права, тогаш секој има право и можност да се дигне поради неправдата со која се соочува, организирано или не. Тоа беше почетокот на крајот на Груевски. Со месеци не сакаше да ги прими ни студентите, ни професорите, ни стедношколците, па потоа дојдоа и стечајците и власта почна да му се клати. Да ги примеше министерот, сето тоа ќе се заткриеше и тој ќе испаднеше победник. Му се случи народ, народски кажано.

Сакаш со ред!? Јустинијан Први, цар Самоил, Гемиџиите (првата организирана терорисичка организација во Европа, за кои сметам дека сакале и да ги ограбат банките), Хасан Приштина (да го постави градоначалникот на Чаир, кој беше во коалиција со Никола) и Тодор Александров. Покрај тоа што мислам дека има 2 споменик од Филиш 2ри и еден на Александар Велики кои немаат многу придонесено за нашата нација (прочитај ги детала од Манфреди), но нека бидат чиста туристичка атракција, иако поклопувањето на спомениците е крајно глупаво. Истото го мислам и за оние кои се поставени на “Мостот на цивилизациите“. :)
Нема никакви докази дека Кинеската компанија дала МИТО, ако имаше ќе беа и тие тужени а договорот раскинат на нивна штета или евентуално ќе плаќаа пенали. Сега имаме друго, они бараат плус пари бидејќи ситуацијата на теренот отстапува од проектот за автопатот.
еве сега пример како се постапува ако има сомневање за мито, се притвара наш политичар но и му се зема пасошот на странецот кој соработувал со него...
За Заев има само аудио доказ дека барал МИТО, но има писмен документ доказ, општина Струмица легализиреала огромна хациенда вон рокот за легализација па никому ништо. ( и тоа пред чадорот да го форсира Заев)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
So e pogolem grev, kradenjeto na patorot i familijata ili ova mocanje na drzavata i narodot veke god dena?[DOUBLEPOST=1521306541][/DOUBLEPOST]
Нема никакви докази дека Кинеската компанија дала МИТО, ако имаше ќе беа и тие тужени а договорот раскинат на нивна штета или евентуално ќе плаќаа пенали. Сега имаме друго, они бараат плус пари бидејќи ситуацијата на теренот отстапува од проектот за автопатот.
еве сега пример како се постапува ако има сомневање за мито, се притвара наш политичар но и му се зема пасошот на странецот кој соработувал со него...
За Заев има само аудио доказ дека барал МИТО, но има писмен документ доказ, општина Струмица легализиреала огромна хациенда вон рокот за легализација па никому ништо. ( и тоа пред чадорот да го форсира Заев)
Abe i 400.000 fantomski glasaci naednas gi snema, so e rabotata, ima li nekoj od kurtonoidite da ni objasni kako sega ova.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Нашоw кој да ми wеплициwa, патриотот со бугарски пасош.

Е сега вака, по ред;

Прво; Грујо ќе се спомнува многу пати, милион пати. Знаеш зошто?
З'ш Грукислав ги прифати истите барања а сега изиграва тепач као ништо да не се десило бре пиле, затоа нон стоп ќе го спомувам Грукислав колку и да ве боли тоа, Грукислав.

Второ; нема никакво оправдување (законот за јазици) а најмалку гласни треба да се "грујовите мадиња" како што велеше еден батка а уште помалку некој продаден, ебен газ со пасош. Е затоа во секоја ебена прилика ќе го спомувам Грукислав и лицемерите кои ќутеа ко дунди додека се амнестираа терористи и додека стопанот славеше победа/влада (го прифатил истиот закон).

Трето; форумов беше и ќе си остане центар за кртичко размислување.



Втора рунда;

Прво; се знае за што казнувам, посебно ликови како тебе кои лажно обвинуваат и спамираат.
Второ; приказната ти е Данил Хармс само што нема никаква поука.



Истото ќе го правеше што и Заијев.


Убава сликичка само кога веќе некој е објективен и "патриот" требало да ја стави и таа за Хашките случаји и ова за законот за јазици кој го прифатил Грукислав, дури славеше победа (влада) човекот имајте малку респекат.
Грујо ти ќе го спомнуваш уште долго пошто друго и не знаеш нити па ти наложија од штаб нешто поинаку. Мене не ме боли,ама тоа нека не те спречува безуспешно да ми импутираш наводна вмровштина.пошо другсдр опција-независен е непоимлива во твојот сдсм-дпмне свет. За тебе е несфстливо некој да не е ни сдсм ни вмро. И твојот алгоритам е овој:
1. Овој е сдсм, океј е.
2. Овој не е сдсм,ондак е вмро.
Мора да е многу интересно да се живее во твојот бинарен свет. Многу едноставно. Или си сдсм или си вмро.
Мора да им се признае на мин. За Вистина за двата успешни наративи што ги наметнаа во последно време.
1. Збори за Грујо и префрлај им на сите дека ќутеле и сеа мораат да ќутат.
2. Секој што ќе спомне против националистичките гомненици на ДУИ,обвини го дека е националист.
Ај сеа пак кажи кој смее да се буни а кој не само заради твојата претстава кој што правел изминатите 11 години.
Пошто нели твојата претстава за реалноста е единствената валидна и ултимативна.
Ако ти речеш дека некој не се бунел,тоа е тоа. Крај на дискусијата.
Форумов почна надоле со летко а продолжи со твојата наводна "објективност" во спамирање на темава со "грујо,грујо"... Пак ќе те прашам,која година покажува твојот часовник?2014? Пошо Грујо не е thing веќе 3 години.
За пасошот...прво пробаа десничарите на таа карта,не успеа. Сеа ти ќе ми продаваш муда за бубрези за бугарски пасош? Откога Заев потпиша со две раце договорот и почна да брише историја? Која шизофренија. Во две реченици,две спротивни тези.
Инаку да,индивидуалната одлука на некој граѓанин е сосема доволна причина да се усвои и брани законот за двојазичност. Ама само во твојата глава и твојот бинарен свет сдсм-дпмне.
Каков е тој свет во кој врвен дострел е да дојдеш до модератор ниво и да се пенавиш на тема бранејќи ги гомениците на твојот омилен криминалец... Бинарен?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.803
Поени од реакции
72.067
Реков дека не пишувам повеќе во темава, но морам да направам отстапка бидејќи имаш дадено добра анализа, интересен коментар и не си бот како кеб, вао, викед итн.

Со тебе се согласувам со скоро се, освен во една работа. Тоа е индиферентноста кон носењето на двојазичноста.
Албанците на Македонија(ок пола МК) гледаат како окупирана територија од "словените", ова го мисли секој од нив. Ние сме нивни угнетувачи и они се тука да си вратат тоа што е нивно, иако вистината е обратна од тоа што они го кажуваат.
Со воведување на двојазичност албанизацијата ќе влезе во најсилна можна брзина и ќе не прегази нас Македонците како мравки. Уште 200к косовари ќе се населат тука бидејќи исто им се фаќа дали живеат во Косово или во Македонија, дури и подобро ќе им биде овде со повеќе права. Исто така ќе требаат и учители на албански, преведувачи...прашање на време е кога ќе почне да се изучува албанскиот задолжително во училиштата. Ем немора да учи окупаторски словенски јазик, ем ќе си збори на мајчин јазик и плус ќе си цица пари од "окупаторите".
Ќе можат комотно на полицаец или контролор на ЈСП да не му одговори ако го фати како се вози шверц и да се чека преведувач. Ова нормално за инат ќе го прават.
Вчера на топ тема оној Кадриу што е универзитетски професор, што треба да ја претставува албанската интелектуална сфера му се мочаше во фаца на Апасиев "хехе ќе видиме дали нема да се воведе". Го прашува Апасиев зошто на твојот универзитет нема табла на Македонски јазик и зошто не си казнет, а овој "хехе па ќе ставиме сега бе хехе". Апасиев е левичар, но се гледа дека паметот не му дава да го убие целосно национализмот во себе. “You can be full of kindness and love, but you cannot sleep next to a mad dog,”
Кога овој "интелектуалец" се понаша ко најголем шовинист лаганица, што останува со обичните "прости" албанци. Затоа воопшто не ги жалам, они многу добро знаат што прават и они радо би живееле во свињарник се додека не го остварат сонот на голема Илирида.

За ДПНЕ и СДС јас се изјаснив на темава пред избори. Решението не е бирање на помалото зло од двете партии на сите избори и се така во круг. Решението е анихилација на двете партии до срж и сите нивни куртони. Македонското општество е одлично поделено на две страни што се борат за позиција во администрација, и која од нив да победи мора да коалицира со ДУИ како што ти кажа, и нормално да им даде по нешто на албанците. Со сите избори ние само губиме се повеќе и повеќе.
Сега му е мајката да се види дали ќе не биде или нема да не биде, но се разбира дека НЕМА да не биде. Зошто? Бидејќи очигледно раздорот кај Македонците е преголем и нив ги боли курот дали ќе станеме Шиптарија за 30-40 години се додека они можат да се ревашнираат политички на своите противници од другата македонска партија.
А најтрагично е што ова се 40-50% од населението и го задушуваат неутралното гласачко тело што веќе има изгубено секаква надеж за некакво подобро утре.
Па јас се гладам утре да се собереме 500 илјади на протест и да искочам јас на бина да кењам како треба да матер да им ебеме на сите крвници од 91', луѓе како ѓорги, кеб, иреал, вао ќе ме дигнат на клоци бидејќи сум им го чепнал пастирот, а им нудам подобра иднина. Жално.

И не, не е прерано за носење впечатоци во врска со Заев, нема ништо позитивно да искочи од него и неговата влада. Ветија дебати, ветија економија, ветија реформи, а година дена гледаме само стагнација во сите важни сфери. Имаме само зборење за промена на име, воведување на двојазичност и дефокусирање на јавноста. Сакаше да ја направи Македонија Европска држава, а ја направи најНЕевропска држава со кршење на уставот, политички ревашнизам и улична правда. Неколку пати беше опоменат од ЕУ, а сега веќе имаме и директни критики и дека само се одалечуваме од патот кон ЕУ. А нели тоа беше примарната цел.

Сите ние сакаме да влеземе во ЕУ и НАТО, но нема да отстапам од името, јазикот и идентитетот како цена за влезот во нив. Што ќе ми е ЕУ ако мојот идентитет не постои повеќе. Шо фајде ако дома се нарекувам Македонец, а надвор горнодупенмакедонец или граѓанин на РМ.

И после сето ова, иако знам какви говна од сонародници имам и дека би ми забиле нож во прва прилика, мене се уште не ми е воопшто сеедно за ситуацијата и за иднината на државата и моите деца, роднини, пријатели, останати македонци.
Многу добро знам како Албанците гледаат на Македонците. Како што кажа, за нив ние сме окупатори, поради нас се сиромашни, ги апсиме, ги малтретираме.
Но, тие имаат вакво мислење затоа што се неуки. Затоа што ова го учат во училиштата. Затоа што вака ги учат по џамиите.
Дали институциите преземале нешто по ова прашање или размислуваат да преземат?
Одговорот е не и на двете прашање.
Така им одговара и на македонските и на албанските политичари. Затоа, мојата констатација е дека единствен спас за нас како Македонци е албанците магично да се дегетоизираат (врска немам кој збор е обратен од гетоизација) и да се образуваат преку ноќ.
Да сфатат дека бедата им ја предизвикуваат нашите и нивните политичари, а не обичниот македонец.
Да сфатат дека и цела власт во Македонија да биде во нивни раце, сеуште ќе ги чека беден живот, сеуште ќе живеат од земјоделство и парите од странство.

Еве да видиме во која насока се движи Македонија во моментов.

1. Бројот на Албанците се зголемува, бројот на Македонците се намалува. Сме говореле многу пати на таа тема, попис нема, ама бројот на основци доволно говори.
2. Младите Македонци и Албанци мечтаат за странство. Разликата е што Македонците веќе не ни помислуваат на враќање тука, а Албанецот прехранува фамилија од 15 души со парите кои ги заработува на страна. Се менуваат времињата и кај нив, со појавата на интернетот почна и нивната младина да има поразличен став.
3. Македонските села СЕ МРТВИ. Албанските се преполни. Токму овие Албанци од селата ќе се преселат по градовите и они се тие што ги прават сите проблеми, бидејќи се најзаостанати и немаат допир со реалноста.

Македонија како држава е поделена уште многу одамна, уште по војната која ја направија странците за дестабилизација на Македонија и подобра контрола преку нивните албански слуги кои ги инфилтрираа во нашата држава. Војната која ја направија криминалните стуктури од Косово за и они да добијат дел од колачот кој се дели на грб на граѓаните на државава, користејќи ја сиромаштијата на овдешните албанци.
Македонските институции немаат никакво влијание врз албанските делови од државава.
Во Македонија постојат секакви закони, па никој не ги ебава. Албанските универитети, етнички албанските општини по закон мора да имаат истакнато македонско знаме, да имаат македонски натпис и веб страни со македонски превод. Немаат, за тоа никој не одговара.
На никого не му е гајле за нешто такво. Затоа што така си е поделена власта, јас владеам ваму, ти таму и тоа е тоа.
По војната ниту еден македонски политичар нема кренато глас против масовното иселување на Македонците од албанските општини. Едноставно капитулацијата е одамна потпишана по тоа прашање.

Македонците можат комотно да се опростат од дел од македонските градови, затоа што набрзо таму нема ниту да има Македонци. Ќе изумрат старите генерации по селата, ќе изумрат старите генерации по помаливе градови, што ќе остане од нив?
Не се само албанците проблем, другите градови се пропаднати до тој степен што освен работа во администрација, не постои друго работно место. Градовите изумираат, младите се селат во Скопје, а Скопјани во странство.
Државата оди во погрешна насока и Албанците да не прават ништо, повторно ќе станат мнозинство за некоја година.

Мене законов за јазици не ми е нешто уау, затоа што истиот одамна постои, само што не беше официјален. Истото не ми прави никаква разлика и е донесен од популистички побуди за да може да се палат поддржувачите на ДУИ и да има на што да се ложи простиот шпон.
Примерот со ЈСП воопшто нема да го видиш, затоа што и без законот АЛБАНЦИТЕ НЕ ПЛАЌААТ КАРТА И КОНТРОЛА НЕ ГИ ЧЕПКА.
И без законот, голем дел од законите не важат за Албанците.
Албанецот секаде си зборува на Албански, а истото важи и во институциите. Ако на него му е неопходно да заврши некоја работа и зависи од тебе, тогаш не му е од полза да не се разбереме убаво.
Ние секако не се разбираме повеќе, затоа што младите албанци не знаат да говорат македонски јазик. Прашање е дали воопшто го учат во училиштата.
Дури и да се воведе албански јазик, истиот ќе се учи колку што они го учат македонскиот. Ќе постои таков предмет ради реда и колку да се отвори некое работно место плус за кадрите на ДУИ.
И тие што работат на шалтери не знаат македонски. Ако помогне, помогне, ако не ќе си одиш кај некој што е Македонец. Ваква поделба постоела и до сега.
Зарем стварно мислите дека ќе се доселат албанци во Берово или Кратово?
Што би барале бе, милион долари да ми дадат не одам таму да живеам. Знаат они што е убаво...
Се населуваат во Скопје, во градови блиску до Скопје, во градови во кои ги имало и претходно, им спотребало Делчево. Малку се претерува со тие муабети.
Ќе ги заземат главните градови, а потоа ќе го собираат кремот од земјоделските активности низ Источна Македонија.
Ситуацијата е безизлезна и без законот. Албанците не можеш да ги избркаш, прво немаме таква сила, второ меѓународна заедница ќе не згази. Они се главна мафија низ Европа, ќе дозволат Заев или Груевски да ги избркаат од оваа држава...
Јас одамна сум кажал дека цел проблем го гледам во местоположбата на државата, како транзит држава за шверцување. На никој не му одговара државава да е стабилна.

Господинот што претходно беше бог и батина во Македонија, С.М, највеќе соработуваше со албанците од околинава. Тоа беа дружби од заемен интерес, којзнае колку етнички инциденти се случија по наредба на дотичниот во коалиција со овој башибозук кој има големо влијание врз албанците. Јас глава сечам дека Куманово е една тешка режија која настана поради бомбите кои се пуштаа во јавност, а ништо чудно и Смилковско езеро да беше инспирирано од врвот.
Исто е и со Заев и он е врзан со нив.
Во време на Грујо на нас ни лапнаа земјиште во една етнички албанска населба. Сите парцели ги препишале на некој сељак шпон што не ни знае за тоа, документацијата спалена, а имотите поделени меѓу нашиве и албанските рекетари кои раководат со државава.
Се' е ова мачкање на очи, а верувај дека ниту меѓу СДСМ и ВМРО нема некоја одмаздољубива војна. Едноставно во моментов СДСМ ги држат овие за муда, поради доказите за претходните криминали. И вемерето во моментов ќе игра како што ќе им наредат. Ќе поминат години, ќе се сменат работите повторно.
Ваквите настани секако му одговараат на ВМРО затоа што на папир се националистичка партија која се залага за Македонците, а реално ги заболе курот.

Грујо беше една таква шлапнатица што целосно ја изолира Македонската држава и тоа сега ни се враќа како бумеранг. Ако Македонија сака да напредува економски МОРА да влезе во ЕУ. Можеби ни тоа нема да ни донесе позитивни промени, но вреди да се обидеме. Богат народ не се занимава со вакви глупости. Држава убава за живот е онаа во која народот не знае ни кој е претседател на истата. Мислиш некој со плата од барем 1000 евра во државава се замара за прашањава?
Во Македонија пола фирми се под Грчка закрила. Македонија увезува свашта од Србија, иако истите работи ги имаме и овде. Едноставно секој од соседите е во доволно добра позиција да не уценува. Имаш пола држава што зема Бугарски пасош, се пишуваат како Бугари.
Јас се кладам дека да има референдум, резултатите за промена на името ќе бидат поразителни. Се кладам дека 80% од младите би трампале промена на име за подобар живот.
Да е Македонија економски силна, па да не ги ебава соседите би разбрал, ама во ситуација ако ти стават екномско вето ќе цркнеш од глас, не име на држава, имињата на секој човек во државава ќе ги промениш.
Македонија не дошла преку ноќ во оваа состојба, туку минале години и години на индустриска и економска пропаст, поради алчноста на политичарите, а и на овдешниот народ.

Народот во државава е префрустриран и веќе нема мотиви за борба.
Мислиш мене не ме боли да гледам што се случува со двојните аршини кои се употребуваат врз Македонците и Албанците во државава? Само сум оттпрнал во годините. Ноќи не сум спиел кога ќе сум чуел дека некое дете го истепале, дека никој не одговарал и милион други неправди кои се случувале. Доцна се свестија Македонците, трагично е што мислат дека ова е од денес, од носењево на законот, а дека го немало и претходно.
Војната во 2001 нека биде поука за сите. Во години кога Македонците сеуште ги влечеа конците во врвот на државата, имаше еден куп наместени акции во кои испозагинаа недоложни бранители на државата. Куманово? Колку специјалци беа жртвувани?
Ова е држава на која и треба целосен ремонт, бидејќи при вака поставени услови нема за што да се бориш.

Јас сум 15 години член на Комити. Пред саат време бев на утакица во која беше истакната парола против двојазичноста, сум пееел 50000 пати против албанците, сум се борел против нивните навивачки групи милион пати.
Но, после толку години сфатив дека се е една голема игра, во која колку што ние сме марионети, толку се и обичните граѓани од албанска националност. На погрешно место ги бараме виновниците.
Државата е секако отидена во неповрат, тргни од тоа каков воздух ќе дишат нашите деца, какво образоваие добиваат и какви плати ги очекуваат. Најмал проблем е законот за јазици или името на државата. Кога некој дибек секој ден јаде по ресторани затоа што татко му е политичар или рекетар и троши по 2000 евра на ден на искачања, ме заболе кур за името на државата, кога пола плата ми оди за струја и вода, а со другата едвај се сврзува крај со крај.

Како ќе се бориш против Грција? Знаеш кое е нивното влијание во светот, а кое нашето?
Ова не е неоснован страв, туку реалност. Ти прават етничко чистење (заедно со Енглезите) кое никој во светот не го препознава, освен Турците кои го гледаат тоа за своја корист. Добиваш пресуда во твоја корист, никој не ја имплементира. Жива сила не може да ги премисли да сменат став. Паѓаат во огромна економска криза, ние не користиме ништо од тоа, милијарди долгови имаат, па пак не пропаднаа. Чим Европа им ги простува сите долгови, што останува ние да им направиме? Воено да не ќе ги нападнеме?
Во денешно време битките се добиваат со интелигенција, со пушење кај Америте и во ЕУ. Грците имаат што да им пружат, ние немаме апсолутно ништо.
Ама, една економски силна Македонија ќе остави многу поинаква слика во странство и ќе удри со глас кој многу посилно ќе се слуша :D

Да напоменам дека стојам на став дека Македонците и Албанците не можат да функционираат заедно, затоа што сме премногу различни во моментов. Различен етникум, различна религија, различни интереси, едноставно не би функционирале во заедница. Проектот на СДСМ беше натпартиски и натетнички, проектот во кој граѓаните во државава би биле токму ГРАЃАНИ НА МАКЕДОНИЈА. Ако се тера една таква приказна, работите би биле многу подобри. Политичарите толку ја искривија сликата за државава, што оние што се претставуваат како патриоти се најголемиот шлајм и лицемерие. Фејк десничари, лопожу тешки. Направија пола Македонци да не си ја сакаат државата. Работите мора да менуваат радикално, а за жал закониве за јазици и слично се само нус појави во овој период, па како што кажав би почекал некое време за да давам оценки.
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2017
Мислења
998
Поени од реакции
1.434
Не се мешам одамна со политика или со случувањата овде но мислам дека народот без разлика на националност зборувам народот на ова земја треба да излезе на протести/демонстрации за мизеријата во која живееме а тоа не е давање "права" на некому или дека ке не снема како народ и бла бла приказни, него да не ја повторам само економската ситуација во која сите знаеме каде сме, туку и тоа дека нема во ниедна институција државна професионализм, сигурна и добра услуга... нема добар кадар, полу писмените па дури неписмени се вработуваат по државна работи, корупција секаде, неправда секаде, криминал секаде, кршење на сите закони СЕКАДЕ, нема почит, нема ентузијазм за нешто добро да се направи..... а ние се што правиме е се буниме за проблеми кои не се реални туку креирани проблеми кои политички парти умно манипулират со овој нардот од 1992 па наваму, иначе не знаат или не ги бива што да работат/смислат нешто позитивно за да дојдат на власт. Ме боли душа што не се опаметивме и не гледам за жал надеж дека ке се опаметиме
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
http://www.skopjeinfo.mk/so-sireni-za-trevoga-i-blokiranje-na-krstosnici-mvr-i-amerikanskata-ambasada-kje-izveduvaat-vezhba

Спремајте се за вонредна состојба. Двојазичноста мора да се донесе во Македонија, макар имало и војна.

Ако малку ја познавате американската политика, јасно ви е дека тие не оставаат ништо на случајноста.

А сега случајно ќе има „вежба за воена состојба„...
vaka starata americka ambasada 2 nedeli pred ratot 2001 godina jja zajakna ogradata `za sekoj slucaj`
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
12 март 2009
Мислења
20.051
Поени од реакции
16.155
vaka starata americka ambasada 2 nedeli pred ratot 2001 godina jja zajakna ogradata `za sekoj slucaj`
бадијала паламуди францускиот амбасадор, иако законот не е официјализиран веќе се јави и булдожерот и Гарет а и сега амбасадата..
јасно е се како бел ден, едно подршка на албанците кој циа ги смета за важен американски елемент на балканот, а тука е и планот за кантонизација со кој на индиректен начин ќе се реши проблемот со името со уништување на унитарната држава.......
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom