Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Абе дa не знaе некoј oд oние сoкoвине-oтрoви зa гувци у мaли кесички штo се пaкувaни фреш ли,степ ли не ми текнуе нa иметo кoј се нaјмaлку oтрoвни? Нa некoјa екстремнa диетa се стaвив, oд се мoжaм дa се oтргнaм oсвен oд сoкoвиве штo се гaзирaни и негaзирaни пуни сo шеќери пa бaрaм некoјa сooдветнa зaменa
 
Член од
23 декември 2015
Мислења
51
Поени од реакции
2
Може ли да ми кажете кратко мислење околу комбинирањето на јаглехидратите и мастите во ист оброк, дали треба да се комбинираат масти и јх во ист оброк бидејки некој велат дека треба да се јадат одделно поради инсулинот?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Може ли да ми кажете кратко мислење околу комбинирањето на јаглехидратите и мастите во ист оброк, дали треба да се комбинираат масти и јх во ист оброк бидејки некој велат дека треба да се јадат одделно поради инсулинот?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Може ли да ми кажете кратко мислење околу комбинирањето на јаглехидратите и мастите во ист оброк, дали треба да се комбинираат масти и јх во ист оброк бидејки некој велат дека треба да се јадат одделно поради инсулинот?
Masti i hidrati vo pogolema kolicina ne se kombinirat posto teloto mozi da iskoristi samo eden makronutrient a tie se hidratite kako izvor na energia a mastite ke gi skladira vo salo. Proteini i masti mozi vo pogolema kolicina.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Masti i hidrati vo pogolema kolicina ne se kombinirat posto teloto mozi da iskoristi samo eden makronutrient a tie se hidratite kako izvor na energia a mastite ke gi skladira vo salo. Proteini i masti mozi vo pogolema kolicina.
Поголема глупост амин.
Калориите ако ги искористиш (меинтененс или помалку) не е битно од што се.
Ако си само 500 калории над, и да сакаш немоеш и протеин висок и масти високи и јх високи, пошо така ќе бидеш 1500 над.
Може ли да ми кажете кратко мислење околу комбинирањето на јаглехидратите и мастите во ист оброк, дали треба да се комбинираат масти и јх во ист оброк бидејки некој велат дека треба да се јадат одделно поради инсулинот?
Мастите не се инсулиногени не знам кој ти рекол ова. Баш напротив, ако јадеш масти со јаглехидрати по секоја логика треба да е успорен процесот на разложување и да станат поспори јаглехидрати.
Абе дa не знaе некoј oд oние сoкoвине-oтрoви зa гувци у мaли кесички штo се пaкувaни фреш ли,степ ли не ми текнуе нa иметo кoј се нaјмaлку oтрoвни? Нa некoјa екстремнa диетa се стaвив, oд се мoжaм дa се oтргнaм oсвен oд сoкoвиве штo се гaзирaни и негaзирaни пуни сo шеќери пa бaрaм некoјa сooдветнa зaменa
Исти кур е дали е степ или кока кола зеро така да...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Поголема глупост амин.
Калориите ако ги искористиш (меинтененс или помалку) не е битно од што се.
Ако си само 500 калории над, и да сакаш немоеш и протеин висок и масти високи и јх високи, пошо така ќе бидеш 1500 над.

Мастите не се инсулиногени не знам кој ти рекол ова. Баш напротив, ако јадеш масти со јаглехидрати по секоја логика треба да е успорен процесот на разложување и да станат поспори јаглехидрати.

Исти кур е дали е степ или кока кола зеро така да...
Дa ти кaжaм прaвo тaa кoкa кoлa зерo еднaш сум се нaпил мислaм дупкa у грлo ми се oтвoри.Не пoсле вoдa рaзни течнoсти aмa џaбе пиев, aбе мислев ке умрaм.Ми oстaнa вкусoт некoлку сaaти и печење у грлo.Преескa бев дa прoбaм сo тие прaшкoвите имaше степ зa 10 динaри и некoе другo кенди пишуеше зa 5 динaри.Немaв хрaбрoст пa купив степ зaштo пaк некaкo пoсигурен бренд,не ми oстaнa кaкo зерoтo вкусoт и печењетo.А штo сoдржaт вaквите нaпитoци штo ги прaви oпaсни пo здрaвјетo знaеш?Кoи се штетните сoстoјки вo нив и дo штo мoже дa дoведе aкo ги кoнзумирaш пoдoлгo време?Фaлa ти нa oдгoвoрoт
 
Последно уредено:

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Дa ти кaжaм прaвo тaa кoкa кoлa зерo еднaш сум се нaпил мислaм дупкa у грлo ми се oтвoри.Не пoсле вoдa рaзни течнoсти aмa џaбе пиев, aбе мислев ке умрaм.Ми oстaнa вкусoт некoлку сaaти и печење у грлo.Преескa бев дa прoбaм сo тие прaшкoвите имaше степ зa 10 динaри и некoе другo кенди пишуеше зa 5 динaри.Немaв хрaбрoст пa купив степ зaштo пaк некaкo пoсигурен бренд,не ми oстaнa кaкo зерoтo вкусoт и печењетo.А штo сoдржaт вaквите нaпитoци штo ги прaви oпaсни пo здрaвјетo знaеш?Кoи се штетните сoстoјки вo нив и дo штo мoже дa дoведе aкo ги кoнзумирaш пoдoлгo време?Фaлa ти нa oдгoвoрoт
Q: Does diet soda inhibit fat loss?
A:
It does not inhibit fat loss at all, and may actually suppress appetite that could help fat loss (although it does not induce fat loss per se either). Diet soda, in regards to body fat, is a carbonated inert beverage

Q: Do artificial sweeteners spike insulin?
A: No. Protein can cause a spike in Insulin, but not aspartame[6]. Furthermore, consuming aspartame with or without carbohydrates resulted in aspartame not contributing to an insulin spike.

Q: Is diet soda bad for you?
A: There are no studies that indicate any long-term health risks from drinking diet soda. Diet soda is not harmful to health, well-being, or body composition. The worst side-effect of diet soda is poor dental health.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
but poor dental health is strongly linked to overall health
 
Член од
5 август 2017
Мислења
33
Поени од реакции
9
Поголема глупост амин.
Калориите ако ги искористиш (меинтененс или помалку) не е битно од што се.
Ако си само 500 калории над, и да сакаш немоеш и протеин висок и масти високи и јх високи, пошо така ќе бидеш 1500 над.

Мастите не се инсулиногени не знам кој ти рекол ова. Баш напротив, ако јадеш масти со јаглехидрати по секоја логика треба да е успорен процесот на разложување и да станат поспори јаглехидрати.

Исти кур е дали е степ или кока кола зеро така да...
@martin01 @statusQuO Баш денес го пронајдов видеото и еве што кажуе за јагленотхидратот имастите.
https://youtu.be/9IKF_Q8W63A?t=948
Дечкото зеде 5 пехари за месец дена и многу го поштовам пошо кажуе отворено и некрие дека не е натурал.
Дава добри совети и има знаење многу повеќе од сите нас овдека :D:D:D
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
@martin01 @statusQuO Баш денес го пронајдов видеото и еве што кажуе за јагленотхидратот имастите.
https://youtu.be/9IKF_Q8W63A?t=948
Дечкото зеде 5 пехари за месец дена и многу го поштовам пошо кажуе отворено и некрие дека не е натурал.
Дава добри совети и има знаење многу повеќе од сите нас овдека :D:D:D
Broscience best science.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Мастите не се инсулиногени не знам кој ти рекол ова. Баш напротив, ако јадеш масти со јаглехидрати по секоја логика треба да е успорен процесот на разложување и да станат поспори јаглехидрати.
Логиката не важи кога мастите доаѓаат во пакет со/од животински протеини. Кога се работи за растителни, не само што нема спајк, него и осетно се намалува.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Поголема глупост амин.
Калориите ако ги искористиш (меинтененс или помалку) не е битно од што се.
Ако си само 500 калории над, и да сакаш немоеш и протеин висок и масти високи и јх високи, пошо така ќе бидеш 1500 над.
@martin01 за разлика од тебе барем има ставено слика во моментална состојба, и без разлика што пишува се гледа дека вежба и има практично искуство кое што сака да го сподели, за тебе покрај тоа што се правиш "паметен" и им викаш на други дека пишуваат глупости ништо не знаеме, ај закачи некоја слика да видиме што си направил
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
1.161
Овошен јогурт веднаш после вежбање, добра идеа е?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom