Видови на телескоп?

Член од
12 септември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo
Me interesira dali moze nekoj da mi kaze kolku vidovi na teleskopi ima, bidejki site se razlicni i po boja i po oblik? :) fala odnapred
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Би било добро некој да каже и цените како се движат и каде се продаваат....
 
T

Tetro

Гостин
Има многу видови на телескопи. Се делат и по боја и по облик. По боја имаш еднобојни и повеќебојни. По форма сите си личат еден на друг, разликата е во големината само.
Е сега, делба има уште една на вселенски телескопи и на радиотелескопи. Друга поделба има за да се направи разлика помеѓу рефлектор и рефрактор.

За повеќе, можете да си видите тука.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Има повеќе критериуми за класификација, ама мислам најчесто ги делат на:

1 Рефлексиони за кои се користат огледала

Опростена шема


Изглед


2 Рефракциони за кои се користат систем од леќи.

Опростена шема


Изглед
 
B

Black Guard

Гостин
Мислам дека касергејн телескоп е добар избор.

П.С тука има нешто +
 
H

Hombre

Гостин
Кај нас во Македонија по пристојна цена може да се купи квалитетен аматерски телескоп од Celestron во Pix+.За да го видите асортиманот и цените кликнете овдека.​
Во соседна Бугарија фирмата Андромеда L.t.d. од Софија кликнете овдека нуди широк асортиман на водечките светски фирми кои произведуваат аматерски телескопи меѓу кои Sky-Wathcer,Celestron,Konus и Orion.За наша несреќа цените се за 30-40% па дури на некои производи дупло поскапи одколку што се цените во USA.Најдобро е ако имате вујче во Америка тој да ви донесе аматерски телескоп :).​
Наголемата online породавница за аматерски телескопи во Европа која се наоѓа во Берлин AstroShop по пристојни цени нуди се живо што постои на планетава кога се во прашање аматерски астрономски телескопи и придружна опрема за нив кликнете овдека.Единствен проблем е високата цена на поштарината бидејќи тежината на овие уреди почнува од десетина и стигнува до педесет и повеќе килограми.​
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Има повеќе критериуми за класификација, ама мислам најчесто ги делат на:

1 Рефлексиони за кои се користат огледала

Опростена шема


Изглед


2 Рефракциони за кои се користат систем од леќи.

Опростена шема


Изглед
и уште има со течни огледала, ама тие не се користат за домашна употреба.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.164
Ај некој подетално што се разбира во телескопи да каже мислење за
Telescope Celestron PowerSeeker 50AZ... во план сум да земам и овој е најефтиниот во Анхоч, кошта 4500 денари.



Спецификации кој јас не ги разбирам :icon_mrgr:

20180315_214244.png
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ај некој подетално што се разбира во телескопи да каже мислење за
Telescope Celestron PowerSeeker 50AZ... во план сум да земам и овој е најефтиниот во Анхоч, кошта 4500 денари.
Dzabe frleni pari...nisto posebno.. ako imas tro sreka moze i mesecniata da ja vidis onaka zamaglena...ovoj ti e poveke e za ptici gledanje!

Probaj da go najdes ovoa!

https://www.amazon.com/Celestron-21049-127EQ-PowerSeeker-Telescope/dp/B0007UQNKY
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.164
Последно уредено:

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.043
Поени од реакции
4.698
Ај некој подетално што се разбира во телескопи да каже мислење за
Telescope Celestron PowerSeeker 50AZ... во план сум да земам и овој е најефтиниот во Анхоч, кошта 4500 денари.



Спецификации кој јас не ги разбирам :icon_mrgr:

Прегледај го приврзокот 187240
Абе види, ако немаш искуство во набљудување, т.е. ако ова ти е прв телескоп ова е прилично ок избор. Освен ако не планираш да дремиш секоја вечер, малку посериозно да набљудуваш... во тој случај ќе треба подобар телескоп бидејќи брзо ќе се разочараш од овој.

Овој е доволен за да ги видиш добро кратерите на Месечината, мените на Венера, сателитите на Јупитер (менуваат положба од сат во сат), можеби и прстените на Сатурн (не знам).
Веројатно и двата сателити на Уранија... :D
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.164
Абе види, ако немаш искуство во набљудување, т.е. ако ова ти е прв телескоп ова е прилично ок избор. Освен ако не планираш да дремиш секоја вечер, малку посериозно да набљудуваш... во тој случај ќе треба подобар телескоп бидејќи брзо ќе се разочараш од овој.

Овој е доволен за да ги видиш добро кратерите на Месечината, мените на Венера, сателитите на Јупитер (менуваат положба од сат во сат), можеби и прстените на Сатурн (не знам).
Веројатно и двата сателити на Уранија... :D
Не немам никакво искуство, и прв телескоп ќе ми е ова :). Као за почетник не барам многу, доволно е да има солиден видик. Еве Сабзиро што рече ако не може месечината убаво да ја даде, ондак тури му пепел, радо двоглед би земал и поубаво ќе ја видам :)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.043
Поени од реакции
4.698
Не немам никакво искуство, и прв телескоп ќе ми е ова :). Као за почетник не барам многу, доволно е да има солиден видик. Еве Сабзиро што рече ако не може месечината убаво да ја даде, ондак тури му пепел, радо двоглед би земал и поубаво ќе ја видам :)
Нема двоглед што може да се мери со телескопов иако е најслаб меѓу слабите. :)

https://www.youtube.com/watch?v=WiYHdLSlLRI
 

Kajgana Shop

На врв Bottom