Најекономично греење и ладење

Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Bravo za postov da ti e merak da citas i da naucis nesto i da se falis posle na drugari i gosti kolku se razbiras vo klimi i greenje :) . Inace okolu defrostite go znaes moeto mislenje za dajkinot da ne se povtoruvam ali nekako se plasev koga kje padnat temperaturive deka kje pravi mnogu defrosti, no naprotiv neznam kako e kaj drugite kaj mene e super koga bese najladnoto zabelezav 3 defrosta e sea navecer neznam dali i kolku pravi. Inace koga e okolu nula stepeni pravi povekje defrost otkolku koga e minus 10 sea zavisi i od vlaznosta normalno. Sea pomalku se nerviram okolu defrostot se gleda po postovite. Sto vikate deka e vlezen model i e programiran defrostot na 40 minuti nekako ne drzi voda na poniski tempersturi raboti nekako poubavo barem jas imam takov vpecatok.
Ne vikam deka e taka programiran tuku samiot Daikin si kazuva vo servisnoto (a istiot odgovor si go dobil i koga si gi prasal tamu kaj sto ja kupi)....Ja samo go citam i prenesuvam a ako nesto pogresno sfatam i prenesam tuka se Alfa iili Omega da me popravat :)
Inace istoto go imam zabelezano sto i Ti, najloso se ponasa okolu nulata a posle -3C, -4C pojacuva so brzina na izduv (na Autofan ako e na primer) i gree ubavo so mnogu poretki defrosti..Ocigledno ili ima nekoja tajna sto samo oni si ja znaat ili na nasa radost ima nekoj bag sto pravi da si raboti podobro na poladno..
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ne vikam deka e taka programiran tuku samiot Daikin si kazuva vo servisnoto (a istiot odgovor si go dobil i koga si gi prasal tamu kaj sto ja kupi)....Ja samo go citam i prenesuvam a ako nesto pogresno sfatam i prenesam tuka se Alfa iili Omega da me popravat :)
Inace istoto go imam zabelezano sto i Ti, najloso se ponasa okolu nulata a posle -3C, -4C pojacuva so brzina na izduv (na Autofan ako e na primer) i gree ubavo so mnogu poretki defrosti..Ocigledno ili ima nekoja tajna sto samo oni si ja znaat ili na nasa radost ima nekoj bag sto pravi da si raboti podobro na poladno..
Ako si zgrean i ako ti se niski smetkite za struja, ich k*r da ne te boli za defrostite. Toa e od sega mojata filozofija :) samo chekam da mi dojde narednata smetka, pa da vidam, iako nema da e nekoe merilo duri ne dojde FHto, ama se nadevam deka ke bidam sreken :)

Iskreno da vi kazam decki, mnogu oci od familijava, i od mojata i od na soprugata strana, se vpereni vo mene zashto site bea protiv da stavam inverter klimi, pa pod lupa sum :)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ako si zgrean i ako ti se niski smetkite za struja, ich k*r da ne te boli za defrostite. Toa e od sega mojata filozofija :) samo chekam da mi dojde narednata smetka, pa da vidam, iako nema da e nekoe merilo duri ne dojde FHto, ama se nadevam deka ke bidam sreken :)

Iskreno da vi kazam decki, mnogu oci od familijava, i od mojata i od na soprugata strana, se vpereni vo mene zashto site bea protiv da stavam inverter klimi, pa pod lupa sum :)
Сметките со FH се многу интересни за такви скептици.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
https://youtu.be/5cutHlnTftY
Odis vo prodavnica za klimi i isto e :)

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
Хахахахах, вака прајте ти и Стрелец на форумов, за луѓево Грее да купват.

Е многу јак форумов жими се. Цел живот ќе ви бидам благодарен на сите зато шо ме убедивте на клими да си се греам.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.976
Поени од реакции
1.246
Ме изненади еден пријател - монтер, преку 15 клими имал монтирано во Гевгелија за 1 година, цена на монтажа 110 евра

https://www.youtube.com/watch?v=eGgpOPII-40[DOUBLEPOST=1520246880][/DOUBLEPOST]
Ме изненади еден пријател - монтер, преку 15 клими имал монтирано во Гевгелија за 1 година, цена на монтажа 110 евра

https://www.youtube.com/watch?v=eGgpOPII-40
@yamaha10 што ќе кажеш ти, имале пари кај нас луѓево за фрлање ?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Fikshe1989
Za 43karti WN serijata so 25kg ne e nesto posebno, vlezen oskuden model .-iskreno kazano so WN serijata te zafrknale .
ima za taa cena duri i poevtino podobar i poekonomicen model od mitsu ama toa e toa:cool:
Ti koja ke ja kupese za 43000?[DOUBLEPOST=1520251015][/DOUBLEPOST]Klimive si buchat, taa vo spalna ne ni duva, od vreme na vreme se spushta zelozinata. Vo dnevnata, 55m2 si gi topli WNto ko od shala.

E sega, hejterite ke rechat "ama nadvor e toplo, sekoja klima go moze toa na vakvo vreme."
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Така и си треба по правило ко ти што направи. Ама тешко одвојува средства просечен човек за неколку клими, па уште и од Јапонски бренд и повисока класа.

Ама брзо им се разјаснува на овие со дрвата/пелетите дека е каде каде подобро да стиснеш копче и за упола пари да се грееш.

А за струјашиве како јас што бев порано па нема муабет... И тука и таму е по едно копче, ама цената е над 4 пати различна.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Rodninite na zena mi site se na drva, i ne sakaat da cujat za nishto drugo. "Drvo si e drvo."- velat. Gi ubeduvam majka i i tatko i vo stanot 50 kvadrata da lupnat edno ili dve invertercinja poshto gledaat da gi ostavat drvata ama da odat na parno na peleti pa im vikam da ne se machat na stari godini so vlecrnje vrekji.
 
L

lleeoo

Гостин
Rodninite na zena mi site se na drva, i ne sakaat da cujat za nishto drugo. "Drvo si e drvo."- velat. Gi ubeduvam majka i i tatko i vo stanot 50 kvadrata da lupnat edno ili dve invertercinja poshto gledaat da gi ostavat drvata ama da odat na parno na peleti pa im vikam da ne se machat na stari godini so vlecrnje vrekji.
Ee brat i jas go imam toj problem kaj moite aman so toa drvo si e drvo. Vo stsnce od 50kv ke se trosi mnogu malku struja. Pred nekoe vreme gi ubediv da zemat klima kako kaj mene zs bea na gosti kaj mene toplo im bilo :))ama vo posleden moment se predomislija. Taka da imam vreme do esen da gi ubedam. Oti jas treba da gi vlecam drvata neli da im pomognam :))
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
424
Еве ги сметките за l и ll месец 2018 година. Значи просечно како четиричлено домаќинство без влучена клима плаќаме околу 1700-1800 ден, останатото за Hansol 3.5. Просторот е 50 кв и ова зимо скоро цело време се држи на 22-23°С ноќе 21° со трети стелен на издув. Имам две дечиња така да муабетот на еден член дека недоволно топлам за да прикажам мали сметки А да ја фалам климата не држи.
20180305_142700.jpg
Еве сметки и за истиот период лани 2017 кога имавме Зима со забелешка дека во најладните денови во Јануари во најодалечената спална се догреваше по неколку саати со радојатор со греач од 1.2кв.
20180305_143023.jpg
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Rodninite na zena mi site se na drva, i ne sakaat da cujat za nishto drugo. "Drvo si e drvo."- velat. Gi ubeduvam majka i i tatko i vo stanot 50 kvadrata da lupnat edno ili dve invertercinja poshto gledaat da gi ostavat drvata ama da odat na parno na peleti pa im vikam da ne se machat na stari godini so vlecrnje vrekji.
Samo nemoj da gi ubeduvash kako tvojata wn35va da zemat zasto ne vredi voopsto za parite. Za tie pari sho gi lupna mozese mnogu pojaka klima da kupish. Ne mislam na brend tuku od ona so se gleda po specifikacii. Btw pishana e na klimi.mk deka za 35 kv. A na druga web strana ja pishuva deka e za 22m2. Se falish nepotrebno so tvoite "zverovi" od klimi.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Па он си купи многу појака клима покрај WN, тие му се за дополна и изедначување на температура и зголемување SCOP. Главната му е FH која ќе го носи станот на грб.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Па он си купи многу појака клима покрај WN, тие му се за дополна и изедначување на температура и зголемување SCOP. Главната му е FH која ќе го носи станот на грб.
Sakash da kazish deka vredat tie klimi za parite ili ne? Pa vidi procitaj so imam pishano. Pa mladiot decko se skapa od pishuvanje za da odberi kvalitetna klima za parite so ke gi dadi I na kraj spored mene pogresi. Ajde sega ti bidi objektiven I kazi realno dali vredat tie klimi po odnos na cena I kvalitet odnosno vlozuvanje na pari za da se dobie dobra klima ?
 
L

lleeoo

Гостин
Sakash da kazish deka vredat tie klimi za parite ili ne? Pa vidi procitaj so imam pishano. Pa mladiot decko se skapa od pishuvanje za da odberi kvalitetna klima za parite so ke gi dadi I na kraj spored mene pogresi. Ajde sega ti bidi objektiven I kazi realno dali vredat tie klimi po odnos na cena I kvalitet odnosno vlozuvanje na pari za da se dobie dobra klima ?
Koi sme nie da mu kazuvame sto da gi ubeduva negovite?????? Dali pogresil sekako deka ne. Neli velat kolku pari tolku muzika. Pa kaj nego e poveke pari za poveke muzika. Eve jas gi ubeduvam moite za klima kako mojava moe pravo neli. Ama nie tuka ne sme za reklama kako vas ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom