Каков крвен притисок имате?

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Aj sledniot pat koga ke pravam krvna slika ke ja kopiram. Onoj redovniot godisen sistematski. Ako ja najdam starata mada ne vervam ke ja kopiram. Kolku sto me drzi sekjavanjeto se bese vo centar , bukvalno.
I sto prasanje na vreme? Dve tretini od zivotot gi pominav so se veli. Sigurno ne ocekuvam na 80 da blikam od zdravje .
Kafe pijam kako nekoj voda sto pija. I na stavanje i pred spienje. Nemam nikakvi nuspojavi od kafeto( za tursko pravime muabet), no se slucuva ako se takvi prilikite da go pocnam denot i bez nego. Nikakva posebna razlika nemam seteno. Racete mi se topli pa ke recam deka cirkulacijata mi e solidna. Posle obrok zavisi, nekogas da , nekogas ne. Zavisi kolku imam ispijano posle obrokot, posebno kominjak. Obicno za rucek si sakam da si dremnam :).
Ne mi krvavat ili retko mnogu retko.
Види, не знам колку години имаш, и друго инфо. Прашање на време спомнав заради тоа што во првиот пост добив впечаток дека мислиш дека си во супер состојба, за да дознаеш дали си супер, тестот чини некои 150-200е, тие обичните крвни слики не содржат доволно детално инфо, него се само базичен резултат, да не збориме за глупостите и релативизирањето на матичните.
Секој втор пациент се испраќа со " а бе оди, ништо не ти е". Недај боже да кажеш дека сакаш да слушнеш и второ мислењеo_O(се однесува на матичните).

Пречесто се зборува за последиците на високиот крвен притисок, а многу малку се обрнува внимание на нискиот крвен притисок, кој и те како може да го наруши квалитетот на животот.
Класика е тоа, буквално треба ремонт на цел систем, проблемот е што тие совети, и релативизирање не се само кај нас - самата медицина и литература ги наметнуваат, со цел да не се исплашел пациентот и додатен стрест да не се направи. Е сега, што е подобро да се исплаши и да промени нешто, или да не се исплаши и потенцијално да му скрати години, а понекогаш и децении од животот? каде се студиите за овие работи, и зошто ако се иде од тој аспект никој не збори ништо за мамограмите? катастрофа!

За нискиот притисок, поготово ако имате мигрени, немој да го игнорирате тој симптом....
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.538
Поени од реакции
34.700
110-125/60-75, 60-71 пулс(со дигитален апарат) 21 год :)
Чаре?
...крвниот притисокот во мирно ти е 110-60 или 125-75 ... и бараш чаре? а според тебе колку треба да е? :confused:[DOUBLEPOST=1519146482][/DOUBLEPOST]
Vo prosek 60-90. Arno, loso, care? Generalno nisto ne mi fali a ovoj go imam od ko mi merele na sistematski pojma nemam pred kolku vreme. Vo sredno nekade ko donirav krv za dva dena slobodni:).
... и тебе исто крвниот притисок во мирување ти е 110- 60 и 120- 90 и бараш чаре? :facepalm:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.160
.. и тебе исто крвниот притисок во мирување ти е 110- 60 и 120- 90 и бараш чаре? :facepalm:
Ne, mene krvniot pritisok vo miruvanje mi e 60-90 i ne baram care tuku prasvam dali e arno loso onaka sportski so bi rekle.
Види, не знам колку години имаш, и друго инфо. Прашање на време спомнав заради тоа што во првиот пост добив впечаток дека мислиш дека си во супер состојба, за да дознаеш дали си супер, тестот чини некои 150-200е, тие обичните крвни слики не содржат доволно детално инфо, него се само базичен резултат, да не збориме за глупостите и релативизирањето на матичните.
Abe kakvo vreme dojde kako onoj vicot. Vo drzavno nemozes da gi ubedis deka si bolen, vo privatno deka si zdrav.
A i zosto bi otisol da pravam detalna krvna slika. Na osnova na sto?
Ete gledam podolu si spomnal i migreni? Kolku treba da imas cesto migreni za da go racuname kako simptom? Ednas nedelno, ednas mesecno, ednas godisno? Ete tebe na primer nikogas ne te bolelo glavata?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.538
Поени од реакции
34.700
Ne, mene krvniot pritisok vo miruvanje mi e 60-90 i ne baram care tuku prasvam dali e arno loso onaka sportski so bi rekle.
ете сам си одговори, ако немаш негативно чувство од таков притисок тоа е токму спортско срце за добро оптоварување, секогаш на припреми после оптоварување јас бев меѓу тие кои имаа и понизок притисок и што е најважно и пулс и секогаш бевме дополнително оптоварени со тегови на нозе за да се достигне со такви повисоки параметри оптоварувањето на тренингот ... :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.160
ете сам си одговори, ако немаш негативно чувство од таков притисок тоа е токму спортско срце за добро оптоварување, секогаш на припреми после оптоварување јас бев меѓу тие кои имаа и понизок притисок и што е најважно и пулс и секогаш бевме дополнително оптоварени со тегови на нозе за да се достигне со такви повисоки параметри оптоварувањето на тренингот ... :)
Jas i sportski aktivnosti sta da ti pricam. Arno rabotata sto mi e takva,terenska pa kolku tolku se penteram, skali gore dolu, malce utovar istovar, nekogas ramnoteza balans inaku najblisku do sport ke bidam koga igram Beljot( ako se racuna toa za sport );)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Ах бе Владе, зошто ја замараш докторката со таков младалачки притисок. Она што сакаат да ти кажат сите меѓу редови е дека здрав ќе си умреш. :P
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
140/90 висок е нели?
правив испитувања крв, екг ово оно ништо не било, така сум функионирал, и бев спортис 7 години, можда и наследно татко ми има висок притисок, али не сум осетил да ми прави проблем.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
140/90 висок е нели?
правив испитувања крв, екг ово оно ништо не било, така сум функионирал, и бев спортис 7 години, можда и наследно татко ми има висок притисок, али не сум осетил да ми прави проблем.
Малце е поголем, 120/80 е некаде нормала, ако не ти прави проблем ништо не ти е, а и зависи до човекот тие бројки се отприлика за поголемиот дел од популацијата, сеа има исклучоци. Ако мислиш дека е висок консултирај се со кардиолог најубаво, тука на форум не сме доктори.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.160
Ах бе Владе, зошто ја замараш докторката со таков младалачки притисок. Она што сакаат да ти кажат сите меѓу редови е дека здрав ќе си умреш. :P
Ajde ajde site ke umrete. Nikoj ne zivee vecno ;)
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
A i zosto bi otisol da pravam detalna krvna slika. Na osnova na sto?
Крвна слика не се прави, само доколку те боли нешто.
(А бе ништо не ми е, што ќе испитувам сега крвна слика, ако ме боли ќе одам)

Параметрите на крвната слика даваат информации за клучни аспекти на здравствената состојба. Токму затоа пожелно е да се прави крвна слика барем 2 пати годишно и доколку се утврди дека некој од испитуваните параметри не е во границите на нормалното, треба да се бара чаре.

Она што треба да ги загрижува мажите со низок притисок е можноста за импотенција :icon_mrgr:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Крвна слика не се прави, само доколку те боли нешто.
(А бе ништо не ми е, што ќе испитувам сега крвна слика, ако ме боли ќе одам)

Параметрите на крвната слика даваат информации за клучни аспекти на здравствената состојба. Токму затоа пожелно е да се прави крвна слика барем 2 пати годишно и доколку се утврди дека некој од испитуваните параметри не е во границите на нормалното, треба да се бара чаре.

Она што треба да ги загрижува мажите со низок притисок е можноста за импотенција :icon_mrgr:
Токму така.

Ne, mene krvniot pritisok vo miruvanje mi e 60-90 i ne baram care tuku prasvam dali e arno loso onaka sportski so bi rekle.

Abe kakvo vreme dojde kako onoj vicot. Vo drzavno nemozes da gi ubedis deka si bolen, vo privatno deka si zdrav.
A i zosto bi otisol da pravam detalna krvna slika. Na osnova na sto?
Ete gledam podolu si spomnal i migreni? Kolku treba da imas cesto migreni za da go racuname kako simptom? Ednas nedelno, ednas mesecno, ednas godisno? Ete tebe na primer nikogas ne te bolelo glavata?
Што ти е целта, да се убедиш дека си здрав, или да дознаеш дека си здрав? има голема разлика, мене по се ми изгледа дека ти си решен да се убедиш, и да "не се замараш"

Мигрени? па еднаш во месец, а би рекол ни толку, тоа е нормално. Мене ме боли глава многу, многу....ретко кога веќе ме праша, може да ме боли ако седам во просторија со кварцна греалка, каде што воздухот е многу сув.

Еве како пример, ако ти се спие после оброци шансата да си супер здрав како што збориш, е мала.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
И каков е тој тест за да провериш детално дали си здрав?
BTW 60% од малдинава непази на исхрана и сите се здрави?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
И каков е тој тест за да провериш детално дали си здрав?
BTW 60% од малдинава непази на исхрана и сите се здрави?
Тестот содржи,

a) Целосен тироида панел
b) Витамин Д статус
c) Инфламаторни цитокини, протеини и други маркери - IL-6, Lp(a), NF-κB, APOA1, ApoB, фибриноген, хомоцистеин, феритин, триглицериди, холестерол.
d) Доплер циркулација, коронарен стрест тест, коронографија, ангиографија, сцинтиграфија.
e) Тест за толеранција на гликоза


Иди направи ги овие тестови, и после ќе збориме колку си здрав. А тоа дека 60% од младите се здрави, ти е тотална комедија од изјава. Повторно, на темава се учествува со неколку намери, една од нив ти е да се информираш друга ти е да се убедиш дека си здрав - ти одбери си што мислиш дека е исправно и соодветно за тебе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom