Најекономично греење и ладење

D

Deleted member 95595

Гостин
Прегледај го приврзокот 185907
Desno klimata barem vo kjosot nakaj tv da ja postavis vaka iznad prozorot iznad trosedot epten u glava ke ti bie..
E da, ama ne ti kazav deka ova e slika od arhitekt, a ne realna slika. TV-to e isto postaven, no namesto 3-2-1 garnitura, zedov agolna koja se naogja na dolniot desen agol od sobata, taka da nema da mi bide klimata voopshto nad glavata. A ovaa vtorata vo ovaa pozicija ke bide postavena, no malku polevo.[DOUBLEPOST=1518995939][/DOUBLEPOST]
Jas klimata kaj balkonot bi ja namestil naj levo sto mozi i bi ja nasocil da duva naj levo sto mozi.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
Kako shto napishav pogore :))
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ayk
L

lleeoo

Гостин
Прегледај го приврзокот 185880 Прегледај го приврзокот 185881 Инпут за потрошувачка 17.01. до 17.02..Простор изолација не се повторувам тој што знае знае,тој што не знае ако сака ќе најде...Да преведам ако не се разбираат сликите,(сметки за струја не ставам тие многу побрзо ги "разбирате" ама колку се веродостојни не знам) 510кв потрошени за 31ден,16.4кв дневно...680вати на час...
ПС За @lleeoo пак се запна за дупката т.е. сега чепот од кога виде дека не постои црево овој пат.. @tzlatko одговори што е проблемот, а ти пак си запнал за чепот т.е. дупката ...Па и сто дупки да имаше на климата и греач на тацна таа пак ќе имаше мраз..Зборам за тој модел, да преведам низ дупка дупки мраз не проаѓа...Времето на дефрост е кратко(таков и е тој алгоритам изгледа временски ти ја имаш и така кажа) и не успева да го стопи целиот мраз..Па при секој нареден тој се трупа уште повеќе..Климата на север уште ни сонце немат...А работи и на максимум..Ако грешам нешто златко поправи ме..
Поздрав
Se ubo objasni ok e ama so toj greacot nekako mnogu si mi dosleden koj, sto ,kako ti si znaes vo sekoj tvoj post go ima :)))))))))) sekoj si ima fantazija:)))))) AJT ......
p.s. aj slikaj ja pak sa ja vidime ,dupkata, na klimata mislam sa vidime da ne e zamrznata:)))
p.s.s.
Prasaj go tvoeto ALTER EGO sto te uci da slikas i snimas dugi klimi sto e i kako e:)))
 
Последно уредено од модератор:
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
E da, ama ne ti kazav deka ova e slika od arhitekt, a ne realna slika. TV-to e isto postaven, no namesto 3-2-1 garnitura, zedov agolna koja se naogja na dolniot desen agol od sobata, taka da nema da mi bide klimata voopshto nad glavata. A ovaa vtorata vo ovaa pozicija ke bide postavena, no malku polevo..
Taka potaman ke bide, sepak ke se oseka provev kaj klima 1 ako nekoj sedi kaj zoltata zvedzica..iako tamu generalno ke ti bidat nogite oprcen pred tv :) Cenam deka ke moras da gi nasocis horizontalno perkite nadesno nakaj tv a klima 2 ke ja nasocuvas po potreba polevo ili podesno da butka zavisno kade ke sakas da ja koncentriras toplata masa na vozduh ama se toa so eksperimentiranje vo praksa najubavo ke go uvidis..Bi dodal sto se odnesuva do vertikalnoto nasocuvanje na perkite vo rezim na greenje moja praksa e da dur se boravi vo dnevnata se fix najdole nasoceni a navecer ili koga nema nikoj da saraat gore dole za da go mesaat vozduhot..
Screenshot_2018-02-18-23-39-07 (1).png
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Taka potaman ke bide, sepak ke se oseka provev kaj klima 1 ako nekoj sedi kaj zoltata zvedzica..iako tamu generalno ke ti bidat nogite oprcen pred tv :) Cenam deka ke moras da gi nasocis horizontalno perkite nadesno nakaj tv a klima 2 ke ja nasocuvas po potreba polevo ili podesno da butka zavisno kade ke sakas da ja koncentriras toplata masa na vozduh ama se toa so eksperimentiranje vo praksa najubavo ke go uvidis..Bi dodal sto se odnesuva do vertikalnoto nasocuvanje na perkite vo rezim na greenje moja praksa e da dur se boravi vo dnevnata se fix najdole nasoceni a navecer ili koga nema nikoj da saraat gore dole za da go mesaat vozduhot..
Прегледај го приврзокот 185916
Vakov e planot brat. A dali i vo praksa ke bide vaka, ostanuva da vidime.

Baj d vej, dali nekoj znae shto znaci stavkata kaj klimite "vlezna moknost greenje"? Kaj FH35 pishuva " vlezna moknost greenje 800W", a kaj WN35 pisuva 900W. Shto znaci ova?
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Se ubo objasni ok e ama so toj greacot nekako mnogu si mi dosleden koj, sto ,kako ti si znaes vo sekoj tvoj post go ima :)))))))))) sekoj si ima fantazija:)))))) AJT ......
p.s. aj slikaj ja pak sa ja vidime ,dupkata, na klimata mislam sa vidime da ne e zamrznata:)))
p.s.s.
Prasaj go tvoeto ALTER EGO sto te uci da slikas i snimas dugi klimi sto e i kako e:)))
Види кој ја сликал климата за која правиме муабет, друг член е,ја слика со цел постави прашање и му одговори ја, истиот и тебе ти реолицираше дека цревото е извадено .Ти реплицирав тебе бидејки ти беше упорен со цревото и чепот, и покрај одговорот кој беше точно даден..Не сликам туѓи клими, не поставувам слики од други клими на интернет на темава, поставувам слики(сликам) од мојот мерач на потрошувачка и поставувам потрошувачка на мојата клима, за да споделам искуство...Ме иритираат невистини како таа за греачот на тацна(од тебе) за тоа го споменувам... Ме иритира барање на клонови,ботови, кој сака придонесе нека зборува со факти без навреди, ако не е точно нека се врати со контраргумент, не со ти си клон, бот...ако мислиш дека некој е клон пријави го или не го следи, само не споделувајте невистини за тие клоновски војни..Јас ниту сум "СТРЕЛЕЦ" ниту "РОБИН ХУД" ако мислите дека сум нечиј клон пријавете ме(пријави ме) не ме следи ако сакаш..Придонесете за темата...Се обидов на Климе да му објаснам видов не вреди...Се обидував и тебе гледам не вреди...Еден колега ми рече "џабе везеш" и изгледа вистина било џабе...
 
L

lleeoo

Гостин
Види кој ја сликал климата за која правиме муабет, друг член е,ја слика со цел постави прашање и му одговори ја, истиот и тебе ти реолицираше дека цревото е извадено .Ти реплицирав тебе бидејки ти беше упорен со цревото и чепот, и покрај одговорот кој беше точно даден..Не сликам туѓи клими, не поставувам слики од други клими на интернет на темава, поставувам слики(сликам) од мојот мерач на потрошувачка и поставувам потрошувачка на мојата клима, за да споделам искуство...Ме иритираат невистини како таа за греачот на тацна(од тебе) за тоа го споменувам... Ме иритира барање на клонови,ботови, кој сака придонесе нека зборува со факти без навреди, ако не е точно нека се врати со контраргумент, не со ти си клон, бот...ако мислиш дека некој е клон пријави го или не го следи, само не споделувајте невистини за тие клоновски војни..Јас ниту сум "СТРЕЛЕЦ" ниту "РОБИН ХУД" ако мислите дека сум нечиј клон пријавете ме(пријави ме) не ме следи ако сакаш..Придонесете за темата...Се обидов на Климе да му објаснам видов не вреди...Се обидував и тебе гледам не вреди...Еден колега ми рече "џабе везеш" и изгледа вистина било џабе...
Bas taka ignore dobra ideja
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Dali so uklucuvanje na turbo opcija kaj inverter klimite klimata trosi 2.5kw ili 1.5kw ili se zavisi od zadadenata temperatura a ne od turbo opcijata ?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Зависи. Троши максимум ЗА ТИЕ УСЛОВИ.

може и 600w да е тој максимум рецимо ако е надвор 10 степени. Може и 900w да е ако е ладно. Може и 2100w да е.

Онолку колку што е потребно за температурата на изменувачот во внатрешната единица да е на највисока температура пред да почне да намалува сензорот.

Еве вака.

Ако надвор е 0, внатре 25ц. Стандардна некоја темература за МК зима. Ставена ти е на најјак вентилатор климата рецимо. И сетинг на климата на 25ц.

И сега стискаш турбо. Мојата ќе крене 1700-2100w минута-две за да ја крене температурата на изменувачот. Кога ќе стигне до издувна температура од 58Ц почнува да намалува за да ја одржи температурата на изменувачот. На 1200 минута-две, па потоа на 900w рецимо. Значи првите 5 минути варира на максимум и после се намалува зависно од условите. Може на 600, на 900 може и на 1200 или 1400.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Зависи. Троши максимум ЗА ТИЕ УСЛОВИ.

може и 600w да е тој максимум рецимо ако е надвор 10 степени. Може и 900w да е ако е ладно. Може и 2100w да е.

Онолку колку што е потребно за температурата на изменувачот во внатрешната единица да е на највисока температура пред да почне да намалува сензорот.

Еве вака.

Ако надвор е 0, внатре 25ц. Стандардна некоја темература за МК зима. Ставена ти е на најјак вентилатор климата рецимо. И сетинг на климата на 25ц.

И сега стискаш турбо. Мојата ќе крене 1700-2100w минута-две за да ја крене температурата на изменувачот. Кога ќе стигне до издувна температура од 58Ц почнува да намалува за да ја одржи температурата на изменувачот. На 1200 минута-две, па потоа на 900w рецимо. Значи првите 5 минути варира на максимум и после се намалува зависно од условите. Може на 600, на 900 може и на 1200 или 1400.
Znaci kolku sto te svativ kolku ke trosi so turbo zavisi i od vnatresna i od nadvoresna temperatura kako sto se priblizuva temperaturata kon zadadenata taka se namaluva potrosuvackata znaci ne e fiksna potrosuvackata vo turbo rezim.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Moze nekoj da mi odgovori na ova?
Sekoj inverter ima minimalna, nominalna i maksimalna vlezna mok, izrazena vo watti ili amperi. Tie 800 w kaj FH se nominalni, grubo kazano sredna mok pri koja isporacuva 4kw toplina. Podeleni dvete vrednosi davaat COP na klimata, koja vo ovoj slucaj bi bila 5. Kaj WN na nominalni 975w imas isporacano 3.6kw toplina i vo ovoj slucaj COP bi bil 3.7.
Ovie nominalni vrednosti vo praksa se samo orientacioni, bidejki ako klimata ne e forsirana ke raboti mnogu pod taa nominala, poveke do minimalnata potrosuvacka. Uslov e da se stavi vo prostor koj ne e pogolem od propisaniot ili da nema pregolemi zagubi na toplina. Po pravilo dokolku raboti klimata pod nominalata e poefikasna so podobar COP, a dokolku raboti nad toa e poneefikasna.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom