Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 јануари 2018
Мислења
26
Поени од реакции
9
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 09.04.2018.

Zdravo do site potencijalni bugarski drzavjani :) . Vo noemvri 2016 na intervju sum bil so potvrda od zdruzenijata. sega sto oznacuva ova deka pak istite dokumenti od togas treba da gi odnesam? Nekoi vikaat istorijat se pravelo... ima li nekoj info dali pominuva toa i sto bi mozelo da se napravi nekoj sovet? unapred fala ::):)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Црковната книга ги има податоците

Ама поповите не излегуваат во пресрет ако не ги подмачкаш
от памет го кажуваш тоа или от ИСКУСТВО!!!![DOUBLEPOST=1518838576][/DOUBLEPOST]
Пепиии не се притисњевaј :cool: јaс зa дa ми издaдaт инвaлидите штo нејќaт дa рaбoтaт умреницa oд прaдедoми мoрaв дa ги пoдмaчкaм a тoa е легaлнa умреницa,aмa нaмернo кoчaт зa дa ги пoдмaчкaш,ништo нелегaлнo.Пoзз Пепи и дaјбoже и јaс и ти и сите дa земеме.;)
како до сега мене никој не ми побарал МИТО да ме смести негде државна работа или бг.пасош него секогаш е комплицирано и тешко!!![DOUBLEPOST=1518840086][/DOUBLEPOST]
Ne vi trebaat posrednici cela rabota mozete sami da si ja brkate a za prevodi i slicno ima kancelarija ljupco znaci nadole po sklite a ne karsi ambasada kaj prevarantkata kamelija nego levo od ambasadata po skalite ljupco za mali pari brka rabota za prevodi ili lekarsko i slicno a drugite raboti se sami za da si bidete sigurni pozdrav .

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
ај ако сакаш упатиме кај тој љупчо кај е и што е и што документи се потребни за мој човек е во години е сака да вади пасош,поз.фала пиши во П.П[DOUBLEPOST=1518840357][/DOUBLEPOST]
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 09.04.2018.

Zdravo do site potencijalni bugarski drzavjani :) . Vo noemvri 2016 na intervju sum bil so potvrda od zdruzenijata. sega sto oznacuva ova deka pak istite dokumenti od togas treba da gi odnesam? Nekoi vikaat istorijat se pravelo... ima li nekoj info dali pominuva toa i sto bi mozelo da se napravi nekoj sovet? unapred fala ::):)
от кого ти е потврдата от БККС или МБП???
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
от памет го кажуваш тоа или от ИСКУСТВО!!!![DOUBLEPOST=1518838576][/DOUBLEPOST]
како до сега мене никој не ми побарал МИТО да ме смести негде државна работа или бг.пасош него секогаш е комплицирано и тешко!!![DOUBLEPOST=1518840086][/DOUBLEPOST]
ај ако сакаш упатиме кај тој љупчо кај е и што е и што документи се потребни за мој човек е во години е сака да вади пасош,поз.фала пиши во П.П[DOUBLEPOST=1518840357][/DOUBLEPOST]
от кого ти е потврдата от БККС или МБП???
Шанкуре едно ти на форумов си кавги да си бараш или од потреба. Ај таму маџарче мало не се курчи на интернет ти се виде паметот и тебе
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Шанкуре едно ти на форумов си кавги да си бараш или од потреба. Ај таму маџарче мало не се курчи на интернет ти се виде паметот и тебе
Абе дaј престaнете дa се кaрaте,ти бе чoвеку oд 30 пoстoви 15 се твoи aбе кaкo мoжеш нa секoј сaaт дa пoстирaш у секoјa кoнверзaцијa си прoзвaн дa oдгoвoриш aмaн веќе ем знaеш се ем прaшувaш???Кaкo немoжaт и oвие штo ти лaјкнувaaт пoстoви и штo ти oдгoвaрaaт дa рaзберaт декa мaјтaп терaш нa фoрумoв.Тебе ти е битнo дa пoстирaш a не декa бaрaш нештo дa дoзнaеш.Амaн oстaви не вoздух дa земеме.Првo викaше те прекрaтиле,пa кoгa ти пoбaрaa дoкaз рече телефoнски те известиле :pos: пa те врaтиле пa сеa кao чекaш укaз.Абе кoгo прaвиш будaлa не ми е јaснo?Дaј кoнтрoлирaј се мaлку жити све
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Абе дaј престaнете дa се кaрaте,ти бе чoвеку oд 30 пoстoви 15 се твoи aбе кaкo мoжеш нa секoј сaaт дa пoстирaш у секoјa кoнверзaцијa си прoзвaн дa oдгoвoриш aмaн веќе ем знaеш се ем прaшувaш. Кaкo немoжaт и oвие штo ти лaјкнувaaт пoстoви и штo ти oдгoвaрaaт дa рaзберaт декa мaјтaп терaш нa фoрумoв.Тебе ти е битнo дa пoстирaш a не декa бaрaш нештo дa дoзнaеш.Амaн oстaви не вoздух дa земеме
Можеби си во право дека пречесто коментирам, јеби га, да се вози постојано сам немаш поим колку е досадно.
Но, и сам не можам да се воздржам кога луѓето се наведуваат на глупости, трошоци и лаги.
Е ај нека не лажат и не наведуваат
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Можеби си во право дека пречесто коментирам, јеби га, да се вози постојано сам немаш поим колку е досадно.
Но, и сам не можам да се воздржам кога луѓето се наведуваат на глупости, трошоци и лаги.
Е ај нека не лажат и не наведуваат
Јaс те рaзбирaм декa ти е тешкo сaм и мене ме чекa истoтo aмa нaвистинa е премнoгу
 
Член од
29 октомври 2017
Мислења
135
Поени од реакции
125
Prestanete veke so tie posrednicite.i Jone i Vanco na mnogu im imaat izdadeno pasosi i za niv arni se.za nas ne se.aman te.kreval ne kreval na tel.abe problemot se vide kaj e.ne e vo niv
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
i jas sum od ohrid i sum preku vancho od ohrid, toj skoro cela makedonija ja drzit pojketo posrednici rabotat za nego i nosat luge vo bugarija kaj sto imat kancelarija, Covekot e korekten i dostapen vo sekoj moment niz ohrid da se vidis za sekakvi prasajna vo bilo koe vreme, kolku so znam imat i eden krste koj sto rabotit individualno isto taka od ohrid godini so pasosi. A ednas ja zapocnav procedurata so jone preku konzulat i me matkase cela godina za proishod i na krajot nishto ic ne bidna nesho stopiraja vo bg to vreme togas i ni proishod vidov nisho ejdvaj go najdov da si gi zemam parite posle to godina dena pokasno pocnav so vancho procedura nanovo direkno vo sofija.
Хаха Ванчо бил коректен...ме изнасмеа човеку.од Охрид си и незнаеш ништо.исти к.р ти се и ванчо и јоне и Крсте и сите.увидов јас дека земајнето пари на сите им е главна цел.посресниците може да ти средат само да ги средат преводите и да не луташ по нотари ,лекари и.т.н.порано можеа и происход да ти извадат побрзо сега ни тоа неможат.а Крсте и јоне работат за мбп овао ако си од Охрид требало да го знајш.ванчо е приказна за себе и очигледно не го познаваш доволно.Беше тој на времето фактор сега веќе не.
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Јас ги доставив основните документи и добив бг происход. Сега треба да одам пак во Софија и да ги доставам дополнителните документи. Инаку добив бг происход врз основа на сестра ми, таа има бг пасош. Сега ме интересира дали освен извод, пасош и лична карта од сестра ми ќе треба да приложам некаква потврда од бг здруженија гледам ги споменувате по темава?
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
107
Поени од реакции
107
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 09.04.2018.

Zdravo do site potencijalni bugarski drzavjani :) . Vo noemvri 2016 na intervju sum bil so potvrda od zdruzenijata. sega sto oznacuva ova deka pak istite dokumenti od togas treba da gi odnesam? Nekoi vikaat istorijat se pravelo... ima li nekoj info dali pominuva toa i sto bi mozelo da se napravi nekoj sovet? unapred fala ::):)
Koga odprilika ti se smena statusot od finalna vo dopolnitelna,sega ili pred nekoja nedela?....inace ako nemas nekoj stari dokumenti da im odnesis nemozis nisto da pravis,mozis samo da cekas i da se nadevas deka nakraj se ke se zavrsit dobro
 
Член од
29 ноември 2017
Мислења
70
Поени од реакции
21
Eve gotovo mi dadoa proishod posle mesec dena dobiv i toa eden za drzavjanstvo i uste dva proishodi za licna karta sega bitola na intervju
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
Јас сум само со потврда, иако имам оригинална крштеница од дедо ми. Ќе почекам да видам што ќе се деси, па ако ме вратат на дополнителна ќе ја однесам како дополнителен документ. Јас сум од оние првите што ја почнаа постапката со потврди, поднесено во ДАБЧ за произход само со потврда од здружение во април 2016,подадени документи во МП во септември 2016, интервју декември 2017, и сега ќе видиме.

Поздрав
Однеси а уште сега зошто после да чекаш 6 месеци на дополнителна...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom