Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
29 декември 2017
Мислења
8
Поени од реакции
5
Реков не се вклучувам, ама ај
Одиш во државен архив во соодветната општина, пополнуваш барање за дозвола на пристап на матични книги и уште еден формулар. Плаќаш по 50 ден. Ги наоѓаш промените за личноста без гајле запишани се. Запишуваш број на книга и реден број на внес.
Со тоа инфо, одиш во матично, бараш уверение во кое се наведени сите промени и во прилог ги доставуваш записот под кој се заведени. Ти издаваат уверение за кое плаќаш 50 ден. Го преведуваш, и го доставуваш. Тоа е валидно доколку се совпаѓаат името, датата на раѓање и местото. Ова е документ кој го уважуваат затоа што е издаден од државен орган. Може и да појачаш со изјава на нотар
Jas isto go imav istiot problem, otidov vo matcnoto, im go kazav problemot i pobarav uverenie deka se raboti za isto lice,(kako sto mi kaza posrednikot) udrija potpis i pecat,50 denari, i resen problem.
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2017
Мислења
74
Поени од реакции
134
Се си е тоа во ред, мислам дека се согласуваме за многу работи. Ама само со документи од прв братучед, вујко, стрико на Совет за гражданство не поминува никој веќе година и нешто. Мислам дека на сите им е јасен зборот Всходјашт - директна линија. Потврдите се друга приказна, тука или поминуваш или не, па кај јотова после....ама има простор да се придвижат работите. Овие глупости што се пласираат дека преку први братучеди е повеќе од смешно.
Vaka vaka i kaj mene nevesta e so potvrda i ona e na dopolnitelna a snaata so prv bratuced isto dopolnitelna.megjutoa pred 2-3 nedeli bratucedmi mi dade brojce so intervju 14.11.2016 brojce 21XX/2016(brojot e na negoviot shura) da go proveram i go proveriv i pisuvase deka molbata e polozitelno.koga go prasav so kakvi dokumenti e mi kaza deka e so prv bratuced so koj imale isto prezime i nisto drugo.znaci bas tie denovi koga pisuvase deka imalo pusteni so bratucedi veruvam deka e taka.mozno e da se samo mal del kolku da se kaze deka davaat so bratucedi i potvrdi neznam koja e igrata vazno ova sto vi kazav e sigurno taka.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
jas nikoj ne navrediv ni pa sakam da kradam necija sreka so tug dokument na site vi posakuvam da isvadete pasos od se srce i site da se snajdite vo evropa .... sekoj sto zema pasos za kolaa ili za fioka za mene ne e normalen .. posto nekoj ceka idnina od toj posran evropski pasos ... zar nie sakame bugarski pasos zar sakame da se pismee bugari nikoj ne saka ali taka nalaga situacijata od ime ne se ranime od sakanje ne jademe i ne i cuvame nasite deca ...... nema mu e gospot napomos na tie sto mislat deka so partiski kniski vekot ke lezat po administracii i ke zemaat po 30 40
погоре се обидов да се воздржам да ти реприцирам но за она неможам,,,ГГРРЕЕШШИИШШ тие со партиска книшка кој ги гледаш во аминистрација вечно ке останат ПЛУС тие веке за разлика от тебе и мене имаат БГ пасопта најмногу ме боли тие кој ги занев НАЈГОЛЕМИТЕ ПАТРИОТИ (кој пречаја луге во болници) имале пасоши уште првиот бран кога почнаја да се вадат ете ги сега ми доагаат секое лето,пролет,зима со нивните ЦИПОВИ да се пофалат што имале,се изнервирав многу би пишал уште нешто но ке ме банираат..подобро не,.ке се воздржам....[DOUBLEPOST=1518644027][/DOUBLEPOST]
У прaвo си,и не сaмo ти туку пoлa фoрум имaме пaри дaденo зa нештo штo зaкoнски ни следи зa дa "ни зaвршaт рaбoтa" вo некoјa институцијa.Мене ме јебеa зa извoд зa прaдедo 2 месеци нејќеa дa ми гo дaдaт и нa крaј гo пoткупив службеникoт утредентa ми гo издaдoa,муaбетoт е другo декa немa пoтребa зa тoa дa трубиш нa кaјгaнa фoрум.Ке те рaзберaт пoгрешнo и пoсле 50 пoстoви ке имa зa твoите дoкументи штo кaкo.Зaврши си рaбoтa и немa пoтребa дa знaaт сите штo и кaкo си нaпрaвил.
тогаш не се буни ЗОШТО УШТЕ 5 КОМИСИИ ПЛУС или ЗОШТО АПСЕЊЕ или нешто слично....
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
mislam deka ne e ni vreme ni mesto da se komentiraat takvi raboti tuka site sne so ista maka da dobieme bg pasos i aidos makedonija ... bitno e da si pomognime megusebno kolku tolku da ni olesni patot kon bg pasos t.s idninata
 
V

vkv

Гостин
Jas isto go imav istiot problem, otidov vo matcnoto, im go kazav problemot i pobarav uverenie deka se raboti za isto lice,(kako sto mi kaza posrednikot) udrija potpis i pecat,50 denari, i resen problem.
Kaj mene ime i mesto i iminja na roditeli se sovpagaat ama data na raganje zapisan e 6 meseci pokasno (krstelnica od tatko ). U seloto ima maticar ama cisto sumnjam deka imaat podatoci.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Kaj mene ime i mesto i iminja na roditeli se sovpagaat ama data na raganje zapisan e 6 meseci pokasno (krstelnica od tatko ). U seloto ima maticar ama cisto sumnjam deka imaat podatoci.
Црковната книга ги има податоците

Ама поповите не излегуваат во пресрет ако не ги подмачкаш
 
Член од
12 март 2011
Мислења
21
Поени од реакции
5
Гледам темата е доста актуелна, брзо растечка и има доста упатени членови. Па имам едно прашање, колку се чека на таа протврда почетна за понатамошна процедура од ДАБЧ??
Би сакал да чујам одговори од повеќе членови чисто да дазнам околу колкав период е во прашање.
Фала Ви...
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Ама што ти помага црковна книга, кога во извод се заведени подоцна. Нема промена нигде во никаков архив, поднссов барање барав и така како што е запишан во извод та стои у книгата, нема промени нема ништо. И тоа со намерната грешка за да се совпаднат датите е јривично дело и никој не се нафаќа. Така останува да чекаме и видиме што и како.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
погоре се обидов да се воздржам да ти реприцирам но за она неможам,,,ГГРРЕЕШШИИШШ тие со партиска книшка кој ги гледаш во аминистрација вечно ке останат ПЛУС тие веке за разлика от тебе и мене имаат БГ пасопта најмногу ме боли тие кој ги занев НАЈГОЛЕМИТЕ ПАТРИОТИ (кој пречаја луге во болници) имале пасоши уште првиот бран кога почнаја да се вадат ете ги сега ми доагаат секое лето,пролет,зима со нивните ЦИПОВИ да се пофалат што имале,се изнервирав многу би пишал уште нешто но ке ме банираат..подобро не,.ке се воздржам....[DOUBLEPOST=1518644027][/DOUBLEPOST]
тогаш не се буни ЗОШТО УШТЕ 5 КОМИСИИ ПЛУС или ЗОШТО АПСЕЊЕ или нешто слично....
Пепиии не се притисњевaј :cool: јaс зa дa ми издaдaт инвaлидите штo нејќaт дa рaбoтaт умреницa oд прaдедoми мoрaв дa ги пoдмaчкaм a тoa е легaлнa умреницa,aмa нaмернo кoчaт зa дa ги пoдмaчкaш,ништo нелегaлнo.Пoзз Пепи и дaјбoже и јaс и ти и сите дa земеме.;)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Седнaл сo мевoт кo труднa женa,мaицaтa му се кренaлa му излегoл пoлa мев нaдвoр,еднoтo oкo зaмижaнo oд цигaрaтa у устa штo јa пикнaл гo штипе нa oчи димoт плус труе нa рaкијa, и ми викa не ти е гoтoвa умреницaтa нa бoлoвaње билa тaa штo требaлo дa јa изгoтви a пред 2 месецa пoднесенo и килoметри 50 пoминaти.Пa aјде 2000 динaри и ете зa пoлa сaaт гoтoв дoкументoт.И пoсле се иселувaле млaдите oд држaвaвa мoре нaлет дa иде се
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Седнaл сo мевoт кo труднa женa,мaицaтa му се кренaлa му излегoл пoлa мев нaдвoр,еднoтo oкo зaмижaнo oд цигaрaтa у устa штo јa пикнaл гo штипе нa oчи димoт плус труе нa рaкијa, и ми викa не ти е гoтoвa умреницaтa нa бoлoвaње билa тaa штo требaлo дa јa изгoтви a пред 2 месецa пoднесенo и килoметри 50 пoминaти.Пa aјде 2000 динaри и ете зa пoлa сaaт гoтoв дoкументoт.И пoсле се иселувaле млaдите oд држaвaвa мoре нaлет дa иде се
pa za toa nema ni drzava ni ime ni identitet ni jazik ni narod ni nacija ... ma samo bg pasos i vrakanje NIKOGAS TUKA POVEKE pa neka barat od tunguzija mongolija rabotnici za 200 evra
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ама што ти помага црковна книга, кога во извод се заведени подоцна. Нема промена нигде во никаков архив, поднссов барање барав и така како што е запишан во извод та стои у книгата, нема промени нема ништо. И тоа со намерната грешка за да се совпаднат датите е јривично дело и никој не се нафаќа. Така останува да чекаме и видиме што и како.
Помага, да не навлегувам. Релевантните податоци се имиња на родителите, датите, презиме, место, дата на крштевање, поп кој крстил... е сега скопчај што велам
 
Член од
28 јули 2014
Мислења
66
Поени од реакции
13
Посредници, ај оладете малку. Септември 2016 интервју, 2хххх/2016 со потекло родител, сеуште на финална. А гледам некои фаци тука, со братучеди од тој период веќе добиле указ, абе ајде...
Не го лажете народот.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom