Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Ако сакаш да одговориш тоа што прашав, ок, ако не сакаш - дриблајте на други теми за Личносно-човечки концепт на еврејскиот бог наречен христијанска догма.
Чекам одговор зошто вашиот концепт на бог е премногу човечки, сличен на грчките богови и митови?

Дали сакате христијанските мистерии да преминат во митови?

Оставете го хебресјкиот закон да го толкуваат евреите, не вие - кои сте секта на јудаизмот, нели? Ако можете тоа, сигурно нема да ги слушаме светите отци што кажале за туѓ закон чии автори ги негираат и осудуваат дека не препознале месија!

Кога ќе престанете да бидете зло и ќе прифатите дека евреите се оние кои ќе го прифатат месијата и за свој цар и водач, тука и сега?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако сакаш да одговориш тоа што прашав, ок, ако не сакаш - дриблајте на други теми за Личносно-човечки концепт на еврејскиот бог наречен христијанска догма.
Чекам одговор зошто вашиот концепт на бог е премногу човечки, сличен на грчките богови и митови?

Дали сакате христијанските мистерии да преминат во митови?

Оставете го хебресјкиот закон да го толкуваат евреите, не вие - кои сте секта на јудаизмот, нели? Ако можете тоа, сигурно нема да ги слушаме светите отци што кажале за туѓ закон чии автори ги негираат и осудуваат дека не препознале месија!

Кога ќе престанете да бидете зло и ќе прифатите дека евреите се оние кои ќе го прифатат месијата и за свој цар и водач, тука и сега?
Хепта,

просто е; јас можам да ја објаснам сличноста а ти не можеш...

Разликата е очигледна.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Хепта,

просто е; јас можам да ја објаснам сличноста а ти не можеш...

Разликата е очигледна.
Ама зошто не ми одговориш на прашањето?
И зошто постојано си мериш фалуси со сите тука во врска со верувањата и учењата на религиите?

Јас не се сомневам дека ти имаш одговор, затоа се прашуваш што ќе ми одговориш за сличноста на вашиот концепт на бог кој што е сличен со боговите на античка грција кои исто така имаат гнев, се лутат, создаваат деца со смртни жени итн итн.. :)

Повели, почни да го пишуваш есејот, јас кога ќе имам време ќе го проверам одговорот...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ама зошто не ми одговориш на прашањето?
...оти ионака нема да разбереш, а уште помалку ќе прифатиш и признаеш дека грешиш, а да не споменувам што не ми одговори на ниту едно од моите прашања...

Доволно е тоа што не можеш да ја видиш буквално истата шема, по која е поставена вашата братска заблуда, која се ноаѓа и кај „друштвата„ кои веќе ти ги набројав.

Мојата вероисповест има историска линија која води од Бога и првиот човек па се‘ до ден-денешен и не пати од потребата од „позајмување„ сличности со било која друга верска заедница, а истото тоа не можеш да го кажеш и за бајато-новиот еон, кој е компилација од сите можни зла под капава небесна.

Ете, дури и несакајќи, ти одговорив...:kafence:

Туку, како што вели сам Бог, извади ги то‘ трупците од своите очи па тогаш почни да ги чистиш раските од туѓуте....
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Времено затворена.
Бидејќи преоѓа темава во дискусија а не како што е наменета последните неколку поста ќе бидат префрлени во „Дискусија за ........“ па таму продолжете со дискусијата.

П.С. Мислењата од прашања за Христијанството ви се префрлени овде. Овде продолжете со дискусија.

П. П. С. Двете теми отворени
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Проповедање а.к.а. „вероисповест“ наместо одговори на база на истражување и знаење, дури и грчките мистерии ги помести да се после христијанствто или во обид да ги дисквалификуваш како важни, демек не позајмило ништо истото од ништо постари учења...
Јас едно те прашав ти друго ми глаголаш... ок, знам дека мора да го браниш богот, религијата, црквата според твоето разбирање на нештата... иако не разбирам зошто би му требала помошта некому токму од тебе и твоето зборување напамет на работи кои се премногу далечни од тебе?

Оригинални сте во овие ствари, тоа морам да признаам - вештачко менување на историјата заради неразбирање на старите учења кои не одат во прилог на вашата догма, како да мислите дека сите се неписмени и неуки околу вас!

Дури и мирјани како тебе, се дрзнуваат во пуст обид да му се смеат и постојано да се обидуваат залудно да го направат магаре човекот кој што сака да истражува и знае повеќе од вашето „верување“ и „сведочење“, чија веродостојност ја потврдувате или се обидувате залудно да го направите тоа повикувајќи се на вашето божество (концепт на божественост, НАСЛЕДЕН од евреите) како сведок, кое пак вие самите се обидувате да го оживеете со векови, и тоа како?! Со зборување лаги и глупости кои се темелат на незнаење и омраза кон другите!
Глупости!

Ок, во секој случај и ова е доволно, ќе бев изненаден да имаше вреден одговор - без да се користи сарказам и постојано обид да се навреди другиот бидејќи се почуствува ти навреден заради едно верување.
Благодарам во секој случај за одговорот. :)
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Проповедање а.к.а. „вероисповест“ наместо одговори на база на истражување и знаење, дури и грчките мистерии ги помести да се после христијанствто или во обид да ги дисквалификуваш како важни, демек не позајмило ништо истото од ништо постари учења...
Јас едно те прашав ти друго ми глаголаш... ок, знам дека мора да го браниш богот, религијата, црквата според твоето разбирање на нештата... иако не разбирам зошто би му требала помошта некому токму од тебе и твоето зборување напамет на работи кои се премногу далечни од тебе?

Оригинални сте во овие ствари, тоа морам да признаам - вештачко менување на историјата заради неразбирање на старите учења кои не одат во прилог на вашата догма, како да мислите дека сите се неписмени и неуки околу вас!

Дури и мирјани како тебе, се дрзнуваат во пуст обид да му се смеат и постојано да се обидуваат залудно да го направат магаре човекот кој што сака да истражува и знае повеќе од вашето „верување“ и „сведочење“, чија веродостојност ја потврдувате или се обидувате залудно да го направите тоа повикувајќи се на вашето божество (концепт на божественост, НАСЛЕДЕН од евреите) како сведок, кое пак вие самите се обидувате да го оживеете со векови, и тоа како?! Со зборување лаги и глупости кои се темелат на незнаење и омраза кон другите!
Глупости!

Ок, во секој случај и ова е доволно, ќе бев изненаден да имаше вреден одговор - без да се користи сарказам и постојано обид да се навреди другиот бидејќи се почуствува ти навреден заради едно верување.
Благодарам во секој случај за одговорот. :)
Хепта,

убо ти напишав...да се потсетиме:

https://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-977#post-8323040

...а ти пак си прајш муабет со себе...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Не си напишал убаво, простачки пишуваш и сосема друго одговараш од она што ќе те прашам бидејќи не ти чинат ниту моите зборувања ниту моите прашања, како да ќе ти го симнам богот на Земја за да го камшикувам... тоа вие го правите заради вашата чудна потреба за „вероисповест“ и „сведочење“.

Ајде, терај си магарето кај си запнал, сепак Телема е Законот - не можеме насила да натераме никој ништо да промени кај себе си ...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.718
некој плаќаат повеќе, некој помалку, некој ич, кој како згрешил :confused:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не си напишал убаво, простачки пишуваш и сосема друго одговараш од она што ќе те прашам бидејќи не ти чинат ниту моите зборувања ниту моите прашања, како да ќе ти го симнам богот на Земја за да го камшикувам... тоа вие го правите заради вашата чудна потреба за „вероисповест“ и „сведочење“.

Ајде, терај си магарето кај си запнал, сепак Телема е Законот - не можеме насила да натераме никој ништо да промени кај себе си ...
Хепта,

убо‘ претпоставив; и да ти објаснувам, пак не разбираш...Да, полесно е да се живее во заблудите отколку во реалноста.

Телема е, како што веќе напишав, исконски староенска заблуда, запакувана во модерна „фирма„...чисто онака, за да „звучи„ модерно и убедливо, согласно денешните општествени трендови.

Патем кажано, твојата уууууужасна (со многу „у„...) грешка (како и сите претходни...) а која се однесува на твоето прашање за сличноста меѓу мојата вероисповест и античката елинска митологија, е следна; грешиш, затоа што правиш споредба на нешта кои, гледани од денешно време, лесно можеш да ги поставиш „едно покрај друго„ и да ги споредуваш, иако во историското време од нивното појавување и/или постоење, нештата можеби и немале абер дека постојат истовремено и парапелно, но на различна „географија„.

Наградно прашање до тебе; што мислиш, дали Инките знаеја за постоењето на римското Царство и дали Инките можеа да наоѓаат сличности меѓу нивната религија и римската митологија?....

Што велиш?...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Наградно прашање до тебе; што мислиш, дали Инките знаеја за постоењето на римското Царство и дали Инките можеа да наоѓаат сличности меѓу нивната религија и римската митологија?....

Што велиш?...
Велам дека воопшто не знаеш историја :) "Добро е" што христијанството и нив ги достигна, само што ти беше од онаа другата „апостолка соборна“ а овие беа од катиличката црква, со која нели имате добри односи... или немавте?

Нема што да претпоставуваш, ти треба да си гледаш словото и црквата, другото е наша работа...

Како прво, споредуваме народ со народ или ритуали помеѓу различни учења и народи? Не може да прашуваш дали Македонците имаат сличности со Јапонците...

Друго, кои се сличностите помеѓу Рим и нивните култови од една страна и онаа на Инките, гледано денес, бидејќи нели, денес имаме наука и истражуваме постојано за кои ме прашуваш?

Подобро ќе беше да прашаш која е врската и како религиозниот систем на Инките со нивните пирамиди (за кои сум читал многу малку) е сличен со оној на Египет и нивниот систем на задгробен живот кој го диктира животот додека се на Земјата? И далеку е временски, а и просторно :)
Кои учења и системи се пренесени од тогаш до Инките и најбитното прашање кое нема да биде одговорено: зошто?

Христијанството, гностицизмот многу имаат сличности со Египет... нешто преку јудаизмот, нешто преку грците...

За време на раѓањето на христијанството, имало поголемо мешање на учења, религиозни пракси и иницијаторски системи отколку денес, кога глумиме глобализација. Сеуште не сте виделе што значи глобализација, се надевам ќе начекаме додека сме живи на Земјата!

За времето на Рим, многу повеќе се знаело и се пренесувало учењето од различни системи.
Затоа и има сличности христијанството преку гностичарите со постарите учења за кои твоите „свети отци“ распишаа потерници и ги прогласуваа за еретици (како што сега вие христијанските мирјани глумите лудило по форуми и е-весници) и слично бидјеќи не сакаа да научат за законите кои се предаваат низ времињата.

Не сте создадени под стаклено ѕвоно! Ниту сте создадени сами од себе... дозволено ви беше да го пренесете човештвото до тука, со помош на исламот... и толку! Не бевте повикани и создадени за друго, но многупати сум рекол: проклети да се неуките наследници кои од мрза и лакомост сакаа да го упропастат светот!

Зошто чуствуваш омраза и негодување тоа што има сличности твоето учење со уште постари учења, како на пример јудаизмот, хеленизмот? Што, туку така твоите свети отци ги измисливте ритуалите? :)
Тоа може некој свештеник да лаже дечиња или баби и дедовци од 80 години...
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Велам дека воопшто не знаеш историја :)
Хепта,

начелно, ти одговорив на прашањето околу сличностите меѓу мојата вероисповест и елинската митологија, а од наведеното можеше да увидиш (ама не ти иде..) дека мојата вероисповест има своја историја, која е потполно независна од било која друга религија или митологија, дури и од оние кои постоеја паралелно со почетокот на верата Христова, како и со оние пред и после Христа Бога.

Од сета оваа твоја самопофалба за твојава „стручност„ и мое потценување (од твоја страна), од твојов пост, кој, види чудо, го прочитав...:pos:...не видов ништо ново, освен препрепрепреповторување на ова кое и до сега го имаш кажано, а тоа е-верглање до бесвест, муабењете со самиот себе и пишување едно обично „ништо„.

Хммм, до душа, во својот пост имаш напишано катаљон прашања, ама знаеш како е редот; ако си прашан, одговори, а пошто не знаеш, најдобро ти е само мудро да си молчиш...
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Прашањата кои ги поставив не беа упатени само кон тебе... туку и други што читаат (некои и кон мене си ги упатив за да побарам книга да се запознаам подобро со овие ствари), не се натпреварувам јас ко тебе, што одговорил кој одговорил.
Ти постојано одговараш нешто, но сето тоа се глупости и „вероисповест“ со навредувања на сите што не се христијани тука... тоа не е одговарање, дијалог туку заморување... :)

Не те потценувам само ти укажувам каде грешиш и да видиш зошто не може да ти се одговори на прашањата (бидејќи немаат смисла истите), но секој суди според самиот себе...
Само дрдориш и постојано се обидуваш христијанството да го извадиш од калта на стариот еон - а тоа сине, нема да може :) Што е направено, направено е... Што се прави, ќе видиме до кога...

Прашањето што го постави за Инките и Рим е глупост. Тотална неукост од твоја страна бидејќи ниту сакаш да проучуваш туѓи верувања и ритуали ниту пак да се обидеш да сфатиш од каде доаѓаат сите тие учења... затоа ти укажав дека врз христијанството имале влијание мал милион учења за времето на Рим... но кому не му чинеше тоа да христијанството има врски со старите учења?

Подобро ќе беше да прашаш која е врската и како религиозниот систем на Инките со нивните пирамиди (за кои сум читал многу малку) е сличен со оној на Египет и нивниот систем на задгробен живот кој го диктира животот додека се на Земјата? И далеку е временски, а и просторно :)
Кои учења и системи се пренесени од тогаш до Инките и најбитното прашање кое нема да биде одговорено: зошто?


Тоа што прераснало самото христијанство во религија е заради слабоста и лакомоста на императорите од тие времиња... кое пак подоцна почна да се дели, да се уништува од внатре...
Се родија со идејата: Подобро да владее во пеколот отколку да се поттчини на иницијаторските системи кои се од памтивек...

Идиот! Не можам да го наречам будала, бидејќи ќе го навредам симболот на будала од операта на Вагнер :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
@Хептаграм XI ,

од твоево монолошко празнословие, заклучокот сам од себе се наметнуе; не знаеш кои се сличностите меѓу религијата од Инките и митологијата од „мудрите„ Римјани...

Толку од твоето знаење...:kafence:
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Зошто „мудри“ во наводници? Како демек „мудри“ се само христијанските земји? Дивјачки земји биле/се христијанските земји...

Вие го создадовте мракот и сенката надвиснат над умот, за разлика од стариот Рим и Грција, Египет и далечниот Исток! Вие се гадете од човекот и се што е човечко и на таа основа и измисливте гревови кои се наследуваат и спасител кој што за чудо - бил човек, а реално не знаете ништо ниту за боговите ниту за човекот!
Требаше исламот да ве поправи малку, но и тој западна по истата патека, само 600 години каснење...

И еве ме расправам со тебе за работи кои се премногу далечни за тебе... а догма не можам да ти понудам ниту да се сложам со твојата христијанска догма.
Проповедање догми ми е најниското нешто на кое што може да падне еден човек... барање оправдување за една неспособност!

Види што ме праша:
што мислиш, дали Инките знаеја за постоењето на римското Царство и дали Инките можеа да наоѓаат сличности меѓу нивната религија и римската митологија?....
Ако имале контакт Инките со Рим, сигурно можеле да наоѓаат сличности и да создаваат слични ритуали...

Кога се работи за боговите и природата и човекот - не се бараат сличности, тие постојат: се обожува секаде исто, видоизменето според култура и достигнување. Затоа ти реков дека Египет и Инките се далеку со милениуми а и просторно оддалечени...
Дали стапиле во контакт? Не знам, имам читано дека имало римски фигури наоѓани во Мексико на пример... но немам доказ со цврсти темели за тоа, дека биле во дирекнта врска...
Останува прашањето како и Инките и Египет обожувале едно та исто, а да немале контакт?

Затоа ти реков, за разлика од овие две за кои ти напна да прашуваш само за да го одвлечеш вниманието, христијанството се создава токму на раскрсницата каде што се среќавале сите системи во едно, не било изолиран настан од другите учења и верувања и иницијаторски системи... а тоа исто христијанство собра што можеше, разбра што разбра и запна да ги обвинува истите тие учења со глупи обвинувања...
Затоа и имате сличности премногу со Египетските ритуали, со боговите од античка Грција, со идеите на Истокот...
Дури и слично е со Египетските мистерии: кралот ја одобрува религијата во својата држава! :)

Во тоа време, кога се раѓа христијанството како чуден ѕвер од премногу учења, не беше проблемот за неизнаоѓање сличности помеѓу учењата, туку стриктната забрана и осудување на туѓите учења од страна на христијанството!
Од тогаш егото работи со идеја дека вие сте „оригинал“ на оргиниалот, подобри од јудејците, подобро верувате од оние што тајно обожуваат... сонца сте вие мирјаните кои се чукате во гради со Христос...
Сепак и Христос е Сонце, ѕвезди :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom