Најекономично греење и ладење

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Kako kupuvach sekoj go interesira kolku god. Ima garancija kupeniot proizvod, a seto ponatamu e prasanje na profesionalnost od samata firma potocno od samiot servis.
Друже ако таа гаранција е условена со по 1000 денари годишно јас ќе ти дадам 15 години гаранција на клима од 500 евра.
Удри математика па ќе видиш на кого му е поважно.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
527
Поени од реакции
677
Друже ако таа гаранција е условена со по 1000 денари годишно јас ќе ти дадам 15 години гаранција на клима од 500 евра.
Удри математика па ќе видиш на кого му е поважно.
Тоа го направи грее со 10 годишна гаранција. Второ, приметливо е сите симпатизери на грее како си наоѓаат причина за да кажат зашто не е потребен еуровент.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Друже ако таа гаранција е условена со по 1000 денари годишно јас ќе ти дадам 15 години гаранција на клима од 500 евра.
Удри математика па ќе видиш на кого му е поважно.
Pa dobro bi bilo bar prvite 2-3god da e besplaten servis no sepak eve jas imam klima od 1000evra pa I te kako mi e bitno dal ima 10g. Ili 3g. pa jas kaj sum dal tolku pari za 800den I ne e mn za eden servis dokolku bi bil kako so treba. I kola da kupish sekoja godina treba servis da I prajsh iako I nova da e I podlezi pod garancija. Nekoj za da dojdi I da izvrsi servis treba to nesto da go plati. I so drva da se greesh treba da platish I da ti gi isechat pa I to kosta tuka negde. I jas bi sakal da e besplaten servisot bar prvite 2 god. ama jbg ne bil ete.[DOUBLEPOST=1517864089][/DOUBLEPOST]
Тоа го направи грее со 10 годишна гаранција. Второ, приметливо е сите симпатизери на грее како си наоѓаат причина за да кажат зашто не е потребен еуровент.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Pa izgleda se sigurni vo kvalitetot so go nudat pa zatoa I tolku e garancijata. Jas samo pishuvam kako zadovolen korisnik od gree klima koj prvpat koristi inverter klima za greenje. Na nekoj mozda mu e biten faktor euroventot no mene posle koristenjevo voopsto ne, bidejki sum dobil dobra klima.
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
@Sportage ,
Не сакам да спорам, во ред се твоите аргументи!
Јас погоре објаснив дека има математика со долгорочните гаранции и не е така сложена, дури и првите 2 години да биде бесплатна гаранцијата.
Понатаму гаранцијата се третира како еден вид осигурување.
Додека Гри влегол во тој вид осигурување , очигледно Сетек не видел интерес во тоа, логична одлука е да ја сведат гаранцијата на рокот кој го дава производителот, без понатамошни главоболки!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@Che59
Дали сметаш дека за твојата клима Митсубиши од 5,5Kw и цена од 72.590ден Гаранцијата од 2 години е доволна за цената?
Дали можеби замижи за рокот на гаранцијата заради лажгите дека Еуроветот бил сертификат за "квалитет"?
( Под квалитет ја подразбирам долговечност на уредот....ама 2год гаранција баш и не се некоја долговечност :свиркам:)

Дали сметаш дека Еуровентот е сертификат за "квалитет" или можеби за перформансите на уредот ?
И ке дополнам пошто за симпатизерите на Еуровент
Ако Еуровентот беше еднаков со поимот "Kвалитет".....тогаш за исти квалитет што не си ја земал Тундрата 18 за упола цена????
темава e за Економично греење нели, не е за Најскапо.....зашто да дадеш 72.000 кога за 38.000 си можел да земеш "Квалитет" со исти бројки за "Квалитет" ...башка исто 2год гаранција даваат :)
EVthundraHeat.jpg
SFevent.jpg
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
@Che59
Дали сметаш дека за твојата клима Митсубиши од 5,5Kw и цена од 72.590ден Гаранцијата од 2 години е доволна за цената?
Дали можеби замижи за рокот на гаранцијата заради лажгите дека Еуроветот бил сертификат за "квалитет"?
( Под квалитет ја подразбирам долговечност на уредот....ама 2год гаранција баш и не се некоја долговечност :свиркам:)

Дали сметаш дека Еуровентот е сертификат за "квалитет" или можеби за перформансите на уредот ?
Гаранција од 2 години е ок , настрана тоа што јас би сакал да е најмалку 3 ама што је ту је.
Цената на уредот не е поврзана со должината на гаранцијата , туку со квалитетот(некогаш и квантитетот) на производот.
Јас за Еуровент имам слушнато со крајот на увото ама искрено никогаш не ми бил параметар за одредување на квалитет или неквалитет.
Има по Европа едно чудо лаборатории и стандарди кои , брат брату, продаваат бели за вистински бубрези. Во повеќето случаеви служат повеќе за протежирање на одредени брендови отколку за вистинска стандардизација.Еуровент како прави испитувања, по порачка? Значи на избрани примероци, не по случаен избор!
По ова што се гледа Еуровент ги испитува перформансите, кои рака на срце се само еден сегмент од поимот квалитет.
Покрај перформансите, тука е квалитетот на изработка, квалитет на вградени материјали , дизајн, завршна контрола, историја на производителот и уште мал милион финеси.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Јас за Еуровент имам слушнато со крајот на увото ....
Има по Европа едно чудо лаборатории и стандарди кои , брат брату, продаваат бели за вистински бубрези
Самиот велиш дека само си начул за Еуровент а дискутираш и објаснуваш нечуено недочуено и ненаучено. Да неречам бос и неписмен шеташ по форумов тролаш и лупаш заради парите што си ги фукнал. Еве да научиш
Programme Descriptions

Па најдоле на страната има документи во ПДФ
Конкретно
Reference documents и овој PDF
http://www.eurovent-certification.com/fic_bdd/en/1516356388_2017-06_OM-1-2018_AC.pdf

Apendix B e формулар кој треба да го поднесе Партиципиентот до Еуровент кој сака климата да му искочи на Еуровент.
Значи твојата Митсубиши SF50 веќе Митсубиши ја тестирал во негова лабораторија и поднесува формулар од мерењето....алоо....веќе е тестирана !!!
За тие што чуле а недочуле како @Che59....овој тест во сертифицираната лабараторија на Митсу, Даикин и ред други Еуровент само ке го препише и ке земе пари за тоа....ако јапанциве од Митсубиши немаат саглам тест лабараторија и ПОТОЧНА од таа шпанската на Еуровент па треба да се убијат бре.

1.jpg

APPENDIX B formular da vidis kako izgleda od Panasonik.....za nepismeni lazna laboratorija sto stima podatoci a istite merenja iskacaat ko za cudo i na Eurovent...
AppendixB PanaTest Report3.jpg
Ова ли е бре лажна лабораторија за тебе?? АКО ЕУРОВЕНТ им гo прифатил тестов t.e APPENDIX B ???
Сертификат ЗА ТЕСТИРАЊЕ ПО СТАНДАРД ЕН14511 ИМА ТАА ЛАБОРАТОРИЈА alooo....на обрт од милијарди да нема еден Панасоник саглам своја лабораторија па у Еуровент ке ги пробуваат климиве :D
PanaTest Report1.jpg
Ај и за мод греење тестот (во УмеренаЗОНА) да видите како изгледа, некои тестови (сите обележани со буква A,B, C,D ) се изведени на 3 циклуси, некои се на 3 саата, некои на 70мин со семплови наместо на 10сек на секои 5мин.....има тука многу непознати и теми за дискусии, а не само празни муабети слушаме од недоучени и недослушани ликови што само едно исто тролаат Ев па Ев а немаат појма што е мерено и како е мерено.
PanaTest Report2.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Пак не си ги испил апчињата?
Јас до твоето прашање никаде не го спомнав Еуровент и ме боли лево ќоше и за него и за тебе , простак еден.
Ај ќе те молам откачи ми се!
Апчињата за Еуровент?
мене такви не ми требаат a ти побарај ги кај оној Фолкерот....за 70.000 цело пакло има да ти шитне ;)
Аргументи кога немате на вреѓање одма ја вртите....море сите вакви сте за на одмор да ве пратат
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
21 октомври 2016
Мислења
527
Поени од реакции
677
Пак не си ги испил апчињата?
Јас до твоето прашање никаде не го спомнав Еуровент и ме боли лево ќоше и за него и за тебе , простак еден.
Ај ќе те молам откачи ми се!
По тоа пишувањето може човек да види колкав простак е и од што е простак е нападен и одбивен.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Апчињата за Еуровент?
мене такви не ми требаат a ти побарај ги кај оној Фолкерот....за 70.000 цело пакло има да ти шитне ;)
Аргументи кога немате на вреѓање
одма ја вртите....море сите вакви сте за на одмор да ве пратат
А што очекуваше после твоите навреди?
Да го свртам и другиот образ?
Не сум до толку посветен христијанин.
Те враќам на игнор, сега со целото твое друштво.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
572
Поени од реакции
147
SE gree li nekoj na peleti I kolkava e potrosuvackata Po kvadratura so sto izolacija e?
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
572
Поени од реакции
147
SE gree li nekoj na peleti I kolkava e potrosuvackata Po kvadratura so sto izolacija e?
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
572
Поени од реакции
147
SE gree li nekoj na peleti I kolkava e potrosuvackata Po kvadratura so sto izolacija e?
 

Ayk

Член од
5 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
142
SE gree li nekoj na peleti I kolkava e potrosuvackata Po kvadratura so sto izolacija e?
Nesto pomalku od vreka na den za 45-6 kvadrati so parno vo zgrada so dobra izolacija.
Vo odrzuvanje na plamen (modulacija) 1kg/saat.
Od druga perspektiva, 1kg peleti = 4.5kwh. Od toa korisna energija grubo 4kwh (zemeno vo predvid efikasnost na kamin, zaguba po cevki od hodnici ili prostori so ne sakas da gi grees - sho zavisi od postavenost na rabotite)

170/15=11.3 za 1kg
11.3/4 = 2.8

Znaci, kolku kosta greenje na peleti = 2.8mkd/kwh ili COP: 2.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Бајаги поскапо од квалитетен инвертер испаѓа ако мериш на цела цезона. Повеќе од дупло поскапо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom