А1 Македонија (VIP)

Член од
16 јануари 2018
Мислења
197
Поени од реакции
51
Hahaha mora da doznae majka ti togas kazi i za kartickata sto si ja unistil
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Одма ја даваат, за тоа нема збор, само мора лично да дојде лицето на чие име е договорот.
И кажувам, ја мрзеше да оди до Сити Мол, па едвај ја намолив, стигаме таму, забораи новчаник, односно лична карта хахахаахха
Среќа, ни кажа дека може и со возачка а нејзината седи кај мене у кола па се снајдовме. Како и да е, завршив работа, тенкс Фрос <3
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Lugje sakam da se vrati one i blizu operatori
Дара или Клима уред, сеедно од кој профил спамираш... Јас сакам да исчезнеш од форумов... :) Искрено ничив, Јефто
 
Член од
16 јануари 2018
Мислења
197
Поени од реакции
51
Jas sum Dara a ne klima ured kako sto misles ti i kazi zosto da isceznam od forumot pozz Dara <3 <3 <3
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.822
Поени од реакции
10.551
Бев до вип за проблемот со таксените марки, ми рекоа дека сѐ е во ред, пробував уште некое време и ништо и на крај пробав со друго име и презиме ми дозволува, а со моето не може. Некој грк ми ставил вето сигурно, сѐ да му ебам.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
дали ВИП наплаќа за монтажа на интернет и тв приклучок (нов корисник)?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.451
дали ВИП наплаќа за монтажа на интернет и тв приклучок (нов корисник)?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Ниту еден телекомуникациски оператор не наплаќа за поврзување на нов корисник.

Од поодамна помина тоа време кога се плаќаа 1.000 германски марки за телефонски број, па мисли му ја ако треба и бандера да се поставува, и сето тоа на твој трошок, па потоа да не видиш никаква корист од приватизацијата, како што беше во случајот со приватизацијата на Македонски Телеком - компанијата приватизирана, а ниту денар да не ти вратат од парите дадени за телефонскиот број или за бандерата, па макар и во облик на попусти и бенефиции во месечната претплата.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Ниту еден телекомуникациски оператор не наплаќа за поврзување на нов корисник.

Од поодамна помина тоа време кога се плаќаа 1.000 германски марки за телефонски број, па мисли му ја ако треба и бандера да се поставува, и сето тоа на твој трошок, па потоа да не видиш никаква корист од приватизацијата, како што беше во случајот со приватизацијата на Македонски Телеком - компанијата приватизирана, а ниту денар да не ти вратат од парите дадени за телефонскиот број или за бандерата, па макар и во облик на попусти и бенефиции во месечната претплата.
ти благодарам за опширниот одговор.

@JB00F благодарност исто така.

инаку, конечно го менувам телекабел за вип.
до сега (освен последниот месец дена) не сум имал поголема мака со интернетот на телекабел, телевизијата и онака не ја гледам. па сега ќе видиме вип како ќе се покажи. во секој случај нема мрдање наредните 2 години од кај нив.

некоја перпорака во однос на опремата која ја инсталираат дома?
дали се тоа стандард иста марка на рутери или имаат повеќе па си одбираш?
исто и тој ресиверот за тв или што и да е... ист е за сите или?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
ти благодарам за опширниот одговор.

@JB00F благодарност исто така.

инаку, конечно го менувам телекабел за вип.
до сега (освен последниот месец дена) не сум имал поголема мака со интернетот на телекабел, телевизијата и онака не ја гледам. па сега ќе видиме вип како ќе се покажи. во секој случај нема мрдање наредните 2 години од кај нив.

некоја перпорака во однос на опремата која ја инсталираат дома?
дали се тоа стандард иста марка на рутери или имаат повеќе па си одбираш?
исто и тој ресиверот за тв или што и да е... ист е за сите или?
Сега се Каон ресивери, интерактивни мислам за сите

За рутери др ќе ти каже :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.451
ти благодарам за опширниот одговор.

@JB00F благодарност исто така.

инаку, конечно го менувам телекабел за вип.
до сега (освен последниот месец дена) не сум имал поголема мака со интернетот на телекабел, телевизијата и онака не ја гледам. па сега ќе видиме вип како ќе се покажи. во секој случај нема мрдање наредните 2 години од кај нив.

некоја перпорака во однос на опремата која ја инсталираат дома?
дали се тоа стандард иста марка на рутери или имаат повеќе па си одбираш?
исто и тој ресиверот за тв или што и да е... ист е за сите или?
На новите корисници им даваат од новите кабелски рисивери со таканаречена интерактивна телевизија, а кога сме кај кабелскиот Интернет, ќе ти дадат рутер со вграден кабелски модем Technicolor, но доколку користиш или планираш да користиш безжичен Интернет по дома, за да не си ги трошиш нервите поради слабиот безжичен сигнал од рутерот кој ќе ти го дадат на користење, најдобро ќе биде да си купиш втор безжичен рутер кој ќе го користиш за безжичен Интернет во домот, додека рутерот кој ќе ти го дадат на користење од Вип ТВ да го користиш за жично поврзување со компјутерот преку мрежен кабел - доколку имаш фиксен компјутер по дома, односно компјутер со посебно куќиште, посебен монитор, посебна тастатура/маус/звучници итн; а не лаптоп или таблет компјутер.

Единствено ќе треба WAN или Internet портата на вториот рутер кој ќе го купиш, да ја поврзеш преку мрежен кабел со една од 4-те мрежни LAN порти на рутерот кој ќе ти го дадат на користење од Вип ТВ.

Е сега, ако планираш да користиш некој од поевтините пакети со послаб Интернет, можеби ќе ти дадат на користење кабелски модем, поради што сепак ќе мораш да купиш рутер за да можеш Интернетот да го користиш во мрежа за 2 или повеќе компјутера и за да имаш безжичен пристап до кабелскиот Интернет.
 
K

kicodarker

Гостин
некоја перпорака во однос на опремата која ја инсталираат дома?
дали се тоа стандард иста марка на рутери или имаат повеќе па си одбираш?
исто и тој ресиверот за тв или што и да е... ист е за сите или?
Пред да склучош договор ти се јавуваат телефонски и во салонот во вип те носат зад тоа малечката врата, влегуваш внатре кафенце ова она , седнуваш и еден цел рафт со рутери ресивери чуда и антени гледаш,те прашуваат која боја ти е регалот дома за да се совпадни и рутерот пробуваш во гардеробер број на ресивер и ти пакуваат се што ќе одбереш од широката лепеза на технолошки помагала што ја нуди нашиот благочестив оператор ВИП.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
На новите корисници им даваат од новите кабелски рисивери со таканаречена интерактивна телевизија, а кога сме кај кабелскиот Интернет, ќе ти дадат рутер со вграден кабелски модем Technicolor, но доколку користиш или планираш да користиш безжичен Интернет по дома, за да не си ги трошиш нервите поради слабиот безжичен сигнал од рутерот кој ќе ти го дадат на користење, најдобро ќе биде да си купиш втор безжичен рутер кој ќе го користиш за безжичен Интернет во домот, додека рутерот кој ќе ти го дадат на користење од Вип ТВ да го користиш за жично поврзување со компјутерот преку мрежен кабел - доколку имаш фиксен компјутер по дома, односно компјутер со посебно куќиште, посебен монитор, посебна тастатура/маус/звучници итн; а не лаптоп или таблет компјутер.

Единствено ќе треба WAN или Internet портата на вториот рутер кој ќе го купиш, да ја поврзеш преку мрежен кабел со една од 4-те мрежни LAN порти на рутерот кој ќе ти го дадат на користење од Вип ТВ.

Е сега, ако планираш да користиш некој од поевтините пакети со послаб Интернет, можеби ќе ти дадат на користење кабелски модем, поради што сепак ќе мораш да купиш рутер за да можеш Интернетот да го користиш во мрежа за 2 или повеќе компјутера и за да имаш безжичен пристап до кабелскиот Интернет.
немам фиксен компјутер, веќе имам рутер кој ми е поврзан со модемот од телекабел, па ќе го користам истиот бидејќи до сега добро се има покажано.
освен што ќе го поврзам со една од LAN портите други подесувања нема потреба да правам на новиот или стариот рутер за да профункционира?

интернетот е 30/1 mb/sec
за побрз и не ми треба бидејќи засега не го користам за било што друго освен обично работење, ретко гледам онлајн било што, така да немам потреба за некоја голема брзина, најбитна ми е стабилноста т.е. да немам прекини.

Пред да склучош договор ти се јавуваат телефонски и во салонот во вип те носат зад тоа малечката врата, влегуваш внатре кафенце ова она , седнуваш и еден цел рафт со рутери ресивери чуда и антени гледаш,те прашуваат која боја ти е регалот дома за да се совпадни и рутерот пробуваш во гардеробер број на ресивер и ти пакуваат се што ќе одбереш од широката лепеза на технолошки помагала што ја нуди нашиот благочестив оператор ВИП.
very funny haha, it is to laugh :D :D :D :D :D :D
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.451
немам фиксен компјутер, веќе имам рутер кој ми е поврзан со модемот од телекабел, па ќе го користам истиот бидејќи до сега добро се има покажано.
освен што ќе го поврзам со една од LAN портите други подесувања нема потреба да правам на новиот или стариот рутер за да профункционира?

интернетот е 30/1 mb/sec
за побрз и не ми треба бидејќи засега не го користам за било што друго освен обично работење, ретко гледам онлајн било што, така да немам потреба за некоја голема брзина, најбитна ми е стабилноста т.е. да немам прекини.
Е па тогаш веќе си подготвен за кабелскиот Интернет од Вип ТВ, откако ќе те поврзат, единствено ќе треба со мрежен кабел да ја поврзеш WAN или Internet портата од рутерот кој веќе го имаш, со една од мрежните LAN порти на рутерот кој Вип ТВ ќе ти го дадат на користење, ма да со 3 мегабајти во секунда можно е да ти дадат кабелски модем на користење, но постапката на поврзување останува иста.

Нема потреба од никакви дополнителни конфигурирања на твојот рутер, кабелскиот модем или рутерот кој ќе ти го дадат на користење од Вип ТВ ќе го конфигурираат техничарите кои ќе ти го донесат и ќе го поврзат со коаксијалниот кабел од кабелската телевизија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom