Најекономично греење и ладење

Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Izgleda razlicni raboti zamisluvame pri spomnuvanje na terminot "grdosija od masina" !? Daikin FTX GV 50 e edna obicna potprosecna klima tokmu za max 35m2, ! Spored Eurovent e dosta poslaba od Haier Tundra 18ka koja se dobiva za pola cena !!! KRAJ !
Дали ги имаш климиве или имаш некакво искуство во врска со нив? Во спротивно, многу паушална ти е изјавава.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
И сеа Климе ке ве лаже неговата Мидеја непраела дефрости цел ден....ма AEZI боља од Daisekai ја напраи.
Jas nikogo ne lazam moevo AEZI - Vivax mnogu retko pravi defrosti sakas veruvaj sakas ne za lazenje ti si prviot taka ne me nesaj mene ednostavno nemam potreba od lazenje.
A za toa DAISEKAI dali e dobar ili ne neznam nemam iskustvo koj ima iskustvo neka spodeli.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
226
Поени од реакции
200
Првиот месец ја користев на ауто фен. Потоа на 4та брзина, сега еден месец сум на 5та брзина 650м3/х. Така е најефикасно греењето и COPот е најголем, но има малку промаја. Немам проблем да загреам просторија од 16м2, не на овие високи температури. Последниве неколку дена е поладно но работи 24h. Загуби немам преголеми, но максимални 120W/1deg. Имам пвц и 10цм тервол на таван. Oвие неколку дена троши во просек 700-800W/h, така што не се мачи, не знам зошто би сакал да сврти на дефрост да одмори кога ретко оди повеќе од 50%. Како што можеш да видиш правилно ја користам климата.
А сега за прашањето зошто компресорот се лади со дефрост? Мислиш дека при греење фреонот што иди во компресор не е поладен отколку при ладење? Најмалку е колку надворешната температура (-3) а обично многу поладен.

Aлгоритмите се малку шашливи. Забележав дека на сетпоинт 25 не секогаш знае да одржува константна температура, некогаш беспотребно форсира на 1300W и после неколку минути исклучува, па жешкиот воздух се качува горе и му треба 30+ минути додека да уклучи повторно. Способен е да модулира многу прецизно и на многу ниски ватажи но се одлучува тоа да го прави секогаш. На сетпоинт 23 многу поретко исклучува, туку одлучува да држи на 400-600W. Кинески програмери.
Абе пријател со кој памет си давал 40.000 + за греење 16м2. Аке не е тоа што вика тзлатко дека фали фреон, тогаш отварај врати и напрај ако можеш некако да грее поголема квадратура.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Izgleda razlicni raboti zamisluvame pri spomnuvanje na terminot "grdosija od masina" !? Daikin FTX GV 50 e edna obicna potprosecna klima tokmu za max 35m2, ! Spored Eurovent e dosta poslaba od Haier Tundra 18ka koja se dobiva za pola cena !!! KRAJ !



[DOUBLEPOST=1516801276][/DOUBLEPOST]
Нелогично користење !? WTF !?
Значи сега таму лежел зајакот ! Не бил проблемот во Хансол на Грее туку во овој кутар нелогичен корисник кој види богати сакал да се згрее во зимо на цели неверојатни 25-26 C ! Бог да чува ! Нека си ја подеси на греење на 16 C и ќе нема никакви проблеми !
Bate te citam gledam deka si ekspert za klimi pa bi te prasal dali imas daikin 50 gv pa znaes deka e za 35 kvadrati i zosto mislis deka haier tundra e pojaka gi imas i dvete ili ti kaza nekoj deka e taka. Jas ja imam 50 gv , klimata gree ko nenormalna ako zastanes pred nea moze da te butne od sto ima jak izduv a pri toa topol. Mana i e kako sto kazav defrostite. Nadvoresnata e nenormalno tivka za razlika od vnatresnata. Inace za haier ot go ima mojot kum go koristese minatata godina, za ovaa godina se potkova so kamin od timst posto haier ot brci ko traktor i ne gree ko sto treba. Mozebi ne pravi defrost ali i ne gree . Koga kje dojde kumov kaj mene vika e ova klima da se zgrees ko covek a jas mu vikam ne ja biva defrosti prai. Od prilika greeme ista kvadratura samo kaj nego e mnogu podobro izolirana kukjata so stiripor fasada kaj mene nema nikakva izolacija. Ne e poentata da se nategame koj e pameten a koj e glup, mislam deka treba da se ima normalna diskusija so iskustva soveti problemi i resenija okolu klimive . Ako nekoj znae da pomogne okolu problemot i sl.
Aj sea posto si ekspert kazi da si na moe mesto sto bi napravil kako da gi namalam defrostite. Jas posto ne sum tolku pameten sum se sjebal sum frknal 70 000 denari za potprosecna 3,5 ko sto vikas ti i sea baram care. Ako ne da idam vo ics group i da im e..m se po spisok.
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Овој @Forall и уште 2-3 што му ги лајкаат постовите (и он нивните) се такви провокатори прва класа, не знам зошто админите уште ги трпат и не им фукнат бан некоклу дена да се оладат. Па ако продолжат со иста песна, траен бан.

Таман темава тргна во нормален правец како од пред 2-3 години, ете ги да прават шум и да мрчат.
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
257
Поени од реакции
238
со грее климиве годинава ја истераме некако температуриве не паднаа под 0, ама до година што прајме. Мајка му стара па дали е нормално при температуре од 3/4/па дури и 6 да ми прави дефростови.[DOUBLEPOST=1516829244][/DOUBLEPOST]со грее климиве годинава ја истераме некако температуриве не паднаа под 0, ама до година што прајме. Мајка му стара па дали е нормално при температуре од 3/4/па дури и 6 да ми прави дефростови.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
https://klimi.mk/product.php?id=233
Odlicna cena vs kvalitet zalno e tie sto se na drva em ne trujat em davaat po 500 evra za drva so tie pari em ke kupat inverter klima em ke im ostanat pari za castenje ama toa e cuden narod sme.
Ова е подобар:
https://klimi.mk/sporedba.php?id1=233&id2=237


со грее климиве годинава ја истераме некако температуриве не паднаа под 0, ама до година што прајме. Мајка му стара па дали е нормално при температуре од 3/4/па дури и 6 да ми прави дефростови.[DOUBLEPOST=1516829244][/DOUBLEPOST]со грее климиве годинава ја истераме некако температуриве не паднаа под 0, ама до година што прајме. Мајка му стара па дали е нормално при температуре од 3/4/па дури и 6 да ми прави дефростови.
Да, денес е лош ден за дефрости. Хансолот направи 6 до сега, запишани дефрости во: 11,14,18,21,22 и 22:45h. Оние од 18 и 22.45 лично ги видов дека се суви. Accuweather вели дека сега е -3 во Прилеп.

Другите, како поминавте денес со дефрости?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Ова е подобар:
https://klimi.mk/sporedba.php?id1=233&id2=237




Да, денес е лош ден за дефрости. Хансолот направи 6 до сега, запишани дефрости во: 11,14,18,21,22 и 22:45h. Оние од 18 и 22.45 лично ги видов дека се суви. Accuweather вели дека сега е -3 во Прилеп.

Другите, како поминавте денес со дефрости?
кај мене оваа зима само еден дефрост видов т.е приметив, можеби биле повеќе, не знам
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Voopsto nema defrost eve vo sk e -2 osven od sabajle 1 defrost namestena na 23 stepeni sega odi na 21.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Да, денес е лош ден за дефрости. Хансолот направи 6 до сега, запишани дефрости во: 11,14,18,21,22 и 22:45h. Оние од 18 и 22.45 лично ги видов дека се суви. Accuweather вели дека сега е -3 во Прилеп.

Другите, како поминавте денес со дефрости?[/QUOTE]
Denes kaj mene voopsto nema napraveno defrost. Pred nekoj den zabelezav deka napravi kojsto traese pomalku od 3 minuti pritoa se krena perkata I zapre izduvot vo toj moment I lambickata trepkase. Inache se na se od koga ja imam ukluceno do sega a to e negde 3 meseci ima vlezeno vo defrost 3 pati. Imase @tzlatko pisano dobar komentar za tvojot slucaj kojsto se soglasuvam so negovoto mislenje.[DOUBLEPOST=1516833508][/DOUBLEPOST]
Ова е подобар:
https://klimi.mk/sporedba.php?id1=233&id2=237




Да, денес е лош ден за дефрости. Хансолот направи 6 до сега, запишани дефрости во: 11,14,18,21,22 и 22:45h. Оние од 18 и 22.45 лично ги видов дека се суви. Accuweather вели дека сега е -3 во Прилеп.

Другите, како поминавте денес со дефрости?
Denes kaj mene voopsto nema napraveno defrost. Pred nekoj den zabelezav deka napravi kojsto traese pomalku od 3 minuti pritoa se krena perkata I zapre izduvot vo toj moment I lambickata trepkase. Inache se na se od koga ja imam ukluceno do sega a to e negde 3 meseci ima vlezeno vo defrost 3 pati. Imase @tzlatko pisano dobar komentar za tvojot slucaj kojsto se soglasuvam so negovoto mislenje.
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Овој @Forall и уште 2-3 што му ги лајкаат постовите (и он нивните) се такви провокатори прва класа, не знам зошто админите уште ги трпат и не им фукнат бан некоклу дена да се оладат. Па ако продолжат со иста песна, траен бан.
Таман темава тргна во нормален правец како од пред 2-3 години, ете ги да прават шум и да мрчат.
Druze misli Globalno deluvaj Lokalno ;)
Opera Snapshot_2018-01-24_235007_forum.kajgana.com ignor.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom