Најекономично греење и ладење

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Не ја разбирам постапката на продавачот, па кој и да е!
Јас исто продавам мерна опрема па кога нешто ќе произлезе веднаш му давам друг производ на клиентот. Дури и да е дефект кој не го покрива гаранцијата(паѓање на уредот или удар). Работата не смее да трпи (како и греењето впрочем), ние после ќе си расчистуваме дали ќе купува нов или ќе се сервисира(што најчесто не е исплатливо).
Па една клима чини 150-300 евра, може да се жртвуваат толку мислам , ем купувачот задоволен ем продавачот мирно ќе си спие!
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Prasanje do @Strelec zs gledam poveke razbira okolu klimive.Dali treba da ima ista potrosuvacka klimata ako e zadadeno na min ili max fan zs eve sega primetiv momentalno e staven na 25 stepeni meracot meri deka trosi 350w so min. fan , koga ke ja stavam na max.fan se kreva do 370 nekoj si 5-10 sekundi i pak si pagja na 350w a istoto go pravi i ako raboti na primer na max.fan so 350w potrosuvacka koga ke ja stavam na min.fan pagja na 320w isto 5-10sekundi i pak ke ja vrati na 350w duri vo odredeni slucaevi sum primetil pomalce kazuva potrosnja na max fan otkolku na min.Sega ne razbiram mnogu i neznam toa dali toa e normalno ili nesto ne cini.Pozdrav @Strelec i cekam odgovor ;)
Osven ako ne ti e sarkasticen komentarov na pocetok okolu strucnosta,bi bil dobar vic
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
527
Поени од реакции
677
Не ја разбирам постапката на продавачот, па кој и да е!
Јас исто продавам мерна опрема па кога нешто ќе произлезе веднаш му давам друг производ на клиентот. Дури и да е дефект кој не го покрива гаранцијата(паѓање на уредот или удар). Работата не смее да трпи (како и греењето впрочем), ние после ќе си расчистуваме дали ќе купува нов или ќе се сервисира(што најчесто не е исплатливо).
Па една клима чини 150-300 евра, може да се жртвуваат толку мислам , ем купувачот задоволен ем продавачот мирно ќе си спие!
Го правеа мајмун на секој можен начин, човекот изгуби нерви и време со едни кретени што не заслужуваат ни да се спомнуваат.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Prasanje do @Strelec zs gledam poveke razbira okolu klimive.Dali treba da ima ista potrosuvacka klimata ako e zadadeno na min ili max fan zs eve sega primetiv momentalno e staven na 25 stepeni meracot meri deka trosi 350w so min. fan , koga ke ja stavam na max.fan se kreva do 370 nekoj si 5-10 sekundi i pak si pagja na 350w a istoto go pravi i ako raboti na primer na max.fan so 350w potrosuvacka koga ke ja stavam na min.fan pagja na 320w isto 5-10sekundi i pak ke ja vrati na 350w duri vo odredeni slucaevi sum primetil pomalce kazuva potrosnja na max fan otkolku na min.Sega ne razbiram mnogu i neznam toa dali toa e normalno ili nesto ne cini.Pozdrav @Strelec i cekam odgovor ;)
Ti izgleda si kupil Toshiba :D.
Malce sakrakazam za ovie dvajcava od Te-shiba sto se zaletale so megafonite....samo dda gi potsetam deka zaboravaat deka i niv gi tuzele i toa go ima napisano na temava ;)

I dur ne vidam video kako stvarno izgleda toa 350 so 370 na razlicen fan i ti mi zvucis kako reklama(baska nikot ti e reklama)....na kraj kraeva mala potrosuvacka e ednakvo so ladno duvanje, taka da relevantnosta na podatokot deka malku trosi e irelevanten ako prioritetot e toplinata.

Toshiba ima takov "glup" algoritam na mod greenje....na najmal Fan ima najgolem COP ama ko ke vidis kolku toplina predava svakjas deka i ladno duva....ako Fanot go zgolemis na maximum togas i COPot im e najslab a toplinata najgolema. Verovatno za Spanija, Grcka i juzna Italija=Topla zona Algoritamov e top....ama za kaj nas ne e!!

Obraten e Algoritamot kaj Mitsubishi Daikin i Gree....na najmal Fan davaat pogolema toplina od onaa na maximum Fan, sto e pologicno i poprijatno greenje ako se zeme faktot deka odrzuvanjeto na temperaturata (koga e postignata) trae mnogu podolg period vo denot na najmal Fan otkolku na maximalen.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Околку ова имаше спротиставени ставови, едни мислеа дека треба мала брзина на фен, други голема за поголема ефикасност на климата. Јас сум на ставот дека на најмала брзина на фан COP е помал. Би сакал тој што тврди спротивно да го образложи своето мислење. Може да има квалитетна дискусија за ова.

@Angel c&h и кај мене слично се однесуваше фанот и потрошувачката, има нешто врска со алгоритмите, но не се замарам премногу со такви ситници од +-20W
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
За терминот Сув Дефрост или краток Дефрост од 3мин или колку и да трае во минути.
Таков Сув Дефрост нема кај АмберНордик и го нема кај сите модели на Грее кои што се со двосетепени компресори. Тие компресори имаат принудно ладење, Flash Injection, и не прегреваат во ситуации како на пример надвор топло во +C со внатре мал фан и X други ситуации во кои може да се јави.
Ке го немаат Сувиот Дефрост ни на многу ладно а не па на топло.
Компресорите имаат вградена заштита која се вика Overheating Protection, имаат сензор температурен во нив, и ако тој премине одредена температура мора да искључи за да олади=Сув Дефрост.
Ако нема принудно ладење ке прегрева и ке гаси....кратко и јасно.
Ова појава ја има само кај обичните компресори без вградено принудно ладење, а такви се 90% на пазаров.
Кратките Дефрости кај FH35 и тоа VEHZ(значи Zubadan a не овдешниве 300евра поефтини VE) најубаво се гледаат кај VTT тестовите....Mitsuto сака да грее со топол издув, се залетува па дига температура на издув до 40Ц....ама гледа дека постига Т, може и прегрева компресорот и гаси со СувДефрост....сум ја имал и знам колку често го прави ова на потопло време.
DefrostiFH.jpg DefrostiFHzoom.jpg
А еве ја Тошибата.....негаси ама си дувка ладничко со 20~30Ц
Toshiba-Airflow.jpg Toshiba-AirflowTemp-ZOOM.jpg
Реални дефрости ако мериме, тука Шушибата е Рекордер.....избројте на колку пати Фанот е на нула....и све е јасно.....и ова е наскапиот модел, Toshiva Daisekai ND (Nordik verzija) кај нас би коштала можда и 2000евра а ке добиете дефрости и за извоз.
И сеа Климе ке ве лаже неговата Мидеја непраела дефрости цел ден....ма AEZI боља од Daisekai ја напраи.
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2018
Мислења
28
Поени од реакции
25
Ti izgleda si kupil Toshiba :D.
Malce sakrakazam za ovie dvajcava od Te-shiba sto se zaletale so megafonite....samo dda gi potsetam deka zaboravaat deka i niv gi tuzele i toa go ima napisano na temava ;)

I dur ne vidam video kako stvarno izgleda toa 350 so 370 na razlicen fan i ti mi zvucis kako reklama(baska nikot ti e reklama)....na kraj kraeva mala potrosuvacka e ednakvo so ladno duvanje, taka da relevantnosta na podatokot deka malku trosi e irelevanten ako prioritetot e toplinata.

Toshiba ima takov "glup" algoritam na mod greenje....na najmal Fan ima najgolem COP ama ko ke vidis kolku toplina predava svakjas deka i ladno duva....ako Fanot go zgolemis na maximum togas i COPot im e najslab a toplinata najgolema. Verovatno za Spanija, Grcka i juzna Italija=Topla zona Algoritamov e top....ama za kaj nas ne e!!

Obraten e Algoritamot kaj Mitsubishi Daikin i Gree....na najmal Fan davaat pogolema toplina od onaa na maximum Fan, sto e pologicno i poprijatno greenje ako se zeme faktot deka odrzuvanjeto na temperaturata (koga e postignata) trae mnogu podolg period vo denot na najmal Fan otkolku na maximalen.
Ke napravam i video ne reklamiram nikogo moze taka izgleda ama nema vrska inace na mal fan duva dosta toplo duri raka ako stavis pece od toplo na 30ka sum merel 58C dava a kako go zgolemuvam fanot se oseka nema tolkava toplina samo pojako duva
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Се враќаме на ставот дека со сув дефрост се лади компресорот. На кој начин поточно се лади? Тој пак компримира воздух и загрева, без разлика дали климата лади или грее.
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
28
Поени од реакции
25
Околку ова имаше спротиставени ставови, едни мислеа дека треба мала брзина на фен, други голема за поголема ефикасност на климата. Јас сум на ставот дека на најмала брзина на фан COP е помал. Би сакал тој што тврди спротивно да го образложи своето мислење. Може да има квалитетна дискусија за ова.

@Angel c&h и кај мене слично се однесуваше фанот и потрошувачката, има нешто врска со алгоритмите, но не се замарам премногу со такви ситници од +-20W
Ne se zamaram sakav da znam dali e normalno toa najbitno e ubavo da topli :)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Точно, Митцубишито прави такви т.н. дефрости, уствари прекини при работата, кои личат на дефрости .
Траат некаде од 3 до 5 мин. и си продолжува со нормална работа.
Надворешната единица во тоа време работи ама не со зголемена сила како при вистински дефрост.
Даикинот пак не прави така, ако е дефрост дефрост е ако не, фура си работи.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Точно, Митцубишито прави такви т.н. дефрости, уствари прекини при работата, кои личат на дефрости .
Траат некаде од 3 до 5 мин. и си продолжува со нормална работа.
Надворешната единица во тоа време работи ама не со зголемена сила како при вистински дефрост.
Даикинот пак не прави така, ако е дефрост дефрост е ако не, фура си работи.
Kaj mene na daikin pravi i kratki i dolgi sve prai ali i gree a i se ladi odma stom prestane da duva.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Се враќаме на ставот дека со сув дефрост се лади компресорот. На кој начин поточно се лади? Тој пак компримира воздух и загрева, без разлика дали климата лади или грее.
За ова детално а и доста техничко прашање најдобро ке биде @tzlatko да ти одговори, притисоците и температурите на фреонот при ладење и греење се негова струка.[DOUBLEPOST=1516749886][/DOUBLEPOST]
Kaj mene na daikin pravi i kratki i dolgi sve prai ali i gree a i se ladi odma stom prestane da duva.
Дај не генерализирате марки без спомување модел.....и мерцедес има модел од 20.000 и од 200.000 евра и не се исти.....за што праиме муабет е многу важно да се каже оти овде владее масовна епидемија од нечитање постови наназад....да не го тупам со Уруру даикини и споредувам со твојата....напиши модел да знаеме за што се дискутира.
А дека у дефрост се лади просторот е факт.....тогаш негреат климите, и подобрто е да се поретки во текот на денот.....за да се поретки треба поголем изменувач на топлина и тоа е јасно кажано на темава.....ако некој има контра мислење нека го аргументира и докаже, форумот е место да се докажуваме со аргументи а не да ги тапшаме по рамо истомислениците кои само вреѓаат а никакви аргументи недаваат...поголема површина на бакар и изменувач мене не ми иде никако у логика дека ке прави почести дефрости од помал изменувач....тој виц само кај Климе пали
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
За ова детално а и доста техничко прашање најдобро ке биде @tzlatko да ти одговори, притисоците и температурите на фреонот при ладење и греење се негова струка.[DOUBLEPOST=1516749886][/DOUBLEPOST]
Дај не генерализирате марки без спомување модел.....и мерцедес има модел од 20.000 и од 200.000 евра и не се исти.....за што праиме муабет е многу важно да се каже оти овде владее масовна епидемија од нечитање постови наназад....да не го тупам со Уруру даикини и споредувам со твојата....напиши модел да знаеме за што се дискутира.
А дека у дефрост се лади просторот е факт.....тогаш негреат климите, и подобрто е да се поретки во текот на денот.....за да се поретки треба поголем изменувач на топлина и тоа е јасно кажано на темава.....ако некој има контра мислење нека го аргументира и докаже, форумот е место да се докажуваме со аргументи а не да ги тапшаме по рамо истомислениците кои само вреѓаат а никакви аргументи недаваат...поголема површина на бакар и изменувач мене не ми иде никако у логика дека ке прави почести дефрости од помал изменувач....тој виц само кај Климе пали
Ftx 50 gv bez malku 70 000 denari. Ne deka se zalam tuku sakam da kazam deka pravi defrost i malku me nervira. Ne duva ladno voopsto koga pravi. Mozda gubam mnogu toplina posto e kukja so poslaba izolacija a klimata ja duva veter i toa severen mislam kje ja duvne od drzaci .mozebi ne sum naviknat na defrosti jebiga . Od prolet i spremam ramka od stiropor na trite strani da ne ja duva tolku i inka od dole da ne tece kondezot na garaza i mi prska na prozorot posto tece ko dunav koga pravi defrost. Aj i ja ko klime da bidam idam denes u eden stan u aerodrom po rabota nesto i gledam ko mojov daikin go prasuvam kako klimava vika top. Stan ogromen mozda 80 kvadrati samo dnevna 35 minimum. Ja pusta po potreba ko termo kje duvne malku i gotovo ja gasi vika 5 godini do sea muka nema. Go prasav za lani zimata kako pominal se falese i normalno e koga lani na minus 20 u stanot mu bilo 14 stepeni bez greenje. Samo za sporedba kaj mene lani u kukjata bese minus 7 bez greenje.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
FTX GV 50 e grdosija od masina za barem 50 a mozda i 70m2 otvoren prostor so dobra izolacija.....ne kaza kaj tebe vo koj prostor e stavena?
Za toj so stanot ako nekoj mu ja prodal ovaa grdosija za vo dnevna od 35m2 sekoja cest na prodavacot sto mu gi zemal parite.....a kupuvacot tipicen neznalica so skepsa od greenje na klima ....no i bezpotrebno frleni 70.000den...zatoa i ja raboti kako kalorifer....ja pusta koga se doma, iskljuci ja ako ne si doma....i zagreva 35m2 za 5min.

Nadvoresnata edinica na toj model e ogromna pa ocekuvano/logicno e i da ispusta golema kolicina na voda pri defrost....za kondenz tacni mozda malku luge slusnale no ke doznaat koga ke im tece voda po garazi ili komsiite pod niv ke se bunat....i so vreme ke se naucat deka taa tacna pri montaza se stava a ne odposle.

Da imam kalap za kondenz-tacni sega u momentov milioner ke stanam....cisto da mu tekne na nekoj da zeme da gi uveze ili proizveduva za normlani ceni, da imase kaj da ja najdam tacnava i ja kupam za normalna cena ni mojata klima nemase da tece po komsiski balkoni.

A Temava bi trebalo da sluzi i da tece vo toj pravec nasocena....da se izdimenzionira klima za soodveten prostor koja najmalku bi cinela a bi go pokrila zagrevannjeto i vo najladna mozna zima gledano za 10godini nanapred a ne samo za poslednava koja eve zasega e dosta topla...
Samo treba da se isfitriraat postovite na onie koi realno gi kazuvaat i dokazuvaat rabotite i na onie pilishtari od vcera zacleneti koi gi duvat specifikaciute kako balon i zborat za iskustva od komsii....pa sto ne napise komsijata ako mu e tolku blizok ???

toj balon na krajot ke pukne ama parite i klimite ke otidat u nebrano.....moj stav e deka klimite ne gi kupuvame samo za edna godina i samo za topli zimi tuku i za ladnite zaso ne se znae kakvi ke bidat zimite za 2 ili 5 ili 10god....pretpocitam deka taka treba da e razmisluvanjeto, iako ima dosta megafoni deka zimite kaj nas se samo topli....

am takvite go izedoa stapot prethodnava zima i prasuvaa za greaci na tacni....sve e subjektivno na kraj kraeva na temava....koj razumno razmisluva ke se gree i eftino i toplo ke mu bide i vo najaldnoto.....na nekoj i 2000evra ke mu se gleda skapo za cel sprat da go gree so inverteri i plus ladi...pa ke stavi kotel na drva so radijatori i ke cadi na site strani.....koga ke mu uracunaat i rabotna raka i site fitinzi i 2500 ke go fati i plus klimi ke kupi da se ladi.....ama sekoj so svoj pamet na kraj kraeva....na nekoj i so inka da im stavas gjabe e.

Poso si praime muabet ke spomnam samo edna notorna glupost iskazana na temava od eden medeni clen koj pali-gasi na drug forum kao specijalec za klimi, a i tuka se mota cat-pat....zbori za SCOP ili sezonski COP za On/Off klima. :D
Ke se najde koj e toj,....inzenjeerot.....da ne go citiram.
Bas da mi objasni kakov toa SCOP ili sezonski COP mozxe da ima klima koja ima TOL=-7 vo umerena zona kaj sto se bara greenje barem do -10 (PdesignH...ako ti teknuva).
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Се враќаме на ставот дека со сув дефрост се лади компресорот. На кој начин поточно се лади? Тој пак компримира воздух и загрева, без разлика дали климата лади или грее.
Vo princip kompresorot e mnogu pozagrean vo zima nego vo leto i ako toj celo vreme komprimira gas, a plus vo leto okolinata e na povisoka T i za 40C nego vo zima. Sosema e realno deka toj brzo ce se oladi ako vo nego pristiga laden freon koga odi vo defrost...... Toa e jasno.
No jasno e i zosto tvojata klima go pravi ovoj smesen defrost: poradi nelogicno koristenje.
Ako citam medju redovi ce se najde i zosto e taka. Znaci golemi gubitoci na toplina, previsoka ambientalna T=25-26C, pa poradi premalata P=16m2 se bira najmalata brzina na izduv, kompresorot e nateran da raboti vo povisok rezim, a odzemanjeto na toplina e premalo.
Vo ovaa situacija klimata se stiti najprvin so namaluvanje i isklucuvanje na nadvoresniot ventilator ( za da sobira sto pomalku toplina od okolinata) sto na krajot rezultira so ete aktiviranje na zastitata na kompresorot so kratok defrost.
Za pofalba e sto konstruktorot mislel i na vakva situacija za da si go zastiti proizvodot, bidejci najgolemi neprijateli na site uredi i nivnite elementi,pogotovo elektronikata se visokite, a vo mnogu slucaii i preniskite temperaturi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom