Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.668
Поени од реакции
34.983
Па зар можеш во изглед,мотор и јачина Алфата па и тоа мојот омилен модел 159-ка 1.9 120 КС да ја споредиш со овие модели што си ги навел..
И Пежото и Сеатот за Алфата се гола вода..Тоа ќе ти кажам..
Моторот е саат,1.9 JTD 120 КС,фазла не ти треба..Алфа имаш и со 2.4 5 клипа редни..Но оди на 1.9..
Нема да згрешиш,ликот на Алфата е фантазија,јас собирам пари за таква Алфа..
Каков Сеат,какво Пежо..[DOUBLEPOST=1515678895][/DOUBLEPOST]

За таа Мазда 6 што правите муабет,знаеш ли колку кошта сет ламела,корпа и друклагер..
52.000 денара и тоа со 300 ургенции,па попусти,па рати итн итн...И тоа на Сакс мислам дека беше,што има и поскапи и од него..Пази,без замаец,само сетот..
За да се извади менувачот,треба цела предница да се вади,од тркала,до спони,стабилизатори,и бинго,се вади и предниот трап..
Ако е со сменет сет,може да се земе,а откажуваат,не се квалитетни во тој поглед..[DOUBLEPOST=1515679198][/DOUBLEPOST]

За Тојота се согласувам и Акордот..
Ходна дизел мотор мислам дека нема,туку е позајмен дали од Рено-Пежо или од друга компанија..
Другото што си навел,Сеат,Шкода се е огромна 0 во поглед на дизајн,опрема,издржливост на мотор на Алфата..
Ти возиш Скеник,тоа моноволумец,он бара стрикно кола..[DOUBLEPOST=1515679293][/DOUBLEPOST]

Да не мислиш на Еуро07 во Визбегово?Таму има се..
Хонда бензинците се супер, имам возено Civic 1.8 со плин, колата е оса, али таа троши повеќе, помалиот мотор е доволен за тука.

Не мислам за еуро07, пред неколку месеци имаше некој оставено линк за страница каде што имаше делови како: предни решетки, ретровизори, стакла за ретровизори, браници, пластики поситни кои скоро никаде ги нема и тн.[DOUBLEPOST=1515680765][/DOUBLEPOST]Алфата е супер, али не слушам пофални зборови за издржливост, јас имам другар што имаше алфа и едвај се отараса, цела Македонија ја сврти и чаре не и најде што е дефектот, а додека ја возеше смени еден куп глупости.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Хонда бензинците се супер, имам возено Civic 1.8 со плин, колата е оса, али таа троши повеќе, помалиот мотор е доволен за тука.

Не мислам за еуро07, пред неколку месеци имаше некој оставено линк за страница каде што имаше делови како: предни решетки, ретровизори, стакла за ретровизори, браници, пластики поситни кои скоро никаде ги нема и тн.
Да не мислиш на таа Мак дел? Или така некако беше?
Види,половната кола е лотарија..Ако имаш среќа тој пред тебе да ја одржувал,ќе ја возиш,ако не си се ебал сам..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.668
Поени од реакции
34.983
Да не мислиш на таа Мак дел? Или така некако беше?
Види,половната кола е лотарија..Ако имаш среќа тој пред тебе да ја одржувал,ќе ја возиш,ако не си се ебал сам..
Слична на оваа макдел имаше друга страна, имаа дури и цени за сите делови.

Да ама со алфите испаѓа веројатноста како да сакаш да шеташ гол во затвори да очекуваш дека нема никој да ти го бапни.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Слична на оваа макдел имаше друга страна, имаа дури и цени за сите делови.

Да ама со алфите испаѓа веројатноста како да сакаш да шеташ гол во затвори да очекуваш дека нема никој да ти го бапни.
Не си во право.
Возам Италијанец,и затоа знам..Не зборувам на памет..
Во автосервисот додека работев,полно беше Голфови,ама и највеќе ги има..
Алфа една само дојде,и тоа 147-ица,знаеш што и менував?
Држач на ауспух,и тие како гумени држачи на сајлите за рачна,да не се висат по пат,на двете задни тркала..
Колку што ме држи меморијата,Алфа беше само таа..

А имаше и неколку Пунтовци,на едното дискови му рамневме,а на другото комплет глицерин и задно цилиндарче,ама мора добошот да се извади,и таму се дупевме малку..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.668
Поени од реакции
34.983
Не си во право.
Возам Италијанец,и затоа знам..Не зборувам на памет..
Во автосервисот додека работев,полно беше Голфови,ама и највеќе ги има..
Алфа една само дојде,и тоа 147-ица,знаеш што и менував?
Држач на ауспух,и тие како гумени држачи на сајлите за рачна,да не се висат по пат,на двете задни тркала..
Колку што ме држи меморијата,Алфа беше само таа..

А имаше и неколку Пунтовци,на едното дискови му рамневме,а на другото комплет глицерин и задно цилиндарче,ама мора добошот да се извади,и таму се дупевме малку..
Толку имало можеби, вака не може да се извади статистика, али факт е дека повеќе ги има што се жалат од што се фалат со алфите, преубав дизајн, внатре кожа, стартни и брзи, али и солени за џебот.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Епа рекол Италијанецот масло Селениа 450 денара литар..Ние тураме од Иран или Турција за 2 стотки..
Рекол Италијанецот Парафлу антифриз,600 денара литар,ние ставаме на ФАМ Крушевац за 500 денара 5 литри тубиче..
Рекол Италијанецот Тутела масло во менувач,ние незнаеме дека во менувачот има масло внатре..
И после се чудиме кога ќе се расипе..
Ете ти 3 битни делови:Мотор,систем за ладење,и менувач..
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
pumpata za nafta na ford mondeo tddi (delphi) dali nekade gi repariraat i kade, bidejki znam nova e skapa.

znaci najverovatno e do rezervarot pozadi nafta teci, diznite se ok, isto pumpata majstorot vika ne e do nea, no ako ispadni da e do nea me interesira kako se dvizat cenite.

Sent from my 5051X using Tapatalk
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
Слична на оваа макдел имаше друга страна, имаа дури и цени за сите делови.

Да ама со алфите испаѓа веројатноста како да сакаш да шеташ гол во затвори да очекуваш дека нема никој да ти го бапни.
Karoserija.mk

Sent from my Lenovo K33a48 using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Не си во право.
Возам Италијанец,и затоа знам..Не зборувам на памет..
Во автосервисот додека работев,полно беше Голфови,ама и највеќе ги има..
Алфа една само дојде,и тоа 147-ица,знаеш што и менував?
Држач на ауспух,и тие како гумени држачи на сајлите за рачна,да не се висат по пат,на двете задни тркала..
Колку што ме држи меморијата,Алфа беше само таа..

А имаше и неколку Пунтовци,на едното дискови му рамневме,а на другото комплет глицерин и задно цилиндарче,ама мора добошот да се извади,и таму се дупевме малку..
Alfite ne se popravaat, poso poveceto svakjat kolku e saat i gledat so pobrzo da se otarasat, isto i budalite so ke kupat.:D Mnogu retko nekoj alfa da cuva godina dena ili poveke.[DOUBLEPOST=1515695723][/DOUBLEPOST]
pumpata za nafta na ford mondeo tddi (delphi) dali nekade gi repariraat i kade, bidejki znam nova e skapa.

znaci najverovatno e do rezervarot pozadi nafta teci, diznite se ok, isto pumpata majstorot vika ne e do nea, no ako ispadni da e do nea me interesira kako se dvizat cenite.

Sent from my 5051X using Tapatalk
Majstorot te laze, sigurno e pumpata.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.322
Поени од реакции
7.317
Ај ѕирни ги и Toyota Corolla, Toyota Avensis, Honda Acord, Honda Civik (седан верзијата ако ти треба поголема), Mitsubishi Lancer, поскапи се јапонците за одржување, но се и издржливи, ако најдеш некоја со помала километража рачунај дека ќе имаш топ возило.
Имам видено Тојота Карина 1997 година на која прв пат и направија ремонт на 1 милион и 80 0000 километри, на мој роднина беше такси ја возеше и тоа од 190 000 ја купи тој од Германија и веднаш и стави плин.
Друго исплатливо Seat Cordoba, Skoda Octavia, Seat Altea, Skoda Fabia (понародска кола, а издржлива, рачунај до таа сума 2010 ќе најдеш од овие), Renault Megane (поефтини се, ќе најдеш 2010та до 5000 евра, приоритет гледај бензин, јас возам рено од 2001 дизел 1.9дци и засега сум задоволен, мала потрошувачка имаш, али се потешки кога ќе решиш ти да ја продаваш).
До која големина бараш кола, те гледам бараш полуксузни, али секогаш оди на логика дека таа луксузната во фабрика била над 20 000 евра и дека си бара повеќе пари за одржување.
Не го лизгај да зема бензинец TFSI од групација Волксваген (Ауди, Сеат, Шкода) меѓу 2008 и 2011 година. Живо срање се и не се поправаат.

https://www.youtube.com/watch?v=fQEBbqV6X1g&t=28s
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.668
Поени од реакции
34.983
Не го лизгај да зема бензинец TFSI од групација Волксваген (Ауди, Сеат, Шкода) меѓу 2008 и 2011 година. Живо срање се и не се поправаат.

https://www.youtube.com/watch?v=fQEBbqV6X1g&t=28s
Не му препорачав од таа групација да земе бензин, кордоба, октавиа, алтеа, фабиа строго дизел, единствено за фабиа од таксистите во Прилеп имам слушано добри зборови и за бензинец, али сепак дизел се проверени мотори. Бензин се однесуваше за меганот, хонда, лансерот.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Alfite ne se popravaat, poso poveceto svakjat kolku e saat i gledat so pobrzo da se otarasat, isto i budalite so ke kupat.:D Mnogu retko nekoj alfa da cuva godina dena ili poveke.[DOUBLEPOST=1515695723][/DOUBLEPOST]
Majstorot te laze, sigurno e pumpata.
kako toa sigurno e do pumpata ? znaci vo posledno vreme vadi nenormalna potrosuvacka 12-13 l na 100 km po moja procenka, bev na majstor mi vika se e ok tecelo nafta negde poazadi kaj rezervarot, ke vidime sega, arno ama jas sum malce pesimist pa zatoa prasuvam, i ako e taa se reparira ili tesko ?

Sent from my 5051X using Tapatalk
 
Последно уредено:

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
kako toa sigurno e do pumpata ? znaci vo posledno vreme vadi nenormalna potrosuvacka 12-13 l na 100 km bev na majstor mi vika se e ok tecelo nafta negde poazadi kaj rezervarot, ke vidime sega, arno ama jas sum malce paranoicen pa zatoa prasuvam, i ako e taa se reparira ili tesko ?

Sent from my 5051X using Tapatalk
Се се репарира чим проблемот е во течењето,тоа е песна,се вади пумпата се менуваат сите гумици,фактички се предиктовува,тоа е најмал проблем кај бош пумпата..Друго е да нечинат лагери внатре,да нема снага да влече,електронски дизни итн итн....Таа чим е TDDI,мислам дека е полуелектронска,можеш ли да ја сликаш?
Чим ти нагласил дека е од кај резервоарот,па тури 3-4 картони да му ебам мајката позади,ако е дупено нешто,100% ќе прокапе,ќе тече и слично..
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Се се репарира чим проблемот е во течењето,тоа е песна,се вади пумпата се менуваат сите гумици,фактички се предиктовува,тоа е најмал проблем кај бош пумпата..Друго е да нечинат лагери внатре,да нема снага да влече,електронски дизни итн итн....Таа чим е TDDI,мислам дека е полуелектронска,можеш ли да ја сликаш?
Чим ти нагласил дека е од кај резервоарот,па тури 3-4 картони да му ебам мајката позади,ако е дупено нешто,100% ќе прокапе,ќе тече и слично..
cekaj malce bosh ? neli ovie fordovite nosea delphi tako nesto, inaku kolata e kaj nego ke vidime sto ke napravi, inaku si raboti normalno, nema check engiene ili slicno ne gubi sila.

Sent from my 5051X using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom