Teтово

Член од
30 јули 2008
Мислења
4.313
Поени од реакции
2.834
E ја фатив и постаро време од Рок и кастело и пајак. Кога почнав да излагам негде 96-97 средношколец се излагаше на улицата кај рима. Шеталиште беше од лименка до имиџ. Тогаш беа Маестро, пред маестро беше дорис ама како во сон се сеќавам на Дорис. Надоле беше имиџ и бакшиш и пина сендвичарата ама кој беше газда не се сеќавам. Многу газде се извртеа тамо. Рима била од секогаш тамо уште а каршија беше Еми само не го држеше Ранко газдата туку друг. И тогаш им беа најдобри сендвичите. Буба мара, не ни постоеше. Најголеми фраери беа тазе со возачка кои мораа да пројдат низ гузвата и сите ги пцуеа. на времете беше фраер да имаш возачка а не е битно каква кола, плус ако ти е голф 2 тогаш си ултра фраер :).

После чаршија најпрвин беше Шкорпиус сегашно тиволи. После се отвори Позитива и газда беше Небојша газдата на поранешен Медисон а сегашно собрание. А додека беше Шкорпион се отвори и диско у кино 19 ноември сегашен маркет Оаза. Го држеше Брко кој беше претходен газда на Дориз. После тоа диско се отвори диското позитива во поранешно кино братство. Газда беше небојша кој го затвори Позитива откако газдата го продаде локалот. Искрено тој локал ми беше најдобар во тоа време па и денес нема таков локал. Имаше шанк на средина голем а околу за седење и стоење.

Исто така тоа време работеше и кафиќот Сања поранешна кафана Антика. Тамо имаше добри журке.

Ова е време за моите средношколски излагања. До 2000 некаде. После тоа чаршијата се повеќе се губеше и се префрли надоле накај амиго девито, моделс ефкос фламинго итн им се мењаваја имињата. Тоа време се отвори медисон и на почетокот одеа само постари ама чаршијата се префрли на тој крај откако кафиќите ги направија кладилнице. И рок се префрли после тоа.

Времиња....
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Пола од тие локали веќе не ни постојат некои како Рок итн а сега се се по Борис Кидрич кафиќите
 
Член од
28 декември 2012
Мислења
119
Поени од реакции
67
Абе кажи за Пино и дискотеката партизан па летната на спортски ..па грне ги памтиш тија места еее па кј што е имиџ беше куќа на забава ... па египет слаткарата ...Имаше кафич бамбус кј стара пожарна па флиперницата марена кј што е она гаго сега.... па адријана слаткарата кј што е мелоди ...па у културен дом имаше дискотека доле ...па имаше дискотека кј скривницата под антика ...па кј бимбо имаше дискотека итн... убај времиња кој за жал пројдоа и никад нема да се врата пола и појќе македонци заминаја а овја новиве генерацие за кур не ги бива деца од епрувета ..да не објаснуем зашо..
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
890
Поени од реакции
576
све сте деца брееее. на свекого младоста му е најубаа. мене младоста ми беше корзото, да се сврти кругче околу фонтаната што више ја нема, па да идеш на боза у београд или опатија....а еднаш у годината и у теќе ќе идеш на сладолед и ладно ветерче да те олади од планина озгора.....е времиња...после хит стана идење у кафиќ риц кај кино братство, па грне, 102....иако ни било убоо, на стариве им било нивното време поубооо, исто ка сеа на децава мои што им е убоо у кафиќиве на борис кидрич...а мене језа ме фаќа когај ќе ги видим
 
Член од
28 декември 2012
Мислења
119
Поени од реакции
67
а јагода слаткарата га забрае :)
Како се викаше една пицерија имаше кј лирија кулата ти текнуе името ?
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
890
Поени од реакции
576
а јагода слаткарата га забрае :)
Како се викаше една пицерија имаше кј лирија кулата ти текнуе името ?
па пицерија мала карши суд грне беше.....а јагода беше мислим за бурек у 3 саат сабајле да јадеш вруќ да чади од уста.... ако беше јагода кај сегашен прокредит поранешен ловец
у сваки случај имаше тазе бурек ноќно време туе
сега ми текна јагода имаше и слаткарница на плоштад,лево малце од сегашно дпа...а у подрум првото диско кое саглам беше напраено, кристал мислим се викаше......ууууу кои времиња беа
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.313
Поени од реакции
2.834
Хехех се јавија ветераните

Да да Египет, Бела мија беше тамо, те соро мио таке нешто. Па ројал карши општина. Едно време на чардак турбо жива музика со мелодија. Мерак кафаната најдобри чебапи имаше. Кога спомнавте диско во културен исто така и карши пошта беше БООМ дискотеката. Добра беше за мој вкус...

А тоа шетањето кај фонтана не го фатив. Од чаршија обавезно бурек у реклама идевно.

Порано многу и по флипернице кисневмо. Ако се сеќавате на ВИНИ за која еден од основачите е татко ми, Феникс кај кај ловец, морена ја спомнавте итн. Имаше шмек некои подруг тогаш. Послободен покомотен без секирацие со многу дружење.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Коај спомнавте флипернице мислим дека се сеќаамм на таја Феникс кај ловец одма каршија поштата у тунелчето. Знам таму беа две флипернице една лево една десно.

Ја сум од 90 тите роден ама од поново време ги знам и Нептун кај што е сега Јупром маркетот накај Пегасус. Таму имаше компјутери, билијард, пикадо и Сони. Исто БИН кај што е Кипер Маркетот накај општина. У БИН имаше компјутери и Сони.
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Од пицерије, ка у малгла ја памтим Тара Голд (до денешно Тифани). Мислим дека легендарна пицерија беше тоа.
После, дел од поставата се префрли у Барон. Туе беше и Пикасо. А Форум си постои и денеска.

А од сендвичарете, ја пропуштив Фроги (у уличето кј Екос книжарата).
Сендвич со 2 виршле за 50 денара. :)
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.313
Поени од реакции
2.834
Од пицерије, ка у малгла ја памтим Тара Голд (до денешно Тифани). Мислим дека легендарна пицерија беше тоа.
После, дел од поставата се префрли у Барон. Туе беше и Пикасо. А Форум си постои и денеска.

А од сендвичарете, ја пропуштив Фроги (у уличето кј Екос книжарата).
Сендвич со 2 виршле за 50 денара. :)
Да тара голд и голден тара денешно грини. Тара гол ја држеше после првите газде дејан што има за мобилни лавце. Тамо работеше другар ми денес што ми е кум и нон стоп ни беше као збирно место. Многу убаво време поминавмо тамо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom