Кој се збогатувал во ЕУ од лагата за “глобално затоплување’’

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Каква ретка легенда си ти...
Го гледам Bill Nye на National geographic....и после тоа ја читам бактеријава со пристап до интернет :facepalm:
Форумов ти е уствари олеснет пат да стапиш во контакт со ликови за кои во други околности не би ни потрошил милисекунда во животот, ама ете, тоа се тие „благодети“ на денешницава.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Муабет левел да однесеме греалки на отворено таму каде што е заладено и проблемот е решен :sramezliv:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Se zagrevaat i drugite planeti, duri i pluton. Sigurno i tamu ima mnogu naselenie so proizveduva co2. Pluton se zagreva i pokraj toa sto momentalno se odalecuva od sonceto
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Муабет левел да однесеме греалки на отворено таму каде што е заладено и проблемот е решен :sramezliv:
Да ги отвориме сите заедно прозорите, што би рекол Иван the Исцелител.
 
B

Bafra

Гостин
Муабет левел да однесеме греалки на отворено таму каде што е заладено и проблемот е решен :sramezliv:
А што е погрешно во тоа што го кажа членот. Малку општо кажа ама суштината е таа: човекот на глобално ниво нема влијание. На локално и на загадување друга е приказната.

Колку подобро би било да кажевте мислење или податоци одколку да вреѓате членови :pipi:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Какво "мислење" бе бафра? 200 влади на држави одат во Париз и потпишуваат договор за спречување на процесот на човечко менување на климата (меѓу кои не е САД на чело со глупердата Трамп). Ставовите на владите се формирани со анализи на нивните врвни научни институции и јас да коментирам "ставот" на горенаведената амеба која лапа информации од забавно катче на нетпрес, инфомакс и мотика примарно со наслов ШОКАНТНО ОТКРИТИЕ НА РУСКИТЕ НАУЧНИЦИ?
По сите теми на форумов има вакви "борци за рамноправност" како тебе. Што ви е поентата? Да ги социјализираме ретардираните со пристап до интернет? Мене лично ми е навреда да читам вакви купови од зборови. Тоа е за тебе став? Ова што го коментираме, прашање дали е правилно формулирана реченица, а камо ли став.
 
B

Bafra

Гостин
Какво "мислење" бе бафра? 200 влади на држави одат во Париз и потпишуваат договор за спречување на процесот на човечко менување на климата (меѓу кои не е САД на чело со глупердата Трамп). Ставовите на владите се формирани со анализи на нивните врвни научни институции и јас да коментирам "ставот" на горенаведената амеба која лапа информации од забавно катче на нетпрес, инфомакс и мотика примарно со наслов ШОКАНТНО ОТКРИТИЕ НА РУСКИТЕ НАУЧНИЦИ?
По сите теми на форумов има вакви "борци за рамноправност" како тебе. Што ви е поентата? Да ги социјализираме ретардираните со пристап до интернет? Мене лично ми е навреда да читам вакви купови од зборови. Тоа е за тебе став? Ова што го коментираме, прашање дали е правилно формулирана реченица, а камо ли став.
И тие 200 влади што потпипуваат што преземаат во врска со заштита на планетата :cautious:

Чудна работа, Трамп му се смеете го викате глуперда а економијата во САД расте, берзата рекорди руши o_O

Јас баш сум против рамноправност, ти и остали што подржувате досегашните и сегашните социјалистички владини политики сте за рамноправност.

Колку сте смешни со тоа "врвни научници и анализи" а досега едно 1000 пати сме виделе како тие официјални научници тврделе нешто за после 10-30 години да испадне чиста манипулација.

Вие или сте слепи или се правите такви па не верувате дека на запад има мито и корупција.

Ние постиравме факти дека имало и претходно заладувања и суши а фосилни горива немало тогаш. Значи човекот на глобално ниво нема влијание.

А да се запрашаше зашто САД одбија да трошат милијарди за СО2 и да намалат даноци спротивно од сите други !!!

Нејсе здрави среќни па ќе покаже времето дали имаме затоплување или заладување. Флорида, Мајами моментално не го делат твоето мислење :D
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.068
Поени од реакции
4.716
Па јас истото тебе ти го кажувам. Ја лапна мамката од Ал Гор тие да имаат оправдување зашто лапаат милијарди, а никакви промени не се прават. Ти си тој кој слепо им верува на луѓето вработени во системот и покрај многуте докази дека само крадат. Трамп дури не знам ни зашто не продолжи да си лапа и тој со таа приказна
Пак со тој Ал Гор... Абе остави ја политиката настрана, ако почнам да дебатирам од тој аспект на глобалното затоплување многу помалку аргументи ќе имаш. Заеби политиката и погледни ги сите истражувања, целата научна заедница чии истражувања (во 95% од случаите, оние кои не се финансирани од нафтени гиганти и политичари) се тотално независни од политиката, од различни земји покажуваат дека глобалното затоплување е предизвикано од човекот.
Истото како такво е предвидено пред да се случи.
Притоа нивото на СО2 постојано се менувало низ историјата а не се гореле фосилни горива, немало индустрија итн итн:
Нормално дека нивото на СО2 се менува во текот на историјата, но не повеќе од 1 промил во текот на два циклуси од минимум до максимум, периоди кои траат стотици илјади години.
Човекот успеа да го зголеми за 1 ипол промил во текот на неколку декади!



На сликата од твојот графикон (и овој погоре) добро се гледа дека промената на СО2 не е повеќе од промил и дека периодот од минимумот (2 промили) до максимумот (3 промили) потребни се десетици илјади, па и стотици илјади години.
Ние успеавме да го накачиме на 4 и нешто промили за 3-4 декади.


Ниту мразот се стопил, ниту атмосферата е загреана, ниту температурита на водите е покачена.
Мразот дури е зголемен за 40% од 2012.
НАСА кажува се рушат рекорди а тоа не се обични снежни врнежи
https://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=91503&src=iotdrss
Линкот погоре се однесува на привремена промена на времето (спуштање на ладна маса), а не на климата.
Ова е исто ко да речиме ако има сува клима во Сахара тогаш зошто заврнал дожд?
Мразот на Арктикот драстично се повлекува секоја година:






Температурата на водата е зголемена според најновите податоци од NOAA за 0.04Ц, Британците велат 0.05 а прифатена вредност за грешка во мерењето е 0.1 Ц :D
Температурата на океаните зголемена за пола степен:



https://data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs/

Пред фактите молчат и боговите.
Но Ал Гор и профитите... Си се запрашал колку пари имаат потрошено само нафтените гиганти и тоа само за пропаганда против чистата енергија? Веројатно многу повеќе отколку што Ал Гор сонува...
 
B

Bafra

Гостин
Пред фактите молчат и боговите.
Но Ал Гор и профитите... Си се запрашал колку пари имаат потрошено само нафтените гиганти и тоа само за пропаганда против чистата енергија? Веројатно многу повеќе отколку што Ал Гор сонува
Никој не негира дека нафташите се против чиста енергија.
Но каде е доказот дека ради СО2 климата се менува, кога климата одсекогаш била променлива.
Сибир бил зелен, сега е бел, па пак станува зелен. Имало минусни температури со месеци, имало и суши, а немало фосилни горива..

Што ако имаме 400 СО2, растенијата имаат повеќе храна, влијанието врз стаклената градина е минорно во однос на водената пареа, аеросолите и остали елементи. И кога имало 200 СО2 имало екстремни климатски промени и кога имало 300.

Што доби планетата од договорот за намалување на влијанието на човекот врз климата? Кои акции се преземени, освен што парите од даночниците идат кај одредена група луѓе... Затоа ако се секираш стварно за природата почни со други активности.

И од каде си сигурен дека не е тоа уште една мамка на нафташите, колку народот да мисли еве нешто се прави на тоа поле...
Елон М да прекине да го финансира државата ќе рикне за нецела година. Коли на струја за кои е потребно ц.ц. 60кгр бакар, незнам колку литиум и нуклеарни централи да се добие струја НЕ се еколошки.
Нешто слично со цигарите, еве божем се грижиме за вашето здравје ќе воведеме поголема акциза а филип морис руши рекорди во профити. Исто почнаа и за шеќерот.

За твоите факти ти кажав стави податоци во табелите од 1.600 тогаш ти ќе молчиш.
1709 колку СО2 имало а што се случило со Европа.
За океаните ти пратив линк каде само на 18мерни места е констатирано зголемување на температурата (и тоа минорно), а најновите податоци од NOAA беа дека е 0.04Ц.

Што ако при 400 СО2 наредни 7 години имаме ледена доба во ЕУ, тоа како ќе го протолкуваш ?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.068
Поени од реакции
4.716
Но каде е доказот дека ради СО2 климата се менува, кога климата одсекогаш била променлива.
Сибир бил зелен, сега е бел, па пак станува зелен. Имало минусни температури со месеци, имало и суши, а немало фосилни горива..
Доказите ги имаш погоре.
Не оспорувам дека климата не се менува природно, да се менува. Процес кој трае десетици, стотици илјади години. И како што можеш да забележиш погоре, температурата се менува бавно во текот на илјадници години. Ние успеавме да ја зголемиме температурата двојно од природниот максимум во последните 400 000 години за само неколку декади!

Низ историјата имало нагли климатски промени предизвикани од некој настан, како што е масивни пожари што зафаќале цели континенти при што гореле депозити на јаглен, ерупција на масивни вулкани, па поназад во историјата дури и судири со астероиди. Во поновата историја забележани се неколку вулкански активности кои на година, две, десет предизвикувале драстичен пад на температурите, а со тоа и немири, глад, бунтови на спротивната страна на планетата.

Ова што сега се случува со температурите, нивото на СО2, топењето на мразот на глобално ниво се нема случувано на планетава во последните 800 000+ години.
Кој природен процес (вулкани, астероиди, пожари) може да го објасни зголемувањето на СО2 во атмосферата од 2.8 промили на 4.1? Скоро двојно зголемување од тоа пред 50тина години... Кое е твоето објаснување за ова?
Кој природен процес ја зголеми глобалната температура последниве 100 години?

Пресметај колку милиони барели нафта се согоруваат дневно. Колку тони јаглен се согоруваат дневно. Сета таа количина на јаглерод кога ќе се сврзи со кислородот, колку тони изнесува на дневно ниво? Стотици милиони возила се активни секој ден, илјадници масивни централи согоруваат јаглен постојано. Целиот тој јаглерод складиран во земјата се ослободува во рок од неколку декади сврзувајќи се со кислородот.

Елон М да прекине да го финансира државата ќе рикне за нецела година. Коли на струја за кои е потребно ц.ц. 60кгр бакар, незнам колку литиум и нуклеарни централи да се добие струја НЕ се еколошки.
Елон не го финансира државата, напротив државата неколку стотици пати повеќе ја финансира нафтената индустрија. Субвенциите за фосилните горива изнесуваат околу 5 трилиони долари на годишно ниво.
Дали се еколошки или не електричните возила е друга тема.
Накратко, тие се далеку поеколошки и посчисти од другите. Само за да се извади еден барел нафта потребна е голема енергија, истиот да се рафинира, па да се транспортира итн...

За твоите факти ти кажав стави податоци во табелите од 1.600 тогаш ти ќе молчиш.
1709 колку СО2 имало а што се случило со Европа.
За океаните ти пратив линк каде само на 18мерни места е констатирано зголемување на температурата (и тоа минорно), а најновите податоци од NOAA беа дека е 0.04Ц.
E ова е проблемот. Ти не ми праќаш мерење, истражување, ти ми праќаш нечие мислење оформено од страна на новинар чија експертиза на полето метеорологија е никаква. Идиотот што го напишал тоа не знае ни да чита податоци од кај и да ги прочитал.
Отвори НАСА сајтот (овие научниците што не лажат, ама ко ќе ти притреба ги цитираш) и покажи кое е тоа истражување (па не мора да е од НАСА) кое вели дека температурите се смениле само 0,05, а не 0,5 (огромна разлика) степени.
Истражување, а не линкови до весници како овој од квази таблоидот Телеграф каде секоја амеба може да пиши што сака.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не бе у реду е....и Плутон се загревал.

Чуда ви направија у главите јанко, миленко...

Бафра дали ќе пишеш пост како твојот од 2000 карактери или ќе го сведеш на поентата дека "...и Плутон се загрева" е глупост од ист калибар.

Сум поддржувал социјалистички политики...какви се тие бе? Па и да сум ги поддржувал - горд сум со тоа и не ми го пишувај со надмен тон пошо тие времиња одамна се поминати. Одамна се гледа брегот во кој ќе заринка овој простачки систем на капиталистичка експлоатација на луѓе и ресурси. И самиот си жртва на тоа, не знам од каде ти е потребата да се курчиш ко да си член на Билдерберг групата. САД има влади управувани од корпоративна елита и гласачко тело од твој калибар, подложно на лаги и манипулации, затоа ја напуштија париската повелба, не дека се многу паметни. И од тој фамозен раст за кој збориш, кремот го собира истата корпоративна елита. Истата која има ангажирано милијарди во борба за енергенси низ целиот свет и ја има ангажирано најмоќната армија во светот во "мировни мисии" и продажба на "демократија". Тие не потпишаа во Париз исто како никој во нашава скапандурија од држава не можеше да ги запре Југохром, Дрисла, Железара да ти ги хранат децата со пм честици, олово енд шит. Не ми збори дека тоа е "вољата на народот" жити све. Да, ќе прикажува раст затоа што инвестициите во заштита на околината таму би чинеле трилиони долари, кои би ги чинеле и работниците, ама овој пат и менаџерите, па зошто да праат арч нели?
Би ти препорачал за истиот феномен да прочиташ малку астрономија и да побараш некој текст за планетата Венера и приликите на површината на таа планета, а не смрзнатиот планетоид Плутон (за кој некако чул твојот ретардиран пријател од темава).
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Не бе у реду е....и Плутон се загревал.

Чуда ви направија у главите јанко, миленко...

Бафра дали ќе пишеш пост како твојот од 2000 карактери или ќе го сведеш на поентата дека "...и Плутон се загрева" е глупост од ист калибар.

Сум поддржувал социјалистички политики...какви се тие бе? Па и да сум ги поддржувал - горд сум со тоа и не ми го пишувај со надмен тон пошо тие времиња одамна се поминати. Одамна се гледа брегот во кој ќе заринка овој простачки систем на капиталистичка експлоатација на луѓе и ресурси. И самиот си жртва на тоа, не знам од каде ти е потребата да се курчиш ко да си член на Билдерберг групата. САД има влади управувани од корпоративна елита и гласачко тело од твој калибар, подложно на лаги и манипулации, затоа ја напуштија париската повелба, не дека се многу паметни. И од тој фамозен раст за кој збориш, кремот го собира истата корпоративна елита. Истата која има ангажирано милијарди во борба за енергенси низ целиот свет и ја има ангажирано најмоќната армија во светот во "мировни мисии" и продажба на "демократија". Тие не потпишаа во Париз исто како никој во нашава скапандурија од држава не можеше да ги запре Југохром, Дрисла, Железара да ти ги хранат децата со пм честици, олово енд шит. Не ми збори дека тоа е "вољата на народот" жити све. Да, ќе прикажува раст затоа што инвестициите во заштита на околината таму би чинеле трилиони долари, кои би ги чинеле и работниците, ама овој пат и менаџерите, па зошто да праат арч нели?
Би ти препорачал за истиот феномен да прочиташ малку астрономија и да побараш некој текст за планетата Венера и приликите на површината на таа планета, а не смрзнатиот планетоид Плутон (за кој некако чул твојот ретардиран пријател од темава).
Venera ima za nekolku pati pogusta podebela atmosfera od zemjata,so stotici pati pogolem pritisok, i nema vrska dali bil co2 ili bilo kakov drug gas ili tecnost vo gasovita sostojba vo atmosferata toa ke deluva kako izolacija. Fakticki venera nemala vreme ili ne mozela da se izladi kako zemjata zaradi debelata atmosfera. Plus i faktot deka e za pojke od pola pat poblisku do sonceto. I 100% kislorod da bilo vo atmosferata istata situacija ke bila kako sega. Zaradi debelata atmosfera i vozdusniot pritisok e ogromen, kako ekspres lonec sto dodatno ja zgolemuva temperaturata. Ima i pretpostavki deka venera ja udril asteroid i odtogas uste ne se izladila. A toa so greenhouse prodavacite na magla sakaat da ni ja prikazat venera kako nekoj kao primer za globalno zatopluvanje zaradi co2 e tezok mizi da te lazam. Pluton se zagreva, mars se zagreva, za ovie dve planeti e 100% potvrdeno. Isto taka deka zracenjeto na sonceto e mnogu promenlivo i momentalno e vo porast. Plus i solarnite eksplozii i buri pri sto se osloboduvaat fantasticni kolicini na energija, koi potoa gi apsorbira celiot soncev sistem pa duri i pluton.
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Не оспорувам дека климата не се менува природно, да се менува. Процес кој трае десетици, стотици илјади години. И како што можеш да забележиш погоре, температурата се менува бавно во текот на илјадници години. Ние успеавме да ја зголемиме температурата двојно од природниот максимум во последните 400 000 години за само неколку декади!
Значи не оспоруваш дека климата се менува природно, а кажуваш сме влијаеле на глобално ниво врз основа на зголемено СО2. Ти кажуваат и НАСА и научници и петко дека СО2 НЕ е штетно за планетата и минорно е неговото влијание.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128045886000094

https://www.youtube.com/watch?v=iEPW_P7GVB8

Температурата НЕ сме ја зголемиле ние, туку си е променлива како што кажа и најмногу влијае Сончевата активност. И ти покажав дека имало температурни промени во рок од неколку месеци. Имало суши, имало огромни површини кои биле зелени сега се пустини или под мраз а не е тоа резултат на СО2. Значи температурни разлики имало. Тоа што СО2 е високо може само да е добро за растителен свет. Кога имало толкаво големо производство на храна како сега....Иди ти нахрани 7 милијарди население :D
Значи оправдувањето СО2 е високо и поради него имаме климатски промени не држи вода, посебно кога историски ќе се вратиш наназад.

E ова е проблемот. Ти не ми праќаш мерење, истражување, ти ми праќаш нечие мислење оформено од страна на новинар чија експертиза на полето метеорологија е никаква. Идиотот што го напишал тоа не знае ни да чита податоци од кај и да ги прочитал.
Отвори НАСА сајтот (овие научниците што не лажат, ама ко ќе ти притреба ги цитираш) и покажи кое е тоа истражување (па не мора да е од НАСА) кое вели дека температурите се смениле само 0,05, а не 0,5 (огромна разлика) степени.
Истражување, а не линкови до весници како овој од квази таблоидот Телеграф каде секоја амеба може да пиши што сака.
Јас ти пратив а ти што не ги читаш само сакаш да дебатираш на празно тоа е проблемот. Да не сакаш тие истите што манипулирале со податоците сега да ги презентираат точните информации ... па не се глупи тие.
NOAA not only failed, but it effectively mounted a cover-up when challenged over its data. After the paper was published, the US House of Representatives Science Committee launched an inquiry into its Pausebuster claims. NOAA refused to comply with subpoenas demanding internal emails from the committee chairman, the Texas Republican Lamar Smith, and falsely claimed that no one had raised concerns about the paper internally.

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-4192182/World-leaders-duped-manipulated-global-warming-data.html

https://realclimatescience.com/the-nasa-temperature-record-is-garbage/ Како лесно се манипулира со графикони кога "ненамерно" испуштиш податоци.
Исто ти пратив и мерења од морињата и само на 18 места има минорно зголемување кое е во рамките на дозволените грешки.

И не одговори како преземените досегашни мерки влијаат на планетата... или само влијаат на сметките на тие избраните.

Елон М користи милијарди субвенции (провери си) а производство на бакар и литиум е поштетно од вадење на нафта.
Според тебе бидејќи СО2 е зголемено, треба да имаме затоплување па ќе видиме наредни 7 години што ќе имаме во ЕУ.

Не бе у реду е....и Плутон се загревал.

Чуда ви направија у главите јанко, миленко...

Бафра дали ќе пишеш пост како твојот од 2000 карактери или ќе го сведеш на поентата дека "...и Плутон се загрева" е глупост од ист калибар.

Сум поддржувал социјалистички политики...какви се тие бе? Па и да сум ги поддржувал - горд сум со тоа и не ми го пишувај со надмен тон пошо тие времиња одамна се поминати. Одамна се гледа брегот во кој ќе заринка овој простачки систем на капиталистичка експлоатација на луѓе и ресурси. И самиот си жртва на тоа, не знам од каде ти е потребата да се курчиш ко да си член на Билдерберг групата. САД има влади управувани од корпоративна елита и гласачко тело од твој калибар, подложно на лаги и манипулации, затоа ја напуштија париската повелба, не дека се многу паметни. И од тој фамозен раст за кој збориш, кремот го собира истата корпоративна елита. Истата која има ангажирано милијарди во борба за енергенси низ целиот свет и ја има ангажирано најмоќната армија во светот во "мировни мисии" и продажба на "демократија". Тие не потпишаа во Париз исто како никој во нашава скапандурија од држава не можеше да ги запре Југохром, Дрисла, Железара да ти ги хранат децата со пм честици, олово енд шит. Не ми збори дека тоа е "вољата на народот" жити све. Да, ќе прикажува раст затоа што инвестициите во заштита на околината таму би чинеле трилиони долари, кои би ги чинеле и работниците, ама овој пат и менаџерите, па зошто да праат арч нели?
Би ти препорачал за истиот феномен да прочиташ малку астрономија и да побараш некој текст за планетата Венера и приликите на површината на таа планета, а не смрзнатиот планетоид Плутон (за кој некако чул твојот ретардиран пријател од темава).
По дома како сте, арни се надевам... 2 поста напиша на темава и 2та немаат врска со темата. Битно да се кажело другите се глупи а ти паметниот без ништо да споделиш па и ние да се опаметиме :(

И кој к Плутон и Венера ми ги спомнувате стварно не разбирам :toe:

Venera ima za nekolku pati pogusta podebela atmosfera od zemjata,so stotici pati pogolem pritisok, i nema vrska dali bil co2 ili bilo kakov drug gas ili tecnost vo gasovita sostojba vo atmosferata toa ke deluva kako izolacija. Fakticki venera nemala vreme ili ne mozela da se izladi kako zemjata zaradi debelata atmosfera. Plus i faktot deka e za pojke od pola pat poblisku do sonceto. I 100% kislorod da bilo vo atmosferata istata situacija ke bila kako sega. Zaradi debelata atmosfera i vozdusniot pritisok e ogromen, kako ekspres lonec sto dodatno ja zgolemuva temperaturata. Ima i pretpostavki deka venera ja udril asteroid i odtogas uste ne se izladila. A toa so greenhouse prodavacite na magla sakaat da ni ja prikazat venera kako nekoj kao primer za globalno zatopluvanje zaradi co2 e tezok mizi da te lazam. Pluton se zagreva, mars se zagreva, za ovie dve planeti e 100% potvrdeno. Isto taka deka zracenjeto na sonceto e mnogu promenlivo i momentalno e vo porast. Plus i solarnite eksplozii i buri pri sto se osloboduvaat fantasticni kolicini na energija, koi potoa gi apsorbira celiot soncev sistem pa duri i pluton.
Ти кај забега со други планети... си бил таму, има некој што мери таму, исти се условите како на земјава ...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Значи не оспоруваш дека климата се менува природно, а кажуваш сме влијаеле на глобално ниво врз основа на зголемено СО2. Ти кажуваат и НАСА и научници и петко дека СО2 НЕ е штетно за планетата и минорно е неговото влијание.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128045886000094

https://www.youtube.com/watch?v=iEPW_P7GVB8

Температурата НЕ сме ја зголемиле ние, туку си е променлива како што кажа и најмногу влијае Сончевата активност. И ти покажав дека имало температурни промени во рок од неколку месеци. Имало суши, имало огромни површини кои биле зелени сега се пустини или под мраз а не е тоа резултат на СО2. Значи температурни разлики имало. Тоа што СО2 е високо може само да е добро за растителен свет. Кога имало толкаво големо производство на храна како сега....Иди ти нахрани 7 милијарди население :D
Значи оправдувањето СО2 е високо и поради него имаме климатски промени не држи вода, посебно кога историски ќе се вратиш наназад.



Јас ти пратив а ти што не ги читаш само сакаш да дебатираш на празно тоа е проблемот. Да не сакаш тие истите што манипулирале со податоците сега да ги презентираат точните информации ... па не се глупи тие.
NOAA not only failed, but it effectively mounted a cover-up when challenged over its data. After the paper was published, the US House of Representatives Science Committee launched an inquiry into its Pausebuster claims. NOAA refused to comply with subpoenas demanding internal emails from the committee chairman, the Texas Republican Lamar Smith, and falsely claimed that no one had raised concerns about the paper internally.

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-4192182/World-leaders-duped-manipulated-global-warming-data.html

https://realclimatescience.com/the-nasa-temperature-record-is-garbage/ Како лесно се манипулира со графикони кога "ненамерно" испуштиш податоци.
Исто ти пратив и мерења од морињата и само на 18 места има минорно зголемување кое е во рамките на дозволените грешки.

И не одговори како преземените досегашни мерки влијаат на планетата... или само влијаат на сметките на тие избраните.

Елон М користи милијарди субвенции (провери си) а производство на бакар и литиум е поштетно од вадење на нафта.
Според тебе бидејќи СО2 е зголемено, треба да имаме затоплување па ќе видиме наредни 7 години што ќе имаме во ЕУ.



По дома како сте, арни се надевам... 2 поста напиша на темава и 2та немаат врска со темата. Битно да се кажело другите се глупи а ти паметниот без ништо да споделиш па и ние да се опаметиме :(

И кој к Плутон и Венера ми ги спомнувате стварно не разбирам :toe:



Ти кај забега со други планети... си бил таму, има некој што мери таму, исти се условите како на земјава ...
Nasa i drugi imaat prateno sateliti i sondi so precizno gi imaat izmereno barem atmosferskite sostojbi na venera. Ja spomnuvam venera poso ekoteroristite so prst nonstop ja pokazuvaat kako nekojsi tezok primer za greenhouse zatopluvanje, eve vidi ponazad koj prv ja spomna, demek toa ne ceka ako se zgolemue co2.
Za pluton i mars ima naucni istrazuvanja i dokazi deka se zatopluvaat, ama greenhouse serkovcite ova ne go zemaat vo predvid, toa ne se vazi, samo venera se servira na javnosta.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Низ три фази поминува тезата за глобалното затоплување.

1. Се негира дека воопшто постои глобално затоплување.

Од оваа фаза излеговме негде 90тите.

2. Се прифаќа дека дека постои глобално затоплување ама се негира дека човекот го предизвикува.

Од оваа фаза излегуваме оваа деценија.

3. Сите тврдат дека отсекогаш знаеле за глобалното затоплување.


Секогаш низ историјата постоеле луѓе што ги негирале научните факти. Се негирало тврдењето дека сончевиот систем е хелиоцентричен систем, се негирало дека постои гравитација, се негирала теоријата за еволуција на Дарвин.
Разликата е што тоа денес тоа генерално се прави за пари. На толку научни информации достапни на интернет срамота е да се негира докажано научно тврдење. Ама јебига и тоа се дешава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom