Обединета Македонија

  • Креатор на темата T1p43
  • Време на започнување

дали Македонија во иднина ќе се обедини

  • Да

    Гласови: 84 58,3%
  • Не

    Гласови: 60 41,7%

  • Вкупно гласачи
    144
Член од
7 февруари 2009
Мислења
237
Поени од реакции
23
пиле на жица не заборавај на една работа дека во западна МАКЕДОНИЈА уште има МАКЕДОНЦИ.
колку сме толку сме, токму сме
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
211
Поени од реакции
12
не заборавај дека Македонци живеат во западниот дел и дека не така лесно би се откажале и би се предале на нечии туѓи претензии
Без разлика колку македонци живеат во заадниот дел, овој дел не бил дел од древната Македонска територија освен во времето на воената експанзија.
Инаку Македонија би се обединила единствено по 20тина години ако не и повеќе кога македонците ќе се свестат по научно докажување на историското минато. Да не заборавам да спомнам денес сум посебно среќен бидејќи чув дека арванитите во Грција го отвориле првото училиште во кое дечињата учат на мајчин јазик (древниот грчки јазик што би рекле грците). Полека се ќе си дојде на свое место.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Без разлика колку македонци живеат во заадниот дел, овој дел не бил дел од древната Македонска територија освен во времето на воената експанзија.
Инаку Македонија би се обединила единствено по 20тина години ако не и повеќе кога македонците ќе се свестат по научно докажување на историското минато. Да не заборавам да спомнам денес сум посебно среќен бидејќи чув дека арванитите во Грција го отвориле првото училиште во кое дечињата учат на мајчин јазик (древниот грчки јазик што би рекле грците). Полека се ќе си дојде на свое место.
бидејќи тврдиш глупости би препорачал да ја научиш македонската историја па да тропаш зелени на форум
или пред да напишиш некој пост прво види дали е вистина па после пиши
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.455
Поени од реакции
1.798
Без разлика колку македонци живеат во заадниот дел, овој дел не бил дел од древната Македонска територија освен во времето на воената експанзија.
Инаку Македонија би се обединила единствено по 20тина години ако не и повеќе кога македонците ќе се свестат по научно докажување на историското минато. Да не заборавам да спомнам денес сум посебно среќен бидејќи чув дека арванитите во Грција го отвориле првото училиште во кое дечињата учат на мајчин јазик (древниот грчки јазик што би рекле грците). Полека се ќе си дојде на свое место.
Кој бе не бил дел од македонска територија,па пола топоними и во денешна Албанија се со македонски имиња:helou:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
211
Поени од реакции
12
Свесете се бре луѓе, реков после 20 години ако не и повеќе но сепак кога ќе размислам подобро мислам дека можеби никкогаш нема да се освестите.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
nema uslovi za takvo obedinuvanje na makedonija,a so toa i realizacija na bukureski dogovor....no so ogled na geo0politickata sostojba na balkanot:nenene::nenene::nenene::nenene:
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
абе јас сакам....сите ние сакаме United Macedonia...

Ама...
Освем преку некои сојузи и пактови со грците, бугарите и албаниците ,тешко дека ќе си ги вратиме нашите делови !

Многу тешко , ама јас да би бил на политичката сцена - обавезно би покренувал вакви прашања ,како од национален интерес - колку да им дишам во врат на соседиве , а плус тоа Македонија ни ја оставиле да ја зачуваме со можност да ги вратиме старите географски координати - а од судбината не бегаме!
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Нажалост, нема теорија македонија да се обедини, дури поголеми се шансите да се распадне:tapp:
 
S

smart ass

Гостин
Абе луге реално во овие времиња не е можно...
но не губете надеш ке биде, зар на нашите деца нема да им оставиме аманет да знаат до кај е македонија како шо ние знаеме од предците??
еве надеш:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom