Обединета Македонија

  • Креатор на темата T1p43
  • Време на започнување

дали Македонија во иднина ќе се обедини

  • Да

    Гласови: 84 58,3%
  • Не

    Гласови: 60 41,7%

  • Вкупно гласачи
    144

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
пошо глеам се отвараат теми за Алмакос, решив и ја да отворам тема за старата Македонија. Замислете ја како развиена мултиетничка земја со излез на море и главен град Солун. Сеа сакам ваше мислење за темава дали има шанси Македонија да биде како што била. Ако албанците имаат право на косово кое никогаш не била албанска територија, тогаш македонците имаат уште поголемо право на егејска и пиринска Македонија. Сега вие сте на ред
Треба да веруваме дека ќе дојде и тој ден на Обединета Македонија и покрај големиот број на цинични насмевки од голем број на песимисти!
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Треба да веруваме дека ќе дојде и тој ден на Обединета Македонија и покрај големиот број на цинични насмевки од голем број на песимисти!
Исти такви насмевки сигурно имало и при крајот на 19 век кога нашите предци почнале да се организираат и да се подготвуваат за национално,политичко и економско ослободување на Македонија.
Но тие не се обесхрабриле,напротив продолжиле да се организираат и подготвуваат.
Еден век подоцна еден дел од Македонија прогласува независност...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Исти такви насмевки сигурно имало и при крајот на 19 век кога нашите предци почнале да се организираат и да се подготвуваат за национално,политичко и економско ослободување на Македонија.
Но тие не се обесхрабриле,напротив продолжиле да се организираат и подготвуваат.
Еден век подоцна еден дел од Македонија прогласува независност...
Pa po taa logika ako pocnes od vremeto na Ace, preku prerodbenicive pa do sega, ispaga deka teritoriite se namaluvaat.... za nekolku godini da ocekuvame nekoj stipski pasaluk, ili?
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Исти такви насмевки сигурно имало и при крајот на 19 век кога нашите предци почнале да се организираат и да се подготвуваат за национално,политичко и економско ослободување на Македонија.
Но тие не се обесхрабриле,напротив продолжиле да се организираат и подготвуваат.
Еден век подоцна еден дел од Македонија прогласува независност...
Да се надеваме дека циничните насмевки со текот на времето ќе бидат се помалку, затоа пак Обединета Македонија се поблиску.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Научна фантастика.
Пред се ни треба да воспоставиме квалитет на парчето земја дефинирано како Република Македонија, а за квантитет рано е.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Можеби-треба да ја има таа опција во анкетата...
Межеби-ама тешко...
Како сме тргнати ние Македонците повеќе шанси има да изгубиме одколку да добиеме територија:toe:
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Pa po taa logika ako pocnes od vremeto na Ace, preku prerodbenicive pa do sega, ispaga deka teritoriite se namaluvaat.... za nekolku godini da ocekuvame nekoj stipski pasaluk, ili?
Како бе се намалува...
гледаш и сам овде не нема...



а сега...


значи сепак не идеме во минус

Напишано од Amnaesiac
Научна фантастика
Пак ќе повторам во 1903....независна Макеонија на некои сигурно им изгледало како научна фантастика па ете денес ние живееме во неа.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Како бе се намалува...
гледаш и сам овде не нема...



а сега...


значи сепак не идеме во минус
Bogami ne znam tebe kakvi ti se relaciite so ocite, ama mene dobro me sluzat. I na slikata ja ima Makedonija. :toe:
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Bogami ne znam tebe kakvi ti se relaciite so ocite, ama mene dobro me sluzat. I na slikata ja ima Makedonija. :toe:
Е да де на втората карта ја има Македонија како независна држава...а на првата таму пишува Ottoman empire...значи ако од ништо биде нешто во плус си не во минус.
 
Член од
7 февруари 2009
Мислења
237
Поени од реакции
23
dovolno za MAKEDONCITE e da bidat priznati kako nacionalnost koja postoi vo sosednite zemji.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
а бе ногу ви е двосмислено прашањето,јас знам дека це обединиме,но со нагласок да се обединиме како заедничка голема држава со сите балкански,а и потајно се надевам со останатите делови,ама бидејки етно составот е видно изменет сега не глеам како би го направиле тоа,можеби це обединат во заедничка нова отоманска република:vozbud:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
211
Поени од реакции
12
пошо глеам се отвараат теми за Алмакос, решив и ја да отворам тема за старата Македонија. Замислете ја како развиена мултиетничка земја со излез на море и главен град Солун. Сеа сакам ваше мислење за темава дали има шанси Македонија да биде како што била. Ако албанците имаат право на косово кое никогаш не била албанска територија, тогаш македонците имаат уште поголемо право на егејска и пиринска Македонија. Сега вие сте на ред
Како прво за прашањето, мислам да, ќе се обедини, без западниов дел на државава.

пошо глеам се отвараат теми за Алмакос, решив и ја да отворам тема за старата Македонија. Замислете ја како развиена мултиетничка земја со излез на море и главен град Солун. Сеа сакам ваше мислење за темава дали има шанси Македонија да биде како што била. Ако албанците имаат право на косово кое никогаш не била албанска територија, тогаш македонците имаат уште поголемо право на егејска и пиринска Македонија. Сега вие сте на ред
Да, ќе се обедини, без западниов дел на државава.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
пошо глеам се отвараат теми за Алмакос, решив и ја да отворам тема за старата Македонија. Замислете ја како развиена мултиетничка земја со излез на море и главен град Солун. Сеа сакам ваше мислење за темава дали има шанси Македонија да биде како што била. Ако албанците имаат право на косово кое никогаш не била албанска територија, тогаш македонците имаат уште поголемо право на егејска и пиринска Македонија. Сега вие сте на ред
Koj те лажел дека албанците имаат право на Косово и Метохија?

По патот по кој што е тргната Македонија непредвидливо е,може да повлече на двете страни.:toe:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Како прво за прашањето, мислам да, ќе се обедини, без западниов дел на државава.



Да, ќе се обедини, без западниов дел на државава.

не заборавај дека Македонци живеат во западниот дел и дека не така лесно би се откажале и би се предале на нечии туѓи претензии
 

Kajgana Shop

На врв Bottom