Најекономично греење и ладење

N

nikola2004mkd

Гостин
Вие не знаете едно сервисно да најдете, не па ќе праите анализи. Ама затоа знаете да ширите лажни информации.
Абе немаше да биди лошо ни ти добро да ја прочиташе табелата.
Немој да го подценуваш Hanso-от. 12ката на -10 дава номинални 4KW, а не 3,2KW. Значи без залетувања и привремено зголемување на капацитет. Што би рекол @Strelec на маратон 4KW. А замисли да се залета пак, од топлина нема да може да се стои до неа. Еве прашајте го @omlet13m За 40.000 добивате ѕвер од клима, на хартија дава повеќе топлина од FH и Даисекаи, и ГрееМАК од џеб си дели само за бидете евтино стопленни. За ваква клима треба да наплаќаат барем 60.000 ама ете ги стават купувачите пред нивниот профит.

Е сега Еуровент вели дека има само 3,2KW на -7, и тоа како што вели @Strelec на залет од 3часа, ама тоа сигурно дека ете не траел тестот повеќе од 3 часа, па да му дадат прилика на Hansol-от да се покаже.

Како што може да се види, сите мерења, табели и спецификации се идентични.
Сигурно се идентични, ако се препродава 9ката препакувана како 12ка.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
@nikola2004mkd
Податоците што ги наведов се точни. Овде зборуваме за Хансол 12, а не за 9-ка.
4КW на +7C
3.2KW на -10C
Тоа се гледа во графиконот, податоците на Гри, како и Еуровент мерењето. Тоа што не ти оди математика е твој проблем. Можеш да си го викнеш тоа измисленото другарче со "лошиот" Хансол, во чие име тролаш тука на темава повеќе од една година и заедно вежбајте математика.

Зошто ги продаваат по 40000 а не за 60000?
Затоа што е кинески производ и нема таква надувана цена од 60К како многу Јапанци произведени во Турција (во истата фабрика каде се прават Беко климите), или пак во Кина. Најинтересни се тие што паѓаат во транс по Панасоник произведен во Малезија, а не во Кина. Небаре Малезија е покраина во Јапонија.
Ама тоа се тие славни јапонски бренТови...
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Од каде потребата да се изнесуваат лажни табели, фанатички да се вреѓа една фирма, особено моделот на Хансол, навистина не можам да разберам. Алексо никако да се умори информирајќи не како барал "табели" од Гри за тој чувен Хансол, ама ете не му давале... Прогуглајте малку, сите сервисни ви се достапни на нет и тоа од сите фирми, не само од Гри.
Вие не знаете едно сервисно да најдете, не па ќе праите анализи. Ама затоа знаете да ширите лажни информации.
Еве го вистинскиот графикон од Хансол
Прегледај го приврзокот 182459
4КW на +7C
3.2KW на -10C
Белки знаете да пресметате и за други температури. Еве и спец од сервисното за Хансол
Прегледај го приврзокот 182460
Тука може да се види и максимумот што климата може да го повлече (1700W), што и @omlet13m успеал да го измери. Тоа што не успеал да измери како што треба е Т на издув, разбирливо, сите го видовме термометарчето закачено на селотејп. Јас во еден пост му дадов совети како правилно да мери, во неколку наврати тоа го направи и @vlavot...

Eве и Еуровент од Хансол со налепница York
Прегледај го приврзокот 182461
Како што може да се види, сите мерења, табели и спецификации се идентични.

За корисничките искуства, повторно шириш лаги и дезинформации. 2-3 хансола биле погодени од 10, бре мајката. Многумина пишаа дека се супер задоволни од својот Хансол, ама тие постови ги игнорирате, не ви чинат.
Епа еве уште едно такво мислење од мене. Хан Соло работи перфектно! Греам 29м2 неизолиран простор во стара куќа, а од скоро со отворање врата на уште една соба од 22м2. Нормално топлината не се пренесува идеално преку врати, се губат 2-3C во најоддалечената просторија, ама ете и тоа не е никаков проблем за Хансол. Работи како Rolls-Royce.
Ova sto go postiras e za hansol 12
4 kw prosecna jacina i dava 3.2 na -7 i minus 20 2.8 kw a taa sto ja postirav od bugarija e hansol 18 so prosek 5.4kw i na -7 ima 3.2 a na -20 2.16kw
Da vidis i neveruvas pojaka klima poveke pari a dava pomalku od hansol 12 .Barem ova e so link od oficijalen manuel na gree.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
@Alekso 1981
Како што велиш: - Да видиш и неверуваш.
Баш така.
Ајде уште еднаш Еуровент резултатот (таа третата е Хансол 18-ка), па сега белки ќе разбереш колку дава и како.
EuroVent Hansol Sanyo - Јорк YWHJYH012-R.jpg
Туку што се оптеретуеш ти толку со хансоливе? Да не сакаш и ти да влезеш во елитно друштво? :)
Ако добро сум запамтил ти имаше Те-шиба и беше задоволен. Дај информации за неа, колку дава, како, што. Можеш и налепницата на надворешната да ја сликаш, нашиот колега Климе многу сака такви слики. Да видиме во која Недоџија е скрпарена, колку тежи, колку фреон и ставиле "јапанците"...
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Податоците што ги наведов се точни. Овде зборуваме за Хансол 12, а не за 9-ка.
4КW на +7C
3.2KW на -10C
Тоа се гледа во графиконот, податоците на Гри, како и Еуровент мерењето. Тоа што не ти оди математика е твој проблем.
Дали може мало објаснување за табелата за греење кај Hansol?
Од табелата колку што можев да заклучам Hansol на -10 дава 100% од капацитетот. Што конкретно ова значи? Дали тоа значи дека ги испорачува оние номинални 4KW?
Da, site informacii se za nominalniot kapacitet t.e. Hansol na -10C ke isporaca 4KW.
Изгледа и на овие од GreeMAK не им оди математикава. Гарант заради тоа ваква клима појака и од FH ја продаваат само за 40.000. Па овие не знаеле да си ја направат математиката.[DOUBLEPOST=1514311721][/DOUBLEPOST]
Продавач во Македонија од џеб двоел. :) Хеј што све нема да прочиташ по интернетов.
Ете овие од GreeMAK се уникатни. Мислат само на доброто на народот. ;)
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
@Alekso 1981
Како што велиш: - Да видиш и неверуваш.
Баш така.
Ајде уште еднаш Еуровент резултатот (таа третата е Хансол 18-ка), па сега белки ќе разбереш колку дава и како.
Прегледај го приврзокот 182469
Туку што се оптеретуеш ти толку со хансоливе? Да не сакаш и ти да влезеш во елитно друштво? :)
Ако добро сум запамтил ти имаше Те-шиба и беше задоволен. Дај информации за неа, колку дава, како, што. Можеш и налепницата на надворешната да ја сликаш, нашиот колега Климе многу сака такви слики. Да видиме во која Недоџија е скрпарена, колку тежи, колку фреон и ставиле "јапанците"...
I porano pisav deka nema sansi YORK (Jonshon Control) da ima ama bilo kakva vrska so Gree, i bas bi sakal da navedes od kade toa tvrdenje deka e ista klima. Daj najdi specifikacii za toj York ili barem nekoj link kade go pisuva toa sto tvrdis.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
@Alekso 1981
Како што велиш: - Да видиш и неверуваш.
Баш така.
Ајде уште еднаш Еуровент резултатот (таа третата е Хансол 18-ка), па сега белки ќе разбереш колку дава и како.
Прегледај го приврзокот 182469
Туку што се оптеретуеш ти толку со хансоливе? Да не сакаш и ти да влезеш во елитно друштво? :)
Ако добро сум запамтил ти имаше Те-шиба и беше задоволен. Дај информации за неа, колку дава, како, што. Можеш и налепницата на надворешната да ја сликаш, нашиот колега Климе многу сака такви слики. Да видиме во која Недоџија е скрпарена, колку тежи, колку фреон и ставиле "јапанците"...
Iskreno gajle mi e za hansolot ili za mitshu ili daikin,no nikoj drug ne komentira ej znaes toshibava ne ja biva mrznes ,se grees so sveki ili takva konotacija,tuku od gree tajfata(hansol tajfa).Gree se ok klimi moze i bi zemal vo idnina ,parapetna ama so vakvi krienki volku se jaki tolku se jaki,nikade nema oficijalen dokument nitu na gree web site me stava vo misla ako nisto drugo da ne zemam poslaba od sto treba za prostorot.Znaci podobro dokazana klima otkolku falena.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Овој шо го пастирате тест од еуровент од Хансолот -20, го нема на еуровент.


Еве шо вели.
Дали е стар тој тест за јорк, дали нешто не било во ред, или па не се произведува, дали они внеле погрешни податоци, но тестот веќе не постои избришан е.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Dali ima nekoj iskustvo so beko klimi inverter kako se so kvalitet dali seuste beko gi proizveduva klimite vo fabrikata na LG dali se kvalitetni kako se so defrosti sto kompresori imaat ?
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
. Прогуглајте малку, сите сервисни ви се достапни на нет и тоа од сите фирми, не само од Гри.
Cekam navistina odgovor od tebe za York, konecno da rascistime nekoi raboti, da ne bide samo lazno napaganje ili lazno falenje, fala mnogu unapred.
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Mitsubishi FH35. Потрошувачка од почетокот на декември до денеска. 6×6 со 2.7 соба,за да не барате страна 707. И дај бидете посериозни малку во однесувањево,сепак возрасни сте. Јас сум презадоволен,а за мрчаторите баш ме ...... .
 

Attachments

Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
@gigovit
Знаеш ли ти нешто друго да правиш освен 24/7 да ги вреѓаш климите на Гри?
Многу по полезно и здраво би било да се најде некое хоби, работа, било каква полезна занимација. Човек со помрачен ум не е добар ниту за себе ниту за никого.

Сервисни за Јорк не сум барал затоа што не ми биле потребни. Можно е и да нема, бидејќи за да издаде сервисно, фирмата треба да ја дизајнира и направи климата за почеток. Тие во конкретниов случај прават купи/продај на серијата Хансол од Гри. Какво сервисно ќе издаваат кога не зашрафиле ниту еден свој шраф на тие клими?
Има и такви генијални фирми како Cooper&Hanter што ги бришат ознаките на Гри во сервисните и ставаат свои. Барем и фонтови да сменат.

Абе човек ќе ви стави дијаграми, извадоци од сервисни, Еуровент сертификати, ама џабе. Гледате и на своите очи не им верувате. Таква заслепеност и во најзабеганите култови на земјинава топка не се среќава.
После кога ќе дојде Стрелец и ќе ви удри по еден :sekcza:, плачете и Цацко ви е крив.

@nikola2004mkd
Математиката на Гримак им оди исто како и тебе. Што би рекле К15: тие со средно, ти со средно... ;)
Туку убаво што ја спомна FH35VE. Таа е екстра добра клима и ако имаш 68000 денари топло ти ја препорачувам. Со добро ценкање сигурно може да се земе за 60К. Повеќе од тоа е сулудо да се фрлаат пари за било каква, едноставно не е исплатливо.
Во категоријата 50К убедливо најдобар избор е Амбер -30C Нордик, за 40К се знае, Хан Соло што на многумина им е трн во око.
За 30К Гри Ломо ЛЦЛХ, Вивакс АЕРИ, евентуално тошибчето Мираи ако сеуште се нуди за 28К.
Во најниската класа под 25К нема голем избор, но Haier Tundra и Ломо Еко би завршиле работа, особено монтирани во станови со солидна изолација.
@nikola2004mkd на каква клима се грееш ти? Можеби си пишал, ама еден памет за се...

@Klima ured
Ми се свиѓа што си толку жеден за знаење, а бога ми имаш уште многу да учиш. Па еве и јас да помогнам.
LG нема своја фабрика во Турција. Таму постои еден мега комплекс (турски) се вика Вестел. Произведуваат Grundig, Telefunken, Sharp, Beko (toa im e sopstven brenT), Toshiba, како и по нарачка, на пример телевизори за Panasonic, Sony и т.н.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Cetvorica super promotori na GREE, Forall / Klima ured / Omlet13m / Alekso 1981.
Bravo za GREE sto gi najde.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom