Најекономично греење и ладење

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Bas cudno okolu defrostive AEZI-TO na Vivax eve ho na 25°C ni defrost ni nisto toploduva ( nemam termometar da izmeram izduv ) no defrost ne naprai ni sabajle koga bese -6°C neznam sto da ti kazam vikni servis ili pa ako ne si zadovolen neka ti ja zamenat za drug model ili neka ti gi vratat parite bidejki nadvor e 0°C a vikas cesto pravi defrost a vlaznosta na vozduhot ne e visoka koga na 0°C pravi defrost sto li ke pravi na -10°C na -15°C
Втор впечаток за Hansol -20, после 40дена:
-Сеуште не знам дали е twin или single компресор, но тоа не е битно, компресоров е само 10500btu. На 0 степени редовно прави дефрости и никогаш не сум осетил жежок воздух како јака 3.5ка односно 5ка, како што е деклариран уредов (мерачите за температура со сонда ги чекам 21 ден уште не се стасани, али експрес г**** да јаде). Мислам дека тоа е голема штета, затоа што 43те килограми на надворешната единица и 11те на внатрешната остануваат неискористени заради слаб мотор. Не го разбирам моментов на слабиов мотор, климава е неискористена. WHY? На оваа клима добро би легнал еден 18000+бту мотор, да гори на рака воздухов и да не оди во дефрост., но не мора 18, требаше да биде околи 12-14 Другата клима вчера работеше 10 часа и не влезе во дефрост ниту еднаш, ова зимо сеуште не е влезена во дефорст, но има 18000бту компресор.
-Климава е во голема мера одлична, има добра изработка, wifi (не е тестиран), ifeel (не го користам), покажува надворешна температура (до нула степени) тивка е и надвор и внатре (кога работи до 700W), има минимум вибрации, нема багови.
-Исто така fan-от, иако е многу тивок, не е јак и многу слабо дува. Дури на turbo почнува да дува како што треба но тогаш е малку бучен.
-Денес со поголем сетпоинт (25-30) потроши просек 1200w/h.

Заклучок после 40 дена користење: одлична клима која е запустена со слаб компресор.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Bas cudno okolu defrostive AEZI-TO na Vivax eve ho na 25°C ni defrost ni nisto toploduva ( nemam termometar da izmeram izduv ) no defrost ne naprai ni sabajle koga bese -6°C neznam sto da ti kazam vikni servis ili pa ako ne si zadovolen neka ti ja zamenat za drug model ili neka ti gi vratat parite bidejki nadvor e 0°C a vikas cesto pravi defrost a vlaznosta na vozduhot ne e visoka koga na 0°C pravi defrost sto li ke pravi na -10°C na -15°C
Денеска ретко која клима би правела дефрости!
Има ветер, нема влага и ако не ја силуваш нема шанси да замрзне а штом нема "фрост" нема разлог за "дефрост":D.
Плус, дефростите и не се така лоша работа ;) , уствари му доѓе како рестарт на компјутер! Прочистил саќе и работи со полна пареа за измена.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Денеска ретко која клима би правела дефрости!
Има ветер, нема влага и ако не ја силуваш нема шанси да замрзне а штом нема "фрост" нема разлог за "дефрост":D.
Плус, дефростите и не се така лоша работа ;) , уствари му доѓе како рестарт на компјутер! Прочистил саќе и работи со полна пареа за измена.
I jas toa vikam ako na vakvo suvo vreme gree-to mu pravi cesti defrosti togas kolku li ke pravi defrost vo vlazni i minusni denovi.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Нешто не е во ред со климата на омлет. Тоа заклучивме сите.

Неможе да троши дупло од просекот на форумов. Освен ако не ја монтирал обратно со надворешната единица во соба внатре.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Втор впечаток за Hansol -20, после 40дена:
-Сеуште не знам дали е twin или single компресор, но тоа не е битно, компресоров е само 10500btu. На 0 степени редовно прави дефрости и никогаш не сум осетил жежок воздух како јака 3.5ка односно 5ка, како што е деклариран уредов (мерачите за температура со сонда ги чекам 21 ден уште не се стасани, али експрес г**** да јаде). Мислам дека тоа е голема штета, затоа што 43те килограми на надворешната единица и 11те на внатрешната остануваат неискористени заради слаб мотор. Не го разбирам моментов на слабиов мотор, климава е неискористена. WHY? На оваа клима добро би легнал еден 18000+бту мотор, да гори на рака воздухов и да не оди во дефрост., но не мора 18, требаше да биде околи 12-14 Другата клима вчера работеше 10 часа и не влезе во дефрост ниту еднаш, ова зимо сеуште не е влезена во дефорст, но има 18000бту компресор.
-Климава е во голема мера одлична, има добра изработка, wifi (не е тестиран), ifeel (не го користам), покажува надворешна температура (до нула степени) тивка е и надвор и внатре (кога работи до 700W), има минимум вибрации, нема багови.
-Исто така fan-от, иако е многу тивок, не е јак и многу слабо дува. Дури на turbo почнува да дува како што треба но тогаш е малку бучен.
-Денес со поголем сетпоинт (25-30) потроши просек 1200w/h.

Заклучок после 40 дена користење: одлична клима која е запустена со слаб компресор.
Nonstop ti e uklucena ili ja gasis? Mnogumina za moj poim pravat golema glupost so gi gasat klimite, mislat deka taka ke ustedat. Se izladuvaat zidovite zatoa sigurno pagja cop i potoa koga ke ja uklucis treba da digne potrosuvacka toa da go nadoknadi. Klimite ne se pecki na drva. Na kraj siguren sum deka ako se gasi klimata ke potrosi mozebi i poveke nego da raboti nonstop.
Moj sovet, namesti ja na 23-24c vo racen rezim ne na auto i ventilatorot na pola brzina (ako ima tri na vtora, ako ima pet na treta itn), i ostaj ja taka da raboti nonstop denje nokje, pa vidi kako ce bide.[DOUBLEPOST=1513797137][/DOUBLEPOST]
Која е најефтина клима која нуди модулација при греење испод 200w?

Vivax 09 aezi/aemi пишува 700w минимална испорачана топлина дека им е?

Gree lomo eco 09 неможам да најдам колку му е минимум?

Haier Tundra 09 vika 1000w топлина или 300w од штекер?

Некоја 7000 бту се нуди кај нас ефтина?
LG imase nekoj 7ki mislam on-off za eftini pari. Malce razgledaj po prodavnicite. Toa bi ti bilo najdobra opcija, poso da drzi 18c vo nekoj mal prostor moze da postasa sekoja kanta klima so minimalna potrosuvacka. Nema veze dali pagja na 200w ili ne, bitno e kolku toplinska energija ti treba na saat da gi drzi 18c.
 
Последно уредено:
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Втор впечаток за Hansol -20, после 40дена:
-Сеуште не знам дали е twin или single компресор, но тоа не е битно, компресоров е само 10500btu. На 0 степени редовно прави дефрости и никогаш не сум осетил жежок воздух како јака 3.5ка односно 5ка, како што е деклариран уредов (мерачите за температура со сонда ги чекам 21 ден уште не се стасани, али експрес г**** да јаде). Мислам дека тоа е голема штета, затоа што 43те килограми на надворешната единица и 11те на внатрешната остануваат неискористени заради слаб мотор. Не го разбирам моментов на слабиов мотор, климава е неискористена. WHY? На оваа клима добро би легнал еден 18000+бту мотор, да гори на рака воздухов и да не оди во дефрост., но не мора 18, требаше да биде околи 12-14 Другата клима вчера работеше 10 часа и не влезе во дефрост ниту еднаш, ова зимо сеуште не е влезена во дефорст, но има 18000бту компресор.
-Климава е во голема мера одлична, има добра изработка, wifi (не е тестиран), ifeel (не го користам), покажува надворешна температура (до нула степени) тивка е и надвор и внатре (кога работи до 700W), има минимум вибрации, нема багови.
-Исто така fan-от, иако е многу тивок, не е јак и многу слабо дува. Дури на turbo почнува да дува како што треба но тогаш е малку бучен.
-Денес со поголем сетпоинт (25-30) потроши просек 1200w/h.

Заклучок после 40 дена користење: одлична клима која е запустена со слаб компресор.
Компресорот е номинално 10955 Btu на 735W.
kompresor.jpg
Во имплементацијата што нас не интересира (Хансол -20), максимумот е поставен на 800W, што значи ги има тие 12000 Btu.
hansol implementacija.PNG
Ние грееме слична површина, во мојот случај грубо 30м2 дел од 50 години стара куќа, без изолација (освен 10 цм стаклена волна над плафонот од трската), дрвена дограма ала хотел промаја...
Денес Хан Соло направи еден дифрост во раните утрински часови. Цело попладне сум дома, до сега нема направено ниту еден. Инаку дифростите се со минимум вода (2dl слободна проценка) и не гледам таму проблем, како што кажа и @Che59.
Си грее одлично, супер задоволен сум до сега. И јас не користам iFeel, го држам во трета брзина, со зададена 22C. Ако ставам 23C (по желба на жена ми), ми станува жешко за кратко време, па знам да направам некое вонредно луфтирање - да ја вратам состојбата во нормала. :)
Секако тоа е субјективно, некои се позимурливи од другите (особено жените се познати по тоа).
@omlet13m пробај да ја тераш со повисока фиксна брзина. На ауто фен кај мене 90% од времето тера на 1-ва и 2-ра брзина, па таа опција ја користам само ноќе за спиење со зададени 21C. Пробував ноќе да ја држам и на 20C, но во тој случај исклучува повремено, па подобро на 21C да си работи константно во 1-ва брзина (поголем комодитет, послаба ефикасност).
 
L

lleeoo

Гостин
Bidejki sum korisnik na Vivax AEZI 18 i sum zadovolen eve si raboti na 25 °C bez problem samo od pozitivno iskustvo bi ti preporacal da zemes aezi ne deka lomo eko e loso no bidejki so lomo nemam iskustvo zatoa ti go preporacuvam aezi-to od vivax.
Plus vivax-ov aezi ima i Toshiba kompresor:GMCC ASK89D53UEZ
Daki tvojata aezi i mojata aeri imaat isti kompresori ustvari sakam da prasam si kompresori ima kaj mene aeri 18ka
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Дечки што мислите за стаклени инфрацрвени грејни тела??
интересно изгледа ама никаде не најдов ништо на чичко гугл за нив, само сајтот на увозникот и тоа е се. Спрема потрошувачката и греењето ќе биде по мое соодветно. Да се барем по 3-4К поевтини би земал еден, ако не грее барем за украс ќе го искористам
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Компресорот е номинално 10955 Btu на 735W.
Прегледај го приврзокот 182103
Во имплементацијата што нас не интересира (Хансол -20), максимумот е поставен на 800W, што значи ги има тие 12000 Btu.
Прегледај го приврзокот 182104
Ние грееме слична површина, во мојот случај грубо 30м2 дел од 50 години стара куќа, без изолација (освен 10 цм стаклена волна над плафонот од трската), дрвена дограма ала хотел промаја...
Денес Хан Соло направи еден дифрост во раните утрински часови. Цело попладне сум дома, до сега нема направено ниту еден. Инаку дифростите се со минимум вода (2dl слободна проценка) и не гледам таму проблем, како што кажа и @Che59.
Си грее одлично, супер задоволен сум до сега. И јас не користам iFeel, го држам во трета брзина, со зададена 22C. Ако ставам 23C (по желба на жена ми), ми станува жешко за кратко време, па знам да направам некое вонредно луфтирање - да ја вратам состојбата во нормала. :)
Секако тоа е субјективно, некои се позимурливи од другите (особено жените се познати по тоа).
@omlet13m пробај да ја тераш со повисока фиксна брзина. На ауто фен кај мене 90% од времето тера на 1-ва и 2-ра брзина, па таа опција ја користам само ноќе за спиење со зададени 21C. Пробував ноќе да ја држам и на 20C, но во тој случај исклучува повремено, па подобро на 21C да си работи константно во 1-ва брзина (поголем комодитет, послаба ефикасност).
Друже секаде компресорот го пишува 10.995 BTU.
https://m.ebay.com/itm/SANYO-C-6RZ110H1A-808E0180-10-955-BTU-AC-ROTARY-COMPRESSOR-R410A-171428-/360781347944

https://www.amazon.com/SANYO-C-6RZ110H1A-808E0180-ROTARY-COMPRESSOR/dp/B00GDILY1C

https://www.google.com/amp/s/ernestaps957.wordpress.com/2013/12/06/sanyo-c-6rz110h1a808e0180-10955-btu-ac-rotary-compressor-r410a/amp/

smartlineindoor.esy.es/sanyo-c6rz110h1a808e0180-10955-btu-ac-rotary-compressor-r410a.html

Според топлотната пумпа DLF4HH09J1A која го носи истиот компресор.
http://icpindexing.toddsit.com/documents/086477/42108920400.pdf

Гледам power input на high e 1100w. Дали тоа значи дека овде компресорот е 18.000 btu?


Нели е Btu физички предодреден капацитет на компресорот, и не ми е логично да се менува на повеќе со инпут крент.
Или јас нешто испуштам?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Компресорот е номинално 10955 Btu на 735W.
Прегледај го приврзокот 182103
Во имплементацијата што нас не интересира (Хансол -20), максимумот е поставен на 800W, што значи ги има тие 12000 Btu.
Прегледај го приврзокот 182104
Ние грееме слична површина, во мојот случај грубо 30м2 дел од 50 години стара куќа, без изолација (освен 10 цм стаклена волна над плафонот од трската), дрвена дограма ала хотел промаја...
Денес Хан Соло направи еден дифрост во раните утрински часови. Цело попладне сум дома, до сега нема направено ниту еден. Инаку дифростите се со минимум вода (2dl слободна проценка) и не гледам таму проблем, како што кажа и @Che59.
Си грее одлично, супер задоволен сум до сега. И јас не користам iFeel, го држам во трета брзина, со зададена 22C. Ако ставам 23C (по желба на жена ми), ми станува жешко за кратко време, па знам да направам некое вонредно луфтирање - да ја вратам состојбата во нормала. :)
Секако тоа е субјективно, некои се позимурливи од другите (особено жените се познати по тоа).
@omlet13m пробај да ја тераш со повисока фиксна брзина. На ауто фен кај мене 90% од времето тера на 1-ва и 2-ра брзина, па таа опција ја користам само ноќе за спиење со зададени 21C. Пробував ноќе да ја држам и на 20C, но во тој случај исклучува повремено, па подобро на 21C да си работи константно во 1-ва брзина (поголем комодитет, послаба ефикасност).
Ova e ko sto gledam drug proizvoditel na kompresori AISLU, samata oznaka kolku i da ti e slicna sama si kazuva deka ne e ist kompresor.
http://www.aislu.com/
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Nonstop ti e uklucena ili ja gasis? Mnogumina za moj poim pravat golema glupost so gi gasat klimite, mislat deka taka ke ustedat. Se izladuvaat zidovite zatoa sigurno pagja cop i potoa koga ke ja uklucis treba da digne potrosuvacka toa da go nadoknadi. Klimite ne se pecki na drva. Na kraj siguren sum deka ako se gasi klimata ke potrosi mozebi i poveke nego da raboti nonstop.
Moj sovet, namesti ja na 23-24c vo racen rezim ne na auto i ventilatorot na pola brzina (ako ima tri na vtora, ako ima pet na treta itn), i ostaj ja taka da raboti nonstop denje nokje, pa vidi kako ce bide.[DOUBLEPOST=1513797137][/DOUBLEPOST]
LG imase nekoj 7ki mislam on-off za eftini pari. Malce razgledaj po prodavnicite. Toa bi ti bilo najdobra opcija, poso da drzi 18c vo nekoj mal prostor moze da postasa sekoja kanta klima so minimalna potrosuvacka. Nema veze dali pagja na 200w ili ne, bitno e kolku toplinska energija ti treba na saat da gi drzi 18c.
Катастрофа услови се тоа за он оф клима. Најлош можен cop има во тој режим. А јас барам најголем cop.

Ама еве стрелец кажа имало ломоеко07 ќе ја разгледам и таа.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Bas cudno okolu defrostive AEZI-TO na Vivax eve ho na 25°C ni defrost ni nisto toploduva ( nemam termometar da izmeram izduv ) no defrost ne naprai ni sabajle koga bese -6°C neznam sto da ti kazam vikni servis ili pa ako ne si zadovolen neka ti ja zamenat za drug model ili neka ti gi vratat parite bidejki nadvor e 0°C a vikas cesto pravi defrost a vlaznosta na vozduhot ne e visoka koga na 0°C pravi defrost sto li ke pravi na -10°C na -15°C
@Klima ured, само да допрецизирам, затоа што сакам прецизна дискусија без нафрлање претпоставки. Вчера и денеска регистрирани по 4 кратки дефроста.


Денеска ретко која клима би правела дефрости!
Има ветер, нема влага и ако не ја силуваш нема шанси да замрзне а штом нема "фрост" нема разлог за "дефрост":D.
Плус, дефростите и не се така лоша работа ;) , уствари му доѓе како рестарт на компјутер! Прочистил саќе и работи со полна пареа за измена.
Не ја силувам, но сетпоинт е 25 или повеќе. Сепак за просторија која скоро 24часа се грее, тоа не би требало да е проблем. Другата клима секој ден ја силувам по неколку саати и не направила дефрост и споредбата ми е со неа. За мене дефрост е показател за слаб компресор/клима. Да бидам коректен, дефростите што ги прави досега се кратки.


Нешто не е во ред со климата на омлет. Тоа заклучивме сите.

Неможе да троши дупло од просекот на форумов. Освен ако не ја монтирал обратно со надворешната единица во соба внатре.
Мислам дека климата е исправна. Со некои членови имаме слична потрошувачка.

Nonstop ti e uklucena ili ja gasis? Mnogumina za moj poim pravat golema glupost so gi gasat klimite, mislat deka taka ke ustedat. Se izladuvaat zidovite zatoa sigurno pagja cop i potoa koga ke ja uklucis treba da digne potrosuvacka toa da go nadoknadi. Klimite ne se pecki na drva. Na kraj siguren sum deka ako se gasi klimata ke potrosi mozebi i poveke nego da raboti nonstop.
Moj sovet, namesti ja na 23-24c vo racen rezim ne na auto i ventilatorot na pola brzina (ako ima tri na vtora, ako ima pet na treta itn), i ostaj ja taka da raboti nonstop denje nokje, pa vidi kako ce bide.
Само кога е ладно ја оставам 24х. Во спротивно работи 05-24h.


Компресорот е номинално 10955 Btu на 735W.
Прегледај го приврзокот 182103
Во имплементацијата што нас не интересира (Хансол -20), максимумот е поставен на 800W, што значи ги има тие 12000 Btu.
Прегледај го приврзокот 182104
Ние грееме слична површина, во мојот случај грубо 30м2 дел од 50 години стара куќа, без изолација (освен 10 цм стаклена волна над плафонот од трската), дрвена дограма ала хотел промаја...
Денес Хан Соло направи еден дифрост во раните утрински часови. Цело попладне сум дома, до сега нема направено ниту еден. Инаку дифростите се со минимум вода (2dl слободна проценка) и не гледам таму проблем, како што кажа и @Che59.
Си грее одлично, супер задоволен сум до сега. И јас не користам iFeel, го држам во трета брзина, со зададена 22C. Ако ставам 23C (по желба на жена ми), ми станува жешко за кратко време, па знам да направам некое вонредно луфтирање - да ја вратам состојбата во нормала. :)
Секако тоа е субјективно, некои се позимурливи од другите (особено жените се познати по тоа).
@omlet13m пробај да ја тераш со повисока фиксна брзина. На ауто фен кај мене 90% од времето тера на 1-ва и 2-ра брзина, па таа опција ја користам само ноќе за спиење со зададени 21C. Пробував ноќе да ја држам и на 20C, но во тој случај исклучува повремено, па подобро на 21C да си работи константно во 1-ва брзина (поголем комодитет, послаба ефикасност).
45 годишна е мојава, со 10cm камена исто како кај тебе, со Veka PVC. Сетпоин 25 или повеќе. Индивидуално е чувството за топлина, некои местат на 21 и доста им е, така ќе потроши 40% помалку. Обично е на аутофан, но сега експериментирам со 4та брзина на 26 степени.




Друже секаде компресорот го пишува 10.995 BTU.
https://m.ebay.com/itm/SANYO-C-6RZ110H1A-808E0180-10-955-BTU-AC-ROTARY-COMPRESSOR-R410A-171428-/360781347944

https://www.amazon.com/SANYO-C-6RZ110H1A-808E0180-ROTARY-COMPRESSOR/dp/B00GDILY1C

https://www.google.com/amp/s/ernestaps957.wordpress.com/2013/12/06/sanyo-c-6rz110h1a808e0180-10955-btu-ac-rotary-compressor-r410a/amp/

smartlineindoor.esy.es/sanyo-c6rz110h1a808e0180-10955-btu-ac-rotary-compressor-r410a.html

Според топлотната пумпа DLF4HH09J1A која го носи истиот компресор.
http://icpindexing.toddsit.com/documents/086477/42108920400.pdf

Гледам power input на high e 1100w. Дали тоа значи дека овде компресорот е 18.000 btu?


Нели е Btu физички предодреден капацитет на компресорот, и не ми е логично да се менува на повеќе со инпут крент.
Или јас нешто испуштам?

from my iPhone using Tapatalk

10950btu е, и никако поинаку. АКо е повеќе ќе се пофалеле. Тоа со 750 или 800W е само грешка која може да се игнорира. Не знам колку ме свативте од моето објаснување, јас не ја кудев климава, мојот заклучок е дека Gree можеше да направи ХИТ клима, доколку ставеше 13-14бту компресор, како некои од легендарните Vivaxi на времето кои нудеа многу клима за парите, една од нив користам и јас- можеби најдобриот Вивакс. Вака за малце ја промаши работава. Климава има работи за кои јапонците можат да сонуваат, но заштедиле 20$ на компресор, непотребно, и го утнале рецептот. Со овој компресор комотно можеле да стават 9/28кг внатрешна и надворешна и ќе добиеле сличен резултат на пола цена.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Breeej muvatori...
Hansolot e OTVOREN izlozen i koj saka moze da go vidi kompresorot i koja oznaka e
1.jpg 4.jpg
Citam tuka 8~150Hz, sto li znaci toa, mozda zatoa i Panasonic go kupi Sanyo ?
Ili se zeznule ?
Ova e ko sto gledam drug proizvoditel na kompresori AISLU, samata oznaka kolku i da ti e slicna sama si kazuva deka ne e ist kompresor.
http://www.aislu.com/
Ti sekogas najzbunet od site si ako se spomne nekoja Gree masina
AISLU e etiketa, aka Vivax, ne e proizvoditel pa si go remarkira vo druga oznaka, pa taka Sanyo C-6RZ110H1A, stanuva AS(AISLU)6RZ110H1A


Istoto go ima i ovde
Sanyo kompresor C-6RZ110H1A screenshot-www.seekpart.com-2016-12-10-14-15-15.jpg
10955btu ili 3210W e mokjnosta SAMO na kompresorot ama na 56Hz sto e ispod nominlata utvrdena za site kompresori na 60Hz.....za 735W NO!!! bez izmenuvac i bez klima, vo MOD LAdenje kompresorot ke dade 3210W LADENJE.
NA greenje so 2-reden izmenuvac (koj go nema ni vo Suzumi 13ka od 50.000 so kompresor ASM89D16UFZ od 9000btu) ke dade mnogu povekje od 3200W.
Pa testiran e na VTT Hansolot, samo treba da go prevedete Finskiot.
Kompresorot ne e ogranicen kako prvo na 107Hz kako kaj FH35VE...i moze da vrti do 150\Hz no ne go vrti do 150Hz kaj Hansolot....celata poenta na muabetov e vo maximalnata hercaza, sto poedinci ne go gledaat. Dale 60k za kompresor ogranicen na 107Hz koj nevrti pojse od 90Hz u nivnata klima ama ne go gledaat toa, vrti do 90HZ ama na minus 20C na 90Hz vrti samo vo VEHZ verzijata koja moze i da go ladi kompresorot.....ete toa e prikaskata.
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom