Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Да му се плукнам

сакаш видео да видиш на издув колку дава ?
сега е моментално 6.8с надвор, а на -4 пред некој ден ја измерив на медиум брзина имаше 49с издув
A kolku e Medium brzina na Neoto vo m3/h ?
Ne zezaj nema specifikacija ni za izduv taa, moze samo da nagagjame
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Така би требало да е ама изгледа не е.Ако не те мрзи побарај наназад имаше некој со он-оф клима која не трошеше цело време исто.
Или ако има некој таква и ако сака нека измери и нека постира.Еве на пример @yamaha10 .
јас сум тој што има кажано обичната не троши исто-константно
ако сакате и не верувате во ова што ќе ви го кажам ќе ви снимам сега веднаш клип да видите, значи потрошувачката кај мене на Неоти се движи од 970-1350 вати во круг, на 1350 исклучува надворешната перка и врти на празно само компресорот, повторно се уклучува под 1000 вати кога ќе падне потришувачката. Имам јас изгледа некој измеѓу инвертер :D
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
јас сум тој што има кажано обичната не троши исто-константно
ако сакате и не верувате во ова што ќе ви го кажам ќе ви снимам сега веднаш клип да видите, значи потрошувачката кај мене на Неоти се движи од 970-1350 вати во круг, на 1350 исклучува надворешната перка и врти на празно само компресорот, повторно се уклучува под 1000 вати кога ќе падне потришувачката. Имам јас изгледа некој измеѓу инвертер :D
Не е изгледа само твојот таков, најверојатно така работат и другите, впрочем зошто на горната налепница има две вредности на моќност.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
A kolku e Medium brzina na Neoto vo m3/h ?
Ne zezaj nema specifikacija ni za izduv taa, moze samo da nagagjame
немам некој којзнае каков телефон, ама еве ти од мојата внатрешна, сигурно се гледа тоа црното заокружено, тоа е на трета брзина, повеќе нема, јас ја работам 5-та година фиксно секогаш на медиум( втора брзина е тоа )
IMG_20171216_022340.jpg
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Е вака како нов на форумов поздрав
Сега одма на прашање
Пред некој ден земав VIVAX AERI 18ka убаво се ок ама кога ке ја постигне зададената температура вентилаторот во внатрешната единица не се гаси туку продолжува да работи цело време како вентилатор а перката се затвара од пола повеќе. Дали е тоа Ок затоа што се осеќа како да ја лади просторијата
Ti imas Midea remarkirana kako Vivax....Najskapiot model na Midea raboti isto kako i tvojata AERI (mnogu falena tuka)....sece kompresort od 400W na 0W i si duva so 20W potrosuvacka t.e samo ventilatorot raboti...do elektroikata e, taka e podesena da raboti....kako polu inverter sto bi rekle nekoi tuka :P
Stom ke PodOdladi pak ke ujkluci kompresor i potoplo ke duva :)
Samo sto ke ti potrosi nekoi Start/Stop ciklus povekje so vakva rabota ili uprosteno kazano pobrzo ke skrati od zivotniot vek na kompresorot
https://www.youtube.com/watch?v=Bl8OQo9j1MA
[DOUBLEPOST=1513388736][/DOUBLEPOST]
Не е изгледа само твојот таков, најверојатно така работат и другите, впрочем зошто на горната налепница има две вредности на моќност.
Mislis zasto ima razlicna mokjnost na ladenje i na greenje ?
Na ladenje e primer na 90Hz....na greenje e na 120Hz....simple as that
Ama nema mokjnost na ladenje od (20~90))Hz tuku ima samo FIX od 90Hz
Ne vnesuvaj zabuni kaj lugevo aman
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Не е изгледа само твојот таков, најверојатно така работат и другите, впрочем зошто на горната налепница има две вредности на моќност.
ако мислиш за хјундаито- тоа не е мое, не знам што да ти кажам
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
ако мислиш за хјундаито- тоа не е мое, не знам што да ти кажам
едит: ОФТОПИК
ако сака некој да купи биткоин, бујрум на ПП[DOUBLEPOST=1513389383][/DOUBLEPOST]
Како инаку ги објаснуваш различните вредности на налепницата.И на Нео-то на @yamaha10 има две вредности.
абе друже не фатив убаво со телефонот, едната е на ладење, помалата вредност што е, другата е за греење
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
абе друже не фатив убаво со телефонот, едната е на ладење, помалата вредност што е, другата е за греење
Има три вредности кај твојата: стандард ладење 995W стандард греење 1040W и мах. 1700W исто како што постирав претходно од Хјундаи-то.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Има три вредности кај твојата: стандард ладење 995W стандард греење 1040W и мах. 1700W исто како што постирав претходно од Хјундаи-то.
да, така е, 995 и помалку троши на ладење ама под 30с. Над 35 знае до оди и до 1200. На греење и исто, што потопло тоа повеќе троши, имам ја пробано на 28с надворешна да грее, троши 1550, е сега како ги измериле тие 1700 не знам
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
да, така е, 995 и помалку троши на ладење ама под 30с. Над 35 знае до оди и до 1200. На греење и исто, што потопло тоа повеќе троши, имам ја пробано на 28с надворешна да грее, троши 1550, е сега како ги измериле тие 1700 не знам
Според некоја логика би требало кога не е компримиран фреонот т.е. при уклучување компресорот да троши најмалку.Како што се зголемува компресијата така на компресорот му треба поголема моќ за да го совлада отпорот и повлекува повеќе струја/моќност.Тие 1700W веројатно во екстремни случаи ќе ги повлече компресорот на пр. ако го форсираш на минусни температури.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom