Најекономично греење и ладење

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Подобро од ова слика не бива закачена е на железа од тресална( нема тераса) освен да се качам на борот од карши на 5ти! Ти гуглај HYUNDAI AC 120 ECO M па pic и ќе ја споредиш мада не е за репер.
Vidov na net nema mnogu sliki tie sliki sto gi dava na net ne se isti so aezi-to mozebi tvojata e slicna no nema na net mnogu sliki od toj modell na nadvoresna edinica ist so aezi-to ako najde nekoj slika neka postira pozz.[DOUBLEPOST=1513378932][/DOUBLEPOST]
Jas sekoja nedela zimam po nesto od niv..sluzbeno...i nisto ne se pogodilo..osobeno rasveta. Kaj kinezite e lesno,zimas kolicina,i kako sakas ke ti go krstat brendot. Isto bese i so fonko,i so ST,itn
Mozebi FONKO bese rebrendirana klima no na vremeto fonko vo mk bea edni od naj dobrite kvalitetni skapi klimi sto i den denes bez problem rabotat
Fonko mislam imaa MITSUBISHI kompresor ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Na nekoj nema poenta ni logika da im repliciras, na niv ne im treba Replika....im treba Dijagnoza
 
L

lleeoo

Гостин
Е вака како нов на форумов поздрав
Сега одма на прашање
Пред некој ден земав VIVAX AERI 18ka убаво се ок ама кога ке ја постигне зададената температура вентилаторот во внатрешната единица не се гаси туку продолжува да работи цело време како вентилатор а перката се затвара од пола повеќе. Дали е тоа Ок затоа што се осеќа како да ја лади просторијата
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Primetuva li nekoj tuka 800W razlika vo potrosuvacka ?
Hjungjasab.jpg
20171119_185538a.jpg
 
Последно уредено:
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Другари,
се ближат новогодишни празници и кинескиве фирми пуштаат пристојни попусти.

Понуда од Fasttech:
Термометар 1
Термометар 2
Мерач на потрошувачка 1
Мерач на потрошувачка 2
Еве нешто и за другарот Климе Infrared

Овие се стандардни цени, очекувајте 15% попуст за Католички Божиќ, 20% на 1-ви Јануар. Има бесплатен шипинг за над $20. Ако вредноста е помала, се доплаќа нешто ситно за шипинг.

Производиве што ги линкував се само капка у морето, има метео станици, мерачи на влажност и многу други работи. Фирмава е супер безбедна, секој што ја посетил темата за електронски цигари на ИТ форумот го знае тоа, сите со години нарачуваме од таму. Што и да нарачате, гаранцијата ќе ви вреди многу повеќе отколку во 90% од нашиве домашни продавници.

При нарачка, имате избор за пошта, секогаш бирајте Hong Kong Air Mail, таа е најбрза (5-15 дена, најчесто 7-10).
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
За една соба зборуваме. Толку се троши по градов во просек. 3 во стан, 5-8 кубици во куќа.
друже, ако не сум грешка, ти вчера зборуваше дека Прилеп бил половина со плитар ??
и мојата е од плитар 90см надворешни зидови кој место железо-арматура на трегери и стубови има обични дрва од 5-10см.Куќата преживеа не знам и јас колку потреси над 5 рихтер пред да ја реновирам. Значи тие што беа од обичен блок, нова градба , секаде имаше пукнатини, кај мене ништо. Не реновирав јас поради тоа, него од естетски причини. Сега имам под трската 5см тервол па гипс картон, над трската (таванот) уште 5см, во план се уште 5см. За потрушувачка имам пишувана назад, кој сака нека побара, соба од 20м2 80% од зимата ја грее обична НЕО клима( не дај боже да се појави од некаде @Vanlok љубител на мојата он-оф ) ќе каже дека таа може да грее до 0с, а кај мене се бројат на прсти деновите кога е под нулата. Имам во истата соба и друга клима, Гри инвертер која ја палам колку да не зариба, иако веќе ова и е втора сезона, нема греено повеќе од 50h :D
Верувам дека ќе ме служи најмалку 25год.:P[DOUBLEPOST=1513383980][/DOUBLEPOST]
Covece jas vo postot spomnav deka HYUNDAI klima uredite vo mk gi uvezuva elektrometal.


E sega neznam na koja firma mislis ti ako mislis na elektrometal mislam deka gresis bidejki elektrometal e edna od najdobrite prodavnici so kvalitetna tehnika
A za HYUNDAI klimite licno iskustvo nemam no MNOGU gi falat kalo dosta kvalitetni solidni klimi zatoa i prasav na forumov dali nekoj ima iskustvo so HYUNDAI klima inverter.
јас имам искуство со HYUNDAI Accent, може да вози 5 души без проблем ,иста и е потрошувачката :P
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
друже, ако не сум грешка, ти вчера зборуваше дека Прилеп бил половина со плитар ??
и мојата е од плитар 90см надворешни зидови кој место железо-арматура на трегери и стубови има обични дрва од 5-10см.Куќата преживеа не знам и јас колку потреси над 5 рихтер пред да ја реновирам. Значи тие што беа од обичен блок, нова градба , секаде имаше пукнатини, кај мене ништо. Не реновирав јас поради тоа, него од естетски причини. Сега имам под трската 5см тервол па гипс картон, над трската (таванот) уште 5см, во план се уште 5см. За потрушувачка имам пишувана назад, кој сака нека побара, соба од 20м2 80% од зимата ја грее обична НЕО клима( не дај боже да се појави од некаде @Vanlok љубител на мојата он-оф ) ќе каже дека таа може да грее до 0с, а кај мене се бројат на прсти деновите кога е под нулата. Имам во истата соба и друга клима, Гри инвертер која ја палам колку да не зариба, иако веќе ова и е втора сезона, нема греено повеќе од 50h :D
Верувам дека ќе ме служи најмалку 25год.:P
Ако не е тајна зошто не ја користиш Гри-то.Треба да е поекономична од Нео-то.Или нешто пропуштам?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
јас имам искуство со HYUNDAI Accent, може да вози 5 души без проблем ,иста и е потрошувачката :P
Ili ista ili dupla, iskoci deka ima 2 varijanti ;)
Edna kaj Pero i edna kaj Mitcho
[DOUBLEPOST=1513384426][/DOUBLEPOST]
Ti objasni ja
A ja nerazbiram .....kako moze kaj Mitcho da e so 1800W potrosuvacka i toa montirana pred 1 mesec a kaj tebe ima druga nalepnica??
Ajde da rascistime ako sega nekoj kupi Hyndai sto ke pisuva za potrosuvacka?
....bajata roba od pred X godini ne ne interesira
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Ако не е тајна зошто не ја користиш Гри-то.Треба да е поекономична од Нео-то.Или нешто пропуштам?
поекономична е под -5с, тогаш и ја пуштам во погон. Прати на вестите временска прогноза, кога ќе кажат Гевгелија минимална -5 знај дека инвертерот кај мене работи, ама тоа пред да си легнам, значи најрано после 1 сабајле :D
сега ти рачунај колку часа работи Гри-то кај мене, кога Неото ми е прејако над 0с
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Ti objasni ja
A ja nerazbiram kako kaj Mitcho e so 1800W potrosuvacka i toa montirana pred 1 mesec a kaj tebe ima druga nalepnica
Нема што да се објаснува се работи за истиот модел,ама внатре изгледа не е ист ;).Само мене друг ми беше муабетот.Иако сајтот на клими.мк е полн со грешки во однос на спецификациите и може да ги донесе потенцијалните купувачи во заблуда.За конкретниов модел таму е внесен "standard rating conditions" за ладење и греење.А на Мичо налепницата за "rated input" .[DOUBLEPOST=1513385255][/DOUBLEPOST]
поекономична е под -5с, тогаш и ја пуштам во погон.
Чекај сега сакаш да кажеш дека Нео-то е поекономична над -5?:confused:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Нема што да се објаснува се работи за истиот модел,ама внатре изгледа не е ист ;).Само мене друг ми беше муабетот.Иако сајтот на клими.мк е полн со грешки во однос на спецификациите и може да ги донесе потенцијалните купувачи во заблуда.За конкретниов модел таму е внесен "standard rating conditions" за ладење и греење.А на Мичо налепницата за "rated input"
Rated i Standard Conditions e igra na zborovi i sluzi za manipulacija na etiketi od takvi SHLB proizvoditeli.
Zborime za On/Off klima koja ima FIX obrtai na kompresor, nema elektronika da mu menuva obrtai i potrosuvacka....moze samo da gubi kapacitet pa i da duva ladno so vleguvanje vo minusni temperaturi ama isto ke trosi....kakvi bakraci od "standard rating conditions" spomnuvas ti tuka ?
Mesas inverter so On/OFF
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Rated i Standard Conditions e igra na zborovi i sluzi za manipulacija.
Zborime za On/Off klima koja ima FIX obrtai na kompresor, nema elektronika da mu menuva obrtai i potrosuvacka....moze samo da gubi kapacitet i duva ladno so vleguvanje vo minusni temperaturi ama isto ke trosi....kakvi bakraci od "standard rating conditions" spomnuvas ti tuka ?
Така би требало да е ама изгледа не е.Ако не те мрзи побарај наназад имаше некој со он-оф клима која не трошеше цело време исто.
Или ако има некој таква и ако сака нека измери и нека постира.Еве на пример @yamaha10 .
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Подобро од ова слика не бива закачена е на железа од тресална( нема тераса) освен да се качам на борот од карши на 5ти! Ти гуглај HYUNDAI AC 120 ECO M па pic и ќе ја споредиш мада не е за репер.
Да му се плукнам
Нема што да се објаснува се работи за истиот модел,ама внатре изгледа не е ист ;).Само мене друг ми беше муабетот.Иако сајтот на клими.мк е полн со грешки во однос на спецификациите и може да ги донесе потенцијалните купувачи во заблуда.За конкретниов модел таму е внесен "standard rating conditions" за ладење и греење.А на Мичо налепницата за "rated input" .[DOUBLEPOST=1513385255][/DOUBLEPOST]
Чекај сега сакаш да кажеш дека Нео-то е поекономична над -5?:confused:
сакаш видео да видиш на издув колку дава ?
сега е моментално 6.8с надвор, а на -4 пред некој ден ја измерив на медиум брзина имаше 49с издув
ја пишува дека грее до -7, ама по мое може и до -15 без проблем, за мојата квадратура
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom