Најекономично греење и ладење

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Да, heat mode или сонце, да не се заебе некој па да стисне снегулка :) ...Што мислиш кој ќе го послуша твојот предлог сега?!Да не чита некој сега што се грее на дрва (кајгана форум и темата) па ќе послуша ?!
Dali nekoj ke go procita mojov predlok neznam ama veruvaj deka ima luge sto imaat klimi a neznaat kako treba da se prefrli od ladenje na greenje
Jas pred 12 godini koga ja kupiv prvata klima on-off Beko glupiot moj monter ni mi objasni kako se prefrla ( sreka sto znaev sam da prefrlam ) nitu kaza na kolku vreme filtri da cistam ni za garancija bukvalno nisto ne objasni stavi 2m bakarni creva ni vaku m ni nisto zato klimata bucese tropase kako traktoe zema pari i si otide jas mu vika grubo kolku e eden raboten vek na klima ured i rece nesto ( promrmore ) i mu vikam izvini ako mozes povtori ne te razbrav i mi vika e toa e poentata da ne me razberes
Taka da veruvaj deka ima luge sto navistina neznaat da gi prefrlat klimite na greenje ladenje zaradi glupi monteri sto ne im pokazuvaat a toa dali ke pomogmam so mojot post toa se nadevam deka ke pomogne.[DOUBLEPOST=1513270267][/DOUBLEPOST]
Preeska drug muabet pravese. Ti od skopje li si?
Covek muabetot e deka vo 21vek grad kako sto e skopje ne deka ne treba tuku i ne e ekoloski greenje so drva da ne zaboravime deka poveke od pola skopje se gree na drva sto e katastrofalno ako vaka se prodolzi za pomalku od 10 god site ke imame zdravstveni posledici od ova zagaduvanje treba sto poprzo da se najde resenie subvencii na fasadi subvencii na klimi i toplotni pumpi a ne subvencii za peleti
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Dali nekoj ke go procita mojov predlok neznam ama veruvaj deka ima luge sto imaat klimi a neznaat kako treba da se prefrli od ladenje na greenje
Jas pred 12 godini koga ja kupiv prvata klima on-off Beko glupiot moj monter ni mi objasni kako se prefrla ( sreka sto znaev sam da prefrlam ) nitu kaza na kolku vreme filtri da cistam ni za garancija bukvalno nisto ne objasni stavi 2m bakarni creva ni vaku m ni nisto zato klimata bucese tropase kako traktoe zema pari i si otide jas mu vika grubo kolku e eden raboten vek na klima ured i rece nesto ( promrmore ) i mu vikam izvini ako mozes povtori ne te razbrav i mi vika e toa e poentata da ne me razberes
Taka da veruvaj deka ima luge sto navistina neznaat da gi prefrlat klimite na greenje ladenje zaradi glupi monteri sto ne im pokazuvaat a toa dali ke pomogmam so mojot post toa se nadevam deka ke pomogne.[DOUBLEPOST=1513270267][/DOUBLEPOST]
Covek muabetot e deka vo 21vek grad kako sto e skopje ne deka ne treba tuku i ne e ekoloski greenje so drva da ne zaboravime deka poveke od pola skopje se gree na drva sto e katastrofalno ako vaka se prodolzi za pomalku od 10 god site ke imame zdravstveni posledici od ova zagaduvanje treba sto poprzo da se najde resenie subvencii na fasadi subvencii na klimi i toplotni pumpi a ne subvencii za peleti
Jas konkretno te prasav a ti filozofiras. Nikoj ne saka da e zagadeno,ama na toa trebase da se misli pred da se dadat dozvoli za gradba i site baraki da stanat 7 katnici,i pred da se pocne da se investira samo vo skopje i site masovno da prodavaat nivi za da kupat stan od 40m2 za da ziveat vo skopje. Svakate vie deka lugeto vo skopje se great na drva i sto stignat zatoa sto nemaat sredstva za podobro,a ironijata e sto tie sto prodadoa nivi imaat pari za klimi i slicno,i istite tie kukaat kako e zagadeno? Jas vikam namesto da se zabrani da se great na drva,da se naredi site da se vratat od kaj sto dosle pred da se naselat tuka,i da vidis deka ke nema gajle. Zagadenosta e predizvikana od PRENASELENOST, i od nisto drugo. Za domasno,kaci se na vrv vodno,pogledni na sever pa na jug,i razmisli zosto na jug nema magla a site se great na drva,a na sever se gusime?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Svakate vie deka lugeto vo skopje se great na drva i sto stignat zatoa sto nemaat sredstva za podobro
Tie sto se great na drva a se zalat deka se nema finansii za greenje na drug nacin ili se pravat prosti ili ne im odi matematika 10m3 drva e 30.000den i poveke a so tie 30 + iljadi den ke zemat kvaliteten klima ured inverter primer vivax aeri gree lclh haier tundra i drugi taka da nekoj koga e spremen da dade 30 i kusur iljdi den za drva da ne true so tie pari moze da kupi kvaliteten inverter !!!
Vie kako vikate kako da drvata se bez pari a drvata se 3.800 den za m3 ( m3-metar kuben) ispaga 10m3 metri kubnix3.800=38.000 den
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Tie sto se great na drva a se zalat deka se nema finansii za greenje na drug nacin ili se pravat prosti ili ne im odi matematika 10m3 drva e 30.000den i poveke a so tie 30 + iljadi den ke zemat kvaliteten klima ured inverter primer vivax aeri gree lclh haier tundra i drugi taka da nekoj koga e spremen da dade 30 i kusur iljdi den za drva da ne true so tie pari moze da kupi kvaliteten inverter !!!
Vie kako vikate kako da drvata se bez pari a drvata se 3.800 den za m3 ( m3-metar kuben) ispaga 10m3 metri kubnix3.800=38.000 den
Pa tie sto se great so drva nemaat izolacii po kukite, i garantiram deka pod 0 nema niedna 3,5kw klima da gi zgree.
Ne mozat da udrat po magareto, pa ajde po samarot a?
Sto ne naplakaat pogolemi danoci na tie sto imaat po poveke od 1 kola, ili na tie sto ziveat vo centar, a vozat koli?
Kompleksen e problemot, i mora da se resava postepeno.

Ke ti povtoram, PRENASELENOSTA e pricinata za zagadenosta! Ako si od skopje (gledam se plasis da odgovoris), kaci se na vodno, ako ne jas ke postiram slika, ke ti bide pojasno.

Decentralizacija, i zazivuvanje na drugite gradovi,e edno od resenijata. Subvencii za termo izolacija i obnovlivi izvori na energija - osobeno soncevata(a ne za peleti i slicni gluposti) e eden od cekorite.

Izbegavme od temata, razmisli, i se citame koga ke " napises domasna", ili jas ke ti "dadam da ja vidis mojata"
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Pa tie sto se great so drva nemaat izolacii po kukite, i garantiram deka pod 0 nema niedna 3,5kw klima da gi zgree.
Ne mozat da udrat po magareto, pa ajde po samarot a?
Sto ne naplakaat pogolemi danoci na tie sto imaat po poveke od 1 kola, ili na tie sto ziveat vo centar, a vozat koli?
Kompleksen e problemot, i mora da se resava postepeno.

Ke ti povtoram, PRENASELENOSTA e pricinata za zagadenosta! Ako si od skopje (gledam se plasis da odgovoris), kaci se na vodno, ako ne jas ke postiram slika, ke ti bide pojasno.

Decentralizacija, i zazivuvanje na drugite gradovi,e edno od resenijata. Subvencii za termo izolacija i obnovlivi izvori na energija - osobeno soncevata(a ne za peleti i slicni gluposti) e eden od cekorite.

Izbegavme od temata, razmisli, i se citame koga ke " napises domasna", ili jas ke ti "dadam da ja vidis mojata"
Najlesno najekolosko e so inverte klimi treba ili subvencija za fasadi ili subvencii za klimi inverter
Osven prenaselenost golema pricina za zagaduvanje e i greenjeto na drva inaku ne izbegnuvam na odgovor od skopje sum ti od koj grad si

Gledam na tv kazuvaat i koga ke bide liberaliziran pazarot za struja ke ima pak dnevma eftina tarifa taka da toa e dobro.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Najlesno najekolosko e so inverte klimi treba ili subvencija za fasadi ili subvencii za klimi inverter
Osven prenaselenost golema pricina za zagaduvanje e i greenjeto na drva inaku ne izbegnuvam na odgovor od skopje sum ti od koj grad si

Gledam na tv kazuvaat i koga ke bide liberaliziran pazarot za struja ke ima pak dnevma eftina tarifa taka da toa e dobro.
Jas ziveam vo Skopje, i sum od Skopje.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Sminkata ni e civilizaciski up to date odnosno ne prikazuva deka sme vo 2017, smartfoni, dobri koli po ulici, zeni doterani (so kilo parfem da povrakjas 10m posle razminuvanje ama nema veze) shoping molovi, povremeno po nekoj dron po nekoj paraglajder na neboto da ne nabrojuvam mi ja sfakjate poentata ama kulturoloski ili kulturno sme ne podaleku od 1960god. Zboram za pogolemoto mnozinstvo znaci nad 75% od narodot. Kako sto se sproveduvalo zakon vo '60ta vo dojchland vo britan i vo zapadniot svet i tuka ako se sproveduva vi garantiram znacajni rezultati uste vo prvite godina dena. Dali mislite deka i tamu togas nemalo siromastija, ne se vozelo indijanski ko kaj nas denes dali mislite deka i u Manhatan slikata sto ja objavi Doktorot Zmigo ne se butalo sve i svasta u kjumbe pokraj drvata, dali mislite deka i shvaboto nikogas ne frlal gjubre po ulica? Sve toa se resilo so prevzemanje merki i sproveduvanje na zakon dolgorocno bez isklucoci kazni globi zatvaranje i pendrekot si igral standard (den denes igra na policaec da mu se uneses u faca ili da go gagjas so nesto na zapad i kaj amerot znaete sto ke ti se desi taka). Prviot problem kaj nas e malenkosta odnosno ako ne si mi bratuced si mi od maalo, ako ne togassi mi skolski, ako nemame vrska daj mi saat vreme i ke ja najdam nekako za dva saata naogjam i rodninska linija garant, vtoriot problem e mrzlivosta koga sme na svoe tlo (vo stranstvo edni od pofalenite gasterbajteri sme fakat), ponekogas i koga sme vredni togas ne sme tekovno vredni tuku samo stihijno na oruk. I uvek drug ni e kriv! Da ne dolzam nie sami nikogas nema da mozeme da se smenime i zatoa kolku i da ja preziram saksonska bela evropa edini nacin da se smeni nesto e koga nivnite zakoni tie samite ke gi sproveduvaat tuka kaj nas..A veruvajte ke gi sprovedat i ke vidite kako se sproveduva zakon, kako frstat kazni, kako ke se zapecatuvaat odzaci i kako ke se odzemaat domovi i nikoj nema da se bavi so dali bile lugjeto siromasni pa nemale drug nacin da se zagreat ili dali nekoj bil gladen ili bolen ili im bil bratuced maalski ili skolski...
.
Sea posto eve i ja se iznafilozofirav dajte nesto realno da napravime da vidime kolku ovie precistuvacive za vozduh za po doma brkaat rabota i davaat rezultati i dali vredi da se investira vo pogolem poskap i najvaznoto spodelete ako koristite koi se iskustvata.
Ova gleam na market kaj nas a sigurno ima i poveke..
http://marketkonekt.com/makedonija/mehanizacija-mashini/oprema-za-prochistuvanje-vozduh/wb.htm
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Jas ziveam vo Skopje, i sum od Skopje.
Што ќе правиш никој не е совршен!
Него околу враќањето назад, тешко ќе ојт работата. Не дека некого му се допаѓа да се ебава по гужви и се труе во смог, туку така мора ако сака да преживее.
Собирањето на купче во големите градови не го измислиле македонците од провинција, тоа е глобален тренд и нема бегање од тоа.
Грешката со населувањето е што тоа во Скопје почна стихијно на крај од пеесетите и не се воведе никаков систем, се до денешен ден.За жал мислам дека и веќе нема начин да се реши, треба да сме си спремни на тивко (може и не така тивко) гушење.
По се изгледа никој во Македонија не ни се замислува како ќе заврши сето ова, на тие што го имаат клучот, поважни им се премиите и тендерите, за нас ги заболе таквоото.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Што ќе правиш никој не е совршен!
Него околу враќањето назад, тешко ќе ојт работата. Не дека некого му се допаѓа да се ебава по гужви и се труе во смог, туку така мора ако сака да преживее.
Собирањето на купче во големите градови не го измислиле македонците од провинција, тоа е глобален тренд и нема бегање од тоа.
Грешката со населувањето е што тоа во Скопје почна стихијно на крај од пеесетите и не се воведе никаков систем, се до денешен ден.За жал мислам дека и веќе нема начин да се реши, треба да сме си спремни на тивко (може и не така тивко) гушење.
По се изгледа никој во Македонија не ни се замислува како ќе заврши сето ова, на тие што го имаат клучот, поважни им се премиите и тендерите, за нас ги заболе таквоото.
Se sto kaza si e na mesto. Prazniot stomak gi nateralo da dojdat vo skopje,ama istiot toj stomak gi nateralo lugevo da se great na sto najdat.
90% od ovie sto kukaat deka e zagadeno se doselenici
Mu vlagas na drugar ti so cigara vo kola,mu duvas vo faca,i mu vikas lele ama ti e zaguslivo vo kolava be,kako ja vozis (plasticno objasneto)
A lajnata vo vardar sto vi idat,ne vi smeta,tuku samo drvava na siromasnive? Ili "vasite" lajna ne smrdat i zagaduvaat?
Glejte si prvo svojot dvor da si go iscistime,a posle komsiskiot
Ova ne se odnesuva na tebe,tuku na site,izvini sto te citiram
I da ne se lazeme deka tie sto kupuvaat inverteri se eko svesni,tuku samo sakaat da zastedat
 

RR2

Член од
11 декември 2017
Мислења
44
Поени од реакции
87
Se sto kaza si e na mesto. Prazniot stomak gi nateralo da dojdat vo skopje,ama istiot toj stomak gi nateralo lugevo da se great na sto najdat.
90% od ovie sto kukaat deka e zagadeno se doselenici
Mu vlagas na drugar ti so cigara vo kola,mu duvas vo faca,i mu vikas lele ama ti e zaguslivo vo kolava be,kako ja vozis (plasticno objasneto)
A lajnata vo vardar sto vi idat,ne vi smeta,tuku samo drvava na siromasnive? Ili "vasite" lajna ne smrdat i zagaduvaat?
Glejte si prvo svojot dvor da si go iscistime,a posle komsiskiot
Ova ne se odnesuva na tebe,tuku na site,izvini sto te citiram
I da ne se lazeme deka tie sto kupuvaat inverteri se eko svesni,tuku samo sakaat da zastedat
Во право си.

Денеска возејки се низ град таков ми беше денот налетав на преку 10 објекти што чуреа црн дим од оџак, па нејевтино а применливо решение во моментов е да се направи тим од 20 коли по двајца инспектори и да ги ловат таквите,

Јас мислам дека ке допринесат и во буџетот и во расчистување на воздухот колку толку. Не дека сега јас се правам паметен ама со законот за забрането фрлање губре на јавни површини јас бев наредниот ден казнет и ич не жалам затоа што ја научив лекцијата...
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Вие си знаете, ама сепак не може да кажете дека затоплувањето на дрва е основен фактор за загадување па тој што се грее на дрва сеа пак да си бара чаре, кога поврзани се тука повеќе фактори... и за сите треба да се бара решение...
Јасно им е дури и на врапчињата дека основниот проблем е отсуството на провев, што се должи на непланското градење и дополнително градежната експанзија последнава декада.Тоа може да се примети при првиот ветар и оп се е чисто нема загадување.Е сега решението е или да се сопрат најголемите загадувачи, а тоа во неколку наврати е докажано дека е греењето/палењето на дрва и други отпадни материи, секако има удел тука сообраќајот,градежните активностии сл. или некако да се направи провев.
Е сега дали би било изводливо и се разбира делотворно кога по течението на Вардар од влезот во Скопската котлина па до излезот би се поставиле големи вентилатори на да речеме 1км растојание и со тоа се обезбеди постојано струење на воздухот.Загадувањето од другите делови по природен пат ќе се движи кон Вардар кој патем е најниската точка.Малку делува како научна фантастика ама мислам дека не е лоша идеја.Е сега колку е изводлива и колку би чинела не знам,ама доколку е изводлива сигурно е поефтина од сите глупости на што се фрлаа пари годиниве и се разбира на крај здравјето нема цена.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
@Pero007 не си единствен со таква идеа!
Дали е остварлива не знам ама нешто мора да се смисли, плус да се реши проблемот со греењето.
Со колите само по себе ќе се реши. Сакале нејќеле возниот парк ќе си се обнови, ќе се електрифицира....
Единствено пренатрупаноста и идустријата во град ќе ни остане на долго!
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
@Pero007 не си единствен со таква идеа!
Дали е остварлива не знам ама нешто мора да се смисли, плус да се реши проблемот со греењето.
Со колите само по себе ќе се реши. Сакале нејќеле возниот парк ќе си се обнови, ќе се електрифицира....
Единствено пренатрупаноста и идустријата во град ќе ни остане на долго!
Доколку е изводливо ова го решаваме речиси инстантно проблемот, а за греењето и сообраќајот со тек на време и соодветни реформи ќе се решат и тие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom