Најекономично греење и ладење

N

nikola2004mkd

Гостин
Cim se diskutira da ve prasam i vas dvajcata i SITE DRUGI za mislenje.
Ситуацијата е многу лоша. Најпрво треба да го обложиш целиот таван со парна брана и тоа добро да ја обложиш, припиена за гредите, лепена на споевите со најмалку 10цм преклоп. Сето треба да биде педантно сработено и херметички затворено. Спојот на парната брана со ѕидот треба да биде квалитетно залепен.
Еве некое видео за да то биде појасно на што мислам.
https://www.youtube.com/watch?v=9Y6s2Pg9qJo
Прашањето е колку ова можеш квалитетно да ги изведеш во случајот кај тебе, бидеќи цената сигурно не е проблем пошто е минорна.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
@rusrus
Ако имаш можност да го постелеш таванот одозгора над гредите со нешто , ефтини даски или некои поефтини шперплочи .
После на таков израмнет таван одозгора стави ја изолацијата.Ако остане воздух помеѓу гредите, дури и подобра опција е!
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
@mdeni Abe ima mreza celicna zatoa nisto ne vleglo. Laicki ili strucno mi preporacuvas da ja zatvoram dupkata? Sigurno ne ja ostavile za dzabe, ko sto citnav taa dupka tzv Ventilacionen otvor se ostava poradi provetruvanje na vlaznosta i poradi sirenje i sobiranje na gradbenata konstrukcijata leto zima. E sea ne sum strucen zatoa prasuvam..

@nikola2004mkd izgleav i ja dosta videa ama toa e zaebot kako pedantno da se izvede rabotata vo nepristupacen prostor, segde batkite si stojat fino si rabotat gore kaj mene ko sto rekov si bara Spiderman..

@Che59 Slicno mislev da iznakovam ne daski tuku osb ploci oni se najeftini mislam
osb smesni lik na krovu.jpg
i ako se poravnja so niv posle mnogu polesno ke se stavi i folijata i volnata
ama pak najdov deka mora da se ostava nekakov otvor za vlagata da se provetruva pomegu niv i gips plafonot i pak isti k.. iskaca..Drugar mi vika ako angaziram nekoj da mi go pravi posto e komplicirano deka ke ima dosta rabota i skapo ke mi iskoci plus pedantno po kjosevi po rabovi ne rabotele pedantno nasive majstori..
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Kako nekoj update od mene i sovet okolu klimite. Otkako prijatelov mi ja napuni klimata so freon ko so treba potrosuvackata u prosek padna od 700w na 550w na saat i pokraj toa so e malku poladnicko nadvor nego so bese. Nastavenata temperatura e skroz ista na 23c 24/7 nonstop na vtora brzina od tri. Defrosti sega prakticno i ne pravi na ovaa nastavena temperatura, koga ke ja lupnam na maksimalnite 32c defrost prai mozebi ednas na saat ili dva, a pred toa 3-4 pati. Pa taka znaci najvazna e kontrola na freonot, da e taman ni premalku ni previse i sega kaj mene tosibava raboti ko zver podobro nego nova. :v
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Na 3.5 samo ima diodi a na 5.5 displej kako sto kaza,pokazuva zadadena i temperatura vo prostorija t.e.kaj klimata.Kako sto vide stavena e pod greda za sega gree ama me nervira sto ako ja forsiram(pred banjanje na deteto) zadavam 28 vo treta brzina postignuva ama kako da gubi zdiv i vleguva vo defrost.Ova se slucuva so momentalnive temp. okolu 0C.Inaku ostavena na 25 vo prva brzina i malata na 26 vo vtora brzina vo dnevna imam 24-25 C bez da pravat defrost.Predimenzionirani se klimite 9kw vo 53 kvadrati ama mora da se misli i na dlaboki minusi.Utre ke odam do Setek za reklamacija pa da vidam sto ke kazat.Pozdrav
Najubavo prasaj vo setec no mislam deka e dobro montirana spored mene no najubavo prasaj da dojdat dopolnitelno da proverat inaku mojov vivax denes do sega eden 5 minuten defrost napravi momentalno e stavena na 27°C i ne pravi defrost normalno si gree denes ili utre treba da gi cistam filtrite ne se cisteni 2 meseci ama nemav vreme inaku pravilno cistenje na filtrite e na 15 dena inaku toa sto imas 2 klimi vo 53m2 ne e nikakov problem na jaki minusi ke gi rabotis 2-te klimi a na ne mnogu ladno mozes i so 5.5kw da se zgrees no sepak ti si znaes se zavisi kako ti e rasporedot na prostoriite.
 
Член од
12 ноември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
55
Najubavo prasaj vo setec no mislam deka e dobro montirana spored mene no najubavo prasaj da dojdat dopolnitelno da proverat inaku mojov vivax denes do sega eden 5 minuten defrost napravi momentalno e stavena na 27°C i ne pravi defrost normalno si gree denes ili utre treba da gi cistam filtrite ne se cisteni 2 meseci ama nemav vreme inaku pravilno cistenje na filtrite e na 15 dena inaku toa sto imas 2 klimi vo 53m2 ne e nikakov problem na jaki minusi ke gi rabotis 2-te klimi a na ne mnogu ladno mozes i so 5.5kw da se zgrees no sepak ti si znaes se zavisi kako ti e rasporedot na prostoriite.
Ednas nacrtav kako izgleda stanot i kaj se pozicionirani klimite da ne se poftoruvam i da bidam dosaden .Gree ubavo 5.5 ama za sama treba povisoka T i pojak izduv pa pocnuva da smeta.Se naviknavme na duvanje ama se mislam deka nesto ne e sraboteno kako sto treba.Mislam na defrostite koi se kratki po dve-tri min.ama pri opteretuvanje cesti na sekoj saat.Ke vidam utre sto ke mi kazat pa ke spodelam.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
@mdeni Abe ima mreza celicna zatoa nisto ne vleglo. Laicki ili strucno mi preporacuvas da ja zatvoram dupkata? Sigurno ne ja ostavile za dzabe, ko sto citnav taa dupka tzv Ventilacionen otvor se ostava poradi provetruvanje na vlaznosta i poradi sirenje i sobiranje na gradbenata konstrukcijata leto zima. E sea ne sum strucen zatoa prasuvam..

@nikola2004mkd izgleav i ja dosta videa ama toa e zaebot kako pedantno da se izvede rabotata vo nepristupacen prostor, segde batkite si stojat fino si rabotat gore kaj mene ko sto rekov si bara Spiderman..

@Che59 Slicno mislev da iznakovam ne daski tuku osb ploci oni se najeftini mislam
Прегледај го приврзокот 181603
i ako se poravnja so niv posle mnogu polesno ke se stavi i folijata i volnata
ama pak najdov deka mora da se ostava nekakov otvor za vlagata da se provetruva pomegu niv i gips plafonot i pak isti k.. iskaca..Drugar mi vika ako angaziram nekoj da mi go pravi posto e komplicirano deka ke ima dosta rabota i skapo ke mi iskoci plus pedantno po kjosevi po rabovi ne rabotele pedantno nasive majstori..
Може осб , и јас го имав во предвид ама ај да не претерувам мислев!
Бидејки е стара градба и гипс картон мислам дека фората со парни брани или бафер од воздух не е страшна дилема.
Кога јас би го правел за мене , така би го направил а сега ако имаме опитен специјалист на форумов , бујрум да чуеме што ќе каже !
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Paropropusna se stava kon zid kade nema ventilacija na plafon kade imas otvor za ventilacija mislam ne treba paropropusna bidejki vlagata ke se ventilira i nema da kondenzira.Barem mene taka mi rekoa.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Ednas nacrtav kako izgleda stanot i kaj se pozicionirani klimite da ne se poftoruvam i da bidam dosaden .Gree ubavo 5.5 ama za sama treba povisoka T i pojak izduv pa pocnuva da smeta.Se naviknavme na duvanje ama se mislam deka nesto ne e sraboteno kako sto treba.Mislam na defrostite koi se kratki po dve-tri min.ama pri opteretuvanje cesti na sekoj saat.Ke vidam utre sto ke mi kazat pa ke spodelam.
I kaj mene pravi cesti no kratki defrosti po minuta dve stom padne temperaturata okolu -5 ne sum ja testiral ispod taa temperatura kaj mene nema ni 3 metra bakar a vakumiraa 5 do 8 minuti. Mi se javija od ics group kako sum bil zadovolen od monterite rekov ne bas i im go kazav ova ,rekoa ako prodolzi taka da gi baram pa kje vidime sto kja bide.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.308
Поени од реакции
15.544
претопставувам дека повеќето нема да бидете одушевени од предлогов ама мислам дека во моментов е најниска цена (17499 ден.) на инвертер клима во македонија

http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=70281
Може е добра, ама како бе не им е срам да пишуваат дека има далечински управувач, зашто иначе другите на скала се качуваат за да сменат температура.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
претопставувам дека повеќето нема да бидете одушевени од предлогов ама мислам дека во моментов е најниска цена (17499 ден.) на инвертер клима во македонија

http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=70281
I jas vcera pisav za ovaa klima deka e na popust i prasav na forumov sto kompresor ima i gospodinot @tomi_z se ismea na moeto prasanje.[DOUBLEPOST=1513020633][/DOUBLEPOST]
Koj gi proizveduva ovie ST ( Superior Technology )klimi inverter gledam vo setek 3.5kw klima ST od 22.499 na popust 17.999den pa dali znae nekoj sto kopresor imaat ovie ST klimi i koj gi proizveduva.
Eve go vcerasnoto prasanje postaveno od mene.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom