Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
V

viktora

Гостин
Благодарение на црпнатиот предавник Заев разграничивме што е терорист а што е борец за човекови права.

Ќе се потврди теоријата дека децата од Смилковско сами си пукале во тил и дека невини луѓе лежат во затвор.
Гарант и оштета ќе лапаат зошто безгрешни лежеле во затвор.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=Домашен-притвор-за-четворица-обвинети-во-Монструм&id=814ce916-5af7-4b18-a35e-fe3b6606ede7

А бе за вас само тапа кама и без брзање племето да ви го ебам предавничко.Ни гроб да не ви се знае.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.364
Поени од реакции
81.674
А бе за вас само тапа кама и без брзање племето да ви го ебам предавничко.Ни гроб да не ви се знае.
Ќе се самоубиваш со тапа кама?
Не бе, има бољи начини.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Домашен притвор за „Монструм“, не смеат да напуштаат град и два пати неделно да се јавуваат во суд.

Сега ќе ги пречекаат како народни херои, ние со мочка ќе си голтнеме и ќе се присетиме на протестите што ги правеа албејнианс а ние викавме дека бранат терористи.

Двојни аршини much?
Никако тоа со новата власт, пипер в'уста. Само rezimod тоа.

Не знам досега како херој graganin не напиша дека ова се случува поради Поршето на ќерката на Чавков, пошто ете децата па ги ликвидирале поради ќерката на Вељановски.
Режисерот од дека е?
 
B

Bafra

Гостин
Прашањето е кој е поглуп т.е. најглуп во државава. Дали Јохан или пак Бетмен, мене тоа ми е дилемата.
Одговорот би бил јас, ти и сите други кои плаќаат даноци. Овие што ги сметаш за глупи се многу паметни,живеат и се богатат од нашите пари.
Месечно по 5.000 евра, разни бенефиции и можности неможе глупи луѓе да прават. Сеуште мислиш дека си попаметен од нив :P

А и затвор за нив е ништо, сигурно се како во хотел.
Се додека не видам дека се применува законот за докажување и одземање на имот до 5то колено се е фарса. :cool:
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ако овие се невини тогаш нека кажат кој е другиот осомничен за да знаеме на што сме. Ако ги ослободиле без сериозни индиции и докази за други извршители тогаш не е во ред. Јавноста со право се лути од недостаток на инфо.
 
V

viktora

Гостин
Ќе се самоубиваш со тапа кама?
Не бе, има бољи начини.
Бомбите за монструм до каде се?Нема коментар зошто се пуштени на домашен притвор?За луѓево што го затворија ги направивте како да извршиле масакар врз 10.000 цивили.8 страни со секакви страња изнапишавте.За ова толку имаш да искоментираш?

И кама за вас е блага смрт.Влечење со кола се додека и јажето не се истанчи а не вие.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.364
Поени од реакции
81.674
Бомбите за монструм до каде се?Нема коментар зошто се пуштени на домашен притвор?За луѓево што го затворија ги направивте како да извршиле масакар врз 10.000 цивили.8 страни со секакви страња изнапишавте.За ова толку имаш да искоментираш?
Не. За Смилковско не коментирам. Му оставам на господинот Заев он да одлучи. Па не е за џабе на власт. Зашто го избравме? Он гарант знае најбоље како треба. Еве почна предавнициве да ги апси и тоа е одличен почеток за Македонија. Не мора он ништо да објаснува за Смилковско, нека го тера у тајност, све дур ги апси твоите газди.

И кама за вас е блага смрт.Влечење со кола се додека и јажето не се истанчи а не вие.
Не ме персирај, помлад сум од тебе. Како ќе ме најдеш кај сум?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Не. За Смилковско не коментирам. Му оставам на господинот Заев он да одлучи. Па не е за џабе на власт. Зашто го избравме? Он гарант знае најбоље како треба. Еве почна предавнициве да ги апси и тоа е одличен почеток за Македонија. Не мора он ништо да објаснува за Смилковско, нека го тера у тајност, све дур ги апси твоите газди.

Не ме персирај, помлад сум од тебе. Како ќе ме најдеш кај сум?
eastwatch by the sea таму си :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.364
Поени од реакции
81.674
Најголемиот control freak у македонска историја.
Човекот кој им одредуваше на потчинетите кога да си легнат, кога да гледаат телевизија. Премиерот што лично бираше штофови за автобусите на ЈСП и лично договараше трансфери у золошка. Миле дома гарант очекуеше коа ќе отвори плакар или фрижидер, од него да излезе лидерот и да го скара заради тоа што не избришал прашина дома или не истресол черга од пред врата. Именување судии, бирање архитектонски стилови, уметнички дизајн, назначување чистачки и што ли уште не.
Секогаш будното око на Сталин гледа и контролира. (од цела држава едино Сашо беше изземен евентуално)

И сега, го изјавува ова:
„Независно каков ќе е исходот од анализата на изборите, дури и ако е таков дека објективно мојата вина е мала или најмала или дури ако се утврди дека немам објективна вина за поразот, јас ќе поднесам пред органите..."

:pos:
 
V

viktora

Гостин
Не. За Смилковско не коментирам. Му оставам на господинот Заев он да одлучи. Па не е за џабе на власт. Зашто го избравме? Он гарант знае најбоље како треба. Еве почна предавнициве да ги апси и тоа е одличен почеток за Македонија. Не мора он ништо да објаснува за Смилковско, нека го тера у тајност, све дур ги апси твоите газди.

Не ме персирај, помлад сум од тебе. Како ќе ме најдеш кај сум?
За разлика од тебе јас немам газди.К.рот ме заболе за Груевски или Чавков.Но ме боли за оние граѓани кои се приведени и што лежат.Луѓе кои беа испровоцирани од пеење на странска химна во македонското собрание и именување на претседател на собрание без почитување на деловникот.

Да те поправам,куртонот заев не е тој што треба да го води случајот него судството.Треба некој да му објасни на твојот газда дека тоа не е негова работа.

Зошто би те персирал?Ти си еден обичен комуњар,паразит.Додека ти си работел во 80те јас сум бил во основно.Потполно ја разбирам твојата љубов кон ЈУ и потполно разбирам зошто ку.от не те заболе за МК.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.364
Поени од реакции
81.674
.
...Потполно ја разбирам твојата љубов кон ЈУ и потполно разбирам зошто ку.от не те заболе за МК.
Мојата Љубов кон ЈУ...
Куров мој разбираш ти нешто. Буквално све ти е погрешно (обратно од вистината) у постов.
Толку погрешни претпоставки немаше ни Груевски воочи на локалниве.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Ууу се налутија патриотите. Уште кога вистината ќе излезе на виделина тек тогаш ќе зовријат. Или ќе се пикнат во подрум.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.339
Поени од реакции
18.216

Во Тетово откриена најголемата лабораторија за синтетичка дрога на Балканот
http://24vesti.com.mk/vo-tetovo-otkriena-najgolemata-laboratorija-za-sintetichka-droga-na-balkanot
Дрога за борците на ИСИС се произведувала во куќа во Мала Речица? Во семејна куќа во тетовска Мала Речица откриена е најголемата лабораторија за синтетички дроги во Југоисточна Европа. Со голем број машини, македонско српска нарко група произведувала дрога која потоа завршувала на турскиот пазар. Македонската и српската полиција во координирана акција со американската ДЕА извршиле претрес на две локации во Тетово и пет во Скопје, а заплениле над 125 килограми синтетичка дрога чија вредност надминува 2,5 милиони евра. Од МВР информираат дека активностите се во тек и очекуваат бројките да бидат уште поголеми.

„Крајната дестинација е Република Турција. При акцијата спроведена на подрачјето на Тетово откриена е нелегална лабораторија за производство на синтетичка дрога и од слобода се лишени 6 лица државјани на Република Македонија и Република Србија“, вели Оливер Спасовски – министер за внатрешни работи

Сропскиот министер за внатрешни работи пак во јавноста излезе со повеќе детали. Според Небојша Стефановиќ, уапсен е организаторот на криминалната група 49 годишниот Милан Зарубица кој е добро познат на српската полиција и има дебело досие. Стефановиќ за српските медиуми нагласил и дека оваа заплена е една од најголемите и најважните бидејќи се работи за новата синтетичка дрога Каптагон која најмногу ја користат борците на ИСИС.

„Во акцијата која траеше речиси година дена, полицијата внимателно ги следеше сите активности на Милан Зарубица, транспортот на опремата кој се движел од Србија во Македонија и обратно, како и опремувањето на лабораторијата. Во оваа операција внимателно се следени сите соработници на Зарубица и идентификувани се потенцијалните купци. Токму затоа акцијата траеше толку долго“, вели Небојша Стефановиќ – министер за внатрешни работи на Србија.

Докторот Милан Зарубица е познат како српскиот крал на синтетичките дроги. Тој прв пат бил приведен во 2003 година, а по тригодишно судење прогласен е за виновен и казнет со 11 години затвор. Имотот кој го поседувала неговата фармацевска фирма која служела како параван за лабораториите, бил запленет. Во 2011 тој излегол на слободен викенд и го повторил делото, па против него се водел уште еден процес кој завршил со уште една осуда. Зарубица излегол од затвор на 31 декември 2014 година. Српскиот доктор е познат и на меѓународните служби кои се борат против дрогата. Токму американската ДЕА им дојавила на српските служби за нелегалните лаборатории на кралот на синтетичката дрога.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.205
Поени од реакции
8.444
Јеремиќ: Груевски и Мијалков переле пари преку српските власти

Претседателот на Народната партија од Србија, Вук Јеремиќ ги повика денеска истражните органи да ја испитаат врската меѓу Воислав Спарвал, директор на фирмата СЦМГ која го купила крупевачкиот „14 октомври“, со поранешната македонска власт.

Јеремиќ за „ТВ Наша“ рекол дека не се точни тврдењата на Српската напредна партија дека е најден стратешки партнер за „14 октомври“, кој е под стечај од јануари 2016 година, кога фирмата беше проценета на околу 48 милиони евра, туку чешката компанија „Чехословак груп“ во октомври оваа година преку белградската фирма СЦМГ ја купила само централата на крушевачката фабрика за четири милиони евра и тоа преку директна спогодба, без јавна лицитација.

– Само е приграбен имотот, отпуштените работници не се вратени на работа – вели Јеремиќ.

Тој наведува дека по законот, директните спогодби за купопродажба важат само во специјални случаеви, а „специјално во овој случај е што оваа година во Македонија е соборен диктаторски и длабоко корумпиран режим на Вучиќевиот политички брат близнак Никола Груевски“.

– Тогаш луѓето од тој прежим, а пред сите Сашо Мијалков, поранешниот шеф на тајната полиција и десна рака на Груевски, панично почнаа да извлекуваат пари од стечајни корумптивни фирми во Македонија и да ги пласираат по разни шеми, преку рајски острови, Холандија, а во случајот „14 октомври“, преку Чешка – вели лидерот на Народна партија.

Јеремиќ додава дека во Македонија се води крајно сериозна истрага во која учесвтуваат и меѓународни органи, за Мијалков и други луѓе од поранешниот македонски врв, и ги повика српските истражни органи да истражат за „14 октомври“.

Вук Јеремиќ, лидерот на Народната партија е поранешен српски министер за надворешни работи и поранешен генерален секретар на собранието на ООН.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom