Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 август 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
14.131
Во петокот во епицентар не тресеа за дрога, веројатно знаат дека ако почнат да тресат отиде 90% од диското :cenzura:
Како и да е сељачки се рациите. Првиот пат беше океј пошто плавците немаат никаков авторитет и на клоци ги бркаат од локали, ама сега кога веќе се покажа сила нема потреба ебр да се тегнат со инспекција. Нека има една единица спремна, па ако има потреба нека ја повикаат

Иначе нема потреба да се кука од инспекциите. Сите дискотеки праат од 2к евра, па нагоре, ПО ВЕЧЕР, а не даваат сметки ниту па ги пријавуваат вработените. Нека почнат да работат по закон па нема да имаат проблеми. Едно е во каса да имаш 17 денари вишок, а друго е да ти фатат нерегистриран вработен со 1500 евра у џеб.[DOUBLEPOST=1511823968][/DOUBLEPOST]
После пола година, многу се смеам кога некој ќе ми каже дека не е исто како што беше. Да не заборавиме и дека есдеес е споредено со крајот на дпмне а не нивниот почеток. Почетокот на дпмне е дааааааааааалеку подобар од почетокот на есдеес. Ова што се случува е очај, дно и тага.
Прегледај го приврзокот 180824
Не заебавај убиствово е класична самоодбрана. Пред пет години истиов човек го ограбиле, па решил да се спреми убаво ако пак му наминат гости. Исто и маалски рекети имало секогаш. Разликата е што сега 90% од јавноста е насочена на критика (10% работат кај роберт :tapp:).
Иначе оливер е срање ама ради други работи. Ова што го пишал павле е само дефокус од реалните проблеми.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Или да им се скрати тоа доводот на струја од РЕК Битола , па да ги видам на што ке им работат климите на тоа кремчињата.
Владе Војводо, сеа РЕК ќе се среди со новио директор :pos: како нема да влези некоја ТВ една репортажа да сними шо пиздарија е тоа таму напраено, сега и по пет-шест месеци пак да видиме шо се дешава, док траје обнова.

Кој знај уште како функционира.

Ти Војвoдo иначе арен ми си, како четата?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не заебавај убиствово е класична самоодбрана. Пред пет години истиов човек го ограбиле, па решил да се спреми убаво ако пак му наминат гости. Исто и маалски рекети имало секогаш. Разликата е што сега 90% од јавноста е насочена на критика (10% работат кај роберт :tapp:).
Иначе оливер е срање ама ради други работи. Ова што го пишал павле е само дефокус од реалните проблеми.
Можеби е дефокус ама многу срања се случуваат, еве кај девојка ми у маало имаше три грабежи во рок од 4 дена, од кои две се на физички лица (одземање телефони и што ти јас знам, пари) а еден е со нож и пиштол, влагање у маркет со напаѓање со све, абе класична пљачка. Значи не зборам за тоа кога се собираат копиљаци па лупаат рекет и зимаат картичка за возење и 200 денари, него грабеж со ножеви и пиштоли. Многу е брат, што е многу, многу е. Не сакам да зборам, да отварам тема што се срања се исподешаваа овие месеци, знам дека се разбираме али да те стават министер после Брколинда и Тодоров и одма да ги надминеш у глупости, ебати луѓето.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Владе Војводо, сеа РЕК ќе се среди со новио директор :pos: како нема да влези некоја ТВ една репортажа да сними шо пиздарија е тоа таму напраено, сега и по пет-шест месеци пак да видиме шо се дешава, док траје обнова.

Кој знај уште како функционира.

Ти Војвoдo иначе арен ми си, како четата?
Друго ми беше муабетот со РЕК ама срце јуначко не издржа :).
Инаку фала за прашање арен сум.
Ти како? Уште тука си чекаш Левица да дојди на власт или му ја здувна на некој брод. Земи кабина од левата страна на бродот, биди левичар до крај ;)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.988
Поени од реакции
16.043
Во петокот во епицентар не тресеа за дрога, веројатно знаат дека ако почнат да тресат отиде 90% од диското :cenzura:
Како и да е сељачки се рациите. Првиот пат беше океј пошто плавците немаат никаков авторитет и на клоци ги бркаат од локали, ама сега кога веќе се покажа сила нема потреба ебр да се тегнат со инспекција. Нека има една единица спремна, па ако има потреба нека ја повикаат

Иначе нема потреба да се кука од инспекциите. Сите дискотеки праат од 2к евра, па нагоре, ПО ВЕЧЕР, а не даваат сметки ниту па ги пријавуваат вработените. Нека почнат да работат по закон па нема да имаат проблеми. Едно е во каса да имаш 17 денари вишок, а друго е да ти фатат нерегистриран вработен со 1500 евра у џеб.[DOUBLEPOST=1511823968][/DOUBLEPOST]
Не заебавај убиствово е класична самоодбрана. Пред пет години истиов човек го ограбиле, па решил да се спреми убаво ако пак му наминат гости. Исто и маалски рекети имало секогаш. Разликата е што сега 90% од јавноста е насочена на критика (10% работат кај роберт :tapp:).
Иначе оливер е срање ама ради други работи. Ова што го пишал павле е само дефокус од реалните проблеми.
па ништо не го поврзува случајот со СДСМ, ама може да е поврзан со Омерта или друга агенција... исти ку*ац друго паковање по српски...
А дека имало и порано овакви работи имало, ама не баш со убиства... е сега некаде крајот на 90-те рекетари во западна Македонија утепаа забарка која не сакала да плати рекет за партија... убиството како и дузина други не е расчистено... Убијците на Јанушев и многу други се на слобода, мува не ги лазе, ама овој што си ја бранел работата е приведен во станица и ќе му се суди...
А и на дедо Љубе формалноправно ќе му се судеше ама некако сплет на околности, голем народен револт и протести го спаси...
Всушност и треба да се води постапка за секој случај со употреба на оружје во самоодбрана или во службени дејствија, ама брзо и праведно
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
Де напиши какво искуство имаш по тоа европските дискотеки што ти оставило толкав впечаток, можи се има сменато нешто од кога јас искачав по дискотеки, европски и наши.
Seriozno sakas indirektno da kazes deka nasive i evropskite se na isto nivo? :vozbud: Vlade ziti mene podobro ne ja vleci diskusijata nataka, ke ti se smee pola forum.

Kako prvo ima neso ventilacija sto se vika sto e klasi podobro od nasite. Za gluposti pri vlez, pijacki, kvalitet na pijacki, muzika, ozvucuvanje da ne pocnuvam. Neka otidat nasive vo Top Six vo Ljubljana ne mora podaleku i ke vidat do kaj se so birtiite nivni.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
После пола година, многу се смеам кога некој ќе ми каже дека не е исто како што беше. Да не заборавиме и дека есдеес е споредено со крајот на дпмне а не нивниот почеток. Почетокот на дпмне е дааааааааааалеку подобар од почетокот на есдеес. Ова што се случува е очај, дно и тага.
Прегледај го приврзокот 180824
Zomg не знаев дека Павле Трајанов имал смисол за хумор.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Друго ми беше муабетот со РЕК ама срце јуначко не издржа :).
Инаку фала за прашање арен сум.
Ти како? Уште тука си чекаш Левица да дојди на власт или му ја здувна на некој брод. Земи кабина од левата страна на бродот, биди левичар до крај ;)
Не издржа богами, ама пак сме на муабето ;) не вервам покрај Технички факултет во Битола со машински и електро смерови, професоркси кадар тукашен а да стават некој шо годе, иначе убо шом си арен.

Не знам оти да чекам Левица да дојди на власт, прво не сум член, а и вервам коретни ќе бидат веројатно, нема да има партизација како досега од нивна страна ако дојдат на власт :rolleyes: Ете им било понудено да бидат дел од власта, во замена за тоа да не џафкаат се и сешто, за возврат ќе фатеа некој ќош по кабинети со уба платичка. Не се нафатиле.

Тоа со кабините на брод не е баш така, уште пред да стигниш ти имаат назначено кабина, замена многу тешко некогаш и до крај на договор, барем мое искуство. А и да смениш може локација само на кабината, типот на кабина оди според позицијата.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.621
Поени од реакции
16.651
Види го само Иреал што прави на пример, се логира сабајле, отвора тајм мк и се што е црна хроника, копи пасте мава. Пред две години се пењаваше за Тамара, бараше резултати од обукции, па COD (cause of death) бил проблем со белите дробови а не искривениот рбетен столб (ноу шит шрлок), паралели влечеше со некое дете таму во Хрватска, абе да си брцнеш бормашина во слепоочница.

Има право @Bobi FCB можат на скотовиве да им се налепат 300 работи и критики кои му носат бодови на вмро ама тие се фаќаат за глупости како грабеж на менувачница во кој жртвите се криминалците.
Види не е убаво некому да посакуваш несреќа, уште повеќе на неа да ликуваш, ама тие криминалците треба се до еден да се истребат, посебно продавачите на дрога. Инаку ѓубрињава пак ке гракаат за некои работи за кои молчеа кога требаше да гракаат, наместо да гледаат во својот двор и да им го свртат грбот на пастирите кои се спремни еден ден да ги предадат само да си го спасат задникот
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Seriozno sakas indirektno da kazes deka nasive i evropskite se na isto nivo? :vozbud: Vlade ziti mene podobro ne ja vleci diskusijata nataka, ke ti se smee pola forum.

Kako prvo ima neso ventilacija sto se vika sto e klasi podobro od nasite. Za gluposti pri vlez, pijacki, kvalitet na pijacki, muzika, ozvucuvanje da ne pocnuvam. Neka otidat nasive vo Top Six vo Ljubljana ne mora podaleku i ke vidat do kaj se so birtiite nivni.
Вака искрено ме заболе мене што мисли пола или цел форум за мене. Едно добри 99.9 % нити ги знам , нити ги познавам.
А другото е веќе работа на вкус, а за вкусови не се расправа уште помалце се затвора нешто. Но морам да те потсетам дека од се тука што наброи ја заборави најбитната работа за да си поминиш убаво било каде ;).
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387


Овој изгледа у Водовод работи.
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Има разлика меѓу македонски и европски дискотеки...во европските играат добро дотерани згодни цури и дечки додека во Македонските играат Џандари и Желки и по некој германски овчар (кучето не човекот) што душка по џебови барајќи дрога. Разлика си е разлика.
....во европските играат добро дотерани згодни цури и дечки...i Crni Arapini
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.026
Ај за Џандари ај за корупција ај за здравство ај за загадување ај за криминал ај за Водно ај за минимална плата ај за акцизи ај за лажирани судски процеси ај за бугарски договор ај за двојазичност ај за името ај за мпц АМА ЗА ПРОГРЕСИВЕН ДАНОК е за тоа искачам на улица и го пукам само нека пробаат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Не издржа богами, ама пак сме на муабето ;) не вервам покрај Технички факултет во Битола со машински и електро смерови, професоркси кадар тукашен а да стават некој шо годе, иначе убо шом си арен.

Не знам оти да чекам Левица да дојди на власт, прво не сум член, а и вервам коретни ќе бидат веројатно, нема да има партизација како досега од нивна страна ако дојдат на власт :rolleyes: Ете им било понудено да бидат дел од власта, во замена за тоа да не џафкаат се и сешто, за возврат ќе фатеа некој ќош по кабинети со уба платичка. Не се нафатиле.

Тоа со кабините на брод не е баш така, уште пред да стигниш ти имаат назначено кабина, замена многу тешко некогаш и до крај на договор, барем мое искуство. А и да смениш може локација само на кабината, типот на кабина оди според позицијата.
Е де веќе кога ја носиш натаму темата РЕК одсекогаш или барем од независноста си служи за вработување на заслужни партиски кадри. Не верувам дека нешто битно ќе се промени во тој дел. Најверојатно сега ќе испуштат едно добри 500-600 стасани за пензија , кој регуларно кој со исплата предвреме и ќе примат нови тазе од СДСМ. И волкот сит и овците на број. И тук и таму некој несреќник што ќе наеби за џабе.
Можи, можи не велам не. За левица де. Ама од друга страна можи ја научија лекцијата. Следниот пат ке гледаат да не останат со курот во раце како сега.
А за кабините онака те гибав ;).
Туку не си го продолживме муабетот со референдумот, ми ескивира нешто. Баш сакав да прочитам од тебе што би се случувало хипотетички се разбира ако има референдум и граѓаните гласаат против промена од една страна и ако гласаат за промена од друга страна. Какви сценарија по тебе би се дешавале после тоа?
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.044
Поени од реакции
6.711
АМА ЗА ПРОГРЕСИВЕН ДАНОК е за тоа искачам на улица и го пукам само нека пробаат.

Ради ова богатите стануваат уште побогати , а сиромашните уште посиромашни.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom