Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Nekoj iskustvo so C&H klima? Ne me interesiraat dijagrami,tuku samo patalci
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Da imav i daikin ili mitsubishi pak ke mi se dopagase mislenjeto.Sekoe branenje na nekoj brend po bilo koja cena poradi dobronamerna ili nedobronamerna kritika pravi odbivnost kon toj brend .Koga se nema samokriticnost e najloso ,vo bilo koja profesija pa i vo ovaa.
Alekso2.jpg Za Daikin можеш да штедиш, но твоите 60.000ден веќе завршиле овде на Сузуми16ка....пак ке те прашам што ти кажале у енергија или монтерите или кој и да е за да им ги испружиш твоите(или моите) заштедени 60к....кажи што знаеш ти да прочиташ од ова научнику? Kade овде ти гледаш 4,7Kw или 16.000бту за да трубиш на 1000да пати дека си попаметен од нас и дека си не заебал ?
Ајде лепи покажи што знаш........3,36 што значи нa -7 Tbiv? и што значи ова 3,8 ?????
Да не те мачам....ПОЈМА НЕМАШ.....некој монтер ти пристапил, или ко што викаш ти се згадило од Грее па си отишол кај што нетреба у енергија....Драгонот со фенот ти кажал прикаска дека оваа е 4,7кw и те запалил а ти зелен појма немаш.....најдобрата прикаска што секако СИ САКАЛ ДА ЈА СЛУШНЕШ те води до моментот да го одврзеш кесето и наседнеш на прикаската дека цел стан ке го грееш само со една клима "НАВОДНО 4kw" на било која надворешна температура.....ама ко за баксуз, на Драгонот, зимава паѓа снег и температурите паѓаат до -25 и држат долго....прикаската за топли зими им паѓа во вода па у небрано пишуваш пост дека пушташ ПАНЕЛКИ....демек климата што си ја земал не дека нетоплли ама со припомош од паналки.....а бе вакви муабети.....а што не им ја врати оти негрее без панелки ???
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
So bidna so toplotnite pumpi od gree? Ima nesto ili ne? Si kupues toplotna pumpa nemas promaja sve ti e toplo plus i topla voda.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
11
Od kaj sme sigurni deka e gree klimava?
По снегулката на дисплејот хаха...нека се олади малку собава ќе закачам видео ако можам. Ќе биде ставено на ifeel, даљинско на 4-5 метра,трета брзина, 30ц. Ако треба нешо друго да напраам или да внимавам слободно пишете.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Прегледај го приврзокот 180764Za Daikin можеш да штедиш, но твоите 60.000ден веќе завршиле овде на Сузуми16ка....пак ке те прашам што ти кажале у енергија или монтерите или кој и да е за да им ги испружиш твоите(или моите) заштедени 60к....кажи што знаеш ти да прочиташ од ова научнику? Kade овде ти гледаш 4,7Kw или 16.000бту за да трубиш на 1000да пати дека си попаметен од нас и дека си не заебал ?
Ајде лепи покажи што знаш........3,36 што значи нa -7 Tbiv? и што значи ова 3,8 ?????
Koj spomnal deka sum popameten od nekogo?Ili sum ve zaebal ?Te molam citiraj kade bidejki si bas odlicen od vadenje mislenja od naftalin.Ne mislam deka sum ja zemal najdobrata klima spored iskazanite sporedbi na tabelite koi gi pokaza ednostavno sum ja zemal po mislenje na serviseri ne na monteri najizdrzlivata klima ili megu poizdrzlivite .Niz godinite ke vidam dali sum se zaebal ili ne.
A za paneli da ne koristam trebase gree da zemam taka ?Po moznost Hansol ili Amber ?
Za sreka si ja pojacav izolacijata na tavanot so uste 10 cm kamena volna bidejki toplinata mi bega od dnevna niz otvorenoto predsoblje na sprat pa ke vidime zimovo dali ke me zgree .
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Prijatelov sto imase zemeno gree lclh 3.5 kw toa sto e okolu 30.000den minatata zima ne bese zadovolen od klimata ne mu greese ubavo ladno mu bese mlak izduv i nepostiganje na zadadena 25°C ( vo prostorijata ) vikna servis i mu vikaat klimata e ok kukata ne e a covekov ima pvc prozori nov krov so staklena volna na krovot i 5 cm stiropor odnadvor izmalterisano renovirano ( covekov ima parno na drva )
Denes bev ke nego gledam cel dzit go naredil so drva vikam so be pa neli so klima inverter gree ke se grees vika ne planiram da se nerviram i da mrznam tuka vika mi e parnoto a za klimata neka ja vika ke vrsi rabota za ladenje vo leto.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Добро е што може да се врзат на постоечко парно со топла вода.
Прашањето беше, што бидна ?
Изгледа сеуште ништо, инаку како идеа е ок , плус со ценовната политика на Грее ќе има шанса за нормални пари да се добие комплетно решение.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Sto podrazbiras pod osnoven model?
Po iskustvoto na bagjoto so gree 2 eco medeli 3kw vkupno 6kw doma 60 m2 ne moze da zgree pod nula togas ovaa 5.5 tesko ke vrsi rabota.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ko sto gledam na klimi mk 5.5 kw gree hansol e 65000 den ista cena ko Toshiba 5000 poveke
Kakva sporedba naprai sega pa jasno e sto si kupil i kako si kupil....pa Toshibata Suzumi od 5,5Kw e 72.000den ne e 50k ....ti nemas 18ka imas 16ka od 60k koja e 16ka samo na ladennje i 13ka na greenje i platena 60.000den kako 16ka!!!.
Nikako da dobijam odgovor od tebe, kolku KW e toa 16kata i vo koi uslovi e 16ka dali na greenje ili samo na ladenje e 16ka
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Prijatelov sto imase zemeno gree lclh 3.5 kw toa sto e okolu 30.000den minatata zima ne bese zadovolen od klimata ne mu greese ubavo ladno mu bese mlak izduv i nepostiganje na zadadena 25°C ( vo prostorijata ) vikna servis i mu vikaat klimata e ok kukata ne e a covekov ima pvc prozori nov krov so staklena volna na krovot i 5 cm stiropor odnadvor izmalterisano renovirano ( covekov ima parno na drva )
Denes bev ke nego gledam cel dzit go naredil so drva vikam so be pa neli so klima inverter gree ke se grees vika ne planiram da se nerviram i da mrznam tuka vika mi e parnoto a za klimata neka ja vika ke vrsi rabota za ladenje vo leto.
Mnogu cudno, ako imal problem so klimata sto ne se javil kaj uvoznikot.
Generalno, najgolem problem kaj site korisnici na klimi e sto sakaat za 15 min da imaat 25C vo prostorijata sto ja great, a istata ne e greena cel den. Site neka raberat deka toa ne e vozmozno, za bilo koj brend na klima ured da se raboti.
Klimata na temperaturi, kako sto se segasnive i poniski, treba postojano da raboti..samo temperaturata da se namaluva t.e. zgolemuva.
Lugeto mislat deka ako klimata raboti postojano deka ke potrosi poveke elektricna energija, sto e totalno sprotivno.
Ke vi dadam i moe iskustvo so GREE 18k , konzolna. Gream prostor od 70m2, so otvoreni skali t.e. dopolnitelno uste 30m2.
Klimata ne se isklucuva nikogas koga ke pocne sezonata na greenje. Preku den, koga nema nokoj e ostavena na 18C, posle e na 24C. Temperaturata vo momentot vo prostorijata e 23.5C. Cel den e na quite mode ( brzina ), ne se slusa deka raboti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom