Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.340
Поени од реакции
18.218


Никој не не признава.[DOUBLEPOST=1511664291][/DOUBLEPOST]
Кога престанаа луѓето да одат на шопинг и одмор во грција?
Е па тоа е тоа, споредби на јаболка и круши, и затоа добиваме Калимеро ситуација, а соодветно и Калимеро политика.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.560
Поени од реакции
23.105
Јас ти напишав нешто сосема друго.

jas ti odgovoriv soodvetno. aludiras na problem so zingo eve dojde zivotot neka go resat, ne palamudi bezvrska[DOUBLEPOST=1511666940][/DOUBLEPOST]
Али апсолутно не е битно колкави им се трошоците и дали имале бавчи. Одиш на работа, за да заработиш 11000 и кога ќе ти легнат пари на сметка, да треба да вратиш одредена сума, која и да е, макар биле и 10 денари. Зошто? Зошто да враќаш к-15? Зошто да не постои синдикат? Дали мислиш дека јас ако живеам во такви услови, каде што сум роб на државата и на мојот работодавач (да не кажам робовладетел) ќе ме заболе кур за тоа што ми пишува на пасош, кога нема ни да имам пари да го извадам, не па да отидам некаде надвор од државава на одмор?

jas pak ke ti kazam ako ne ti se sviga baraj si careto za tebe i ne gi mesaj drugite. ako on odbral da sedi tamu i vraka k15 toa e negov izbor. moze da prijavi, moze da napusti rabotno mesto, moze da se odseli na kraj krajeva, zosto zaradi negovata slabost/nesposobnost site drugi da gubime
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
jas ti odgovoriv soodvetno. aludiras na problem so zingo eve dojde zivotot neka go resat, ne palamudi bezvrska[DOUBLEPOST=1511666940][/DOUBLEPOST]


jas pak ke ti kazam ako ne ti se sviga baraj si careto za tebe i ne gi mesaj drugite. ako on odbral da sedi tamu i vraka k15 toa e negov izbor. moze da prijavi, moze da napusti rabotno mesto, moze da se odseli na kraj krajeva, zosto zaradi negovata slabost/nesposobnost site drugi da gubime
Што губиш ти ?
Ти си се одселил од овде, што и да се случи ти ниту губиш, ниту добиваш.
Дури и се да почне да цвета ти пак ништо не добиваш, затоа што не живееш во Македонија и ќе ти биде сеедно дали е во ред ситуацијава во државата , или не е во ред.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.340
Поени од реакции
18.218
jas ti odgovoriv soodvetno. aludiras na problem so zingo eve dojde zivotot neka go resat, ne palamudi bezvrska[DOUBLEPOST=1511666940][/DOUBLEPOST]


jas pak ke ti kazam ako ne ti se sviga baraj si careto za tebe i ne gi mesaj drugite. ako on odbral da sedi tamu i vraka k15 toa e negov izbor. moze da prijavi, moze da napusti rabotno mesto, moze da se odseli na kraj krajeva, zosto zaradi negovata slabost/nesposobnost site drugi da gubime
Ти не разбираш ништо.

Јас сакам да си останам во државава и имам поинаква визија за неа.

Името е глуп проблем и ќе треба да се реши на глуп начин. Така да задоволен ќе бидам ако има Македонија во називот. Што би значело Задна, Предна, Северна, Јужна, Европска и да не бидам вулгарен што и да е ХХХХХ Македонија.

Грците направија глуп проблем и мора да му се пристапи така, затоа што нив крајната цел не му е името туку да бидиме полудржава која не може да функционира поинаку. Во сето тоа Србија и помогна на Грција и не закопа.

Долги години ние проблемите во Македонија ги решаваме по српски глуп принцип, и исто како што тие пропаѓаа, така и ние одевме надолу.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.560
Поени од реакции
23.105
Што губиш ти ?
Ти си се одселил од овде, што и да се случи ти ниту губиш, ниту добиваш.
Дури и се да почне да цвета ти пак ништо не добиваш, затоа што не живееш во Македонија и ќе ти биде сеедно дали е во ред ситуацијава во државата , или не е во ред.

go gubam identitetot jas sum makedonec nezavisno kade ziveam. ja gubam drzavata od koja jas i mojte predci poteknuvame a radi grupa nespospbni kurtoni najverojatno ke ja izgubam i zelbata da se vratam eden den[DOUBLEPOST=1511668903][/DOUBLEPOST]
Ти не разбираш ништо.

Јас сакам да си останам во државава и имам поинаква визија за неа.

Името е глуп проблем и ќе треба да се реши на глуп начин. Така да задоволен ќе бидам ако има Македонија во називот. Што би значело Задна, Предна, Северна, Јужна, Европска и да не бидам вулгарен што и да е ХХХХХ Македонија.

Грците направија глуп проблем и мора да му се пристапи така, затоа што нив крајната цел не му е името туку да бидиме полудржава која не може да функционира поинаку. Во сето тоа Србија и помогна на Грција и не закопа.

Долги години ние проблемите во Македонија ги решаваме по српски глуп принцип, и исто како што тие пропаѓаа, така и ние одевме надолу.

naprotiv jas razbiram mnogu poveke od tebe. imeto nisto nema da smeni i resi toa e samo izgovor deka odkako ke se reselo ke pocne med i mleko da teci. problemot e sosema drug a toa e sto nikoj tamu neke da raboti za mali pari, nikoj neke da vlozi nitu pak se maci da razviva biznis i ekonomija. luge sanjaat za evropski standard a sakaat da rabotat ko mama i tato vo juga...
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
go gubam identitetot jas sum makedonec nezavisno kade ziveam. ja gubam drzavata od koja jas i mojte predci poteknuvame a radi grupa nespospbni kurtoni najverojatno ke ja izgubam i zelbata da se vratam eden den[DOUBLEPOST=1511668903][/DOUBLEPOST]


naprotiv jas razbiram mnogu poveke od tebe. imeto nisto nema da smeni i resi toa e samo izgovor deka odkako ke se reselo ke pocne med i mleko da teci. problemot e sosema drug a toa e sto nikoj tamu neke da raboti za mali pari, nikoj neke da vlozi nitu pak se maci da razviva biznis i ekonomija. luge sanjaat za evropski standard a sakaat da rabotat ko mama i tato vo juga...
Е така е најлесно бе обаче, сите ќе му ја летнеме од овде и ќе јадеме гомна по социјалните мрежи дека ние сме библиски народ, дека идентитет и др. срања сакат да ни купат, дека мрачни сили ја зграпчиле Македонија :pos:
Ако толку многу се чувствуваш Македонец, земи врати се и "уживај" во стандардот како на секој просечен Македонец, или ете ако си спечалил некој денар врати се и отвори сопствен бизнис ако веруваш во економијата на Македонија, така ќе допринесеш и за вработувања на фамилии и ќе овозможиш парче леб за истите.
Така е најлесно, загрижен сум за Македонија ама и газ ќе дадам за да не бидам таму во мизеријава :pos:
Или , душа давам за Македонија, се ќе направам и воин ќе се сторам , ама само таму да не сум..:pos:
Сите што сме овде се надеваме дека или ќе мрднеме од дупкава во која што се наоѓаме или само пензионерите ќе останат и државата ќе доживее катаклизма.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.560
Поени од реакции
23.105
Е така е најлесно бе обаче, сите ќе му ја летнеме од овде и ќе јадеме гомна по социјалните мрежи дека ние сме библиски народ, дека идентитет и др. срања сакат да ни купат, дека мрачни сили ја зграпчиле Македонија :pos:
Ако толку многу се чувствуваш Македонец, земи врати се и "уживај" во стандардот како на секој просечен Македонец, или ете ако си спечалил некој денар врати се и отвори сопствен бизнис ако веруваш во економијата на Македонија, така ќе допринесеш и за вработувања на фамилии и ќе овозможиш парче леб за истите.
Така е најлесно, загрижен сум за Македонија ама и газ ќе дадам за да не бидам таму во мизеријава :pos:
Или , душа давам за Македонија, се ќе направам и воин ќе се сторам , ама само таму да не сум..:pos:
Сите што сме овде се надеваме дека или ќе мрднеме од дупкава во која што се наоѓаме или само пензионерите ќе останат и државата ќе доживее катаклизма.

abe ti glej si za sebe, ako ne ti odgovara sibaj nadvor koj te drzi tamu. imas bg pasos ako si nesposoben na drug nacin da izlezes i teraj. ne se sekiraj za mene ili drugite, zemi si ja svojata sudbina u svoj race ne ne mesaj drugite
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Пак ќе прашам, кој има проблем со имињата на Албанија и Грција?
Можеби тоа ќе биде решение, да имаме и ние едно име за внатрешна а друго за надворешна.
Сложено име со географска одредница, за севкупна употреба (ЕРГА ОМНЕС)

Мал милион пати го имаат повторено барањето, а вие уште верглајте можеби... можеби...

како со тиранската платформа, можеби...
 
B

Bafra

Гостин
Види брат, јас живеам во Скопје и во Скопје лесно е да заработуваш над минималец. Те молам, отиди кажи му го тоа на некој што живее во Пробиштип, Виница, Пехчево, Каменица и останати места. Те молам, дојди и кажи му дека не заработува над минималец (мада, реално не заработуваат ни минималец, зошто дел од парите и ги враќаат) зошто не е способен а не затоа што државата мафијашка не го заштитува.
И како со промена на име државата ќе престане да биде мафијашка...
Значи системот не ебе, а не соседи, име, шќиптари, глобалисти итн итн.

Тргни ги од системот мафијашите и паразитите, ќе видиш како лесно не бидува.
Ама за тоа потребно е многу повеќе од надеж и "господ да ги казни" :cool:
 
S

silmarillion

Гостин
Во идеален свет, на наредни избори би почнал 40 годишен период на немање влада во државата пошто се на се 10.000 би искочиле да гласаат. Ама, идеален свет не постои.

Го читам Васиљ кој нели стана СДС пропаганда и официјално, вика не сме правеле разлика меѓу критика и навреда. Ајде бе мајката ти најде да кажуваш? Па матер им се изнаебавме на ВМРОвците задњиве пет години шо требаше да кажат они? Па пробува да ја испере неспособноста на новата влада да делува одма и сега и да биде скромна како скромоста што ја пропагира. Значи Васиљ Павле Донев и рестото клошарана, неможете да глумите елита и градски фаци, вода у очи немате сите тројца заедно. Куравите у градов вече почнаа да ве пикираат а некои веќе се упецале на јадица пошто си викаат или сеа ќе ебам нешто здраво на две нозе или никад, така да за очекување е у нареден период да се дознаат некои интересни љубовни врски :)

Од друга страна имаш контрабанда на шарената револуција претставена од МПЗа. МПЗ за мене не е ништо друго освен ставка на платен список на Грујо и Сашо. Класичен пример дека се на команда се деси вчера кога сите тие божемни МПЗа почнаа да го пљукаат Бетмен пошо ги посра на ТВ за тетоважите за после неколку саати да стигне команда од врвот на партијата да се избрише се тоа.

Заебана работава а? Неможеш да се свртиш нигде. Епа си прифативте полесна линија на отпор во животот. Боље три месеци на улица него 4 години факултет. Знам искушенијата се јаки, али после да не се чудите зашто се десило ова она. Зашто никој не не сака, сака да ни мења име, може да си игра курташак и сл. Пресметаа дека 300.000 од двете страни зависат од куродрвката на својот газда, па сходно на тоа “ војната” ја водат само со еден човек. А тој (двајцата) лесен за корупција шо да ти кажам. Мислете му ја.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.988
Поени од реакции
16.043
Значи Западна Европа има проблем со нас, а?
ме изненади и Мехико и Егупт; овие вторите изгледа се плашат, сакаме да им го украдеме камењот од Розета а и да ја присвоиме и Клеопатра , требаше и за нејзе еден споменик ... а Мехико изглеа има шубе газда Кочан да не се јави кај Трамп и по брза постапка да го напраи ѕидот:icon_mrgr:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Не ми е јасно што се притресувате до толку. Па затоа и постои референдумот. Кај организиравме избори на секои 5 месеци, ќе се најдат пари и за еден референдум.Ќе си излезат граѓаните со право на глас, ќе си заокружат тоа што мислат дека треба и крај на приказната. Одлуката на референдумот е задолжителна и конечна каква и да е таа.
Ако граѓаните се решат за промена на името и тоа за севкупна употреба тогаш власта има одврзани раце тоа да го спроведе, ако се изјаснат за да нема промена на името тогаш власта нема што повеќе да дискутира со било кој околу тоа прашање и да си го бара решението на проблемите на друго место. Убавото во сето тоа е што и идната власт, која и да биди таа нема да може да ја промени одлуката од референдумот, нешто како наша црвена линија.
Јас сум дури и во пакет со името на републиката да одат и знамето, грбот, химната, редефинирањето и се што е сега засега актуелно. За да не мора да правиме референдуми за се посебно пошто тоа кошта и што е поважно се губи драгоцено време.
Така да референдум и да завршиме еднаш за секогаш со тоа.
 
B

Bonux

Гостин
И како со промена на име државата ќе престане да биде мафијашка...
Значи системот не ебе, а не соседи, име, шќиптари, глобалисти итн итн.

Тргни ги од системот мафијашите и паразитите, ќе видиш како лесно не бидува.
Ама за тоа потребно е многу повеќе од надеж и "господ да ги казни" :cool:
Ние имаме проблем со таканаречените југофашисти или југоносталгичари,оние идиоти кои ја правеле Југославија.Лозата која оди до оној Ванчо М. и Анте П.Тие треба да се уништат у корен немилосрдно,тоа се луѓе кои немаат вера,раса,нација,ги има во сите политички партии,во системот,во цркви,џамии и тн. влечат конци,кај што има некоја иницијатива од прави патриоти луѓе кои што сакаат нешто да сменат одма се шлепаат некои од овие погоре опишаниве за да разјебат,раздвојат,уништат,пренасочат.Тие се канцерот,злото на овие простори и додека не се уништат не гледам ништо позитивно да се случи и нема да мрднеме чекор напред.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
59
Драги Граѓани.
Со неизбежниот влез во најскоро време на Македонија во ЕУ и НАТО, вие ќе треба да се подготвите и да се припремите за новиот вид на живот. Ќе се живее и ќе има пари ко што има на американските филмови (чесен партиски збор).
Сите ќе бидат насмеани, на сите ќе им се пее. Нема веќе да има болести, нема да има сиромаси. Никој нема да мора да плаќа даноци. Сите ќе бидат среќни и задоволни, и ќе живеат засекогаш среќно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom