Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Невероватно, но факт! МПЦ е пратила официално писмо и е готова да признае БПЦ за црква маjка. Писмото е подписано от архиепископ Стефан, а е освоено от светиот синод на МПЦ на 9 Ноември и платено до светиот синод на БПЦ.
Треба ли да не боли кур за ова?

Леб неаме да јадеме, црква мајка, МПЦ, СПЦ, МКЦ, БПЦ, БЦ, ЦСКА, АЕК, ПАОК.

Државава се распаѓа на ситни парчиња, некој земал се замара за црква и религија.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Ако не па за воздухот да се замараме, а?
Или законот за пушење?
Боље.

Се гушиме ко евреи секоја есен и зима, рекорди бутаме по степен на загаденост.
Законот за пушење е супер, не треба да се чепка, нека си стои забраната за пушење у затворени и јавни објекти.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Се гушиме ко евреи секоја есен и зима, рекорди бутаме по степен на загаденост.
Се гушите, се гушите и никако да се угушите.
Абе еден предлог да ви дадам, да се преселите у село, што викаш, а?
Таму има и воздух, и дрва и птици и све останато.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Се гушите, се гушите и никако да се угушите.
Абе еден предлог да ви дадам, да се преселите у село, што викаш, а?
Таму има и воздух, и дрва и птици и све останато.
У село живеам јас. Џабе, и тука е загадено, Џонсон Мети и коНпанија матер ни ебаваат.
Али јеби га, батали тоа, мора да се диши едноставно, што е битно што дишиш.

Дај да видиме црквата да не ни ја земат, што ќе праиме после, ќе треба на бугарски да се крстиме.
 
P

PewDiePie

Гостин
Пушете курови на дуи сендвичи, она што го плукавте сега во уста го примате, за шест месеци испушивте повеке курови од предходните што пушеа за цел мандат, му го лапкате на ахмети.
Затоа сакаат да го укинат законот за пушење,за да не се приметува толку
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Ај така нека биде.
Во план ми е да отворам бизнис во Романија,биди љубезен и објасни ми како би ми користел албанскиот јазик за развивање на мојот бизнис?
Каква Романија сеа, не забегви до таму. Јас тргнувам од сопственото искуство и бизнисот што го водам, а богами и од размената на информации што ја имам со луѓето со кои соработувам.
Познавањето на уште еден јазик (освен македонскиот), АЛБАНСКИ или ТУРСКИ е огромна предност кога станува збор за секторот туризам и најголем дел од купо-продажните дејности.
Имало моменти кога за работник/работничка што ги познава јазиците на помалите етнички заедници сме нуделе од 50-100 евра ЕКСТРА во платата.
Така да мене ми е кристално јасно што значи да се зборува уште еден јазик, посебно во западниот дел на нашава држава.
Живеам и работам со албанци, турци и останатите... и реалноста на ниво на водење бизнис со нив нема допирна точка со пропагандата што ја водат политичките партии.

Напротив, соработката со Албанци и Турци одсекогаш ми била на највисоко ниво.
Проблеми!? Да, имало и ќе има но никогаш со нив.. никогаш! ОД прв до последен чесни, професионални и одговорни. Нивниот збор е збор.

Заебанции и бркање за пари/плати имало само со Македонци! Тоа е реалноста (за жал) и затоа кога слушам и читам вакви ко тебе што ја мразеле евентуалната употреба на јазикот што го говорат албанците... не ми се чита и не ми се слуша.

Ефтини националистички реторики што дефинитивно се при крај со рокот на употреба. Уште една до две генерации максимум, и нема да егзистира оваа дискусија за јазици и нивна употреба.

То е :toe:
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Е убаво што ги чувате архивите.Нели убаво пишува во документот за "окупација" на Македонија.Ама тоа вас не ве загрижува.Битно македонецот да учи дека сте дошле како ослободители.
Уште еден добар документ од тогашниот премиер на Бугарија каде пишува дека Илинденското востание е чисто македонско и дека бугарите немаат ништо со тоа.
Сами си ги негирате архивите а се повикувате нанив.
Напротив, имаме срекja сериозен дел от османските архиви да са во Софиja поради грешката на Истанбул да ги изфрлат.

Ние правивме акционите комитети?[DOUBLEPOST=1511034964][/DOUBLEPOST]
Треба ли да не боли кур за ова?

Леб неаме да јадеме, црква мајка, МПЦ, СПЦ, МКЦ, БПЦ, БЦ, ЦСКА, АЕК, ПАОК.

Државава се распаѓа на ситни парчиња, некој земал се замара за црква и религија.
Аха, прво велевме Охридската архиепископиja зачувала идентитетот, сега се праштаме дали треба да се замраме со религиja. Стварно здрав континуитет на ставовите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom