Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.849
Поени од реакции
29.669
Не бе не ми кажа, дали ти планираш да идеш у неповрат на денот на промена на името? Онака драматично и армагедонски како што се најавува таа сељачка куротресина од настан зад кој шака политичари испраа миљарди евра и ебаа у памет миљонско население? Ви го сервираа ко хорор филм за да ви го оттргнат фокусот од реалниот живот. Нит сме први нит последни што смениле име. Па и самите сме го смениле веќе еднаш. Незнам што паѓаш тука у транс ко некоја тинејџерка.
,,,pu pu skraja da e ne mi se odi so tebe na pat,,,aj koa ke stignesh pa javi se,,,
,,,barem se slozhuvame za grabezhite,,,ama za perenje mozok jbg,,ne kje da e taka,,,a na vas vo mashina za mienje sadovi ve prochistuvaa:aplauz:,,,
,, ne bre prijatel nanazad pokolenija bile nashi predci Makedonci ama na nekoj mu beshe povazhno firom otkolku se drugo,,,ke da go dovlechkaa od belgrad samo za toa,,,
,,,neeee ti si vo trans koa dozvoluvash vakva vozhnja vo zhuto kombe,,,:blablab:,,,:ROFLMAO:,,,
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Ај бе не туку глуми принцеза куртон еден. Де не мислиш заборајвме кога и за шо се уклучи на форумот. Остај тоа што константно ги навредуваш соговорниците. И ти сега најде да плачиш и да збораш за дискусија.
Ебате куртонот ебате.
Тебе да не те клецка во негово име шо одговараш?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.270
Поени од реакции
35.802
Е добро, кого сме го избркале од Скопје на овој ден?
Tоа не ни го кажа.
... не сум крива што некој не разбира што постирам... јас ги набројав ем со писмо ем со фотки, а штом некој не знае секогаш има дополнително учење за прескочените лекции во основно и средно :toe:
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.276
Поени од реакции
977
Што пациенти ќе бевме.Одамна помина возот на реална критика на форумов.Едно време се чудев шо немаше политика на форумов ама изглеа и не треба.Само ботови останаа.А бре модератори има ама ко да нема.Незнам и приглупичок троа да си па ке сконташ дека темава ја билдаат ботови горе да иде да е читана.А што да се чита?Тежок булшит .
Дали вреди да влезеш у бубањот и да коментираш нешо?Не, зашо ботовите ке ја изгубат смислата на реално некој шо ке напише .И затоа нема нишо освен булшит а најспамана тема. Намерно?? Хаха
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.362
... не сум крива што некој не разбира што постирам... јас ги набројав ем со писмо ем со фотки, а штом некој не знае секогаш има дополнително учење за прескочените лекции во основно и средно :toe:
Што си постирала бре, слики од Бугари, поима немаш дека партизаните го ослободуваа Скопје од Германци а не од Бугари. Во тој момент Бугарите веќе беа на страна на сојузниците, со нова влада.
А Македонија ја држеа Германците во 44-та, кои основаа независна држава Македонија (проект кој не им успеа баш нешто многу). Така да, партизаните на 13 ноември не ги бркаа Бугарите, тие беа капитулирани одамна.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.270
Поени од реакции
35.802
Што си постирала бре, слики од Бугари, поима немаш дека партизаните го ослободуваа Скопје од Германци а не од Бугари. Во тој момент Бугарите веќе беа на страна на сојузниците, со нова влада.
А Македонија ја држеа Германците во 44-та, кои основаа независна држава Македонија (проект кој не им успеа баш нешто многу). Така да, партизаните на 13 ноември не ги бркаа Бугарите, тие беа капитулирани одамна.
...во Втората светска војна Скопје било окупирано од Бугарија, сојузник на нацистичка Германија, на 22 ри април 1941 година бугарската Петта армија го окупира Скопје и останува во градот се до капитулацијата на фашистичка Бугарија на 9 септември 1944 на 13 ноември 1944 година целосно го ослободиле Скопје од фашистите и тоа борците од 42-та и 50-та Народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та Македонска бригада неколкудневни тешки борби со припадниците на 22-та гренадирска германска дивизија, составена од 47-от и 65-от полк и делови од 11-та воздухопловна десантна дивизија, како и со германската тврдинска бригада „Ангермилер“ која беше распоредена пред Качаничката клисура... ,,
....како би рекле сега со модерен жаргон фашистичка коалиција - Германска, Бугарска и другите окупатори! (y)

Што си постирала бре, слики од Бугари...


...бугари ем германци ( на гробиштата во Скопје) и бугарски поп ...ете да бидам поточна !
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.054
Поени од реакции
14.949
Незнам дали се пишувало на форумов(темава ја читам од време на време...не сум фанатик).....за аферата со мањаците на бензиските на Макпетрол.

Епидемијата се шири низ цела држава...а секоја ден излегуваат све пофрампатни податоци.

Кој сакал земал и колку сакал си земал од касата....

Засега рекордот го држи бензиската во Охрид према Биљанини извори со околу 150-200 000 евра ``фатени`` пари
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Издркано и маде, млади мајмуни! Можете мене и за куртонот и за курот да ми се фатите и буквално и метафорички, сосе грди мајки, сестри и све живо глупо и ретардирано што имате у животите безвредни.
Еве признавам, профилот не го напраив за да пишувам дека ми е преку кур од лоповската фамилија на паторот и од омразата кон ретардираниот, усмрден, небањат дел од македонското население кое им ги целива газиштата (што би рекла сељандурата маде од цапари), туку го отворив профилот за да ги навредувам мадето и издркано, австралискиот мајмун и на кур да им стаам све у фамилија. Да им се иссерам на безвредните животи. Затоа што заработувам за да ги купам сосе говна и двајцата, а немам ден во партија или политика поминато. Ете искрено од моја страна, да нема различни толкувања или дилеми.
Австралиската ретарда нема читано мои постови у Астрономија на пример, пошо нема чуено за таква тема до второ одделение до каде што догурал.

Пак ќе кажам - наша форумска несреќа е што двајцата не сте завршиле на земја у тоа нивата каде што општеле тие заостанатите што ве напраиле.
Битното е дека јако испушивте и сеа као опозиција може само да се свртите лагано и од оваа страна да ви го начукаат, лузери.

Нека побрза @Нuкола со банот за мене, кога не знае да ја контролира дискусијата. Во последниве денови реагирав неколку пати, ама знае да остава постови во кои малоумниот психо татар ме пцуе, а јас кога реагирам нема никаква санкција. Овер енд аут![DOUBLEPOST=1510682801][/DOUBLEPOST]
На Алма сосе тестиси да му го земеш као на паторот, селанче.
Зошо да те банирам не знам :toe: Дан сакаш нешо дијазепамче, или пак трефче.. иам нешто природно..
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.980
Поени од реакции
84.508
Заев се најмило да ти папса од рак за ова... од црнила да не куртулиш, ти ебам пичката мајчина твоја.

Утре пратениците ќе гласат по предлог-законот за јазиците

За двојазичните банкноти, амблеми на војската и хартиите од вредност ќе решава Венециската комисија и доколку таа позитивно се произнесе, тие дополнително ќе бидат вградени. Во општините каде што Албанците се над 20 отсто, униформите на полицијата, пожарникарите и здравствoто ќе бидат и на албански, а на банкнотите ќе има културни елементи на Албанците, но не и текст на албански јазик.

И што е најчошото пак ќе бараат уште поголеми права браќава... ПУ јазк да ви е лебот што го носите дома.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.664
Поени од реакции
28.070
Јас немам и не планирам бг пасапорт да вадам, за разлика од тебе.

А и секоја „бацирака“ е ништо у споредба со вашиот „бацигаз“ на милошоски, протоѓеров и другите врховистички петлиња околу паторот.
Секнaa и Бугaрските пaсoши брaту,мoлaт луѓетo зa нив aмa нјaмa веќе,Зaев ке ги зaдржувaл млaдите у МК :facepalm: или кaкo и дa се викa oвaa ничијa земјa.А тебе не те рaзбирaм се бoревте зa влaст и јa дoбивте гo симнaвте пaтoрoт,гo прегaзивте Вмрo резултaти сегa зa сегa немaте никaкви, и сеa уште се oднесувaте истo кaкo Вмрoните влaстa кoгa јa држеa.Ајде мaлку дoстoинствo не сте вие сендвичите.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
Што си постирала бре, слики од Бугари, поима немаш дека партизаните го ослободуваа Скопје од Германци а не од Бугари. Во тој момент Бугарите веќе беа на страна на сојузниците, со нова влада.
А Македонија ја држеа Германците во 44-та, кои основаа независна држава Македонија (проект кој не им успеа баш нешто многу). Така да, партизаните на 13 ноември не ги бркаа Бугарите, тие беа капитулирани одамна.
неќе да е баш така...
http://www.macedonium.org/Macedonium.aspx?jazik=2&kid=1&pid=3&ppid=74&tid=2003

а НДМ беше пропаднат проект на Ванчо Михајлов, но имаше убаво замислена еднојазична територија, до ПИРОТ, инклудинг Врање, ПрохорПчињски итн., ама без оние од Групчин натака ;)


 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Секнaa и Бугaрските пaсoши брaту,мoлaт луѓетo зa нив aмa нјaмa веќе,Зaев ке ги зaдржувaл млaдите у МК :facepalm: или кaкo и дa се викa oвaa ничијa земјa.А тебе не те рaзбирaм се бoревте зa влaст и јa дoбивте гo симнaвте пaтoрoт,гo прегaзивте Вмрo резултaти сегa зa сегa немaте никaкви, и сеa уште се oднесувaте истo кaкo Вмрoните влaстa кoгa јa држеa.Ајде мaлку дoстoинствo не сте вие сендвичите.
Па нели сакавте држава и не го дававте газот на бугарите?
Што плачите сеа?
Сакавте држава, ете ви држава, ја нема веќе оваа, ќе извадиме бугарски и ќе браниме држава од туѓина, така е лесно, ај сеа да ве видам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom