Плетење

Дали плетете?


  • Вкупно гласачи
    70
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Craig Lawrence knitwear...

Mark Fast ...Ne pletat racno... na knitting machine za domasna upotreba kreiraat. Na vremeto takvi masini imalo mnogu vo nasite kraevi, sega nikoj ne plete...tie industriskite ne se za takvi art kreacii.
Volnicata so koja rabotat e swarovski....Kaj ovie dizajneri najvazno e da se znae deka sami si go sozdavaat materijalot, a ne kupuvaat gotov tekstil...

Nicki Minaj in Faster by Mark Fast

Linsday Lohan in Mark Fast
[DOUBLEPOST=1434460554][/DOUBLEPOST]Johan Ku
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Има цели книги за скандинавски плетки и дезени....пример
Гугл нордик книтс или скандинавиан книтуеар....така нешто:)


 
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Има 10 тина добри дизајнери од бугарија што продаваат на етси....Квин марија на пример, може да разгледате, посебно ако ви се свиѓа малку по contemporary стил...

Плетките на Демо база фатија око...примитивно и футуристично во исто време...Одите во КНИТС на сајтот....На секој модел има инфо од каков конец е плетен...

 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Kaj nas sigurno ima , no neznam tocna adresa na prodavnica....baraj na google knitting loom ili DIY KNITTING LOOM...Na ebay imash mnogu eftini i lesni mashini za tkaenje, noso ova vo princip nema da mozes da proizvedesh nesto poserizno....za art fashion trteba da barash knitting machine...
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Знам дека плетењето ги интересира и го практикуваат скоро само жени во државава ама ќе се уклучам и јас машко во темава.

Мајка ми гледам почнала да плете. Плетела како млада додека била па сега пак се враќа на плетење. Купила гледам вуница на кој материјалот меко дали е плиш не знам но е како за бебешки ќебенциња и зела еден каталог. Каталогот гледам вуницата е турски производ и имаше едно што се плете со раце без тие иглите.

Доста интересно.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Знам дека плетењето ги интересира и го практикуваат скоро само жени во државава ама ќе се уклучам и јас машко во темава.

Мајка ми гледам почнала да плете. Плетела како млада додека била па сега пак се враќа на плетење. Купила гледам вуница на кој материјалот меко дали е плиш не знам но е како за бебешки ќебенциња и зела еден каталог. Каталогот гледам вуницата е турски производ и имаше едно што се плете со раце без тие иглите.

Доста интересно.
Интересно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom