Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Kakav prevarant i manipulant!!!
Ovo nije kompresor od LMCA nego od LECA07,LECA09,LUCA09,i taj kompresor je dobro proveren u radu duži niz godina.
Jeste,ima malu zapreminu,al se vrti i radi za sve pare,a ne tamo neki HANSOL koji ne može da ugreje 25m2.

Treba da te je sramota,koliko samo laži iznosiš. PREVARANT
Manapilanti su ovde uvek dobrodosli....ti kao primer

Sta pise u Service manualu??
Jel tu pise kompresor Panasonik 5SS072XHA01 ili nepise ?
Ja Preverant a ti Svetinnja....more marsh
https://www.fujitsuklima.hu/vmfiles/attachments/sm/fj_sm_asyg07-9-12lmca.pdf
Olala.jpg
A sto se odnesuva za Hansolot i Srpskiot Prevarant sto od 2015 e zaclenet ovde vidi sto ima napisano 2013ta za Hansolot....jebote pa to Twin- Sanyo....pa dobra klima....a onda mu se pomute i oznake Gree klima pa i mocnosti i sve ostalo pa svima prodaje Fujitsu na Singl rotary i svi zadovoljni,....vekje e odgovoreno na manipulantot
http://www.elitemadzone.org/p3765555
http://bit.ly/2ABGNfK

 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
Manapilanti su ovde uvek dobrodosli....ti kao primer

Sta pise u Service manualu??
Jel tu pise kompresor Panasonik 5SS072XHA01 ili nepise ?
Ja Preverant a ti Svetinnja....more marsh
https://www.fujitsuklima.hu/vmfiles/attachments/sm/fj_sm_asyg07-9-12lmca.pdf
Прегледај го приврзокот 180115
A sto se odnesuva za Hansolot i Srpskiot Prevarant sto od 2015 e zaclenet ovde vidi sto ima napisano 2013ta za Hansolot....jebote pa to Twin- Sanyo....pa dobra klima....a onda mu se pomute i oznake Gree klima pa i mocnosti i sve ostalo pa svima prodaje Fujitsu na Singl rotary i svi zadovoljni
http://bit.ly/2ABGNfK





Ajde dobro pogledaj sliku koju si okačio. Tamo lepo piše 5SS072XAA.


Na stranu što si manipulant,nego si i ćorav.


Da LMCA koristi 5SS072XHA01 .
To jeste slično,ali nije isto.



A sad lepo stavi naočare pa pogledaj sliku iz atačmenta koju si stavio!

PS. Mislim da je vreme da posetiš doktora...



Oftamologa
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
ZNAE LI NEKOJ STO MARKA NA KOPTRESOR IMA HAIER TIDE MODELOT ?
Pretpostavljam da je "SNB130FGYM2" , ali nisam siguran , potrazi ovde...
.
https://www.manualslib.com/brand/haier/air-conditioner.html
http://haier-ac.pl/assets/templates/haier/Katalogi/AS18GD2HRA---SM(20141223)4983474058161183876.pdf[DOUBLEPOST=1510353831][/DOUBLEPOST]
A sto se odnesuva za Hansolot i Srpskiot Prevarant sto od 2015 e zaclenet ovde vidi sto ima

Ako treba da odgovorim i objasnim to pisanje iz 2013 godine, jer poznajem coveka !!!
 
Последно уредено:
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
Inače 12LMCA koristi GMCC-Toshiba ASM89D10UFZ




Samo toliko o tačnosti i objektivnosti g Streleca(manipulant)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Ajde dobro pogledaj sliku koju si okačio. Tamo lepo piše 5SS072XAA.


Na stranu što si manipulant,nego si i ćorav.


Da LMCA koristi 5SS072XHA01 .
To jeste slično,ali nije isto.



A sad lepo stavi naočare pa pogledaj sliku iz atačmenta koju si stavio!

PS. Mislim da je vreme da posetiš doktora...



Oftamologa
Uh bas si nas zahebo....nepise ovo pise ono....aj sto nepise to sto kazes nego nek ti bude
Evo sta moze taj 5SS072XAA....Jeddva mizernih 6159 btu za 7, 9, i 12000btu... ili nevazi za 12? :D
Imas ga na Alibabi za 100$ ;)
5SS072XAA.jpg [DOUBLEPOST=1510354423][/DOUBLEPOST]
Inače 12LMCA koristi GMCC-Toshiba ASM89D10UFZ




Samo toliko o tačnosti i objektivnosti g Streleca(manipulant)
Foto-Montaza ?
Ovde u ovom servisnom za Magjarsku- Istocni blok pise 5SS072XHA01....vidis da ima 2 mogucnosti jedna za EU druga za Balkan ;)
https://www.fujitsuklima.hu/vmfiles/attachments/sm/fj_sm_asyg07-9-12lmca.pdf
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
Pogledaj datume SM!

Ne moraš ti da mi kažeš koliko taj kompresor može,jer ja to dobro znam,koristim ga pet godina,greje kao furuna(za svoju veličinu)
Opet ti kažem,ne možeš ti da pišeš o nečemu,a da nisi video kako to stvarno radi. Trebaš se sam stvarno uveriti.
Ustvari ti možeš da pišeš šta hoćeš,ali čemu to,kad to nije istina.
Zar posle toliko godina ti još veruješ u neke bajke što se tiče podataka? Papir trpi sve,kinezi to najbolje znaju.[DOUBLEPOST=1510355853][/DOUBLEPOST]E da, još jedna stvar. LECA12 ima kompresor Toshiba DA89X1C-20FZ2
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Tamo lepo piše 5SS072XAA.


Na stranu što si manipulant,nego si i ćorav.


Da LMCA koristi 5SS072XHA01 .
To jeste slično,ali nije isto.
Oftamologa
Ajt Vidoviti...Akademiku...Doktore...sta to nije isto i sto je bolje.....ajde lepi pokazi se
Evo ja sam corav....progledaj ti za sve nas corave pa ukazi sta je bolje od ova dva
Ja od prve znam ....al da cujemo tebe sta je RAZLIKA i NIJE ISTO
Evo ti i Pomoc...cisto da ne bi lagali dobre ljude koji zadnje pare daju za klimu za GREJANJE

[DOUBLEPOST=1510357730][/DOUBLEPOST]
LECA12 ima kompresor Toshiba DA89X1C-20FZ2
Opet manipulises.....
GMCC GUANGDONG MEIZHI COMPRESSOR LIMITED....MADE IN CHINA
gmcc.jpg
Coravi....DA89X1C...nauci vec jednom da ovo slovo C znaci da je made in China
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Haha....COravi...na kompresoru nigde nepise Toshiba osim GMCC....al ste Megefafonima trolali da kad ovde pise Daikin onda je to SAMO Gree i China..Muljac, manipulant
1GDY23AXD.jpg [DOUBLEPOST=1510358858][/DOUBLEPOST]Ajde nauci Nomenklaturu Akademik....
Sta znaci Panasonik sa 01 na kraju ???....batali ono sto je 6000btu a Sanyo 10.000btu, razumes ti nesto osim trolanja ?
[DOUBLEPOST=1510359127][/DOUBLEPOST]Ova posledno go davam kako informacija....i go ostavam forumov na manipulantive....neka se najde nekoj drug glupander (kako mene) sto ke ve uci i posle ke mu se popljukate na sve zivo
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
Ko bre trola više od tebe? Ko manipuliše više od tebe sa novim članovima(potencijalne žrtve-kupci).

Čoveče ti staviš sliku jednog kompresora,a pišeš o drugom. Imaš li ti imalo časti?
Da imaš pokrio bi se ušima od sramote.
Koliko si samo namamio ljudi na prevaru da kupe Gree? Mnogo.

Grize li te savest? Možeš li mirno da spavaš? Izgleda ne.


E pa vidiš ja mogu.

Savest mi je čista.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
POE(umesto PVE) ulje ima samo u jeftine klime koje su na grejanje do -10 a ne -15....lako se spaja s vodom i zahebe kompresor......mozda HJ Mitsubishi,,,,ili neki LG modeli imaju PEO ulje...proveri
AL ja ne mislim tebe da ucim coravi....vec si ponavljao kod mene
 
Последно уредено од модератор:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Malku sliki kako odgovor na lagite koi se namnozija na forumov
Прегледај го приврзокот 180045
Slika 1
Bidejki ima mnogu zbrki so oznacuvanjeto na vnatresni i nadvoresni edinici kaj GREEE smetam deka treba prvo da rascistime so toa, za da nema repliki ovaa ne taa, druga e onaa i slicni trikovi.
slikata kazuva vo sto e razlikata za S3DNA1D i S3DNA2D, toa e vsusnost oznaka za dve razlicni vnatresni edinici.
Slika 2
Прегледај го приврзокот 180046 Nadvoresnite se ovie i Hansol 12-ka e so oznaki GWH12TB/S3DNA1D
Otkako go konstatiravme ova, odime na servisnoto od Gree za da gi barame specifikaciite
SLIKA 3
Прегледај го приврзокот 180052 Прегледај го приврзокот 180054 Podatoci globalni kako cop, eer, koi veke se reklamiraa po stopati, NO ZALOSNO preporacliv prostor za koristenje 16-24 m2, posle se cudi nekoj ne mozel da stopli, interesno reklamirate 22 decibela, tuka gledam najnisko 26 db i toa na na prva od 7 sedum mozni brzini, odnosno na SUPER LOW koe e kako zenskata da ti duva vo uvo i sigurno na ladenje koe sto ne e navedeno (obicno e pogolemo na greenje) Potrosuvacka na fan motor od 15 watti, duplo pogolema od vrvnite klimi.
Odime ponatamu na nadvoresnata.
Slika 6
Прегледај го приврзокот 180057
Прегледај го приврзокот 180058
Nadvoresnata so famozniot SANYO kompresor e ZA ZAL samo ROTARY mu go nema toa TWIN, kako sto e i kaj 9-kata so PANASONIK kompresor.
Drugo nesto ZA ZALENJE e sto ovoj SANYO kompresor e so bedni 10.955 BTU, i samo so 800w napojuvanje (PANASONIKOT kaj 9kata e 980w)
DOKAZ
Прегледај го приврзокот 180060
Ima pogovorka koja veli deka nekoja laga kazana mnogu pati (na ovoj forum em mnogu pati, em od mnogu luge, ako ne se istite zad poveke profili) na kraj se prifaka kako vistina.
Zalosno no ogromna manipulacija se pravi so lugeto.
Bombaa

KAKVI EDNA KAKVI DVE CEVKI BE SUSUMIGO, NE DA SI LAIK TUKU SI PATETICEN LAZGO
Прегледај го приврзокот 180071
jASNO LI TI E SEGA OD SLIKATA STO E TWIN
Повеќе од три години ја пратам темава. Во одреден момент и се регистрирав, ама намам ништо пишувано до сега.
Факт е дека Стрелчо и неговата пијавица од Битола направија да ја замразам Гри како фирма, ами вие 'контра-гри', исто, ако не и повеќе претерувате.

Тоа што беше перење мозок дека Гри се најдобри во свет, вие го свртевте во "сите против нив" акција. Веројатно и заслужено, но каде е тука крајот?
Ако некој реши да купи клима, а нема доволно знаење, кај ќе заврши?
Или овие од Гри ќе му убутаат нешто по секоја цена, или вие "анти-Гри" здружените ќе го прелажете да земе било што, само да не е Гри.

Зошто ти реплицирам токму тебе и тоа во првиот пост што го пишувам на овој форум?
Затоа што твојов пост е идеален пример за хејтање на Гри и нудење "алтернативно" решение.

Зеде да споредуваш климиче-играче со Хансол/Sanyo.
Ги прегледав сервисните мануели на двете клими. Знаеш што споредуваш?
26 килограми надворешна, наспроти 43 кг.
8.5 кг внатрешна, наспроти 11 кг.
610 ватен single rotary компресор, наспроти 800 ватен twin rotary.
0.85 кг фреон, наспроти 1.3 кг.
и т.н. ...

Со твоите истомисленици извлековте (или се обидовте) заклучок дека тежината на надворешната единица не била важна. Проблемот е што тоа е далеку од вистината. Тежината не ја одредува само компресорот, туку и изменувачот. Неговата големина влијае на ефикасноста на климата како ќе го претвора гасот од една во друга состојба (гасовита или течна). Истото важи и за внатрешната единица, колку ефикасно топлината ќе се пренесе од изменувачот (преку вентилаторот - цилиндер), во вашата соба...

Уште еднаш да се потсетиме:
26 кг vs 43 кг
8.5 кг vs 11 кг
Ова е далеку од исто... Имаше овдека на темава луѓе што ја разбираат оваа проблематика и во повеќе наврати објаснуваа, изнесуваа ставови дека клима без 1 кг фреон не е "вистинска" клима. Каде е тука твоето Fujitsu со неговите грандиозни 850 грама фреон? Барем да направеше споредба со Ломо ЛЦЛХ или Вивакс АЕРИ, па да беше објективна компарацијата...

Исто така тврдиш и дека се иста цена. Повторно погрешно. 42.1 К не е исто што и 39.9 К. Ако влезеш во салонот на Гри и прашаш за цена (плаќање во кеш), веднаш ти нудат 5% попуст. Ако си упорен ќе добиеш и повеќе. Значи во најмала рака го добиваш Хансол за 38К. За да бидеме објективни, можеби и Fujitsu ќе го добиеш со одреден попуст, но пак ќе остане разлика... освен ако не ти го дадат за иста цена (?). Ќе провериш, па ќе ни кажеш. ;)

Податоците од Eurovent велиш дека се идентични. Како за кого... Мал компресор "одврнат" на 200% колку да извади резултат и посупериорен / помоќен што работи во склоп на своите можности е исто? Колку ќе биде трајноста на едниот и на другиот? Зборуваме за период од 5 - 10 години активна работа. Секој ќе си донесе свој заклучок, колку и да е очигледно.

Поимот јапонска клима е смешен. Сите производители од Јапонија одамна го имаат префрлено своето производство таму каде што им е најевтино - Кина, Малезија, Филипини, Кореа, Турција, Словачка... Тоа е глобална бизнис политика, водена од суровите закони на конкуренцијата. Сите се обидуваат да произведат што е можно поевтино, а да продадат поскапо. Така функционира овој глобален свет за било каков производ, па и за климите.

Поздрав,
и еден апел од мене, ако може и двата табора да престанат со форсирање полу-вистини и форсирање брендови. Не сте ни свесни колку луѓе доаѓаат на темава да побараат искрен совет и мислење ... а можеби сте свесни ???

За жал фалат искрени информации од вистински корисници, а има премногу наметнувања и хејтања од дилери, продавачи што се обидуваат да ќарат процент од некој наивен, неинформиран потенцијален купец...
Друже, одговори ми, логично ти е тебе да arctic моделите daiseikai 8, 9, исто така Zubadan да се со цени од 2000-2500 eur.
И тоа со полесна надворешна конретно zubadan-ot со 35 ка од твојата 42 килска.
А Hansolot за само 650 еур, каде верувам набавна е 200 eur. Па за 650 еур најефтиниот јапонец не можеш да го купиш а не па nordic варијанта.
Затоа прашувам логично ти е тебе да како што вие тврдите GREE ти дава исто толку добра топлотна пумпа или подобра за 4-5 пати поефтина цена.
Баш така подзастани и размисли, дали би рекол дека е тоа нормално и дека нема некоја манипулација, лага од GREE и луѓето кои работат за него?
Значи непоправлив манипулатор си.Користиш информации и манипулираш со истите, да не речам дека лажеш, само да го истакнеш своето мислење, иако тоа не ти се заснова на реални факти.
Она што си го прикачил и си го превзел од друг форум се однесува за моделот ASHG 09 LECA, а не за моделот 12 LMCA.
Зошто бе стрелец ? Зошто правиш забуна кај читателите и создаваш погрешна претстава . Податок кој се однесува за еден модел, намерно го лепиш на друг модел и на крај читателот си создава погрешна претстава за другиот модел.
Алал да ти е !
пс. Ова го знам зошто следам ( не сум зачленет ) друг форум од каде овој нашиот „манипулант“ користи изнесени податоци и истите си ги користи онака како нему во даден контекст му одговара.
Значи дефинитивно, укажување до сите читатели на овој форум : сите информации од овој нашиот „ манипулант “ да се земаат со голема резерва. Знае човекот да манипулира и да користи точни податоци во друг контекст, онакак како што нему му одговара. Неколку пати лично сум го начекал.
Kakav prevarant i manipulant!!!
Ovo nije kompresor od LMCA nego od LECA07,LECA09,LUCA09,i taj kompresor je dobro proveren u radu duži niz godina.
Jeste,ima malu zapreminu,al se vrti i radi za sve pare,a ne tamo neki HANSOL koji ne može da ugreje 25m2.

Treba da te je sramota,koliko samo laži iznosiš. PREVARANT
Истото го забележав, една информација му даваш, самиот ја извртува како сака и манипулира со неа, и невините после идат и купуваат GREE
Апел, избегнувајте совети, мислења и постови на членот strelec, манипулира со слики, мислења, постови од други форуми.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Прашање: што се добива со вакумирањето и зошто е потребно вакумирање од 30 минути?

Na kratko

Celta na vakumiranjeto e da se spusti pritisokot vo sistemot kako vodata bi isparila

Vo princip nema odredeno vreme kolku e potrebno za vakumiranje, bidejki vakumiranjeto zavisi od kapacitetot na pumpata.

Ima tocno opredelen podpritisok koj e preporacan za dadeniot system.

Preporaclivo e podolgo vreme bidejki nikoj kaj nas (barem nikoj) ne meri podpritiosok kolkav e posle vakumiranjeto, A I toj podpritisok moze da se postigne samo so dvostepeni vacuum pumpi sto kaj nas se retka pojava. So ednostepeni tesko deka ke moze. Ako ideme vo detail I samite creva na manometrite (pri kontrola na vakuumot) ne treba da bidat od obicna guma bidejki tie creva se permeabilni, odnosno propustaat gas, pa nemame relevaten podatok, itn itn…… da ne ja tupime vo detali[DOUBLEPOST=1510385104][/DOUBLEPOST]Zubadan 3.5 e okolu 1200-1300 evra[DOUBLEPOST=1510385155][/DOUBLEPOST]Zatoa velam Mitcubichi e najeftin brend vo mk
Vrvniot toshiba e 1500evra, a vrvniot model na Mitc e 1000evar
 
Последно уредено:
N

nikola2004mkd

Гостин
Можеби е со фабричка грешка? Можеби монтажата била лоша (истекол фреон, лошо вакумирање)?
Па и јас се сомневав дека климата е лош примерок, врати се назад на форумов ќе видиш што имам изјавено. Но ако ГрееМАК кажувале дека нема грешка, дека работењети на климата е во рамките на спецификациите, дека е нормално да има потрошено над 4000ден за нешто над половина месец, дека сервисот била само проверка дали дува топло на рака, без мерење на притисоци, напони и слични елементи, мора да го почитуваме "професионализмот" на ГрееМАК.
убедувајќи неупатени потенцијални купци дека е подобро да купат климиче што можат под мишка да го стават и тоа ќе ги згреело сред лута зима? За "само" 42.1 К. Што ако некому му се тоа последни пари, или зел кредит со некоја луда камата, па наместо 15 кубика дрва го зел тоа смешно климиче?
Хехехе. Ајде од сега ќе ги убедуваме да земаат само Gree, да бидат "стоплени" во лутите зими и тоа за без пари.
Тоа е многу неодговорно и себично
Ја сметам дека не само што е одговорно туку е и благородно да ги информираш луѓето за вистинските карактеристики на производот што може да очекуваат од производот, и на подршката.
Како што кажа и самиот "Што ако некому му се тоа последни пари, или зел кредит со некоја луда камата, па наместо 15 кубика дрва го зел тоа смешно климиче?"
Се ќе направат да ни ги лапнат парите и после трчај, моли, ако имаш проблем. За тоа треба да се зборува и тука нема милост кон ниту една фирма. Мора да си ги браниме своите права како потрошувачи...
За ова те подржувам максимално и токму за тоа треба да се информираме пред време за вистинските караактеристики на уредот, за да дојдеме до ситуација како што кажуваш ти "после трчај, моли, ако имаш проблем".
Разликата во 2 кг е занемарлива
Точно така, но разликата во топлина не е и таа е скоро двојно поголема кај Fujitsu-то, од помала тежина, така да тежината на надворешната единица како репер за топлината е невалидна.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Realno podobar izbor pri kupuvanje na klima ured ke napravis vo prodavnici za bela tehnika i klimatizacija nego li na forumov od vakvi sto go favoriziraat gree mnogu luge se odkazaa da kupat gree.
Treba da se prestane so favoriziranje na brendovi i da ima normalna diskusija.
Во продавници за бела техника :))) ќе го добиеш уредот за кој ќе види продавачот дека си најмногу заинтересиран(може да е нео и СТ и Фуего, а може да е и некој поскап уред на панасоник,самсунг,ЛГ) во секој случај продавачот ќе го има истиот уред кај него дома или кај брат му и тој уред ќе работи совршено...На темата на овој форум можеш да научиш многу како да одбереш соодветен клима уред за твоите потреби,се разбира не мислам на препукувањата кои постојат меѓу членовите за еден или друг бренд, и секако не мислам дека од тебе лично може да се добие корисен совет за избор на клима уред..Давај информации како ти работи виваксот дома, колку троши тие информации може да помогнат на некој дали да одлучи да земи или не земи клима уред како твојот...А другите совети кои ги даваш се неиздржани и бескорисни и штетни...особено не во кавгата во која се вклучуваш и ти!!!
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom