Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Шо мојт да е причината, само Сител и Канал 5 кочат, другите програми се во ред, еве веќе неколку дена...
Какво е кочењето? Смрзнува сликата, се појавуваат коцкички, колку е често...?
Ресетиран рутер? Ресетиран ресивер?
Дали се случува ако не правиш ништо на нет?
Јави се на тех. поддршка.
 
T

Trajce Vasilev

Гостин
Шо мојт да е причината, само Сител и Канал 5 кочат, другите програми се во ред, еве веќе неколку дена...
Преместував рутер и сликата на Сител зафркаваше,сменив на друг канал и се беше во ред.Сватив дека е до самата телевизија,некогаш може и до тоа да биде...освен ако не ти зезаат сите канали....е тогаш консултирај се со техничко лицe...
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Преместував рутер и сликата на Сител зафркаваше,сменив на друг канал и се беше во ред.Сватив дека е до самата телевизија,некогаш може и до тоа да биде...освен ако не ти зезаат сите канали....е тогаш консултирај се со техничко лицe...
Какво е кочењето? Смрзнува сликата, се појавуваат коцкички, колку е често...?
Ресетиран рутер? Ресетиран ресивер?
Дали се случува ако не правиш ништо на нет?
Јави се на тех. поддршка.
Закочува сликата и по некое време пак се пушта, претежно навечер кога сум јас дома и се уклучувам на нет, од дома ми викаат дека преку ден знаело да закочи но поретко. Иначе другите програми се ок, само Сител и Канал 5 и затоа и јас мислев дека е можно да е од кај нив, но прашвам вкомши таму е ок и затоа се сомневам во рутериве или кабелов шо идат од бандера.
 
T

Trajce Vasilev

Гостин
Закочува сликата и по некое време пак се пушта, претежно навечер кога сум јас дома и се уклучувам на нет, од дома ми викаат дека преку ден знаело да закочи но поретко. Иначе другите програми се ок, само Сител и Канал 5 и затоа и јас мислев дека е можно да е од кај нив, но прашвам вкомши таму е ок и затоа се сомневам во рутериве или кабелов шо идат од бандера.
Јави се на Техничка Поддршка,они ваљда ке средат.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Дали ги имате спорт клуб кааналите. Плаќам за нив и арена и моментално само арена каналите ги имам.
 
T

Trajce Vasilev

Гостин
Dali nekoj koristi VDSL i kako e zadovolen?!
Пишете па да знаеме,и мене ме интересира.[DOUBLEPOST=1509556736][/DOUBLEPOST]Дечки кај мене и во другите згради очигледно има фајбер оптика.При следното плаќање на сметка ке идеме јас и тато ми и пак ке прашаме што вели системот и пак ке кажеме да пратат до техничка служба да проверат.Али оваа пат ке идеме у Кисела Вода кај мажот на Милена(од канал 5)пошо он не знае и работи у еден салон у телеком.Знае за нашава ситуација и ни кажа уште одамна доете кога сакате ке средиме.А знаете со врски е полесно,плус и техничкиот центар на реон Аеродром е во Кисела Вода и така вака за едно 2 месеци ке фурам оптика со брзина на светлината
 
Последно уредено од модератор:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Пишете па да знаеме,и мене ме интересира.

Дечки кај мене и во другите згради очигледно има фајбер оптика.При следното плаќање на сметка ке идеме јас и тато ми и пак ке прашаме што вели системот и пак ке кажеме да пратат до техничка служба да проверат.Али оваа пат ке идеме у Кисела Вода кај мажот на Милена(од канал 5)пошо он не знае и работи у еден салон у телеком.Знае за нашава ситуација и ни кажа уште одамна доете кога сакате ке средиме.А знаете со врски е полесно,плус и техничкиот центар на реон Аеродром е во Кисела Вода и така вака за едно 2 месеци ке фурам оптика со брзина на светлината
Конечно ти текна после 2 месеца.

Добро е дете, ќе бидне нешто и од тебе. :aplauz:
 
T

Trajce Vasilev

Гостин
Конечно ти текна после 2 месеца.

Добро е дете, ќе бидне нешто и од тебе. :aplauz:
Слична струка и учам,само да престанам со игриве и да посветам време на учење можда и у Германија ке завршам да работам(дај боже).[DOUBLEPOST=1509559129][/DOUBLEPOST]Уште подобри вести.Дошле тие да проверат за оптика,и местеле што местеле.А пред неколку дена момците од кабтел дошле на бурек и татко ми прашал и они му кажале дека има и дека само треба да пријави за да не стават на оптика .Кога ке можеме ке идеме у салон да пратиме да дојдат од техничка да не префрлат на оптика.После 7 месеци и еве конечно дојде и тој ден .
 
Последно уредено од модератор:
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Дали на интернет пакетот М од https://www.telekom.mk/internet-paketi-landing.nspx со смена на рутер може да се постигне брзина 50/50 или пак тоа не важи за овој пакет? Зборувам за место каде што не е достапен оптички интернет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom