Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.804
Поени од реакции
82.856
Знае она многу добро дека за воздухот у Скопје/Карпош треба да се обрати кај тој што потпишуваше договори со сомнителни италијански фирми за согорување на нивен медицински отпад во Скопје. Тоа е истиот човек што сечеше дрва по градот, небаре е ова Бродец на Скопска Црна Гора и селаните може да си сечат колку им душа сака, пошто се поврзани со ВМРО.
Затоа и го шутнаа Коце у прв круг.
Исто не помага за воздухот ниту градење на згради помеѓу зградите, нешто што нејзиниот сопственик го правеше цело време у Карпош.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.809
Поени од реакции
44.355
чекор по чекор ги кинат



Според ова, на семејството Тарчуловски државата му плаќала 5000 евра месечен надоместок, на Јохан патриотот што единствените куршуми за време на војната ги испука врз невооружени цивили, за што одговараше пред хашкиот трибунал.
Намирисаа во него гласови кај простата раја која кај нас е во изобилие, и го претставуваа како маченик, го вметнаа во играта '' водење на држава '', игра во која соучествуваа и ДУИ, го искористија за амнестијата на хашките случаи со што удрија печат, онака, патриотски, ко што доликува нели на ВМРО, дека само Македонија направила воено злосторство за време на војната во 2001, и на јохан му даваа по 5к евра месечно.

Е сега, од денешна политичка перспектива, кога ДПМНЕ без албанците се една голема нула, знаете како изгледа ова нели, и како е сервирано, нарочито пред албанците ... дека на човекот кој е прогласен за виновен за убиство на невини албански цивили, ДПМНЕ нему, и на неговото семејство му плаќале по 5к евра месечно.
Тоа е албанската перспектива, а македонската ? Што направил Јохан, за да ги добива тие пари како условно речено бранител, а што сите останати, семејствата на загинатите бранители, луѓе кои за време на таа војна биле ранети, луѓе кои психички сеуште не се опоравени и тн и тн ...

Затоа и реков на почетокот, чекор по чекор ги расчеречуваат, онака, политички ...
Кој и да е главниот диригент позади оркестарот наречен сдсм, одлично си ја врши работата, бар сеа за сеа.

Плус, следнава работа е најголемата трагедија за дпмне ко партија, приморани се да се умилкуваат кај албанците, всушност веќе почнаа ако гледаме дел од нивната кампања на локалните избори и поставените билборди ( сетете се како се смееа кога Пендаровски имаше слична кампања ).
Но, кога тоа ќе почне да зема поголем замав, а ќе почне уште на следните парламентарни, ке има ( голем ) контра ефект на нивна штета, ќе почнат да ги губат оние макеодонски гласови кои им останаа, она нивно најхардкор членство нема да ја оправда таа нова насока на партијата а нит па албанците ќе паднат на нивното лицемерие, не функционираат они ко нас, така да како и да ја вртиме, дпмне се во тешка и незавидна ситуација во моментов а заев тоа сигурно ќе го искористи, и во блиска иднина ќе се распишат и парламентарни избори.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.046
Знае она многу добро дека за воздухот у Скопје/Карпош треба да се обрати кај тој што потпишуваше договори со сомнителни италијански фирми за согорување на нивен медицински отпад во Скопје. Тоа е истиот човек што сечеше дрва по градот, небаре е ова Бродец на Скопска Црна Гора и селаните може да си сечат колку им душа сака, пошто се поврзани со ВМРО.
Затоа и го шутнаа Коце у прв круг.
Исто не помага за воздухот ниту градење на згради помеѓу зградите, нешто што нејзиниот сопственик го правеше цело време у Карпош.
Јас да бев на твое место ќе барав работа кај Стефан Мали во канцеларија додека не му е пополнето местото.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.232
Поени од реакции
8.533
Што направил Јохан, за да ги добива тие пари како условно речено бранител, а што сите останати, семејствата на загинатите бранители, луѓе кои за време на таа војна биле ранети, луѓе кои психички сеуште не се опоравени и тн и тн ...
Ангелов: Груевски тужеше и дете кое се роди неколку месеци по смртта на неговиот татко бранител

„Ги тужеше ранетите македонски бранители да ги вратат крвавите пари земени како отштета затоа што изгубиле дел од своето тело, изгубиле дел од своето здравје, пролеале дел од својата крв бранејки ја татковината. Ги тужеше и семејствата на загинатите бранители во масакрот кај Вејце. Ги тужеше родителите, татковци и мајки, на запалените бранители, ги тужеше сопругите и децата на загинатите бранители, тужеше и дете кое се роди неколку месеци после смртта на неговиот татко“, вели Стојанче Ангелов, опишувајќи го, како што вели, лажниот патриотизам на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Ангелов: Груевски тужеше и дете кое се роди неколку месеци по смртта на неговиот татко бранител

„Ги тужеше ранетите македонски бранители да ги вратат крвавите пари земени како отштета затоа што изгубиле дел од своето тело, изгубиле дел од своето здравје, пролеале дел од својата крв бранејки ја татковината. Ги тужеше и семејствата на загинатите бранители во масакрот кај Вејце. Ги тужеше родителите, татковци и мајки, на запалените бранители, ги тужеше сопругите и децата на загинатите бранители, тужеше и дете кое се роди неколку месеци после смртта на неговиот татко“, вели Стојанче Ангелов, опишувајќи го, како што вели, лажниот патриотизам на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.
Mora da se zeme od negde na Johan da se dade
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.804
Поени од реакции
82.856
Јас да бев на твое место ќе барав работа кај Стефан Мали во канцеларија додека не му е пополнето местото.
Јас веќе работам. Во влада.[DOUBLEPOST=1508335400][/DOUBLEPOST]
Ангелов: Груевски тужеше и дете кое се роди неколку месеци по смртта на неговиот татко бранител

„Ги тужеше ранетите македонски бранители да ги вратат крвавите пари земени како отштета затоа што изгубиле дел од своето тело, изгубиле дел од своето здравје, пролеале дел од својата крв бранејки ја татковината. Ги тужеше и семејствата на загинатите бранители во масакрот кај Вејце. Ги тужеше родителите, татковци и мајки, на запалените бранители, ги тужеше сопругите и децата на загинатите бранители, тужеше и дете кое се роди неколку месеци после смртта на неговиот татко“, вели Стојанче Ангелов, опишувајќи го, како што вели, лажниот патриотизам на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.
Ова е само еден од многуте примери за тоа.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Sega pred nekoj mesec moze pred toa nemozese znam sum prasuval
Јас го кажувал она што сум го гледал на ТВ. Се сеќавам, Груевски беше гостин на некоја емисија, мислам МТВ, водителот го праша токму тоа. Одговори дека може да отвораат, но дека треба да задоволува восоки техничко-технолошки стандарди во зоната.. така нешто. Значи... дали е така, или не е.. јас не знам, знам само што сум видел на изјава.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.046
чекор по чекор ги кинат



Според ова, на семејството Тарчуловски државата му плаќала 5000 евра месечен надоместок, на Јохан патриотот што единствените куршуми за време на војната ги испука врз невооружени цивили, за што одговараше пред хашкиот трибунал.
Намирисаа во него гласови кај простата раја која кај нас е во изобилие, и го претставуваа како маченик, го вметнаа во играта '' водење на држава '', игра во која соучествуваа и ДУИ, го искористија за амнестијата на хашките случаи со што удрија печат, онака, патриотски, ко што доликува нели на ВМРО, дека само Македонија направила воено злосторство за време на војната во 2001, и на јохан му даваа по 5к евра месечно.

Е сега, од денешна политичка перспектива, кога ДПМНЕ без албанците се една голема нула, знаете како изгледа ова нели, и како е сервирано, нарочито пред албанците ... дека на човекот кој е прогласен за виновен за убиство на невини албански цивили, ДПМНЕ нему, и на неговото семејство му плаќале по 5к евра месечно.
Тоа е албанската перспектива, а македонската ? Што направил Јохан, за да ги добива тие пари како условно речено бранител, а што сите останати, семејствата на загинатите бранители, луѓе кои за време на таа војна биле ранети, луѓе кои психички сеуште не се опоравени и тн и тн ...

Затоа и реков на почетокот, чекор по чекор ги расчеречуваат, онака, политички ...
Кој и да е главниот диригент позади оркестарот наречен сдсм, одлично си ја врши работата, бар сеа за сеа.

Плус, следнава работа е најголемата трагедија за дпмне ко партија, приморани се да се умилкуваат кај албанците, всушност веќе почнаа ако гледаме дел од нивната кампања на локалните избори и поставените билборди ( сетете се како се смееа кога Пендаровски имаше слична кампања ).
Но, кога тоа ќе почне да зема поголем замав, а ќе почне уште на следните парламентарни, ке има ( голем ) контра ефект на нивна штета, ќе почнат да ги губат оние макеодонски гласови кои им останаа, она нивно најхардкор членство нема да ја оправда таа нова насока на партијата а нит па албанците ќе паднат на нивното лицемерие, не функционираат они ко нас, така да како и да ја вртиме, дпмне се во тешка и незавидна ситуација во моментов а заев тоа сигурно ќе го искористи, и во блиска иднина ќе се распишат и парламентарни избори.
Да стегнат парламентарни избори сега не би ме чудело...Грујо ја правеше таа шема...плус иако до пред два три месеци им бараа предвремени и не им даваа. Плус они во опозиција ги одложуваа 2 години изборите...Хаос...плус сега беа локални логика -1.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.804
Поени од реакции
82.856
https://m.kajgana.com/vmro-dpmne-bara-da-bidat-pomiluvani-obvinetite-za-incidentite-vo-sobranieto

ВМРО-ДПМНЕ бара да бидат помилувани обвинетите за инцидентите во Собранието

Нова ера. Yeah right :pos:
Доказ дека се морони е и фактот што ова нивно барање не знаат издржано да го аргументираат пред јавноста.
Можеа да кажат - па кога обвинетите за воени злосторства беа помилувани, тогаш зошто па овие да одговараат?
Чак и Заев тогаш ќе си речеше - Има логика ова, у праву се, пуштај ги од затвор невините!
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.374
Поени од реакции
86.705

Судот ги прифати обвиненијата за „Труст“ и „Тотал“ – прво рочиште за Сеад Кочан на 7 ноември

„Макфакс“ дознава дека судот го прифатил и обвинителниот акт во случајот „Тотал“, каде првообвинет е бизнисменот и новинар Драган Павловиќ-Латас, за затајување данок, но за овој предмет сè уште нема закажано рочиште.
 
S

silmarillion

Гостин
Грујо решил на извршен да ја досјебе и онака сјебаната партија. Изглеа дефинитивно нема да дава оставка без разлика на исходот на вториот круг. Каков его трип е човеков, Фројд пари би платил да го студира. За едиповиот комплекс се доплаќа.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.086
Поени од реакции
16.199
Ангелов: Груевски тужеше и дете кое се роди неколку месеци по смртта на неговиот татко бранител

„Ги тужеше ранетите македонски бранители да ги вратат крвавите пари земени како отштета затоа што изгубиле дел од своето тело, изгубиле дел од своето здравје, пролеале дел од својата крв бранејки ја татковината. Ги тужеше и семејствата на загинатите бранители во масакрот кај Вејце. Ги тужеше родителите, татковци и мајки, на запалените бранители, ги тужеше сопругите и децата на загинатите бранители, тужеше и дете кое се роди неколку месеци после смртта на неговиот татко“, вели Стојанче Ангелов, опишувајќи го, како што вели, лажниот патриотизам на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.
Не ги тужел Груевски, НЕ САКАЛ да се јави на телефон и да изврши притисок на тој што тужел...ме интересира кој беше тогаш министер за правда ?? македонец или албанец од Дуи ??
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.439
Јас го кажувал она што сум го гледал на ТВ. Се сеќавам, Груевски беше гостин на некоја емисија, мислам МТВ, водителот го праша токму тоа. Одговори дека може да отвораат, но дека треба да задоволува восоки техничко-технолошки стандарди во зоната.. така нешто. Значи... дали е така, или не е.. јас не знам, знам само што сум видел на изјава.
Mi ne sme go znaele nistooo, mi sme go biduvale tamu dole vo podruuum.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.232
Поени од реакции
8.533
Не ги тужел Груевски, НЕ САКАЛ да се јави на телефон и да изврши притисок на тој што тужел...ме интересира кој беше тогаш министер за правда ?? македонец или албанец од Дуи ??
Груевски им кумувал на тие процеси. Го молеле, му апелирале да запре со тужбите, а тоа можел да го направи со еден тел. повик, и одбвиал. Решил да ги повлече тужбите по долги притисоци, но не од обѕир кон настраданите во конфликтот, туку затоа што трпел пропагандна штета којашто му влијаела на политичкиот рејтинг.

Како не се гнасиш од себеси по вакви бедни спинови, стварно не ми е јасно. А уште понејасно ми е зошто воопшто те толерираат на форумов.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom