Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Друже Тито екипата,громовци и 10 тина партии у коалицијата кој што вкупно бројат 9 члена,секакво дистанцирање и од ''новинарите'' како Миленко,Латас итн итн кој како што кажа повеќе штета прават од колку полза..
Да, покрај Ѕинговата СПМ исто така на ДПМНЕ во коалиција не им се потребни ниту левичарски партии како Титови Леви Сили на Угриновски, СДПМ на Б. Јаневски, ГРОМ на С. Јакимовски и др. додека пак партии како МААК-Конзервативна на Страшо Ангеловски, ТМРО-ВЕП на Шехтански кои се десничарски повеќе му одговараат на ДПМНЕ идеолошки отколку оние леви партии ... па дури и партијата на Бачев (НДМ) им е идеолошки компатибилна на ДПМНЕ !
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
...Да! и тоа не на место на гласање, туку во пренос на кутиите со возилата, од нормални важечки гласачки ливчиња волшебно се претворија неважечки, односно каде имаше простор пропорционално на бројот на гласачите целосно заменети кутии, секое јавување на ДИК до сите изборни места не ги интересираше процентот на гласачите во текот на денот, туку БРОЈОТ КОЛКУ ГЛАСАА :D
п.с.
не ме прашувајте од каде го пишувам ова, едно врапче ми кажа! :facepalm:
[/QUOTE]

ova ti ozbilno?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
А да со лиглето Никола Поповски ептен ќе завршат работа ДПМНЕ ... тој ти е исти лигло како оној Ивица Коневски на пр. со такви лиглиња и манекени ништо не прават, потребни се мажи на кормилото !
Бaш тaкoв требa у мoментoв,умерен зaштo претхoдните жaреa и пaлеa низ држaвaвa.Ке ги oсвoи симпaтиите нa членствoтo и глaсaчкoтo кaквo тaквo телo.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
...Да! и тоа не на место на гласање, туку во пренос на кутиите со возилата, од нормални важечки гласачки ливчиња волшебно се претворија неважечки, односно каде имаше простор пропорционално на бројот на гласачите целосно заменети кутии, секое јавување на ДИК до сите изборни места не ги интересираше процентот на гласачите во текот на денот, туку БРОЈОТ КОЛКУ ГЛАСАА :D
п.с.
не ме прашувајте од каде го пишувам ова, едно врапче ми кажа! :facepalm:
[/QUOTE]

Ќе можеш со по прости речениици да ни го опишеш ова на нас по простите?
Онака разложи ни го изџвакај го, само да го голтнеме ние.
Озбилен сум
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
А нaјмнoгу вo негoвaтa.
Да ама од политичка коректност не сакав тоа да му го кажам, мислам дека сепак треба малку да го задржиме нивото на форумов !
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Според резултатите и анализите очигледно е дека на ДПМНЕ им се случи необјаснето и неочекувано губење на гласови од своите членови/симпатизери.

Сдсм е покуса за 20 илјади гласови во споредба со парламентарните избори, додека на Вмро им недостигаат цели 120 илјади гласови. Ова значи дека немаме големо прелевање помеѓу гласачките контингенти на двете партии туку една партија изгуби многу гласови додека другата ги задржа.

Причините за ова мислам дека се повеќе ама не можам да согледам која доминира.

- губење на власта значеше и губење на инструментите за притисок со кои гласачи се тегнеа за уши на гласање,
- клиенти кои веќе не гласаат оти не гледаат интерес од партијата после губење на власта,
- бојкот од членството поради незадоволство од раководството и водењето на партијата, и
- катастрофални резултати на некои градоначалници.

Моја претпоставка е дека губењето на гласови е комбинација сите горенаведени причини со посебен акцент на првата и втората.

На почеток спомнав дека е аматерско да се даде оставка во момент каде што сеуште траат избори и ќе се гласа втор круг во околу 15 општини каде што Вмро сеуште е во игра.
Сега сметам дека единствена шанса да добијат некоја општина и да ги спасат колку толку изборите имаат доколку Груевски и раководството си дадат оставка пред втор круг. Доколку остане Груевски да ги води и во втор круг, со сигурност сите останати општини ќе ги изгубат.
Како бе бомбите ги заборави? Најглавната причина од се.
Туку шта је било било је, тука бевме гледавме, читавме, слушавме.
Дај некоја така подлабока анализа што ке се дешава во иднина , ете не мора многу далеку да одиш, до кај година дена плус минус некој месец.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
@Толстој
Не гледаше Алфа ТВ во неделата вечерта? Инженеринг, Бејли, САД, Еу....


@Ilumious има проблем со цитирањето нешто.
neam gledano. gledav na kanal pet kratko so se desavase posto interesni mi se koa se cekaat rezultati vo zivo.

Nego da se vratam na muabetot, ja na mojava vozrast (posto smetam toj so go citirav e dosta povozrasen) ne bi pomislil deka pri transportot na kutii se falsifikufale izbori.. Cisto scenario za film so prosecna ocena.

Se treskaat gluposti navistina
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
...како што гледам многу се информиран како да си на нивнио шалтер, па ги собираш досепаните сметки! :D па може знајш точно колку Новиве зедоа сега новио кредит? пиши износ колку требаше и колку „помалку“ зедоа ? и чек да пресметам „“’%“384*&&% :confused: до декември мислам дека треба да одлучат како и тие ќе ги покријат парите во смисол на лешници кикирики и бадеми ем морски октопод? оти овие се бетер чек како беше?...а ДА ! 24% ддв за сите производи, 6 % за лекови и вграден медицински материјал, 13% овошје и зеленчук! :) знајш што значи ова покачување на ддв_то? и дали знајш колку мали бизниси ем чаршиски занаети ќе се затворат? ќе останат само мегаломаните кои се сопственици ама не се раководители да добиваат на тенедери и да доминираат на пазаро! :facepalm:
Остај ти лешници и октоподи,кој ќе ги плаќа спомениците и фасадите.Сето тоа е на кредит,Грујо си замина направи непотребни трошоци,сега сите ние ќе плаќаме.А немаме никаква корист од тоа.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
...Да! и тоа не на место на гласање, туку во пренос на кутиите со возилата, од нормални важечки гласачки ливчиња волшебно се претворија неважечки, односно каде имаше простор пропорционално на бројот на гласачите целосно заменети кутии, секое јавување на ДИК до сите изборни места не ги интересираше процентот на гласачите во текот на денот, туку БРОЈОТ КОЛКУ ГЛАСАА :D
п.с.
не ме прашувајте од каде го пишувам ова, едно врапче ми кажа! :facepalm:
[/QUOTE]
имаше тоа ама само за едно или 2 места дека кочаните - сериските броеви не биле по ред, но се е можно..
како и да е, ако имало кога тога ќе излезе на виделина, повеќе се надевам дека БЕСА ќе се бунат ако имало таква работа таму каде тие имале кандидати.....
А ЦИВИЛ се изјасни дека ДИК држел тајни состаноци каде носел некој одлуки, без присаство на посматрачи од ОБСЕ...
Но ништо не е битно, битно е да нема влијание на Русија...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.831
Искрено, и јас сум изненаден од резултатите. Очекував победа на СДСМ во клучните општини, ама дека ваков дебакл ќе доживее ДПМНЕ навистина не очекував.
.
...напротив се знаеше, јас имав дури коментар овде на форумов многу порано 07.10.2017, дека Старата влада ќе доживее дебакл во сите градови и скорор 100% ќе изгуби, со се градоначалниот на Скопје, затоа Новата власт доби на овие избори со се Шиле, поради вмровскиот дебакл поради реваншизам од поединци ...

Коце ќе организирал барем еднаш месечно да му доаѓа некој на кафе муабет за да дискутирале што може да се подобри :) Замисли стануваш сабајле переш зуби јадеш доручек и викаш денес ќе идам кај Коце да си напраам муабет да предложам идеи. У ист момент ти текнува на СК2014, палмите и врбите и се почнуваш да бараш утеха во цијанидот.
ОК е, јас ќе те држам за збор сега кога ќе одиш кај Шиле! памти го денот 07.10.2017 те обрзувам да искоментираш што и како си бил примен кај Шиле во иднина, оти се знае дека ТОЈ ќе добие да си биде градоначаник на СК со директна подршка на ДУИ, јас не знам зошто воопшто трошат пари за џабе кому да мачкаат очи? да видам кога ќе бидеш примен од Шиле и што ќе те ислуша (ако си во негова партија) нема да го доживееш тоа или ?? ај баш ме интересира... живи били па видели :D...фиока без проекти е иста како ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom