Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Тоа е тој менталитет на црвената буржоазија, ништо не постигнал во животот - па затоа се бори за еднаквост и толеранција, има карактер на лебарка, и секогаш вреска против некоја идеја која бара од него да се подобри и издигне како карактер и како личност.
Тоа за graganinot е исто како хорор филм, затоа што graganinot е роб на своите основни животински инстинкти - да јаде, да спие, до пред некое време беше и да се размножува, но тоа тој го гледа како трошок на ресурси и време, затоа што е себичен и сака да си се посвети само на себе.
Секогаш кога пред graganinot стои некоја Идеја која бара од него да ги надмине основните животински инстинкти и да ги развие вистинските човечки квалитети,
да биде несебичен и да придонесе за доброто на луѓето околу него, во неговиот мозок му се активира graganskiot инстинкт, при што во овој стадиум тој е сведен на зомби
кое што извикува зборови како ЕУ, НАТО, и фрази од типот: Национализмот е срање, и сл.

@silmarillion
@Avenger99
@Solaire of Astora
@Bateman
@Scirea
Ти иам кажано и претходно - оди некое школо заврши. Овие шо си ги наредил се академици за тебе. Само ти глуп ќе останеш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.683
Поени од реакции
82.545
,,,majko mila,,,stavrog dogura da diskutura za pravosudstvo,,,krajsvet,,armagedon,,,:facepalm:,,,tuka zavrshuva prikaskata za vistinska diskusija i realni komentari,,,,
,,,,abe moleri tolku ste svitkani vo kichmite da prosto ste napupeni pa strancive ve rabotat kako ke im se kefne,,,
Величина од твој калибар не би требало да губи време по вакви отиде-грујо-и-сега-армагедон-крај на свет - теми. Вистинската дискусија и реалните коментари се тука и тука.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.177
Поени од реакции
15.205
Само ова со Охрид, е велепредавство на Груевски, а не па за друго све...
Сакам искрено да ти реплицирам....еве лично ќе го подржам и заев и било кого, ако инвестира некој во големи капацитети, па макар и да не избришат од УНЕСКО.
За мене членувањето во УНЕСКо не е света крава...и не ми е гајле ако се наруши природата таму, но да се изградат велелепи туристички објекти
Значи за мене Грујо е крив што не ги изгради тие објекти кај Љубаништа....а не зошто сакал да гради
Едноставно ако си сиромашна држава без море, нафта, минерали......мора да се прави нешто.

Кога можеа арапите покрај богатството со нафта да го прават Дубаи на море....ние треба да се думаме за УНЕСКО.....
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.085
Поени од реакции
36.865
http://kurir.mk/makedonija/vesti/skandal-rashkovski-se-samonaznachil-za-vladin-prestavnik-na-sobranieto-na-aktsioneri-na-telekom-za-honorar-500-evra-od-sednitsa/
Еве то го документот и тоа од курир, па читај убаво и види што пишува, не наседнувај на глупости од тенденциозни новинари
...јас ја читам ТЕЛМА ! :pipi:



...види, исти аршин како Таравари и сите други, ме потсети на еден виц за турскиот султан кој имал хемороиди - а не знаел, и секој ден му доаѓал еким да му клава иљач на газо, тој беше многу задоволен и многу пари му даваше, не дека немаше болки, туку душевно му беше поарно, еднаш така додека му го ставаше иљачо во газот, на султанот го зачеша левото уво, екимот веднаш го исчешал со левата рака, па го зачешало султано десното уво и екимо веднаш го зечешал со десна рака, и додека така го чешал со двете раце, екимот се уште му го клаваше иљачо за хемороиди, наеднаш султанот се свртел...
а бе ти со што раце ми го клаваш иљачот?:confused:
( кој разбра разбра, кој не - кога ќе порасне) !
п.с.
не мора да читам јас новинари, тоа се случува во мое присуство да еден ист човек се само предложува за многу места во разни комисии и споредни работи каде добро се плаќа, менувајќи ги предходните одредени од министерство, а тоа не смее СЕГА ДА СЕ СЛУЧИ ДОДЕКА Е ПРЕДИЗБОРИЕ да се менуваат работите ;)
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.032
Поени од реакции
3.788
не е битно кој е потпишан на решението.. ја застапува владата за безпари ??... двојна функција а во исто работно време во 2 државни места, противзаконско е за државни службеници... мањак на луѓе ли имат ??
Да ја застапуваш владата во собрание на акционери не е функција ниту е работно место. Прочитај малку и не биди тенденциозен. Истата одлука хипотетички можела да гласи и хигиеничарката од владата да ја застапува владата во собранието на акционери на телеком а можела да гласи и лично Заев да биде претставник.... Таквите курирски шутки може да поминат само кај најобичните сендвичи, секој кој знае да чита ке прочита што пишува во документот.[DOUBLEPOST=1507387923][/DOUBLEPOST]
...јас ја читам ТЕЛМА ! :pipi:



...види, исти аршин како Таравари и сите други, ме потсети на еден виц за турскиот султан кој имал хемороиди - а не знаел, и секој ден му доаѓал еким да му клава иљач на газо, тој беше многу задоволен и многу пари му даваше, не дека немаше болки, туку душевно му беше поарно, еднаш така додека му го ставаше иљачо во газот, на султанот го зачеша левото уво, екимот веднаш го исчешал со левата рака, па го зачешало султано десното уво и екимо веднаш го зечешал со десна рака, и додека така го чешал со двете раце, екимот се уште му го клаваше иљачо за хемороиди, наеднаш султанот се свртел...
а бе ти со што раце ми го клаваш иљачот?:confused:
( кој разбра разбра, кој не - кога ќе порасне) !
п.с.
не мора да читам јас новинари, тоа се случува во мое присуство да еден ист човек се само предложува за многу места во разни комисии и споредни работи каде добро се плаќа, менувајќи ги предходните одредени од министерство, а тоа не смее СЕГА ДА СЕ СЛУЧИ ДОДЕКА Е ПРЕДИЗБОРИЕ да се менуваат работите ;)
Остај Телма, види го оригиналниоит документ, јасноп си пишува таму. Да го немаше документот да баравме инфо од вам таму па и од телма, ама кога го има читај го.... Не е Телма света вистина, имаат и таму како и секаде новинари, уредници, сопственици кои се заинтересирани на пример нечија сопруга, швалерка, керка или син да биде на местото на Рашковски во собранието на акционери....
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
20.030
Поени од реакции
16.118
Да ја застапуваш владата во собрание на акционери не е функција ниту е работно место. Прочитај малку и не биди тенденциозен. Истата одлука хипотетички можела да гласи и хигиеничарката од владата да ја застапува владата во собранието на акционери на телеком а можела да гласи и лично Заев да биде претставник.... Таквите курирски шутки може да поминат само кај најобичните сендвичи, секој кој знае да чита ке прочита што пишува во документот.
членовите на Управните Одбори добиваат мрсни награди..
прашај ги овие што пратат Берзата, има известија за наградите...
49% на Телеком се на Држава Македонија , не на Владата ...Дали досега 16 години во Управен Одбор на Телеком бил функционер од Владата на РМ ???
...б.т.в., Рашковски и да не е во УО на Телеком, сдсм ( и дуи) си наместија свои луѓе таму, за тоа е борбата
а бидејќи читаш ТЕЛМА, ете имало и во ТЕЛМА
http://kapital.mk/makedonija-po-15-godini-iskluchena-od-izveshtajot-za-konkurentnost-zaradi-nedovolno-informatsii/
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.085
Поени од реакции
36.865
Коце ќе организирал барем еднаш месечно да му доаѓа некој на кафе муабет за да дискутирале што може да се подобри :) Замисли стануваш сабајле переш зуби јадеш доручек и викаш денес ќе идам кај Коце да си напраам муабет да предложам идеи. У ист момент ти текнува на СК2014, палмите и врбите и се почнуваш да бараш утеха во цијанидот.
..ОК е, јас ќе те држам за збор сега кога ќе одиш кај Шиле! памти го денот 07.10.2017 те обрзувам да искоментираш што и како си бил примен кај Шиле во иднина, оти се знае дека ТОЈ ќе добие да си биде градоначаник на СК со директна подршка на ДУИ, јас не знам зошто воопшто трошат пари за џабе кому да мачкаат очи? да видам кога ќе бидеш примен од Шиле и што ќе те ислуша (ако си во негова партија) нема да го доживееш тоа или ?? ај баш ме интересира... живи били па видели :D...фиока без проекти е иста како ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
ако е најдено сето тоа? кој каде и колку лежи за тоа? како велеше ТИ ? има ли осуда? ДАЈ БЕ КАЖИ КОЈ ЛЕЖИ ВО ЗАТВОР КОНКРЕТНО! ти и јас ако украдеме табла јајца од продавница 5 години не ни бега, не ми кажувај кој што зел ако таа страна јаделе коњски бифтек , другата страна јадела морски плодови, ако таа страна јадела чоколади , другава зела бадеми и лешници, ако другата страна има дупки милијарди и твојата страна има уште толку дупки од пред 20 години.... ете затоа никој не е во затвор !! :kezec:
Целата Македонска и свестка јавност како и сите еминентни експерти утврдија дека Македоснкото судсво беше корумпирано и неефикасно. Докажано е дека е судено по партиски налог. Политичари кажуваа кој треба да оди во затвор кој треба да се егзекутираа а кој да се ослободи.
Денес во слободна Македонија сите сме сведоци дека неуморно се работи на расвлетување на десетици иљади криминални случаеви. После победата на изборите, т не се застана со гонења на крминалци и мафијаши од минатата власт, секој ден се отвараат нови истраги се поднесуваат обвиненија се бараат притвори, се одземаат пасоши. За прв пат во исторјата на Македонија јавно и транспарентно се вадат сите криминали на виделина. Високи функционери на минатата власт се со мерки на претпазливост, без пасоши со обврски да се јавуваат во полициски станици, со забрани да напуштаат место на живеење, некои се уапсени и во притвор , некои се во бегство...
Сега се случува правна и праведна слободна Македонија. Каде секој процес ќе си тече пред суд без влијанија од политичари. Тебе ти е чудно пошто си навикнала да во минати 10 години, некој заменик пминистер крене телефон и нарача убиство или затвор за свој противник или ослободување од секоја вина за свој приател и тоа судот или полицијата веднаш да го решат. Сега ти треба време да се навикнеш на новата слободна демократска и правна Македонија.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.032
Поени од реакции
3.788
членовите на Управните Одбори добиваат мрсни награди..
прашај ги овие што пратат Берзата, има известија за наградите...
49% на Телеком се на Држава Македонија , не на Владата ...Дали досега 16 години во Управен Одбор на Телеком бил функционер од Владата на РМ ???
Не мешај член на управен одбор со претставник во собрание на акционери. Јасно ти пишува дека Рашковски се овластува да учествува на собранието на акционери како претставник на владата и да гласа во име на владата. Членовите на управни одбори земаат мрсни хонорари (како на пример Каракамишева која беше член на 5-6 управни одбори) додека претставник во собрание на акционери не зема никаков хонорар. Така да Рашковски од Телеком нема да земе ниту денар. Може евентуално да земе само дневница од владата за денот кога има собрание а собрание има во принцип еднаш годишно или ако има потреба два-три пати. Мислам дека нема да му следува ниту дневница.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Ти иам кажано и претходно - оди некое школо заврши. Овие шо си ги наредил се академици за тебе. Само ти глуп ќе останеш.
Веке имам 2 факултети и 1 магистратура. Мислам дека со тој дел од образованието завршив.
Збори ми за akademci gragani...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.085
Поени од реакции
36.865
Целата Македонска и свестка јавност како и сите еминентни експерти утврдија дека Македоснкото судсво беше корумпирано и неефикасно. Докажано е дека е судено по партиски налог. Политичари кажуваа кој треба да оди во затвор кој треба да се егзекутираа а кој да се ослободи.
Денес во слободна Македонија сите сме сведоци дека неуморно се работи на расвлетување на десетици иљади криминални случаеви. После победата на изборите, т не се застана со гонења на крминалци и мафијаши од минатата власт, секој ден се отвараат нови истраги се поднесуваат обвиненија се бараат притвори, се одземаат пасоши. За прв пат во исторјата на Македонија јавно и транспарентно се вадат сите криминали на виделина. Високи функционери на минатата власт се со мерки на претпазливост, без пасоши со обврски да се јавуваат во полициски станици, со забрани да напуштаат место на живеење, некои се уапсени и во притвор , некои се во бегство...
Сега се случува правна и праведна слободна Македонија. Каде секој процес ќе си тече пред суд без влијанија од политичари. Тебе ти е чудно пошто си навикнала да во минати 10 години, некој заменик пминистер крене телефон и нарача убиство или затвор за свој противник или ослободување од секоја вина за свој приател и тоа судот или полицијата веднаш да го решат. Сега ти треба време да се навикнеш на новата слободна демократска и правна Македонија.
..маченце, да бев надвор да ме фарбаше така можеби ќе ме обоеше, ама јас сум тука во МКД и нема шанса да ме зашеметат ниту твоите ниту нивните падни стани муабети, ти имаш задача и си ја вршиш колку толку да си ги оправдаш парите, вработувањето твоето или на член фамилија, куќа легализирана..било што си добил...јас апсолутно никому не должам, ниту сум побарала од некого нешто, и газот не ми е под кирија слободна сум и гледам со моите очи, споредуваш нешто што се исти, јас го гледам, но ТИ не можеш оти си врзан ;)
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Веке имам 2 факултети и 1 магистратура. Мислам дека со тој дел од образованието завршив.
И да знаеш дека веднаш се познава. Само вистински образувана личност може онака вешто да ги владее мемињата.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.085
Поени од реакции
36.865
Не мешај член на управен одбор со претставник во собрание на акционери. Јасно ти пишува дека Рашковски се овластува да учествува на собранието на акционери како претставник на владата и да гласа во име на владата. Членовите на управни одбори земаат мрсни хонорари (како на пример Каракамишева која беше член на 5-6 управни одбори) додека претставник во собрание на акционери не зема никаков хонорар. Така да Рашковски од Телеком нема да земе ниту денар. Може евентуално да земе само дневница од владата за денот кога има собрание а собрание има во принцип еднаш годишно или ако има потреба два-три пати. Мислам дека нема да му следува ниту дневница.
..ова ме потсетува на предходниот бисер, ... Јас сум само газда на фирмата,но не сум раководител и не можам да одлучам каде раководителот ќе тендерира и дали ќе добие тенедер! ха ха ха бисер на годината :pos:
парите од тендеро што сам себе ќе си го добие, парите на Марс ќе одат....:popce: човек да се прекрсти!
п.с.
2,3 дневници годишни од по 100 кг лешници и бадеми и едно 50 кг фстаци оти се поскапи! и едно 1 000 лит бензин додека кружи тоа до состанокот по тие кружни тек :facepalm: и тој не бил партиски одреден , тој само мисли дека така ќе биде му се сони :yid:
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.032
Поени од реакции
3.788
..ова ме потсетува на предходниот бисер, ... Јас сум само газда на фирмата,но не сум раководител и не можам да одлучам каде раководителот ќе тендерира и дали ќе добие тенедер! ха ха ха бисер на годината :pos: парите од тендеро што сам себе ќе си го добие, парите на Марс ќе одат....:popce: човек да се прекрсти!
Ова ме потсетува дека абер немаш од тоа што е управен одбор а што е собрание на акционери.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom