Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Денеска кој поголем симпатизер на СДСМ и кој поголема жртва за време на ВМРО да се покаже дали на улица дали на автобус дали на работа, дали на кафани. Јас сум бил најголем противник на ВМРО од почетокот од 2006 но од вакво лигавање ми се гади, мислам кој го држеше ВМРО на власт сите овие 11 години??? Овде се покажува дека како народ сме народ без кичма чест на изклучоци за тие што гласат за истата партија (без разлика СДСМ или ВМРО) и без разлика на времињата, е тие се вистински идеалисти, се друго за интерес кај дува ветерот таму и ти
Идеалистите го добија од трите подолгото.Партиските војници се тие шо стално го собираат кајмакот.Така е веќе 27 години,за жал..
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Не знам за Левица, ама Апасиев е интелектуален џин споредено со сите останати по листи за советници и кандидати за градоначалници, од сите други партии. Друга класа е, друга категорија. Најмалку шо заслужи од велешани е да добие доволно гласови за да влезе у Совет.
Потполно се свесни, токму затоа така ревносно се лигават против него.

Проблем е за дечките од Левица да дојдат до одредена позиција која колку толку ќе им обезбеди медиумски простор и ќе им даде некаков политички кредибилитет, тежина, после тоа останува на нив да освојуваат гласови.
Сево ова под услов да не одработуваат за никого и имаат чесни намери.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Струга која калкуларница е, за малце кандидатот на СДСМ не влегол у втор круг, сега у втор се двата коалициони партнери на Заев, ДУИ и Села, ќе има кланица таму за две недели.

Чучер Сандево толку било неатрактивно изгледа што ни СДСМ и ВМРО не кандидирале никој, победил некој независен.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Јас лично, и покрај падот на Гвујо сум скептик дека било кога ќе имаме нормална држава. Би сакал да мислам дека падот на Гвујо се должи на некакво освестување на овој голтарски народ, но многу поголема веројатност е дека се работи за чист опортунизам и потсвесна желба да не се биде на иста страна со губитникот.
Мислам дека овој народ нема супстанца, не произведува квалитет. Мислам дека немаме капацитет да имаме било каква држава, а камо ли силна и просперитетна. Би сакал да се лажам и иднината да ме демантира.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ги гледам резултатите на страната на ДИК и се чудам ваков пораз никогаш ВМРО-ДПМНЕ од 1990 год. па наваму нема претрпено на ниту едни избори, а богами ваков тежок пораз дури ниту СДСМ немаат претрпено од 1990 год. па навака, дури и во најтешките времиња за СДСМ кога режимот на Н.Г. беше најсилен СДСМ си вадеа градоначалници во некои значајни општини како Струмица, Куманово, Охрид, Центар и др. значи сепак никогаш не биле на ова дереџе од ДПМНЕ !
Загубата на некои урбани општини во централното Скопско градско подрачје како Центар, Карпош па и Аеродром каде што претежно живее полиберален и поеманципиран народ беше сосема очекувано и нормално, но катастрофата за ДПМНЕ е тоа што загубија уште во 1 круг во своите повеќе децениски бастиони од периферијата на Скопје каде што традиционално живеат поконзервативни и десничарски гласачи општини како Ѓорче Петров, Бутел, Кисела Вода, Гази Баба и.т.н.
Да е уште потрагична приказната ДПМНЕ ги изгуби и скоро сите рурални општини традиционално ВМРОвски ширум источна и централна Македонија, а пак во некои поголеми градски центри од внатрешноста на државава како Струмица, Охрид, Битола, Куманово и др. разликата е дури и 2:1 за СДСМ а тоа се големи градови/општини со по неколку десетици илјади гласачи, а толку тежок пораз и огромна разлика ... со вакви катастрофални резултати колку пратенички мандати би освоила ВМРО-ДПМНЕ доколку вчера имаше парламентарни избори ... 25-30 пратеника !
П.С. И после толку години/децении феудалните династии на Ѕинго во Кратово и на Амди Бајрам во Шутка вчера се срушија како кула од карти !
 
Последно уредено:

|gor

Шмрчем амфетамин
Член од
12 јануари 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.503
Струга која калкуларница е, за малце кандидатот на СДСМ не влегол у втор круг, сега у втор се двата коалициони партнери на Заев, ДУИ и Села, ќе има кланица таму за две недели.

Чучер Сандево толку било неатрактивно изгледа што ни СДСМ и ВМРО не кандидирале никој, победил некој независен.
Во Чучер Сандево мислам дека ВМРО го поддржа независниот кандидат.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.289
Поени од реакции
1.749
Јас лично, и покрај падот на Гвујо сум скептик дека било кога ќе имаме нормална држава. Би сакал да мислам дека падот на Гвујо се должи на некакво освестување на овој голтарски народ, но многу поголема веројатност е дека се работи за чист опортунизам и потсвесна желба да не се биде на иста страна со губитникот.
Мислам дека овој народ нема супстанца, не произведува квалитет. Мислам дека немаме капацитет да имаме било каква држава, а камо ли силна и просперитетна. Би сакал да се лажам и иднината да ме демантира
Така и ќе биди и понатаму кој е малце понавлезен во структурите на овие новите ќе свати дека исти курац е јас одамна изгубив надеж во партијата.Јас партијата сега ја гледам како најлесен начин до пари не како некоја идеологија итн како шо ми беше порано мислењето.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
ВМРО-ако не даде оставка Никола и ако члениците на таа партија не инстираат тој да замине ке го снајде СДСМ за долги години, кој сака нека каже овие резулати се револт врз лицата кој раководат со партијата, а мислам дека слаба опозиција без разлика на определеност не им одговара на никој од нас граѓаните, видовте што не снајде кога има слаба опозиција последните 10 години. Можеби нема да биде исто но но злоупотреба на власт и тоа како ке има кога и даваш тотална власт на едната партија
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Така и ќе биди и понатаму кој е малце понавлезен во структурите на овие новите ќе свати дека исти курац е јас одамна изгубив надеж во партијата.Јас партијата сега ја гледам како најлесен начин до пари не како некоја идеологија итн како шо ми беше порано мислењето.
Не се работи воопшто за партиите. Се работи за менталитетот на овој народ. Се почнува со поединецот. Ние на ниво на единка немаме ниту морал ниту дисциплина. Ние сме дивјаци со генетски наследена свест за сиромаштија и преживување по секоја цена. Во едни такви услови, со таков менталитет, феноменот на груевизмот најде сосем плодно тло за развој.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom