Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.664
Поени од реакции
43.588
Види, сепак, треба да имаш некои знаење да гледаш. Миленко рекол дека земјата е рамна? Мислам дека не е точно тоа. Друго, кога гледаш емисија, треба да знаеш што е прифатливо, а што не е.
Факт е дека луѓето имаа добри проекти кои беа најгледани. Ама, не е тоа важно. Трагедија е што се појави ЦЕНЗУРА.
Каква цензура какви бакрачи, Миленко смени тв куќа, тоа цензура ли е, цензура е целосно да биде замолчен и никако да не излага на површина тоа што он сака да го каже, а секојдневно пишува статуси на фејсбук, вади емисии на јутуб, и иде на Алфа, не е толку тешко од 5ка да смениш со даљинско на Алфа, ама толку му беше него, издиша, гледаноста му е пародична, падната на дното и више никој не го ферма, тоа го покажуваат рејтинзите моментално, да беше квалитетен, луѓе ќе продолжеа да го гледаат.

Ефтов е гледан, тоа е точно, лесно ќе најде нова тв куќа зашто рејтингот му беше највисок, он одамна, уште во времето на дпмне, беше во конфликт со газдите на 5ка, го цензурираа целосно пред избори и не му искочи емисијата зашто беше за лицето НГ, така да далеку од тоа дека сега по смена на власта сдсм него го цензурираат, проблемите негови со канал 5 датираат одамна, у пакет со нив беше и во директен конфликт со Миленко, а подоцна и со Ивона и дебилот Љупче Златев, зашто го поебаа у Белград за што ако не се лажам ќе се тужат.
Тоа ти се две најгледани телевизии, канал 5 и сител, каде он е у директен конфликт со уредниците и газдите на истите тие телевизии, и за ова најмалце криви му се сдсм.

Најголем рејтинг на гледаност моментално од емиииве има убедливо топ тема, само ефтов беше пред нив но ефтов излага еднаш неделно ако не се лажам, овие секој ден, и си држеа константно висок рејтинг на гледаност.

Нештата во медиумскиот простор драстично почнуваат да се менуваат и у никој случај тоа не оди во корист на дпмне, ова е една од многуте причини зашто партијата доживува тренд на дигресија кај своето гласачко тело, перењето на мозок преку тв беше еден од главните фактори и едно од најсилните оружја кои они го упоптребуваа за да го одржуваат своето гласачко тело, и да го зголемуваат, сега тоа ЦЕЛОСНО исчезна, а дури и тв полтроните им го свртеа грбот.

Потоа тука ќе ги додадеме и МПМ весниците, ги снема од продажба Дневник, Вест и Утрински, ова максимално го користи Слободен Печат, од 24 страни почнаа да печатат 32, а Вечер кои сеуште се во продажба, драстично го менува начинот на известување.
Доаѓаме и до Република магазинот, еднаш неделно излагаше и прекинаа пред месец дена да го печатат, останаа само онлајн, од друга стран Фокус кој исто така излага еднаш неделно, си тера без проблем.

Ова не е цензура Ѓорѓи, едноставно тие што ги купуваа и тие што ги спонзорираа ко партија прекинаа да го прават тоа, тргнати се од платен список кај сектата и тоа ги уништи, од тоа тие медиуми живееа, а не зашто ширеа некаков квалитет у медиумскиот простор.
Врзани беа едни со други, они пари од дпмне, дпмне од нив одржување на гласачкото тело, тој синџир се уништи и аналогно на истото, и едниве и другиве почнаа со процесот на тонење, едниве инстантно, другиве ( дпмне ) постепено.
Никој не им е крив и на дпмнне, кога наместо работа, пропагандата им носеше највише гласови, и лесноманипулативната маса на луѓе, а таа константа е толку лабилна, што за ден, два, па и неколку саати, може да смени страна.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.014
Поени од реакции
3.757
Види, сепак, треба да имаш некои знаење да гледаш. Миленко рекол дека земјата е рамна? Мислам дека не е точно тоа. Друго, кога гледаш емисија, треба да знаеш што е прифатливо, а што не е.
Факт е дека луѓето имаа добри проекти кои беа најгледани. Ама, не е тоа важно. Трагедија е што се појави ЦЕНЗУРА.
Многу добри проекти имаа. Еве јас сум воодушевен од интервјуто на Хевтов со Трамп кое беше една недела рекламирано..... чекај, чекај....не беше со Трамп ами беше со дадилката која работела кај него а била по потекло од овие краишта. Сега со нетрпение го чекам интервјуто со градинарот на Трамп, незнам во која куќа, ама човекот бил со некои корени од Гевгелија...... Исто така многу интересни беа и емисиите на Миленко каде со Мирка направија одлични анализи како тоа Трамп ке му ебе матер и на Бејли и на Заев а и на Хојт Ли оти без прашање се шлае по светот и зборува во име на претседателот.... Интересни им беа емисиите и за жолтите комбиња, агентот Силвер.... абе многу добри емисии. Греота е сега што газдите на телевизиите сакаат дамму го пушат на Заев па овие новинаришта ги напуцаа на улица...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Престани да го користиш зборот МИСЛАМ. Ти не мислиш значи, треба да ти е јасно.
Види вака. Ако имаш плата од 12,000 денари, а месецот има 30 дена. Колку денари во просек имаш за трошење.. дневно? Ако ти е тешка задачава, ќе одиме со полесни.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Па кога си лажго. Миленко не велел дека Земјата е рамна, туку имал гости, од странство кои имаат такви теории. Мрсул еден, лажго. Се служиш со лаги.
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Јанко и Миленко имаа емисии на приватни ТВ куќи.
Никој не мора(л) да ги гледа. Никаде не реков дали сум се палел. Јас не сум од тие кои гледаат емисии според партиска провиниенција. Напротив. Гледам се што ми е интересно од секоја ТВ. Сега, ако тебе не ти се допаѓаат не ги гледај. Ама, не значи дека тоа треба да е правило.
Privatni televizii sto zimaa milioni drzavni pari za kvazi reklami
mislam ok e si imas pravo na svoe mislenje i da gledas sto ti e ubavo
ali faktite se tie i nema beganje
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Да поарно е, затоа што се виде ние колку знајме држава да напрајме. Жално е што и тие малку работи за кои одлучуваме можеме да ги заебиме.
Не би рекол ама секој си гледа на тоа како што си гледа. Нема некоја посебна филозофија околу правење на држава и нејзино внатрешно уредување, посебно ако се земе во предвид дека во рамките на федерацијата ние и бевме како посебна држава така да не дека првпат ни беше. Со толку мешање од надвор добри сме и што уште сме во еден дел. Зошто и како се дозволи толку мешање од надвор е сосем друга приказна. Ти ете сметаш дека е тоа супер, јас не но како сакаш земи со сите изминати избори од 91 па наваму и со се поотвореното надворешно мешање посебно во 2001 ние само си играме држава а во реалноста имаме некоја карикатура од демократија. Е сега зошто е тоа поарно сами ти си знаеш.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Каква цензура какви бакрачи, Миленко смени тв куќа, тоа цензура ли е, цензура е целосно да биде замолчен и никако да не излага на површина тоа што он сака да го каже, а секојдневно пишува статуси на фејсбук, вади емисии на јутуб, и иде на Алфа, не е толку тешко од 5ка да смениш со даљинско на Алфа, ама толку му беше него, издиша, гледаноста му е пародична, падната на дното и више никој не го ферма, тоа го покажуваат рејтинзите моментално, да беше квалитетен, луѓе ќе продолжеа да го гледаат..
Очигледно е дека се забранети. Секако, не јавно. Арно велиш, има интернет, ЈуТјуб, Фејсбук... таму може да си тера. На Алфа беше Миленко, ама мислам дека и од таму е тргнат. Погрешно сум толкуван дека мене ми е целта нив да ги бранам. Јас пишувам за „демократијата“. Се сеќавате кога во емисиите на Миленко, на Канал 5, секое спомнување на САД, Бејли... беа „титкани“ тие фрази.[DOUBLEPOST=1507900601][/DOUBLEPOST]
Privatni televizii sto zimaa milioni drzavni pari za kvazi reklami
mislam ok e si imas pravo na svoe mislenje i da gledas sto ti e ubavo
ali faktite se tie i nema beganje
И јас тоа го велам. Фактите се дека наведените водители имаат забрани да одат на ТВ каде до скоро оделе.
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Pa ne gi finansira vekje drzavata televiziite koi sto odele(alfa,sitel,Kanal 5)
Posto gazdite se bisnis orentirani si gi sutnaa koga seknaa parite
Bisnis i demokratija ne idat zaedno ali bidejki nivnite emisii bea za propaganda i pumpanje pari
koga sekna toa seknaa i oni taa e logikata
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Вака.
Јас го гледав Миленко на ТВ, пред 1-2 години, беше гостин, мислам кај Јанко. Ја најавуваше следната сезона. Најави гости(н) од странство кој ја побива теоријата дека Земјата е округла, односно, дека е рамна. Истиот (Миленко) веднаш дополни, обраќајќи му се на водителот: „Пази, не го велам јас тоа, туку гостите што планирам да ги викнам“. А што правел на Твитер, не знам. Не ни имам Твитер.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.439
Зависи ти што подразбираш под држава како што треба , ама генерално странците супер не средија. Баш по нивни терк. Уште некој финеси и топ не не бие. Нас никој не не ни праша а не пак некој да ни даде шанса да средиме нешто, така да смешно е тие две работи да се ставаат во иста реченица.
10 години не беа доволни за да среди Николче, барем нешто?[DOUBLEPOST=1507900915][/DOUBLEPOST]
А што правел на Твитер, не знам. Не ни имам Твитер.
Твитер велиш,а? :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Вака.
Јас го гледав Миленко на ТВ, пред 1-2 години, беше гостин, мислам кај Јанко. Ја најавуваше следната сезона. Најави гости(н) од странство кој ја побива теоријата дека Земјата е округла, односно, дека е рамна. Истиот (Миленко) веднаш дополни, обраќајќи му се на водителот: „Пази, не го велам јас тоа, туку гостите што планирам да ги викнам“. А што правел на Твитер, не знам. Не ни имам Твитер.
Ја гледаш сликата ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom