Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
V

viktora

Гостин
Кажува многу работи...На ТВ имало снимки со Етничка Македонија, Македонија сакала да го монополизира името, Можела да стане супер сила, можело власта да се смени и да се попишмани итн итн....100 работи кажува. Ако сериозно се очекува Македонија да одговори на сите да никогаш нема да влеземе во ЕУ и Нато.
Читаш и новинарот го дупи демек се исплашиле од 2 мил народ?Зошто не ги блокираат албанците нели и они мавтаат со карти од голема Албанија каде има територии од Грција.Тоа не им смета?Реално поголема опасност имаст од албанците него ли од нас ама Солун да не го изгубелегоспод да чува.

Најбитниот дел е каде спомнува јазик и националност.Повторно прочитај.[DOUBLEPOST=1507215910][/DOUBLEPOST]
Tака е. Затоа е најдобро да го вратиме Гвујо на власт, да се здружиме со Русија и Белорусија и да им објавиме војна на НАТО и ЕУ.
Не бе.Уште подобро да смениме јазик,име и све што содржи зборот "македонски" па среќни и весели да живееме во ЕУ.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Анкетата на Павел Шатев пред парламентарните избори 2016, велеше дека ДПМНЕ ќе тепа отприлика 500.000 со 300.000 гласа пред Сдсм.
Наместо 200.000 разлика, на крај реалноста беше само 18.000 разлика.
Толку за анкетите кои немаат за цел да истражат мислење туку имаат цел да наметнат мислење.

Денес почина независниот кандидат кој беше стрелан во кичево, овој настан мвро дпмне го претставува како политичко убиство и што докажувало дека сдсм биле нервозни и немало демократски услови за избори ... А уствари убиството се случило поради меѓусебен судски спор помеѓу убиецот и убиениот ... Ненормални.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
И пaк пoише пaри прaвaм oд тебе.Ме бoли к.р зa пaртијaтa.Не сум јaс сo идеaли кaкo тебе дa гинaм зa гaздaтa.Штoм прoпaдне пaртијaтa метaк дa ме немa.Пa ке дoјдaм у вaшaтa местoтo ке ти гo превземaм:D
Прав ВМРОец до срж.
На тебе може да рачунаме како да те нема.[DOUBLEPOST=1507217554][/DOUBLEPOST]
Не битно сеа кој филм, али забраниле комунистите некој филм...

Ова ко вицот за Тито и Хитлер:
Си биле Тито и Хитлер и не знам што точно се дешавало, али битно на крајот Хитлер испаднал глуп, а Тито го заебал Хитлера.
Во цела СФРЈ беше забранет еден филм (званично). Имало филмови кои критикуваат систем имало филмови кои кажуваат за голи оток за сиромаштија за убиства али се прикажувале, тој едниот беше негде од 60 сетите и прикажувал живот на двајца педери. Поради тоа бил забранет.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.804
Поени од реакции
82.856
В.Р. Мистерије Организма?
(со Љуба Мољац)

не е за педери и беше забранет
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.046
Читаш и новинарот го дупи демек се исплашиле од 2 мил народ?Зошто не ги блокираат албанците нели и они мавтаат со карти од голема Албанија каде има територии од Грција.Тоа не им смета?Реално поголема опасност имаст од албанците него ли од нас ама Солун да не го изгубелегоспод да чува.

Најбитниот дел е каде спомнува јазик и националност.Повторно прочитај.
Го прочитав цел текст убаво и во принцип си во право. Некако препараноичен е. Незнам дали е просечен Грк ама за Македонски стандарди би бил тврд националист и шовинист овде.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Ваљда ќе го даваат во Кино и на ТВ останува да видиме...Ептен контроверзии за два филма. Плус и не го дале на Манаки Фестивалот се буни за тоа. Имало 2 филма за Оскар не избрале ни еден а секогаш бираат 1. Режисерите викаат дека е идеолошки овие од што бирале викаат дека не ги бивало филмовите.
секоја година некопј плаче за филм кој не му бил одбран за Оскар.
Лабина заборава дека во 2013 таа со подршка на Груевски најстрого забранија Македонскиот филм “Соба со пијано“ да се прати како кандидат за Оскар.

Филмовите на Александар Поповски и на Игор Иванов-Изи не се адекватни да бидат номинирани пред членовите на Американската академија за филмови од неанглиско говорно подрачје, одлучила Комисијата за избор на македонскиот претставник за светската филмска награда на Друштвото на филмските професионалци на Македонија.
Продуцентот на „Соба со пијано“, Томи Салковски и режисерот Игор Иванов-Изи се категорични и бараат Горјан Тозија да даде оставка. Членови на комисијата се Тозија, актерите Лабина Митевска и Сашко Kоцев, режисерот Игор Алексов и директорот на фотографија Душан Kардалевски.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.046
секоја година некопј плаче за филм кој не му бил одбран за Оскар.
Лабина заборава дека во 2013 таа со подршка на Груевски најстрого забранија Македонскиот филм “Соба со пијано“ да се прати како кандидат за Оскар.
Соба со пијано нема врска со политика и идеологија...колку што се сеќавам кога го гледав тогаш во кино. Инаку и таа година немаше номинација за Оскар незнам поради што.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.741
Поени од реакции
12.184
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Паторот мора да го јаде, ама мора да го јадат и тоа пацовите што му ги дуеја ташаците и го вивнаа во облаци. Овој гомнар се праеше шериф баш у време коа се расклати фамилијата. Као дете сум мислел судии дека се врвни интелектуалци, чесни луѓе - овој мајмун е тотален контра-пример. Баш ќе ми биде мило да го јаде к***т.

http://fokus.mk/janeva-mu-go-odzema-kompjuterot-na-panchevski-se-somnevame-deka-mestel-predmeti/


Јанева му го одзема компјутерот на Панчевски: Се сомневаме дека местел предмети

-Со наредба од судот ги одземавме сите податоци од компјутерскиот систем за распоредување на предмети. Едната предистражна постапка е поврзана со друг предмет кој произлегува од прислушуваните разговори, рече Јанева.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Соба со пијано нема врска со политика и идеологија...колку што се сеќавам кога го гледав тогаш во кино. Инаку и таа година немаше номинација за Оскар незнам поради што.
Можеби режисер или сценарист гласаа за СДСМ
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Филмот на Тренчевски Златна Петорка е за убиство на 5 млади луѓе од страна на УДБА за време на СФРЈ. Викаат дека идеолошки е проблемот зошто не е номинира за Оскар. Нешто се будни и Лабина и таа вика дека и правеле проблеми на идеолошка основа.
Не е забранет филмот, имаше премиера во Макдеонија и проекции насекаде.
Не ми е гледан но ми кажаа дека е глуп.

Овој муабет е ист како со "велико - албанската" представа за време на фестивалот Ристо Шишков.

Ѓупците не лажат толку.[DOUBLEPOST=1507219228][/DOUBLEPOST]
Ваљда ќе го даваат во Кино и на ТВ останува да видиме...Ептен контроверзии за два филма. Плус и не го дале на Манаки Фестивалот се буни за тоа. Имало 2 филма за Оскар не избрале ни еден а секогаш бираат 1. Режисерите викаат дека е идеолошки овие од што бирале викаат дека не ги бивало филмовите.
Веќе имаа проекции.
Не се контроверзни, глупи се.

Да ги номинирале за Оскар ? :pos:
На ДРПМНЕ патриотизмот е за Оскар.[DOUBLEPOST=1507219375][/DOUBLEPOST]
Не битно сеа кој филм, али забраниле комунистите некој филм...
Петар Арсовски глуми во филмот (Златна Петорка), нели удбаш беше...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.046
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Ова ми звучи како идеолошко...
Јас сум голем љубимац на уметностите, посебно филмската иако не сум активен по тие теми на форумов.

Многу добро знам што е добра глума, сценарио и режија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom