Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
fizicki treba da se ostavi originalot? ili samo da se prevede/legalizira povtorno?
jas i sestra mi sme dvajcata vrz osnova na edna vencanica od baba i dedo. treba 'supporting' dokumenti kako izvodi od majka mi i dedo mi da se vrzeme nie so vencanicata?[DOUBLEPOST=1507007490][/DOUBLEPOST]kade treba da se odnesat originalite?ministerstvo za pravosudie?
odenje za sofija sleden cetvrtok-trganje od skopje preku kumanovo i kriva palanka, sega za sega im

Навистина не знам што мислат, многу им е нејасно, дали треба да се прикаже оригиналот дали треба термин да се закаже, кој ден дали во петок, кој да ги прими,
Сето ова затоа што друштвата на многумина им дадоа потврди на непостоечки основи. Најверојатно треба да се однесе потеклото или доказот за да ги спојат со потврдата
Нормално треба да се поврзете
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Mikja, od poodamna sum a mozet da potvrdat i postarite clenovi.... dabc niso na svoja raka ne donese odluka deka ce vazet potvrdite ili vaka ce vazet ili onaka.

si bese eden min na pravda hristo ivanov i toj usmeno dade odobrenie da se priznaet potvrdite od klubovite. toj posle dade ostavka i go zameni ekaterina zaharieva. togaj direk na dir za bg grazdannstvo bese edna katja .... koj znae civ coek bila.... i pocna na svoja raka bez odobrenie da gi prekratvit aplikaciite i TAA si odluci da ne gi uvazvit potvrdite oti ne bilo zakonski zs i fakt e oti zakonot bese pominat samo na prvo citanje.... 2000 gi prekratvija.

i.... min zaharova rece site prekratveni ce se vratat ama i mu naredi na dabc da gi zamenvi site udostovarenija so novi kaj so ce piset so koi dok go dokazuvat proizhodot... i togaj direktorot na dabc so bese imase edna izjava .... mene pisar nema da me praet.... koj cital znaet..... e tuka bese prviot haos. posle malku patriotite pritisnaa i dodeka ne dojde jotova i so potvrdi i bez potvrdi vrvea i dobija drzavjanstvo.

druga rabota.... znam tuka kaj nas imet eden so e od prekratvenite i vo min za pravda vo sofia ko podaval za molba da bidit vraten od prekratven so novo udostovarenie od dabc prepis i gi prasal kako ce znam oti sum vraten vo postapka, sluzbenickata mu rekla deka nemet opcija da se preppravet programot vo kompjuterot i deka ce ojt na direktna informacija oti mu e odobreno drz i da cekat potpis od viceprezidentot.

da se vratime malu nazad.... i da zakruzam so mi e mislata..... seto ova nastana prvo - zakonot ne go izglasaja... koj si e za to odgovoren ne znam.... a katja direktorkata si rabotese po necij nalog a na svoja raka

treto zaharieva go ucenvase patriotite ako mi go glasate zakonot cce vi zavrsam rabota za da dobivet drzavjanstva i od ko pomina glasanjeto za nea vo ns naaaaglo trgna rabotata i sito i reseto dobi do april godinava .... dojde jotova i .... nastana haos.....

neli imase nekoj so gi apsea toj period od dans oti primal mito za da dobiet bg pasosi i jotova rece... dobiv pismo od eu nekoi tamo cudni 100 gragjani i kriminalci dobile bg drz i naredi ajde sega so moja komisija site pak da vrvet na proverka za dokumenti i nekoj den tuka nekoj objavi oti duri nad 4000 dokumenti se neispravni vaka ili onaka....

... nekolku tuka znaat i zato pisea.... dopolnitelna e oti site se daeni na mvr dans i sekakva povtorna proverka i mojt da imas kakvi sakas dokumenti ..... i tebe ce te provervet..... i verojatno i za to nemet namera da go menuvat programot oti ionaka e od samo vremen karakter.... za site novi ce si bidet pak finalna proverka....

i za kraj ... za site velam i ce go kazam moeto mislenje.... ako si ispraven po sekoj osnov so stari dok. ce dobies bg drz
ako gi izglaset izmenite vo zakonot na 2 citanja i se objavet vo sl vesnik ko so e redot a ne min usmeno da go vadet zakonive i nekoi katji da si go koristet to da si praet so sakaat .....
i ako si ispraven i ti pa i so potvrda i ti ce dbies bg drz.

okolu inicitijativata da im se piset.... so da vi kazam... ni kaza eden nit go znam nit sum go cula ni koj e e i so e i ce praam ko si mi kazal... dobro ne ni poracal idete udajte se vo ezerono....

navistina mislite oti ne znaet gore vo min za pravda i bb i kk i druugite so s eslucuva???

vicepremierot kaza oti se rabotet na slucajot, vcera citam covek od gerb davet izjva od vladata rabotet i na to prasanje, pred to imase intervju so toj mladiot covek i toj kaza imale sredba za to i to i to da se resit.... i sega nie ce sme gi potsetuvale...?

ce napraete, i taka nemet dovolno lugje za rabota.... ce nemet vreme na nekoi so stvarno imet potreba da mu se odgovorit oti ce gi zatrupet so gluposti so to sto nesto ce vi porasnit.... sum pustil pismo.... mozite stvarno golemo da ne kazam so da napraite.... a tie posrednicite ako si sakat neka si se soberet neka si pojdet kaj pk i lazar i kaj koj trebit i neka gi informiret i si imet koj treba da reagira za nas gore!
Во глобала многу се согласувамсо тебе, во кратки црти, постојат два типа потврди

- Со основа, Човек неможел да најди документ запотекло, па преку институциите на бугарската држава го пронашол својот предок, се поклопиле село, град, датуми... Тие му издале потврда и сега имаш валидна потврда.
-Без основа, Човек неможел да најди документза потекло, е сега посредникот му вели јас ќе ти најдам не бери гајле, човекот плаќа, овој му вади потекло дека е син на некој овчар од Свирипичово, кутри овчар немал деца, ама овој нашиот му бил внук??? И ете лажна потврда и ете кочење.
Ако се покрстел во Бугарска црква, се крстел со листата на бугарски имиња, ќе го има во црквените книги и може да им се извади потврда, Имало и листа со српски имиња, е тогаш што потврда ќе ти извадат??? Српска. Не е глупост ова не постои има во Бугарија Вукашин, Углеша...
Тоа е од 1912-1939, ваквата политика ја водеа и Србите, и Бугарите и Грците[DOUBLEPOST=1507015467][/DOUBLEPOST]
I za ova treba termin zakazuvanje? Na koj sajt?
Ти велам не знам, ВЕЛАМ нејасно им е многу прашај дане треба да се закажеш. Не сум на списокот и не се заитересирав за тоа
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Во глобала многу се согласувамсо тебе, во кратки црти, постојат два типа потврди

- Со основа, Човек неможел да најди документ запотекло, па преку институциите на бугарската држава го пронашол својот предок, се поклопиле село, град, датуми... Тие му издале потврда и сега имаш валидна потврда.
-Без основа, Човек неможел да најди документза потекло, е сега посредникот му вели јас ќе ти најдам не бери гајле, човекот плаќа, овој му вади потекло дека е син на некој овчар од Свирипичово, кутри овчар немал деца, ама овој нашиот му бил внук??? И ете лажна потврда и ете кочење.
Ако се покрстел во Бугарска црква, се крстел со листата на бугарски имиња, ќе го има во црквените книги и може да им се извади потврда, Имало и листа со српски имиња, е тогаш што потврда ќе ти извадат??? Српска. Не е глупост ова не постои има во Бугарија Вукашин, Углеша...
Тоа е од 1912-1939, ваквата политика ја водеа и Србите, и Бугарите и Грците[DOUBLEPOST=1507015467][/DOUBLEPOST]
Ти велам не знам, ВЕЛАМ нејасно им е многу прашај дане треба да се закажеш. Не сум на списокот и не се заитересирав за тоа
Не е бaш тaкa.Кoнкретнo ти кaжувaм зa пoтврдите oд Млaденoв.Тoј седнувa и гo бaрa местoтo oд кaде ти се предците кoе гo пишувa вo умреницaтa.Акo селoтo немaлo егзaрхијa и не живееле Бугaри пo стaтистикaтa нa Кнчoв тoј вooпштo немa дa ти издaде пoтврдa aкo немa oснoв.Тoј издaл илјaдници пoтврди и не е луд утре негoвите пoтврди дa се дoведaт пoд знaк прaшaлник зa некoј плус 30-90€.Прoизхoд oд Дaбч и пoтврдa oд Млaденoв ке бидaт дoкументи сo кoи ке мoже дa се aплицирa и дa се дoбие држaвјaнствo.И пoсредник билo кaј кoј дa се јaвиш првo ке те прaшa oд кaј ти се предците.
 
Последно уредено:
Член од
20 мај 2016
Мислења
45
Поени од реакции
3
Ako moze nekoj da m8 pomogne.Gi nemam original dokumentite t.e.sigurno se frleni.kak9 mozam da proveram t.e.vo k9j arhiv i kade da baram.fala pozdtav
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Оваа воопшто не е хаотично се си е на ред и тече според збор на закон само пробелм е што голем дел не го исполнуваат и нив ќе им претставува проблем, а за ова се криви ДАБЧ кои издаваа потврди за произход од џеб без да запазат што пишува во правилата за издавање на произход, ова почнаа да го прават во 2015 да играат според правила, а од друга страна па владата на Бојко ги негира и муцка околу потврдите од здруженијата како доказ за потекло, а Иотова па несака ни да помисли да потпише некого со потврда, До сега вака беа работите и се исправуваат само сега ги чуствуваме афтер шокови на прекршени закони од пред неколку години од страна на ДАБЧ, тие се за кривење

Да не навлегувам во политика само суштински контекст да дадам
Nemoj da velis deka ne e spored zakon da se dava proishod od DABC vrz osnova na potvrdi od zdruzenia ako ne si go procital Zakonot za Bugarite vo cuzdina vrz osnova na koj se dava proishod, tamu stoi deka bugarski proishod se dokazuva vrz osnova na stari dokumenti,potvrdi od zdruzenia I dokumenti od bugarskata crkva. Naprotiv ova sega sto ne redat na dopolnitelna I ne odbivaat e nezakonski.
 
Член од
27 август 2017
Мислења
27
Поени од реакции
13
A tie sto ne nema na objavenata lista?Seuste mi pisuva na zadolzitelna proverka kako sto citam ke mora da se vadi potvrda od mladenov
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
isto i nie jas i vnukite mi sme so svidetelstvo
od majka mi orginalot po logika treba da e kaj mene taka li
a za niv dvete
molim te FATIGO OVA dgovori mi[DOUBLEPOST=1507008747][/DOUBLEPOST]i izjavata dali treba da se zavere vo opstinata kade e rodena
ili vo gradot kaj notar me molam za odgovor
Изјавата се дава кај нотар
Судски преведена кај преведувач и така ќе ја предадеш[DOUBLEPOST=1507027885][/DOUBLEPOST]Не сум посредник
Не превземам никој
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Во глобала многу се согласувамсо тебе, во кратки црти, постојат два типа потврди

- Со основа, Човек неможел да најди документ запотекло, па преку институциите на бугарската држава го пронашол својот предок, се поклопиле село, град, датуми... Тие му издале потврда и сега имаш валидна потврда.
-Без основа, Човек неможел да најди документза потекло, е сега посредникот му вели јас ќе ти најдам не бери гајле, човекот плаќа, овој му вади потекло дека е син на некој овчар од Свирипичово, кутри овчар немал деца, ама овој нашиот му бил внук??? И ете лажна потврда и ете кочење.
Ако се покрстел во Бугарска црква, се крстел со листата на бугарски имиња, ќе го има во црквените книги и може да им се извади потврда, Имало и листа со српски имиња, е тогаш што потврда ќе ти извадат??? Српска. Не е глупост ова не постои има во Бугарија Вукашин, Углеша...
Тоа е од 1912-1939, ваквата политика ја водеа и Србите, и Бугарите и Грците[DOUBLEPOST=1507015467][/DOUBLEPOST]
Ти велам не знам, ВЕЛАМ нејасно им е многу прашај дане треба да се закажеш. Не сум на списокот и не се заитересирав за тоа
Борис какво име е, српско, бугарско, руско или? Го има во сите наведени држави, али тоа е друга тема, луѓето во македонија биле и под српска, бугарска црква и дел под албанска црква во еден период, во српското ако биле под српска по автоматизам не биле срби.
Проблем со фалсификатите има години наназас затоа имаше и препирки кој се дабч и кои стручњаци ги имаат тие да се вештачи документот кога за тоа си има стручни лица во мвр.
Иначе крштеница можам да ти најдам за 5 лева, па пиши бриши и после ме одбиле не нам зошто...има многу вакви случаи и се согласувам дека ова е една од причините зошто е бавна работава.[DOUBLEPOST=1507031014][/DOUBLEPOST]
Mikja, od poodamna sum a mozet da potvrdat i postarite clenovi.... dabc niso na svoja raka ne donese odluka deka ce vazet potvrdite ili vaka ce vazet ili onaka.

si bese eden min na pravda hristo ivanov i toj usmeno dade odobrenie da se priznaet potvrdite od klubovite. toj posle dade ostavka i go zameni ekaterina zaharieva. togaj direk na dir za bg grazdannstvo bese edna katja .... koj znae civ coek bila.... i pocna na svoja raka bez odobrenie da gi prekratvit aplikaciite i TAA si odluci da ne gi uvazvit potvrdite oti ne bilo zakonski zs i fakt e oti zakonot bese pominat samo na prvo citanje.... 2000 gi prekratvija.

i.... min zaharova rece site prekratveni ce se vratat ama i mu naredi na dabc da gi zamenvi site udostovarenija so novi kaj so ce piset so koi dok go dokazuvat proizhodot... i togaj direktorot na dabc so bese imase edna izjava .... mene pisar nema da me praet.... koj cital znaet..... e tuka bese prviot haos. posle malku patriotite pritisnaa i dodeka ne dojde jotova i so potvrdi i bez potvrdi vrvea i dobija drzavjanstvo.

druga rabota.... znam tuka kaj nas imet eden so e od prekratvenite i vo min za pravda vo sofia ko podaval za molba da bidit vraten od prekratven so novo udostovarenie od dabc prepis i gi prasal kako ce znam oti sum vraten vo postapka, sluzbenickata mu rekla deka nemet opcija da se preppravet programot vo kompjuterot i deka ce ojt na direktna informacija oti mu e odobreno drz i da cekat potpis od viceprezidentot.

da se vratime malu nazad.... i da zakruzam so mi e mislata..... seto ova nastana prvo - zakonot ne go izglasaja... koj si e za to odgovoren ne znam.... a katja direktorkata si rabotese po necij nalog a na svoja raka

treto zaharieva go ucenvase patriotite ako mi go glasate zakonot cce vi zavrsam rabota za da dobivet drzavjanstva i od ko pomina glasanjeto za nea vo ns naaaaglo trgna rabotata i sito i reseto dobi do april godinava .... dojde jotova i .... nastana haos.....

neli imase nekoj so gi apsea toj period od dans oti primal mito za da dobiet bg pasosi i jotova rece... dobiv pismo od eu nekoi tamo cudni 100 gragjani i kriminalci dobile bg drz i naredi ajde sega so moja komisija site pak da vrvet na proverka za dokumenti i nekoj den tuka nekoj objavi oti duri nad 4000 dokumenti se neispravni vaka ili onaka....

... nekolku tuka znaat i zato pisea.... dopolnitelna e oti site se daeni na mvr dans i sekakva povtorna proverka i mojt da imas kakvi sakas dokumenti ..... i tebe ce te provervet..... i verojatno i za to nemet namera da go menuvat programot oti ionaka e od samo vremen karakter.... za site novi ce si bidet pak finalna proverka....

i za kraj ... za site velam i ce go kazam moeto mislenje.... ako si ispraven po sekoj osnov so stari dok. ce dobies bg drz
ako gi izglaset izmenite vo zakonot na 2 citanja i se objavet vo sl vesnik ko so e redot a ne min usmeno da go vadet zakonive i nekoi katji da si go koristet to da si praet so sakaat .....
i ako si ispraven i ti pa i so potvrda i ti ce dbies bg drz.

okolu inicitijativata da im se piset.... so da vi kazam... ni kaza eden nit go znam nit sum go cula ni koj e e i so e i ce praam ko si mi kazal... dobro ne ni poracal idete udajte se vo ezerono....

navistina mislite oti ne znaet gore vo min za pravda i bb i kk i druugite so s eslucuva???

vicepremierot kaza oti se rabotet na slucajot, vcera citam covek od gerb davet izjva od vladata rabotet i na to prasanje, pred to imase intervju so toj mladiot covek i toj kaza imale sredba za to i to i to da se resit.... i sega nie ce sme gi potsetuvale...?

ce napraete, i taka nemet dovolno lugje za rabota.... ce nemet vreme na nekoi so stvarno imet potreba da mu se odgovorit oti ce gi zatrupet so gluposti so to sto nesto ce vi porasnit.... sum pustil pismo.... mozite stvarno golemo da ne kazam so da napraite.... a tie posrednicite ako si sakat neka si se soberet neka si pojdet kaj pk i lazar i kaj koj trebit i neka gi informiret i si imet koj treba da reagira za nas gore!
Еве јас ќе напишам нешто за БГ политика која не засега сите што чекаме државјанство,
За тие што мислат дека кочењево нема врска со политика во бг, се е политика и бизнис

Да резимираме до сега:

Во 2014 г. Јавното обвинителство на РБ утврдила издавање на илјади потврди за потекло на косовари,албанци и македонци без никаков доказ. Не е покрената постапка, туку само испратиле препораки до ДАБЧ. Резултатите од проверката утврдиле дека корупцијата е единственото логично објаснување. Се работело за 1512 случаи. Министерството побарало од овие лица доказ за поврзаност со роднината всходјашт, а 640 биле и лично исконтактирани. Само 200 души доставиле документи за поврзаност, другите 440 не. Следи проверка од обвинителството на 810 преписки од ДАБЧ за периодот 2011/2013. Во 90% од преписките немало доказ за в'зходјашт блгарин.

Како резултат на тоа е сменет в.д. директор на ДАБЧ Јордан Јанев од страна на Ѓорѓи Близнашки. Пред Јанев директор беше Росен Иванов кој сега е адвокат и се занимава со државјанства, а клиенти му биле многу македонци со прекратени преписки. Иванов си има поднесено оставка во 2013 г. после една средба со зам. министерсот за правда Илија Ангелов кој му објаснил дека нема да се создаваат бугари без докази. Неговата политика во ДАБЧ продолжува иако Советот за државјанство престанува да прима удоствоеренија за происход ако не се претстават докази за тоа.

Во меѓувреме некои медиуми со истражувачко новинарство добиле информации дека се натурализираат странци за 2/3000 евра. Зам. Министерот Ангелов испратил сигнал до шефот на дирекција Блгарско гражданство Катја Матева http://www.justice.government.bg/117/1103/ која остро реагира и потоа станува персона нон грата за ВМРО. Приемот на удостоверенија без докази е прекинат во 2014 г. и до 2016 г. се прекинати 7600 преписки за натурализација од кои 5100 за македонци.

Во 2016 г. е приведен и покренато е обвинение кон агент на ДАНС (началник на сектор во дирекција “Контраразузнавање”) http://debati.bg/dvama-agenti-ot-dans-na-sad/ кој што измамил 4 странци, дека за одредена сума на пари ќе им договори на двајца порана дата за интервју во МП, а на другите двајца ќе им среди за карти за постојано пребивавање. Им зел вкупно 20 000 евра.

После сето ова следи пазарење помеѓу мин. За правда Екатерина Захариева и Патриотичен фронт. Таа бара парламентарна подкрепа за клучниот проект за промени во Законот за судовите затоа што го нема потребното мнозинство и и требаат гласовите од коалицијата Патриотичен фронт во која е и ВМРО. http://www.mediapool.bg/kak-ministerstvoto-na-pravosadieto-pomogna-na-biznesa-s-grazhdanstvoto-news259273.html Во тоа време шеф на ДАБЧ е Борис Вангелов.

Захариева до тогаш ги штити позициите на Катја Матева дека нема да се создаваат бугари без докази. Во парламентот започнува расправата за проектот за новиот судски закон, а ВМРО јасно кажува што бара од министерката и дирекно настојува за отстранување на Матева и ја обвинува за саботирање на натурализацијата на македонците. Според Матева, законот не дозволува натурализација без докази.

Законот е изгласан во јули 2016 г. со подршка од ВМРО, а кратко после тоа е покрената дисциплинска постапка кон Катја Матева за неисполнување на обврските и после силни притисоци таа е сменета од должност.

После бурни расправи, извршена е и проверка во дирекцијата блгарско гражданство но не се пронајдени никакви докази за незаконско работење , а инспекторите утврдуваат дека кочењето на процедурите се должи највеќе на ДАНС, МВР и советот за гражданство.

Работа повторно тргнува и Советот почнал пак да дава позитивни мислења на странците со удостоверенија за происход. Се подготвувало преразгледување на прекратените преписки од пред 5/6 г. но имало проблеми со инфомацискиот систем кој не дозволувал тие да се воведат.

За неколку месеци пак пука тиквата...

На почетокот на 2017 г. мин за правда дава предлог државјанство да се дава само на странци што ќе докажат потекло со документи. http://www.mediapool.bg/ministerstvoto-na-pravosadieto-smyata-da-preseche-biznesa-s-balgarskoto-grazhdanstvo-news260945.html Еден од аргументите за тоа е да се прекрати барем дел од “бизнисот” со државјанства. Новиот подпретседател Јулијана Јотова го одбила издавањето на укази на сите кои не докажале со документи дека имаат всходјашт блгарин во фамилија, дури не ни предвидува довршување на постоечките преписки и изјавува дека ќе се прекратат сите кои нема да докажат происход. Како причина за тоа ја наведува гореспоменатата ненадејна промена на позицијата од страна на Захариева во корист на ВМРО т.е. да не се бараат докази за потекло и да станат меродавни удостоверенијата издадени од ДАБЧ.

Пред да дојде на должност Захариева, мп бараше оригинални документи за докажување на потекло. Захариева доби поткрепа од ВМРО за промени во судскиот закон а ВМРО доби контрола на голем дел од процесот за натурализација.

На 28 април 2017 г. влегуваат во сила измените во Наредбата од 1999 г. за примена на Законот за бугарско државјанство. http://lex.bg/laws/ldoc/-549705728 Промените предвидуваат дополнително да се бараат сите документи кои докажуваат постоење на барем еден всходјашт роднина со бугарско потекло (покрај удостоверението од ДАБЧ).

На овие измени ВМРО остро реагираа и се обраќаат до претседателот Румен Радев, министер/претседателот, и министерот за правда како и до сите медиуми во бг. и дури сега гледаме позитивни сигнали и надеж за промени и решавање на проблемот. Претпоставувам дека се работи за некој нов меѓупартиски “договор” за подршка во парламент и сл.

Сега засега важат само измените во наредбата од 1999г., а тоа се Докажување на потекло со оригинални дополнителни документи. http://lex.bg/laws/ldoc/-549705728

Има уште доста работи да се додадат во овој текст...Значи Заеви Маеви Бојковци договори не споменувајте никој. Глупостиве не се од вчера. :)
[DOUBLEPOST=1507031359][/DOUBLEPOST]
Изјавата се дава кај нотар
Судски преведена кај преведувач и така ќе ја предадеш[DOUBLEPOST=1507027885][/DOUBLEPOST]Не сум посредник
Не превземам никој
Нотар во бугарија, не во македонија
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom