Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
Постарите потврди од дабч без наведена листа на документи од 2013 не важат повеќе треба нова да се вади

Нови произходи со наведени листа документи почнаа да се печатат во 14/15 година

Тие произходи само можат да се издадат врз база на три докумемти
-Бугарска Црква
-Стран државен орган кое утврдува бугарско потекло
-здружение

Ако зборуваш за да се прати притисок до борисов да се признаат потврдите од здружение целосно сум согласен, но мое мислење е дека бојко веќе завзема цврст став како ќе течат работите но сеуште мислам дека треба да му се фрли притисок врз него да ги признае потврдите
Ке се признaвaaт пoтврдите.
 
D

Drexel

Гостин
Ти си вo прaвo декa штoм имaш прoизхoд требa дa дoбиеш држaвјaнствo,a тoј е истo тaкa вo прaвo зaштo вo дaбч се штaнцaa прoизхoди нa секoгo небaре е тoa фoтoкoпир и тие гo ствoријa хaoсoт те прoизхoдoт нaпрaвијa дa изгуби вреднoст.И сегa местo штoм ти издaдaт прoизхoд aвтoмaтски дa чекaш држaвјaнствo уште илјaдa прoверки и зaебaнции.
Точно така самите дабч се криви што потврда за произход ја направија безвредна со непочитување на начин како се издава, но и владата е исто крива и иотова зошто наоѓа мана во една од легалните насоки за издавање на тој докумемт а тоа се потврдите од здружението, Тука сега има ред и закон но нема политичка волја да се оди во ова насока и наоѓаат мани
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Нема место за паника. Листана е информација за сите дека мора да се однесе оригинал документ, бидејќи овде многу имаше што викаа дека нема да носат, дека ако требело ќе им пишувало. И јас сум на дополнителна со запирка, и на списокот, а пред некој месец однесов оригинал крштеница од баба , прабаба и прадедо. И нормално ќе ме има сега на списокот дека тие сеуште не ме имаат повторно разгледано за да ме стават повторно од дополнителна на финална.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Нема место за паника. Листана е информација за сите дека мора да се однесе оригинал документ, бидејќи овде многу имаше што викаа дека нема да носат, дека ако требело ќе им пишувало. И јас сум на дополнителна со запирка, и на списокот, а пред некој месец однесов оригинал крштеница од баба , прабаба и прадедо. И нормално ќе ме има сега на списокот дека тие сеуште не ме имаат повторно разгледано за да ме стават повторно од дополнителна на финална.
Да, ама на листата има луѓе кои на интервјуто веќе оставиле оригинали
Исто така, има луѓе кои веќе добиле гражданства!
Нели е тоа збунувачки?
Зар не говори за некакво (возможно) незаконско работење?[DOUBLEPOST=1506984291][/DOUBLEPOST]Вака некако отприлика?

Почитуван ххх

Во последните неколку недели Бугарите од Македонија кои имаат аплицирано за бугарско државјанство се соочуваат со реални проблеми кои навидум во јавноста не постојат и се игнорирани од институциите, но ние забележавме незаконски дејствија. На голем дел од апликантите коишто легално имаат добиено потврда од ДАБЧ, апликациите не им се признати во Министерството за правосудие, акт кој е против законски. Истовремено, голем број на апликации со соодветни документи се вратени на дополнителна проверка. Нашето прашање е, што всушност се случува во институциите и како да се реши овој проблем? На ден 02.10.2017 на страната на Министерството за правосудие излезе листа со апликанти оставени на дополнителна проверка, кои се известуваат дека треба да достават документи за доказ на потеклото најкасно до 02.02.2018. Во овој случај, проблемот е што голем дел од нив веќе имаат доставено соодветни документи, а дел од апликантите чиишто броеви се најдоа на листата, веќе имаат добиено државјанства, што уште повеќе отвора сомнеж за незаконско и несоодветно работење. Ние, Бугарите од Македонија, сакаме да Ве известиме за нерегуларностите и противзаконското работење кое го забележивме и сакаме да ве замолиме соодветно да реагирате и да помогнете во решавање на овој вештачки проблем од кој се засегнати илјадници Бугари од Македонија.


Со почит ххх
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Да, ама на листата има луѓе кои на интервјуто веќе оставиле оригинали
Исто така, има луѓе кои веќе добиле гражданства!
Нели е тоа збунувачки?
Зар не говори за некакво (возможно) незаконско работење?
Листата не е ажурирана само, ништо друго.
 
D

Drexel

Гостин
Да, ама на листата има луѓе кои на интервјуто веќе оставиле оригинали
Исто така, има луѓе кои веќе добиле гражданства!
Нели е тоа збунувачки?
Зар не говори за некакво (возможно) незаконско работење?
Тие што оставиле нема што да се нервираат и точка, а тоа со веќе добиено државјанство е Абсурд и незнам од кај ти дојде тоа зошто не е возможно законски.
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Листата е напраена месеци уназад, затоа некој е со добиено веќе. Нема ништо незаконски. Не паничите одма.[DOUBLEPOST=1506984647][/DOUBLEPOST]Наместо на секој поединечно да ни пишуваат дека треба да се носи вака групно на сите , одкако увидоа дека неможе со копија и мора оригинал.[DOUBLEPOST=1506984751][/DOUBLEPOST]А тој што оставил на интервју оригинал и е на листата ми е исто ко нахнадно да однесол оригинал, затоа што тој документ требаше да се предаде месеци наназад пред интервју.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
@HammerOfThor, @Mikja, @JasonStatham, @Drexel, jas mislam deka dosega na muabetov kje se ispiese 2l rakija :)) ako ne i vise.
А ти од кај знаеш дали ние си пијуцкаме уз муабет по дома? :D
Шала на страна, муабетиве се сериозни. Чекам одговор за писмото кое го напишав, ваши предлози, додавки и сл... Па после на сите да им испратиме по една приватна порака. Ги проверувале пораките. Посредникот ме советува ако е можно помасовно да се праќаат пораките ако веќе сме решиле, и ми кажа дека за овој проблем се уште јавно не се знае, а ниту политичарите всушност знаат што се случува. Навистина, тоа што сега се прави е незаконско бидејќи законот гласи поинаку!

Мислам дека со ова би реагирале за да добијат гражданство сите кои сакаат да добијат, бидејќи така ќе помогнеме и на оние без оригинални документи. Ајде да помогнеме луѓе :)
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
145
Поени од реакции
384
А ти од кај знаеш дали ние си пијуцкаме уз муабет по дома? :D
Шала на страна, муабетиве се сериозни. Чекам одговор за писмото кое го напишав, ваши предлози, додавки и сл... Па после на сите да им испратиме по една приватна порака. Ги проверувале пораките. Посредникот ме советува ако е можно помасовно да се праќаат пораките ако веќе сме решиле, и ми кажа дека за овој проблем се уште јавно не се знае, а ниту политичарите всушност знаат што се случува. Навистина, тоа што сега се прави е незаконско бидејќи законот гласи поинаку!

Мислам дека со ова би реагирале за да добијат гражданство сите кои сакаат да добијат, бидејќи така ќе помогнеме и на оние без оригинални документи. Ајде да помогнеме луѓе :)
Ne gubime nisto, i jas sum za da se prati.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Неформалната порака моментално ја испратив на проверка кај луѓе кои подобро си разбираат од оваа проблематика и после да се преведи. Сите ние ќе ја испратиме на одредени политичари кои ќе ги напишам тука во пост, а исто така секој од нас ќе биде должен да „натера“ бар уште неколкумина да ја испрати пораката. И нормално, чекам одговор од сите вас зашто една ластовичка не ја прави пролетта :) Ова е сериозен проблем, во зачеток е и забележав дека ниту еден од посредниците со кои сум во контакт, не знаеја дека реално се случува. Факт е дека се работи незаконски и тоа го нагласивме. Сега останува да се направат следните чекори. Очекувам одговор од вас на мојот пост.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Тие што се на листа ќе имаа рок да поднесат документи за потекло. Ако ги немаат ќе бидат одбиени. Најверојатно ќе немаат право на жалба, туку ќе мора да ја започнат процедурата од ново. Тие што ќе однесат ќе бидат разгледувани и ќе добијат информации до крајот од мај 2018. Сега што ќе однесат ќе бидат прибрани во оддел кој ќе започне со работа од 1 ви фебруари 2018.
Апликантите кои не се во листата, се две групи. Првата на кои им пише да достават дополнителни документи веќе имаат рок. Другата група е на разгледување. За овие најверојатно ќе излезе нова листа во ноември.
Има и лица со совршени документи кои се 10%. Тие ќе земаат указ според процедурата. Оние што добиле бројче до јуни 2017, ќе бидат решени до јуни 2018.
Најверојатно, околу 10% ќе земат државјанство, затоа што по договорот процедурата се заостри.
Треба да сватат луѓето дека Бугарија сепак е сериозна држава, и си го гледа интересот што е нормално и очекувано.
fizicki treba da se ostavi originalot? ili samo da se prevede/legalizira povtorno?
jas i sestra mi sme dvajcata vrz osnova na edna vencanica od baba i dedo. treba 'supporting' dokumenti kako izvodi od majka mi i dedo mi da se vrzeme nie so vencanicata?[DOUBLEPOST=1507007490][/DOUBLEPOST]kade treba da se odnesat originalite?ministerstvo za pravosudie?
odenje za sofija sleden cetvrtok-trganje od skopje preku kumanovo i kriva palanka, sega za sega ima 3 slobodni mesta za delenje trosoci.
 
Последно уредено:
Член од
18 јуни 2017
Мислења
79
Поени од реакции
47
isto i nie jas i vnukite mi sme so svidetelstvo
od majka mi orginalot po logika treba da e kaj mene taka li
a za niv dvete
molim te FATIGO OVA dgovori mi[DOUBLEPOST=1507008747][/DOUBLEPOST]i izjavata dali treba da se zavere vo opstinata kade e rodena
ili vo gradot kaj notar me molam za odgovor
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Ти си вo прaвo декa штoм имaш прoизхoд требa дa дoбиеш држaвјaнствo,a тoј е истo тaкa вo прaвo зaштo вo дaбч се штaнцaa прoизхoди нa секoгo небaре е тoa фoтoкoпир и тие гo ствoријa хaoсoт те прoизхoдoт нaпрaвијa дa изгуби вреднoст.И сегa местo штoм ти издaдaт прoизхoд aвтoмaтски дa чекaш држaвјaнствo уште илјaдa прoверки и зaебaнции.
Mikja, od poodamna sum a mozet da potvrdat i postarite clenovi.... dabc niso na svoja raka ne donese odluka deka ce vazet potvrdite ili vaka ce vazet ili onaka.

si bese eden min na pravda hristo ivanov i toj usmeno dade odobrenie da se priznaet potvrdite od klubovite. toj posle dade ostavka i go zameni ekaterina zaharieva. togaj direk na dir za bg grazdannstvo bese edna katja .... koj znae civ coek bila.... i pocna na svoja raka bez odobrenie da gi prekratvit aplikaciite i TAA si odluci da ne gi uvazvit potvrdite oti ne bilo zakonski zs i fakt e oti zakonot bese pominat samo na prvo citanje.... 2000 gi prekratvija.

i.... min zaharova rece site prekratveni ce se vratat ama i mu naredi na dabc da gi zamenvi site udostovarenija so novi kaj so ce piset so koi dok go dokazuvat proizhodot... i togaj direktorot na dabc so bese imase edna izjava .... mene pisar nema da me praet.... koj cital znaet..... e tuka bese prviot haos. posle malku patriotite pritisnaa i dodeka ne dojde jotova i so potvrdi i bez potvrdi vrvea i dobija drzavjanstvo.

druga rabota.... znam tuka kaj nas imet eden so e od prekratvenite i vo min za pravda vo sofia ko podaval za molba da bidit vraten od prekratven so novo udostovarenie od dabc prepis i gi prasal kako ce znam oti sum vraten vo postapka, sluzbenickata mu rekla deka nemet opcija da se preppravet programot vo kompjuterot i deka ce ojt na direktna informacija oti mu e odobreno drz i da cekat potpis od viceprezidentot.

da se vratime malu nazad.... i da zakruzam so mi e mislata..... seto ova nastana prvo - zakonot ne go izglasaja... koj si e za to odgovoren ne znam.... a katja direktorkata si rabotese po necij nalog a na svoja raka

treto zaharieva go ucenvase patriotite ako mi go glasate zakonot cce vi zavrsam rabota za da dobivet drzavjanstva i od ko pomina glasanjeto za nea vo ns naaaaglo trgna rabotata i sito i reseto dobi do april godinava .... dojde jotova i .... nastana haos.....

neli imase nekoj so gi apsea toj period od dans oti primal mito za da dobiet bg pasosi i jotova rece... dobiv pismo od eu nekoi tamo cudni 100 gragjani i kriminalci dobile bg drz i naredi ajde sega so moja komisija site pak da vrvet na proverka za dokumenti i nekoj den tuka nekoj objavi oti duri nad 4000 dokumenti se neispravni vaka ili onaka....

... nekolku tuka znaat i zato pisea.... dopolnitelna e oti site se daeni na mvr dans i sekakva povtorna proverka i mojt da imas kakvi sakas dokumenti ..... i tebe ce te provervet..... i verojatno i za to nemet namera da go menuvat programot oti ionaka e od samo vremen karakter.... za site novi ce si bidet pak finalna proverka....

i za kraj ... za site velam i ce go kazam moeto mislenje.... ako si ispraven po sekoj osnov so stari dok. ce dobies bg drz
ako gi izglaset izmenite vo zakonot na 2 citanja i se objavet vo sl vesnik ko so e redot a ne min usmeno da go vadet zakonive i nekoi katji da si go koristet to da si praet so sakaat .....
i ako si ispraven i ti pa i so potvrda i ti ce dbies bg drz.

okolu inicitijativata da im se piset.... so da vi kazam... ni kaza eden nit go znam nit sum go cula ni koj e e i so e i ce praam ko si mi kazal... dobro ne ni poracal idete udajte se vo ezerono....

navistina mislite oti ne znaet gore vo min za pravda i bb i kk i druugite so s eslucuva???

vicepremierot kaza oti se rabotet na slucajot, vcera citam covek od gerb davet izjva od vladata rabotet i na to prasanje, pred to imase intervju so toj mladiot covek i toj kaza imale sredba za to i to i to da se resit.... i sega nie ce sme gi potsetuvale...?

ce napraete, i taka nemet dovolno lugje za rabota.... ce nemet vreme na nekoi so stvarno imet potreba da mu se odgovorit oti ce gi zatrupet so gluposti so to sto nesto ce vi porasnit.... sum pustil pismo.... mozite stvarno golemo da ne kazam so da napraite.... a tie posrednicite ako si sakat neka si se soberet neka si pojdet kaj pk i lazar i kaj koj trebit i neka gi informiret i si imet koj treba da reagira za nas gore!
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Дечки некој ако го знае е-mail-от од вицепрезидентката да го каже, фала ви
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom