Најекономично греење и ладење

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Kapilarata e vinovnikot sto na primer kaj vivaksot AERI 12 kata ako nekoj izmeri na merac ne moze da sleze so potrosuvacka pod 400w I na ladenje i na greenje. - Toa e problemot
Za 18 kite I normalno e da imaat kapilara. I povisok minimum.[DOUBLEPOST=1506452295][/DOUBLEPOST]https://forum.kajgana.com/posts/7516407/

Eve uste e eden primer za vivaks Midea koga odi vo Defrost I duva ladno
Kaj vivax-ot aezi defrostot koga ke se ukluci odma prestanuva duvanjeto a od koga zavrsi defrostot edno 30 sekundi mlak vozduh i potoa topol taka e ke AEZI modelot a kaj AERI neznam dali e isto mozam da kazam za AEZI-TO zatoa sto go koridtam
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Kapilarata e vinovnikot sto na primer kaj vivaksot AERI 12 kata ako nekoj izmeri na merac ne moze da sleze so potrosuvacka pod 400w I na ladenje i na greenje. - Toa e problemot
Za 18 kite I normalno e da imaat kapilara. I povisok minimum.[DOUBLEPOST=1506452295][/DOUBLEPOST]https://forum.kajgana.com/posts/7516407/

Eve uste e eden primer za vivaks Midea koga odi vo Defrost I duva ladno
Dosta be spamas bez veza, strucnjak stana i ti, kapilara pa kapailara, midea ta midea. Se sto ne e gree ne cini, na Strelco filozofijata. Vivaks si e e Vivaks, Midea si e Midea. Sto ne ti e jasno.
Okolu duvanjeto laden vozduh da pojasnam. Bidejki ne mozat da gi pratat kvalitetnite da ne recam vrvni proizvoditeli na klimi koi imaat mnogu dobar minimum na rabota od okolu 100-tina vati, koj minimum mora da go prati so rabotenje i kompresorot i pri taa potrosnja da dava kolku-tolku topol vozduh, nekoi proizvoditeli za da go imitiraat toa rabotenje softverski reseno go ostavaat ventilatorot da raboti so obrazlozenie deka na toj nacin se isfrla nekoja zaostanata toplina od sistemot. Ovaa situacija nema vrska so defrostot, tuku se slucuva koga klimata ja postignuva zadadenata temperatura vo prostorijata. Znaci ventilatorot raboti non-stop i isklucuva samo koga pravi klimata defrost.
PRIMER Mitsubishi SF serijata koja e edna skala podole od FH go ima toj princip na rabota, FH pak toa go nema no zatoa ima dosta visok minimum i cesto gasi. Imas situacija dali da prodolzi da vrti ventilatorot laden vozduh vo mesto kaj ednata serija, ili da gasi celosno kaj drugata i pak imas situacija da se oseti ladno sto ne duva i oscilacija na temperaturata.
Zatoa kvalitetnite inverteri treba da imaat sto pomal minimum na rabota za da efektot na greenje bide najdobar, na toj nacin ima i najmala potrosuvacka i najdolg vek klimata, otkolku da gasi-pali kompesorot.

Resenie za situacijata so duvanje na ventilatorot e rabota na auto-fan i auto-swing.. Obicno podobrite da kazam proizvoditeli so malku R u glavata, problemot go resile so podiganje na perkite horizontalno za da ne duva na dole tuku u tavan. Otkako ke se ukluci kompresorot i ke pusti topol vozduh perkite se vrakaat nadole, auto-fan pomaga barem da se namali brzinata avtomatski vo ovaa situacija.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Prvo Midea si e Midea ama i Vivax=Midea bogzna koja serija ama sepak e Midea.
Ili imas svoj argumanet deka ne e taka ? Da ne e Mercedes ?

Inaku naucnikov gigovit po obicaj necita ili cita pa itro ja vrti u kjorsokak diskusijata...toa cesto si go pravi pa moram da go koregiram ;)

Eve sto e situacijata za koja diskutirame:
брзо гледам ја достигнува температурата па почнува да дува ладен -млак воздух, норнално ли е тоа... секој совет од некого што има аери нека каже...

Kakvi pobogu defrosti umesavte a uste sme Septemvi....ovde nema defrost, ne se spomnuva nikakvo podiganje perki i slicno.... edinstveno ako korisnikov neprimetil deka nadvor ima defrost, sto nemozam da preudiciram citam sto e napisano....Zarem defrosti pocnaa kaj Vivaxive ?? :)
Ovde se gasi kompresor i prodolzuva vnatresnata da duva ladno ili mlako....po ona sto e napisano tolku moze da se zakluci...
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Strelco, sedi ne zipi, ne si dostoen za diskusija, prljav si ko gakite na babati.
Do vcera vivaks bese hansol, sega vivaks e midea.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Strelco, sedi ne zipi, ne si dostoen za diskusija, prljav si ko gakite na babati.
Do vcera vivaks bese hansol, sega vivaks e midea.
A ti ne gi lazi lugeto...bilo pa proslo...Vivax do 2015ta bea Gree klimi....od togas navaka se Midea.
I ne bidi prostak....babami btw odamna e pod zemja

Usput ne gilazi lugeto za nekoi visoki tehnologii ....tvojata Sumimi 13ka so ednoreden izmenuvac na +10C pod 200W nemoze da trosi....mozda si gledal nekoja Daisekai od 1200evra pa ti se pomesale loncinjata.
Da se cudis ama ima klimi sto 176W moze da trosat za upola cena...da i zadadev 20C namesto 21C moze i 150 ke trosese ;)
https://www.youtube.com/watch?v=zWnAU23-Qs8
Za visokite tehnologii si trebal dosta povekje da goodvrzes keseto ;)
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
A ti ne gi lazi lugeto...bilo pa proslo...Vivax do 2015ta bea Gree klimi....od togas navaka se Midea.
I ne bidi prostak....babami btw odamna e pod zemja

Usput ne gilazi lugeto za nekoi visoki tehnologii ....tvojata Sumimi 13ka so ednoreden izmenuvac na +10C pod 200W nemoze da trosi....mozda si gledal nekoja Daisekai od 1200evra pa ti se pomesale loncinjata.
Da se cudis ama ima klimi sto 176W moze da trosat za upola cena...da i zadadev 20C namesto 21C moze i 150 ke trosese ;)
https://www.youtube.com/watch?v=zWnAU23-Qs8
Za visokite tehnologii si trebal dosta povekje da goodvrzes keseto ;)
Ovie videa so gi postiras sigurno ne se tvoi, sluzat za zamajuvanje na javnosta i se napraveni so interes da se fali Gree. Ako ne si primetil videata se od pred 8 meseci koga ti se falese so Mitsubishito, drugo sto ne si primetil na videoto e serijata
GWH12YC-K6DNA1A
koja e veke stara, neli sega reklamirate premium
GWH12YD-S6DBA2A
[DOUBLEPOST=1506460470][/DOUBLEPOST]
A ti ne gi lazi lugeto...bilo pa proslo...Vivax do 2015ta bea Gree klimi....od togas navaka se Midea.
I ne bidi prostak....babami btw odamna e pod zemja

Usput ne gilazi lugeto za nekoi visoki tehnologii ....tvojata Sumimi 13ka so ednoreden izmenuvac na +10C pod 200W nemoze da trosi....mozda si gledal nekoja Daisekai od 1200evra pa ti se pomesale loncinjata.
Da se cudis ama ima klimi sto 176W moze da trosat za upola cena...da i zadadev 20C namesto 21C moze i 150 ke trosese ;)
https://www.youtube.com/watch?v=zWnAU23-Qs8
Za visokite tehnologii si trebal dosta povekje da goodvrzes keseto ;)
Ovie videa so gi postiras sigurno ne se tvoi, sluzat za zamajuvanje na javnosta i se napraveni so interes da se fali Gree. Ako ne si primetil videata se od pred 8 meseci koga ti se falese so Mitsubishito, drugo sto ne si primetil na videoto e serijata
GWH12YC-K6DNA1A
koja e veke stara, neli sega reklamirate premium
GWH12YD-S6DBA2A
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Dosta be spamas bez veza, strucnjak stana i ti, kapilara pa kapailara, midea ta midea. Se sto ne e gree ne cini, na Strelco filozofijata. Vivaks si e e Vivaks, Midea si e Midea. Sto ne ti e jasno.
Okolu duvanjeto laden vozduh da pojasnam. Bidejki ne mozat da gi pratat kvalitetnite da ne recam vrvni proizvoditeli na klimi koi imaat mnogu dobar minimum na rabota od okolu 100-tina vati, koj minimum mora da go prati so rabotenje i kompresorot i pri taa potrosnja da dava kolku-tolku topol vozduh, nekoi proizvoditeli za da go imitiraat toa rabotenje softverski reseno go ostavaat ventilatorot da raboti so obrazlozenie deka na toj nacin se isfrla nekoja zaostanata toplina od sistemot. Ovaa situacija nema vrska so defrostot, tuku se slucuva koga klimata ja postignuva zadadenata temperatura vo prostorijata. Znaci ventilatorot raboti non-stop i isklucuva samo koga pravi klimata defrost.
PRIMER Mitsubishi SF serijata koja e edna skala podole od FH go ima toj princip na rabota, FH pak toa go nema no zatoa ima dosta visok minimum i cesto gasi. Imas situacija dali da prodolzi da vrti ventilatorot laden vozduh vo mesto kaj ednata serija, ili da gasi celosno kaj drugata i pak imas situacija da se oseti ladno sto ne duva i oscilacija na temperaturata.
Zatoa kvalitetnite inverteri treba da imaat sto pomal minimum na rabota za da efektot na greenje bide najdobar, na toj nacin ima i najmala potrosuvacka i najdolg vek klimata, otkolku da gasi-pali kompesorot.

Resenie za situacijata so duvanje na ventilatorot e rabota na auto-fan i auto-swing.. Obicno podobrite da kazam proizvoditeli so malku R u glavata, problemot go resile so podiganje na perkite horizontalno za da ne duva na dole tuku u tavan. Otkako ke se ukluci kompresorot i ke pusti topol vozduh perkite se vrakaat nadole, auto-fan pomaga barem da se namali brzinata avtomatski vo ovaa situacija.
Kako prvo za niskiot minimum pokraj EEV treba i twin-rotary kompresor da poseduva klimata.
Eve Kolku Moze da se spusti potrosuvacka na Gree Hansolot na greenje na edno 12 Tina stepeni nadvoresna temperatura
54589-230a2400bec793950a478532ef46bcb6.jpg
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Ovie videa so gi postiras sigurno ne se tvoi, sluzat za zamajuvanje na javnosta i se napraveni so interes da se fali Gree. Ako ne si primetil videata se od pred 8 meseci koga ti se falese so Mitsubishito, drugo sto ne si primetil na videoto e serijata
GWH12YC-K6DNA1A
koja e veke stara, neli sega reklamirate premium
GWH12YD-S6DBA2A
Of lele....sto sakas da ti pisam na kanalot ke pisam, eve ke te pozdravam na kanalot kaj videovo:)
dfsSA.jpg
https://youtu.be/zWnAU23-Qs8
Jas dosega ja imam starata 12YC sto e do -15C....a novata GWH12YD seuste ne mi e namontirana, nakaj sabota/nedela ke ja pokazam taa....u golem del platena od prodazbata na Mitsuto kako da ne je snimam :icon_lol:...edvaj cekam da ja namontiraat a toa ke bide petok/sabota[DOUBLEPOST=1506461945][/DOUBLEPOST]A u megjuvreme od ovie so vivaxive 18ki neka snimi nekoj video kako pokazuva meracot i kako skoka lastik potrosuvackata :) Od tolku kupci na 18ki na kapilara sto navodno ke im rabotea ISTO kako Mitsubishi bar eden hrabar ke se najde so merac da ni pokaze dali e isto neli ;)
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2011
Мислења
122
Поени од реакции
101
хммм кај мене ова брчи како трактор, хеликоптер надворешната единица. сменив на ауто мод престана во секунда да брчи и тивка до немај каде...сега е бесшумна но дува ладно, млако... иако е подесена на 30степени. ова го правам дур куцам овде , од ауто сменив на топло во мод, не работи ништо една минута, и сега кога почна да грее повторно брчи ужасно. ќе го барам утре дечкото што ми ја монтираше ... па и да ми пообјасни од функциите. ко што ми кажа он од аерите никој минатата сезона не се пожалил а наместил доста како во приватни така и во деловни објекти.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Of lele....sto sakas da ti pisam na kanalot ke pisam, eve ke te pozdravam na kanalot kaj videovo:)

Jas dosega ja imam starata 12YC sto e do -15C....a novata GWH12YD seuste ne mi e namontirana, nakaj sabota/nedela ke ja pokazam taa....u golem del platena od prodazbata na Mitsuto kako da ne je snimam...edvaj cekam da ja namontiraat a toa ke bide petok/sabota
Tuka te cekav be prle, ti uopste ja nemas doma montitano be duduk, tuku na rabota, a kako definitivno zastapnik vo prodazba na toj brend ti si nepoverliv izvor koj po sekoja cena saka da fali nesto. Toa najmalku mu treba na ovoj forum, vakvi hostapleri sto za licen interes se na forumov ne se potrebni. Pisi tamu na kanalot sto sakas, meri kolku sakas, barem sega site jasno i glasno ke znaat sto ti e celta so omalovazuvanje na site drugi brendovi. Stoka prodadena.
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
122
Поени од реакции
101
A u megjuvreme od ovie so vivaxive 18ki neka snimi nekoj video kako pokazuva meracot i kako skoka lastik potrosuvackata :) Od tolku kupci na 18ki na kapilara sto navodno ke im rabotea ISTO kako Mitsubishi bar eden hrabar ke se najde so merac da ni pokaze dali e isto neli ;)

ќе се обидам да го направам тоа јас ќе зборам со еден електричар комшија да среди тоа и ќе снимам....
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Tuka te cekav be prle, ti uopste ja nemas doma montitano be duduk, tuku na rabota, a kako definitivno zastapnik vo prodazba na toj brend ti si nepoverliv izvor koj po sekoja cena saka da fali nesto. Toa najmalku mu treba na ovoj forum, vakvi hostapleri sto za licen interes se na forumov ne se potrebni. Pisi tamu na kanalot sto sakas, meri kolku sakas, barem sega site jasno i glasno ke znaat sto ti e celta so omalovazuvanje na site drugi brendovi. Stoka prodadena.
A be ni Vlavot nebil doma kaj mene i ne je kupil od mene :)
Otisol u Gree i si kupil Mitsubishi polovna....pred da napises nesto razmisluvas li be ti ?
Prleto ili kako me oslovi, naviknat sum n navredi i od tebe i od kup prlinja tuka sto pojma nemale za klima i sum im nasol kako da go resat greenjeto nebitno koja marka....
Ja na Gree se gream so godini (go zaboravas prviot moj Change i Multisplitot)
Kako sto ti zagovaras Toshiba zasto ti imas takva....sto problem imas ja da gi falam Gree ?
Ko ke vidis na isto sme....ti za ednite ja za drugite...
Ti na ednoredn ja na DVOIPOL reden....ti na eden EXV ja na dva, ti do -15 bez greac na tacna, ja do -30, ja na twin ti na singl rotary kompresor, tvojata A+ mojata A+++....zaista cena....ako sum jas stoka ti si mule edno :)
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.300
Поени од реакции
15.535
Ај малце да ве тргнам од кавгиве.

Ми треба помош за пријател за избор на клима.

Просторот е 30м2, со стара столарија и без надворешна изолација. Климата е за примарно греење. Буџетот е до 600 евра макс, и мора да се земе на рати.

Од тоа што гледав, само во Сетек даваат на рати без камата, ако знаете некое друго место кажете.
Јас ги одвоив овие, мислење за дали се доволни за просторот и изолацијата. Колку што пратам, тука слабо со искуства за Панасоник, но дали знаете од други луѓе што имаат Панасоник клими како се покажале? @Strelec @klimi.mk или некој друг?

PANASONIC CS-KE25TKE/PANASONIC CU-KE25TKE

http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=60039
PANASONIC CS-KE35TKE/PANASONIC CU-KE35TKE
http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=70437
PANASONIC CS-UE12RKE
http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=68061
HITACHI RAS/RAC-K14HCG
http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=70077

Грее не даваат на 24 рати како што сум запознаен, иначе ќе влезеше и Ломото во комбинација, а во Сетек нема грее.

Од тоа малце што разгледав, мислам дека PANASONIC CS-UE12RKE е можда најдобар избор. Не се разбирам баш, еве еуровент:

cs-cu12rke eurovent.jpg
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Za 37000 2,5ka na greenje.....so maximum 2,4Kw na -10 neznam dali ke go zgree toj kako sto vikas slabo izoliran prostor od 30m2.
Ima Eurovent pisuva Pnasonic...sve ubavo...ama nisto od 3KW :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom