Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Мој совет да пробаш со парното, убедливо најкомотно греење ќе имаш. И второ, ќе фрлиш во старт 2000еур за клими плус сметки така да во старт имаш минимум 3 години гратис греење со парното пред да ти стане клима греењето поисплатливо.

Sent from my Lenovo TB2-X30F using Tapatalk
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Podolu ima slika od planot na stanot so site prostorii.
Dve klimi e (recisi) nevozmozno da se postavat radi strukturata na stanot - od 3 strani e obvitkan so drugi zidovi (sosed, hodnici na zgradata, i sosem druga zgrada) i edinstveno vo salonot moze da se postavi klima ured. Znaci samo na balkonot izleguva prema nadvor, drugite 3 strani se vnatre odnosno opkolen e stanot.
Patem sega stanot znaci ima vgradeno individualno parno, na struja, so nekojsi kotel niz koj samo pominuva voda i vednas ja zagreva (nemam pojma sto tehnika e ova) i pisuva na kapakot 6 kW.
Go cenam tvojot sovet i mislenje.
Kujnata i dnevnata se vkupno 29 m2 (nema zid, eden cel prostor e), spalnata nasa e 11m2, detskata/rabotnata e 9m2 i kupatiloto e 5.5m2
Zemisi multisplit so tri vnatresni okolu 1500 evra ke te kosta so se montaza
 
Член од
9 септември 2011
Мислења
16
Поени од реакции
6
Има ли некој од вас што се грее со парно на нафта или плин?

Ме интересира конкретно:
- Колку брзо постига температура во радијаторите?
- Колку троши на час или месечно, во кој временски и топлотен режим на работа?
- Кој бренд на котел и горилник го имате?
- Дали е поисплатливо да се работи 24/7, кога не си дома на ниско оддржување?
- Дополнете по желба, информации никогаш не се вишок.

Кои брендови што се на Македонскиот пазар во моментов можете да ги спомнете или препорачате?
 
Член од
28 октомври 2013
Мислења
12
Поени од реакции
1
Здраво дечки

Ме интересира дали некој има искуство со Termo Flux печките на пелети. Сакам да земам печка (да ја ставам во дневната) и да поврзам со радијатори за греење на спрат од куќа. Мајсторите што ми ги поставуваа радијаторите ми препорачаа Termo Flux печка, па ме интересира доколку некој има искуство да пише, дали е задоволен или да барам некој друг производител.
Поздрав
 
Член од
20 август 2013
Мислења
34
Поени од реакции
12
Здраво на сите

Ве молам за совет и мислење која е најисплатлива варинта на греење на спална соба од 15 м2, во поткровје, најниска висина на зидови е 1.80 цм,надворесна изолација има 5 цм стиропор, пвц прозорец и ролетна, а кровот е со гипс плочи под кои има стаклена волна со алуминиумска фолија.
Дали да земам теро печка од 3.5 kw,панелен конвектор,радијатор на струја од тие со масло што имаат опција за дување или имам кварцна греалка со 4 греачи која исто може да дува и плус има опција да испарува вода и да не го суши воздухот (еден греач мислам дека е 800 w)
Ми треба привремено решение за оваа зима, бидејки за следната планираме парно на пелети за кое веке имаме инсталација.Клима не доаѓа во предвид.Ми треба за греење ноќе заради бебе, температура од 23c.
Благодарам унапред!
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Кварцната греалка фрли ја сместа. Уствари прво рокни ја со чекан за да не ја употреби некој друг па фрли ја.

Тоа е радијационо тело наменето строго за локално затоплување. Троши страшно многу струја во однос на она што грее. Слободно фрли го, и спаси се. За кафичи зимно време да греат тераси е наменето. На отворено.

Секако дека клима е најдобро, поготово парапетна единица. Тоа е без конкуренција се разбира. Ако несакаш клима тогаш еден панелен конвектор од 5000-8000 денари би требало да заврши работа. Пожелно од 1.5 до 2KW за да не оптоварува инсталација.
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
Здраво, може ли некој поискусен да ми даде совет во врска со кој (или кои) клима уред да го изберам. Генерално би ја (ги) користил за греење.
Досега се греев на вивакс 12 аеци модел мала соба ~16м2 стара куќа даски под, трска таван додатно покриен со гипс. Задоволен сум од виваксот и од греењето на клима бидејќи стварно е економично, освен што во најладните денови зимото vivaksot се мачеше ептен и не можеше да згрее доволно.

Сега ми е потребен систем за во понова куќа но без изолација, зид цигла, надворешни зидови на северо-запад, дрвени прозори врати со термопан стакло., Внатрешни скали... Моментално ќе користам дневна и кујна на прв спрат плус една (од две) спална на втор спрат. Скицата од куќата е прикачена.
Секако најважно е економичноста и да има добро загревање претежно во дневна како соба која највеќе се користи.

Прв спрат
Дневна 35м2 + кујничка околу 7м2 (споена со дневна но не отворена, има врата)
2 прозори 2,35х1,35
2 врати (за тараса) 2х0,75

Втор спрат
Спална ~16м2
Спална ~20м2 (која моментално нема да се користи но потребно е да имам опција за во иднина да се додаде и овде греење)

Ме интересира повеќе за оние парапетни единици, која е предноста, дали е подобро да се оди со мултисплит систем па во секоја соба по една внатрешна единица или некој друг систем...

мдени спомна
Може само да трошат помалку парапетните а не повеќе затоа што црпат ладен воздух од доле кој е 20 степени и го греат на 45, што е многу поефикасно кај клими, отколку да земаат оздух кој е 29 степени од таванот и да го загреваат на 45 степени.
Потрошњата воопшто да не те мисли, затоа што веројатно ти си гледал нешто друго или не си сфатил што е поентата. Ако немаш место е друго, ама за греење нема подобро од парапетни. Поготово ако се 2, многу подобро ќе е загреан подот отколку со ѕидна единица.
 

Attachments

Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Здраво на сите

Ве молам за совет и мислење која е најисплатлива варинта на греење на спална соба од 15 м2, во поткровје, најниска висина на зидови е 1.80 цм,надворесна изолација има 5 цм стиропор, пвц прозорец и ролетна, а кровот е со гипс плочи под кои има стаклена волна со алуминиумска фолија.
Дали да земам теро печка од 3.5 kw,панелен конвектор,радијатор на струја од тие со масло што имаат опција за дување или имам кварцна греалка со 4 греачи која исто може да дува и плус има опција да испарува вода и да не го суши воздухот (еден греач мислам дека е 800 w)
Ми треба привремено решение за оваа зима, бидејки за следната планираме парно на пелети за кое веке имаме инсталација.Клима не доаѓа во предвид.Ми треба за греење ноќе заради бебе, температура од 23c.
Благодарам унапред!
Najdobar izbor e termo pecka. Po moznost minimum 4.5kw, najdobro 6kw. Pomalite termo od 3.5kw se mnogu ponekvalitetni i pobrzo ja gubat akumuliranata toplina. Glupost ke napravis so stavanje klima edinstveno ako ne ti treba i za ladenje.
Od nekoe moe iskustvo potrosuvackata vo sporedba so klimata e skoro ista ili minimalno pogolema i ne opravduva kupuvanje na kanti od 15-20.000 koi ke ti bucat nad glavata i ke ti duvaat neprijatno celo vreme, a uste pomalku kvaliteten inverter od 40-50.000 za edna spalna od 15kv.
Primer za da me svatis podobro so potrosuvackata, ako hipoteticki klimata potrosi 10kw, od niv 7 skapa a 3 eftina, toa ti e 13-14kw eftina, termo od 4.5kw da polni 3 saati ili 6-ka da polni 2-2ipol saati, a tolku ti e dovolno za tie 15kv, toplinata sto ja dava termoto od druga strana pa ne se meri so taa od klimata.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
ima li nekade po gradov da se kupi kunec so klapna za regulacija za vozduh? mi tteba za eden braced od vnatresnosta.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Najdobar izbor e termo pecka. Po moznost minimum 4.5kw, najdobro 6kw. Pomalite termo od 3.5kw se mnogu ponekvalitetni i pobrzo ja gubat akumuliranata toplina. Glupost ke napravis so stavanje klima edinstveno ako ne ti treba i za ladenje.
Od nekoe moe iskustvo potrosuvackata vo sporedba so klimata e skoro ista ili minimalno pogolema i ne opravduva kupuvanje na kanti od 15-20.000 koi ke ti bucat nad glavata i ke ti duvaat neprijatno celo vreme, a uste pomalku kvaliteten inverter od 40-50.000 za edna spalna od 15kv.
Primer za da me svatis podobro so potrosuvackata, ako hipoteticki klimata potrosi 10kw, od niv 7 skapa a 3 eftina, toa ti e 13-14kw eftina, termo od 4.5kw da polni 3 saati ili 6-ka da polni 2-2ipol saati, a tolku ti e dovolno za tie 15kv, toplinata sto ja dava termoto od druga strana pa ne se meri so taa od klimata.
Koga veke gi spomna termo peckite me interesira dali ke nas vo mk se prodavaat novi termo pecki i ako se prodavaat kade moze da se nabavat ako znae nekoj neka kaze kade moze na novo da se kupi TA ( termo akumulaciona pecka ) pozz
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Сега со ефтина тарифа од 14-16часот дефинитивно многу подобро ќе биде греењето со термо печка...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Jak vi e predlogov so termo peckava....samo za edna sezona i treba greenjevo na struja posto na peleti ke se geat (dogodina), sto ke kacuva 300kg pecka na potkrovje pa na prolet da ja simnuva....eden CINI grejac za vo radijatorot koj vekje go imaat nek si kupat za zimava i tolku, nit zazema 2 kvadrata nit ke dise bebeto od izolacijana u TP koja baj d vej e staklena volna a za bebe prasuva.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Haier klima uredive inverter konkretno Haier TIDE modelot sto marka na kompresor ima dali TOSHIBA dali MITSUBISHI KOJA MARKA NA KOMPRESOR JA IMA.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom