Дали би војувале за нашата земја ?

Би отишле ли во војна за нашата земја ?

  • Да

    Гласови: 57 19,4%
  • Не

    Гласови: 172 58,5%
  • Само во одредени услови

    Гласови: 65 22,1%

  • Вкупно гласачи
    294
V

viktora

Гостин
Мочко еден, во секоја регуларна војска е така. Не смееш еден куршум безвеза да испукаш, ама ти толку знаеш!
Ама кога е бал, нека е маскенбал! Во паравоена формација па на мира да силуваш и масакрираш жени и старци, ебате психопатот, ебате!
Сум бил учесник во војна и сум служел војска.Смрдла ниедна каде прочита силувања и масакр на жени и старци во мојот пост?Од каде знаеш како е во војска или војна кокошко една.Кој ти кажал дека безвезе не смееш куршум да испукаш?Што глупости пишува краветино една.Многу филмови гледаш.Што мислиш регуларната војска не извршува злосторства?Кога на некој ќе му масакрираат фамилија мислиш нормален е после и трезвено ќе размислува што прави?Кога на некој животот му е во опасност ќе чека некој да му каже дали смее или не смее да пука?Што се разбираш воопште ти од војска?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.007
Поени од реакции
17.934
Да се гине за ваква држава е трагично и сите го знаат тоа но ако навистина дојде до војна исто секој знае како ќе со води.Македонските партии ќе се испичкаат војската е незадоволна ќе се разбега по дома а џандарите ќе почнат да зимаат боледување.Може во 2001 имало некои со патриотско дух кои сеуште верувале дека ќе биде нешто од Македонија но денес не верувам дека некој кој не е во директен судир би одел негде да реагира.Навистина кога малку би подразмислил морници ме лазат како ќе биде на Македонците во западна Македонија и дека ќе си поминаат многу крваво.Затоа и гласав во одредени услови.Ако сеуште живеам овде и секој ден гледам на вести како гинат недолжен македонски народ мислам дека не би можел да останам имун и сепак би се пријавил како доброволец иако немам никакво воено искуство а и никогаш не би посакал да одземам човечки животи.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.306
Поени од реакции
22.635
Со срце и душа. Би се борел за народот словенски.Потребно е враќање на воен рок. Со задоволство прв ќе се пријавам.
A дали и народот словенски би се борел за тебе ?
Што ако дојде ситуација како Србија - Хрватска (1991), Србија - Босна (1992), Украина - Русија (2013), Украина - Полска (1648), Русија - Полска (1612,1795,1939),
(и двете најтешки прашања) Бугарија - Македонија (1941) и Србија - Македонија (1913) ?[DOUBLEPOST=1502734054][/DOUBLEPOST]
Мочко еден, во секоја регуларна војска е така. Не смееш еден куршум безвеза да испукаш, ама ти толку знаеш!
Ама кога е бал, нека е маскенбал! Во паравоена формација па на мира да силуваш и масакрираш жени и старци, ебате психопатот, ебате!
Може да ни кажеш еден пример од барем една војна каде што не се случило ниедно воено злосторство (освен во шахот) ?
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.365
Ако вреди таа држава, значи ако ми пружила можности и живот и све, можеби ама ако не, не би ни размислил. Гледај си ја таму фамилијата не да гинеш за некого после да си се намести.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Тема без цел.Последни сме во едукација, економија и здраство ама битно воен рок да се врати.

Излезе зелена енергија ама Трамп индустријата со јаглен ќе ја враќа.

Денес имаме доволно технологија сите да се здрави и со полн стомак ама за жал сеуште има неандерталци кој потпаѓаат под истите провокации за булшит војни.

Целта е јасна створи хаос за да одвлечеш внимание и да се здобиеш со финансиска и/или политичка моќ.

Кај нас Зајко, Грујо и Аљи собраа којзнае колку пари на швајцарска сметка, а народот нека си копа очи за рандом глупи причини.

П.С Подобра бизнис идеја за профитерите од војна сеуште не е измислена.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
ako vi dojde nekoj doma da vi siluva sve so red ke ve vidam site dali ke vojuvate ili ne, sigurno od strana ke posmatrate i ke navivate.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.342
Поени од реакции
79.153
ako vi dojde nekoj doma da vi siluva sve so red ke ve vidam site dali ke vojuvate ili ne, sigurno od strana ke posmatrate i ke navivate.
Речиси никој, во тој случај, нема да војува за својата татковина, туку заради освета.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Кој ќе војува пензионерите ?!
Е сега и пензионерите ги има различни рангови ... млаџи пензионери се оние до 70 години, средни се оние од 70 до 80 години, старики се оние 80-90 години, а оние што се преку 90 години се од рангот пензионери-мумии ... овие рангови може и како чинови во армијата (пензионерска) да се воведат ... смешно, но вистинито за нашава државичка !
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Да, би војувал иако немам никакво воено искуство и ниту некакви оружја ама брзо учам, но да бидам последната линија на фронтот и да набљудувам дали е вистинска војна или дали е вмешана мојата предавничка влада тогаш ќе ги убијам прво нив па после што сака нека е.


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
S

silmarillion

Гостин
ako vi dojde nekoj doma da vi siluva sve so red ke ve vidam site dali ke vojuvate ili ne, sigurno od strana ke posmatrate i ke navivate.
Може некој да ти силува све по дома и без војна. Не бе озбилно укључуете мозок пред да напишете нешто? Или сеа е фазонот лузер сум, ме избркаа од администрација па посакувам војна за мојот живот да добие смисла пошто свински кур не ме бива?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
ИНтересна анкета ама мислам дека е чиста лага... Прво... ја има Швајцарија, земја која во втора светска војна не војувала а не пак сега во 21 век и некој ете рекол дека 39% ќе војува.... јас не знам кого тоа го анкетирале дека ќе војува за земја која нема шанси некој да ја вовлече во војна...

исто 55% од Босна... кога се знае дека бошњаци таму се одвај 50% и сигурно тие не би војувале до еден а дека останатите хрвати и срби би ратувале за босна тоа ни на сон... или можеби 1 од 100.000...

Трето Украина... тоа е огромна земја ама дека само 62’% би војувале тешко... таму 9 од 10 ќе дадат глава за државата...

И за Македонија на крај... 38% ... ова не знам на кој процент на население е изведена анкетава и каде но ова е најмалку 20 пати зголемен процент ако ме прашате мене... во војната 2001 пфоцојалните бројки велат дека од макеоднска страна како припадници на воените сили активни и резервни учествувале околу 20.000, тоа значи на 2.000.000 народ 1 од 200 души учествувал еве уште 10 да сакале да одат го признавам за релевантен податок. Се над ова е чиста манипулација. Значи дали 5% би влегле во војната за за татковиината а 38% не знам кој е тој мозик што сега во 2017 година мисли дека на прашањето дали би гинеле за македонија еден од тројца верува дека би го направиле тоа...
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Може некој да ти силува све по дома и без војна. Не бе озбилно укључуете мозок пред да напишете нешто? Или сеа е фазонот лузер сум, ме избркаа од администрација па посакувам војна за мојот живот да добие смисла пошто свински кур не ме бива?
ha ha koj zelen glupak, demek ti ostala boranija koja dremeete 24/7 na forum imate nekoja smisla za zivot, daj be izlezete malku na ulica barem sega koga imame zivot, pa uste jas sum posakuval vojna, demek jas ja napraviv anketava pa proveruvav kolku kreteni ke mi se priklucat.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom