Artifact - The Dota 2 Card Game

Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Последна официјално извадена игра во 2013та. После 5 години вадат card game (ваљда во бета(?)) на база на истата. Се помачиле. :pos:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.073
Поени од реакции
21.950
дадада, тоа што требаше, card game, одлично :))))
Од дота требало кард гејм ?! :confused:
Фрустрации од Близард се ова или (и ) сакаат да џапнат некоја трошка од колачот наречен Хартстоун ?
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Голем плус е интеграцијата со стим маркет така да ќе напраат и од овоа гомно дебел ќеш.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Не знаат Valve што да прават со себе.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Online card games се најлесниот cash grab во денешницава.
Сите card games се money sink мада - али Online се ужас.
Не ги ни поседуваш физички картите шо е најтрагичното.
Да не праиме муабет што hearthstone pack кошта 2$ а има само 5 карти, поскапо од ВИСТИНСКИ бустери од реални игри како magic the gathering.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Valve веќе долго време се тешки лајнари кои не ги боли кур за нешто повеќе од пари.Се фалат со prize pools на турнири, иако парите се 85% од самите играчи. Про играчите немаат никакво осигурување, цело време избиваат скандали за плаќање, и освен топ 50те играчи, сите други заработуваат драстично помалце. Нема големи лиги што траат преку целата година и ситните турнири за мачкање очи ко starladder имаат мизерни prize pools.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Online card games се најлесниот cash grab во денешницава.
Сите card games се money sink мада - али Online се ужас.
Не ги ни поседуваш физички картите шо е најтрагичното.
Да не праиме муабет што hearthstone pack кошта 2$ а има само 5 карти, поскапо од ВИСТИНСКИ бустери од реални игри како magic the gathering.
Ако си играл разни CCG-а он-лајн ќе знаеш дека поголем money sink од MTGO не постои. Не во графата card games, туку општо од сите он-лајн игри.
Hearthstone e uber-free game, во споредба со MTGO.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ако си играл разни CCG-а он-лајн ќе знаеш дека поголем money sink од MTGO не постои. Не во графата card games, туку општо од сите он-лајн игри.
Hearthstone e uber-free game, во споредба со MTGO.
Не зборев за MTGO за MTG зборев (и општо било која физичка card game)
Барем со MTG добиваш физички карти.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Не зборев за MTGO за MTG зборев (и општо било која физичка card game)
Барем со MTG добиваш физички карти.
ОК, не ни споредував вистинска со електронска игра. Јас, како што нагласив, реков дека HS е free-to-play х100, у однос на MTGO. Исто така е нај free-to-play од скоро сите други on-line ccg-a.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Valve веќе долго време се тешки лајнари кои не ги боли кур за нешто повеќе од пари.Се фалат со prize pools на турнири, иако парите се 85% од самите играчи. Про играчите немаат никакво осигурување, цело време избиваат скандали за плаќање, и освен топ 50те играчи, сите други заработуваат драстично помалце. Нема големи лиги што траат преку целата година и ситните турнири за мачкање очи ко starladder имаат мизерни prize pools.
Провери го распоредот на следните major/minor турнири.

Инаку реално сите работат за пари и Валв веќе подолго време не е gaming компанија.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Ќе им успее како што им успеа да продаваат текстури во CSGO.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Не знам какви им се плановите, ама имаат можност да им понудат на играчите нешто што другите online card games не го нудат во моментов. Тоа е трејдање/купување/продавање на карти меѓу играчите. Постоечкиот трејд систем и маркет на Steam можат лесно да го овозможат ова.

Ако сакам некоја специфична карта, во другите игри треба или да купувам packs со надеж дека ќе ми се падне или да грајндам даст за да ја искрафтам картата. Или па ако имам дупликат, треба да го скршам за даст, на тој начин губејќи голем дел од вредноста на картата. Зашто да немам можност да мењам карти со некого, или па ако веќе давам пари, да имам можност да ја купам од маркет само таа карта што ми треба, или пак ако имам дупликат, да можам да го продадам на маркет?

Valve не би изгубиле ништо со ова, туку баш напротив, би добиле. На истиот начин како што добиваат од купување/продавање на скинови за CS:GO и други игри на Steam Market. Да, на овој начин би се намалила потенцијалната продажба на packs, ама од друга страна којзнае колку ќе зимаат од провизија секој ден.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Jebaited


Зашто да немам можност да мењам карти со некого, или па ако веќе давам пари, да имам можност да ја купам од маркет само таа карта што ми треба, или пак ако имам дупликат, да можам да го продадам на маркет?
Ми теквит баш ко почвев hearthstone, еден другар почна да ми се фалит како добил два Ragnaros, па му реков да ми пуштит еден. :D
Прво мислев педер се прајт ко ми рече дека неможиш да менвиш карти, глупо ми звучеше а и уште е глупо шо нема начин да трејдаш карти.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom