Artifact - The Dota 2 Card Game

Дискусија во форумот 'Гејминг' започната од Matrix23, 9 август 2017.

 1. Matrix23

  Matrix23

  Член од:
  27 април 2009
  Мислења:
  2.258
  Допаѓања:
  976
 2. Идиот на Социјализмот

  Идиот на Социјализмот luzer, los izbor za decko, propala investicija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.029
  Допаѓања:
  5.584
  Последна официјално извадена игра во 2013та. После 5 години вадат card game (ваљда во бета(?)) на база на истата. Се помачиле. :pos:
   
  На Darling му/ѝ се допаѓа ова.
 3. beaverknight

  beaverknight ћ

  Член од:
  16 септември 2015
  Мислења:
  1.673
  Допаѓања:
  3.986
  дадада, тоа што требаше, card game, одлично :))))
   
 4. Ska Maniac

  Ska Maniac Бараба

  Член од:
  2 октомври 2013
  Мислења:
  3.296
  Допаѓања:
  3.146
  Од дота требало кард гејм ?! :confused:
  Фрустрации од Близард се ова или (и ) сакаат да џапнат некоја трошка од колачот наречен Хартстоун ?
   
 5. Goxyto

  Goxyto #FinoAllaFine

  Член од:
  31 јануари 2010
  Мислења:
  2.455
  Допаѓања:
  2.416
  Голем плус е интеграцијата со стим маркет така да ќе напраат и од овоа гомно дебел ќеш.
   
 6. Dr. Gonzo

  Dr. Gonzo

  Член од:
  1 февруари 2012
  Мислења:
  3.468
  Допаѓања:
  4.023
  Не знаат Valve што да прават со себе.
   
 7. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.747
  Допаѓања:
  7.217
  Online card games се најлесниот cash grab во денешницава.
  Сите card games се money sink мада - али Online се ужас.
  Не ги ни поседуваш физички картите шо е најтрагичното.
  Да не праиме муабет што hearthstone pack кошта 2$ а има само 5 карти, поскапо од ВИСТИНСКИ бустери од реални игри како magic the gathering.
   
 8. Идиот на Социјализмот

  Идиот на Социјализмот luzer, los izbor za decko, propala investicija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.029
  Допаѓања:
  5.584
  Valve веќе долго време се тешки лајнари кои не ги боли кур за нешто повеќе од пари.Се фалат со prize pools на турнири, иако парите се 85% од самите играчи. Про играчите немаат никакво осигурување, цело време избиваат скандали за плаќање, и освен топ 50те играчи, сите други заработуваат драстично помалце. Нема големи лиги што траат преку целата година и ситните турнири за мачкање очи ко starladder имаат мизерни prize pools.
   
  На Darling му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  19.740
  Допаѓања:
  23.240
  Ако си играл разни CCG-а он-лајн ќе знаеш дека поголем money sink од MTGO не постои. Не во графата card games, туку општо од сите он-лајн игри.
  Hearthstone e uber-free game, во споредба со MTGO.
   
 10. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.747
  Допаѓања:
  7.217
  Не зборев за MTGO за MTG зборев (и општо било која физичка card game)
  Барем со MTG добиваш физички карти.
   
 11. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  19.740
  Допаѓања:
  23.240
  ОК, не ни споредував вистинска со електронска игра. Јас, како што нагласив, реков дека HS е free-to-play х100, у однос на MTGO. Исто така е нај free-to-play од скоро сите други on-line ccg-a.
   
 12. Сталкерот

  Сталкерот

  Член од:
  5 јуни 2012
  Мислења:
  4.320
  Допаѓања:
  5.067
  Провери го распоредот на следните major/minor турнири.

  Инаку реално сите работат за пари и Валв веќе подолго време не е gaming компанија.
   
 13. Darling

  Darling

  Член од:
  5 јуни 2009
  Мислења:
  6.189
  Допаѓања:
  7.396
  Ќе им успее како што им успеа да продаваат текстури во CSGO.
   
 14. Smert

  Smert

  Член од:
  13 февруари 2007
  Мислења:
  4.808
  Допаѓања:
  4.743
  Не знам какви им се плановите, ама имаат можност да им понудат на играчите нешто што другите online card games не го нудат во моментов. Тоа е трејдање/купување/продавање на карти меѓу играчите. Постоечкиот трејд систем и маркет на Steam можат лесно да го овозможат ова.

  Ако сакам некоја специфична карта, во другите игри треба или да купувам packs со надеж дека ќе ми се падне или да грајндам даст за да ја искрафтам картата. Или па ако имам дупликат, треба да го скршам за даст, на тој начин губејќи голем дел од вредноста на картата. Зашто да немам можност да мењам карти со некого, или па ако веќе давам пари, да имам можност да ја купам од маркет само таа карта што ми треба, или пак ако имам дупликат, да можам да го продадам на маркет?

  Valve не би изгубиле ништо со ова, туку баш напротив, би добиле. На истиот начин како што добиваат од купување/продавање на скинови за CS:GO и други игри на Steam Market. Да, на овој начин би се намалила потенцијалната продажба на packs, ама од друга страна којзнае колку ќе зимаат од провизија секој ден.
   
 15. Matrix23

  Matrix23

  Член од:
  27 април 2009
  Мислења:
  2.258
  Допаѓања:
  976
  Jebaited[​IMG]

  Ми теквит баш ко почвев hearthstone, еден другар почна да ми се фалит како добил два Ragnaros, па му реков да ми пуштит еден. :D
  Прво мислев педер се прајт ко ми рече дека неможиш да менвиш карти, глупо ми звучеше а и уште е глупо шо нема начин да трејдаш карти.
   
  Последно уредено: 13 август 2017

Сподели преку: