Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Точно, тоа не е наше срање и нема потреба да се шири параноја за тоа дека е наше срање.

Тука никој нема да остане. Напротив, ако некои работи не се сменат уште многу млади луѓе ќе си го фатат патот надвор.
Ќе останат во Ресен јаболка да берат. После во Берово ќе одат откако ќе научат албански.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
нема потреба да се правдаат мигрантите. има голем дел од нив само проблеми што прават каде и да одат.
ама далеку сме ние од тоа сето.

Денот кога ќе почнат да примаат мигранти на престој во МК ќе биде денот кога оваа влада ќе падне. Ако се толку глупави нека го направат тоа. Има со сила да си одат. Тогаш навистина ќе го осетат народот.
А вмро да се врати тоа пак нема никакви шанси. Така да ако сдсм почнат да прават глупости, експресно ќе си одат од владата и тогаш ќе настапи вистинска политичка криза.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
How the Kremlin Manipulates Europe’s Refugee Crisis
Russian intelligence is detectable in the huge migration wave hitting Europe. What does this mean for Western security?

http://observer.com/2016/04/how-the-kremlin-manipulates-europes-refugee-crisis/
Значи знаев, Русите го натерале Заев да ја напише програмата 2017 - 2027.

Кога Русите го ставија Трамп за Претседател, која е па Македонија...
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
нема потреба да се правдаат мигрантите. има голем дел од нив само проблеми што прават каде и да одат.
ама далеку сме ние од тоа сето.

Денот кога ќе почнат да примаат мигранти на престој во МК ќе биде денот кога оваа влада ќе падне. Ако се толку глупави нека го направат тоа. Има со сила да си одат. Тогаш навистина ќе го осетат народот.
А вмро да се врати тоа пак нема никакви шанси. Така да ако сдсм почнат да прават глупости, експресно ќе си одат од владата и тогаш ќе настапи вистинска политичка криза.
Прво нема шанси со сила да ги натераш да останат и тука не остануваат.
Така да целата работа се сведува на општ муабет што не ја засега МК.
Со тоа што се напалени толку за ваков општ муабет кажува дека има пропаганда и параноја.

За европа, проблемот е предимензиониран. Надуен милион пати повеќе од тоа што реално е.
Слично како што со пропаганда ги натераа Британците да излезат од ЕУ против питачите од источна Европа. Минимален проблем што го плаќаат дебело сега со излегувањето.

Се вика асиметрична војна или information warfare и е тоа што конкретно го прави Русија.[DOUBLEPOST=1502057893][/DOUBLEPOST]А не им текнува дека почнаа реки мигранти да течат ОТКОГА Русија почна да ја контролира ситуацијата во Сирија? ;)[DOUBLEPOST=1502058098][/DOUBLEPOST]GERMANY STRUGGLES TO FIGHT ANTI-MIGRANT FAKE NEWS AMID FEARS IT COULD INFLUENCE ITS ELECTION

https://news.vice.com/story/germany-fake-news-election-migrants

за среќа Германците не се Американци и не се лажат така лесно со глупости. И пак си ја гласаа Меркел :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Сигурно Русите им го напишале и овој извештај:

https://de.gatestoneinstitute.org/7483/deutschland-migranten-kriminalitaet
Не си ствaрaј нервoзи зa џaбе,и тие штo им oбјaснувaш и сите у држaвaвa се свесни декa тие стoки мигрaнти штo знaaт сaмo дa кoлaт нoсaт сеaт сaмo гaдoсти.Нaшa несреќa е штo oвие гaдoвите вмрoвски гo искoристијa тoa дa гo oцрнaт Зaев и сегa oвие слепците јa вртaт нa мaјтaп зaштo секoгaш кoгa некoј ке критикувa нештo штo е штетнo тoa гo рaзбирaaт декa вмрo не излaжaлo.Кoј рече декa oстaнaт и ке стaнaт жители нa МК?Еднoстaвнo не ни се пoтребни дури ни кaкo прoлaзници[DOUBLEPOST=1502060307][/DOUBLEPOST]Унaзaд две гoдини нaјчестo нoќе нa aвтoпaт Велес-Скoпје oдеa вo групи пo 15-20 души пo првa лентa.Језиви.И тoгaш и сегa истoтo гo мислев и збoрев
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Uh oh

Значи, наместо да ги исфрлиме
окупаторите и терористите, ние им свртевме грб на нашите македонски титани.

Минатиот век Илинденците не избегаа од бојното поле и 14 000 востаници се
соочија со 200 илјаден турски аскер. АСНОМ–ците се бореа четри години со германските
окупатори, со балистите, со Петтиот бугарски окупаторски корпус и дадоа 26 000 жртви.

А ние на 2 август избегавме дури од нивните споменици, ги поклонивме на окупаторите.
Се уплашивме од полицајците на Спасовски и од 300 американски мочковци.
Уште пожално е дека повик за тоа бегство упатиа фотељашите и предавниците
од ДПМНЕ, затоа што, обратете внимание, Западот можел да ја обвини нивната партија
дека ги почитува македонските херои. Воопшто не станува збор за партија, која се кити
со насловот „револуционерна“, да дејствува соодветно во име на народ и државата.
Таква работа не и паѓа и на памет. Како „одговорен политичар“, Груевски чека „амин“ од
САД, НАТО и ЕУ да го вратат како премиер, ако е смирен и послушен во уништувањето
на државата. Премиер на што? На некои од двојазичните македонски кантони? Не
случајно на местото на досегашните шутраци во ИК на ДПМНЕ беа избрани нови
пудлици, но Груевски ги зачува Милошоски, Попоски, Тодоров, Димовски, Ѓорчев за да
учат новите квинслишко изкуство. Некои од нив како Бетмен, го заслужија своето место
со успешно потрошената народна енергија во 80-дневните протести, за потоа уште
поуспешно да биде инсталиран Џафери за претседател на Собранието.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.438
Прво нема шанси со сила да ги натераш да останат и тука не остануваат.
Така да целата работа се сведува на општ муабет што не ја засега МК.
Со тоа што се напалени толку за ваков општ муабет кажува дека има пропаганда и параноја.

За европа, проблемот е предимензиониран. Надуен милион пати повеќе од тоа што реално е.
Слично како што со пропаганда ги натераа Британците да излезат од ЕУ против питачите од источна Европа. Минимален проблем што го плаќаат дебело сега со излегувањето.

Се вика асиметрична војна или information warfare и е тоа што конкретно го прави Русија.[DOUBLEPOST=1502057893][/DOUBLEPOST]А не им текнува дека почнаа реки мигранти да течат ОТКОГА Русија почна да ја контролира ситуацијата во Сирија? ;)[DOUBLEPOST=1502058098][/DOUBLEPOST]GERMANY STRUGGLES TO FIGHT ANTI-MIGRANT FAKE NEWS AMID FEARS IT COULD INFLUENCE ITS ELECTION

https://news.vice.com/story/germany-fake-news-election-migrants

за среќа Германците не се Американци и не се лажат така лесно со глупости. И пак си ја гласаа Меркел :)
Добро, тебе не ти е срам после бламирањето со Хилари да се појавиш на тема кај што се дискутира политика? Кој ги чита и кој сериозно го сфаќа прочитаното на Вајс?
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Прво нема шанси со сила да ги натераш да останат и тука не остануваат.
Така да целата работа се сведува на општ муабет што не ја засега МК.
Со тоа што се напалени толку за ваков општ муабет кажува дека има пропаганда и параноја.

За европа, проблемот е предимензиониран. Надуен милион пати повеќе од тоа што реално е.
Слично како што со пропаганда ги натераа Британците да излезат од ЕУ против питачите од источна Европа. Минимален проблем што го плаќаат дебело сега со излегувањето.

Се вика асиметрична војна или information warfare и е тоа што конкретно го прави Русија.[DOUBLEPOST=1502057893][/DOUBLEPOST]А не им текнува дека почнаа реки мигранти да течат ОТКОГА Русија почна да ја контролира ситуацијата во Сирија? ;)[DOUBLEPOST=1502058098][/DOUBLEPOST]GERMANY STRUGGLES TO FIGHT ANTI-MIGRANT FAKE NEWS AMID FEARS IT COULD INFLUENCE ITS ELECTION

https://news.vice.com/story/germany-fake-news-election-migrants

за среќа Германците не се Американци и не се лажат така лесно со глупости. И пак си ја гласаа Меркел :)
Pa jas ne znam shto da mislime za Rusija. Dali e toa "gas station pretending to be a country" ili e tolku mokjna shto gi mesti isborite vo USA, so dezinformacii ja potkopuva EU, na Balkanov pravi drzhavni udari, posle ovie sankcii Rusija e pred kolaps, vo Rusija sekoj moment se ochekuva oboena revolucija...Ne znam shto da mislime. Sekoja nokj pred legnuvanje proveruvam da ne ima nekoj ruski shpiun pod krevet, proveruvam kupatilo, shifonjeri....i samo chekam flash news na CNN kako vo Rusija se krenala revolucija i Putin ke go linchuvaat.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.130
Поени од реакции
30.909
http://carnegieeurope.eu/strategiceurope/62611

начитани прошетани луѓе нема да им биде тешко да разберат, тие другите...
лесно ќе бидат излажани
Судејќи од интелектуалната содржина на работите кои ги пишуваш, извесно е дека ти од сликовници не си читал многу повеќе. Според твојата сопствена логика, те лажат и повеќе од лесно.

Не глуп, треба човек да е ретардиран, за со еден (наводен) пример да му се докажува „руска пропаганда“.
Нормално дека Русите не се светци. Се разбира дека нивните медиуми го известуваат нивното гледиште. Но немаат потреба да лажат. Никој нема потреба да измислува силување кога во ЕУ има стотици, илјадници силувања од мигрантите. Тоа се фактите.

Еве еден руски шведски полицаец што вели:
https://www.facebook.com/peter.springare/posts/10208300682343230?pnref=story


Уште нешто:


И за крај еден поздрав од суртуците кои ги браните. Сите заглупени од меинстрим пропагандата им посакувам волонтерски што поскоро еден ваков да им делегираат дома. По партиска линија. Да им ги објасни културните вредности на баграта што домашните предавници се спремаат да им градат станови, и да им делат вработување:
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Абе Vanlok еден, не ли гледаш дека тоа не е мигрант, туку лично Путин офарбан како црнец.
Ај погледни убаво.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.130
Поени од реакции
30.909
^^
Не ми се верува какви луѓе живеат меѓу нас. :(

Замисли бе, сега папагалски ја повторуваат актуелната меинстрим пропаганда дека не постои „епидемија“ на силувања ширум ЕУ. Сето тоа била (руска) измишљотина. Очигледно имаат партиска наредба да шират наратива дека Русите измислуваат приказни за силувањата од мигрантите. Во превод мигрантите се супер, и одлично е што во Македонија ќе се градат станови за нив, и ќе добиваат вработување. Да не се бунат луѓето.

Поназад истиве корисни идиоти збореа дека „немало ништо лошо во официјализирањето на двојазичност“... Два грама памет да имаат, ќе размислат што значи официјализирање на двојазичност.

На страна увертирата во федерализација, и потоа сецесијата која извесно следи. Од економски аспект, официјална двојазичност на територија на целата држава, ќе биде екстремно скап процес.

Ете им ја Швајцарија, измислена е топлата вода, и нашиве нема повторно да ја измислуваат туку ќе препишат. Ама Швицарска е богата држава. Овде со швицарски пари нема да се плаќа двојазичноста, со македонски пари ќе се плаќа. Да, со македонски пари. Пошто во западна Македонија слабо нешто иде наплаќањето на даноци, како што знаат сите што таму не добиваат фискални сметки.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Барселона

 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Добро, тебе не ти е срам после бламирањето со Хилари да се појавиш на тема кај што се дискутира политика? Кој ги чита и кој сериозно го сфаќа прочитаното на Вајс?
аххах
бламирање за Хилари?? Немаш појма колку сеири и кеиф ви фаќам! будалчињата паднаа на ефтини предизборни фори на Трампо! :)
Абе секој ден со секоја глупост што ја прави ви фаќам сеири еј! Реков ја 4 години комедии - на ваша сметка хиххихи

Туку гледам ЕПТЕН се смени полититката кон МК а? ептен ова елитиве како ги среди па паапа а и еврејсково лоби :) секој ден ми потврдува дека бев во право за него. ;)


Брука е да си бил толку глуп да паднеш на финтите на трамп, па уште да веруваш дека се разбираш од “политика“ хахаха леле леле, иди скрисе, бриши тоа постовите за трамп прво

и тргај тоа сликата од Биг Лебовски, не е тоа за трамп фанбојс
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom