Фриленсер (Freelancer)

Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Моментално имам некој си 20$ за 2-3 недели на upwork , сеа прашањето е дали е попаметно да се собере поголема сума па да се повлечат преку payoneer? Затоа што како што читав , треба картичката да се купи или се плаќа некоја сума за годишно одржување на сметката? Исто така кога идам во set up payment не ми дава да си напраам акаунт, бидејќи татко ми има веќе извадено картичка па вероватно гледа според IP адреса или нешто слично, да не имал некој сличен проблем како овоj?
Шо работиш?
 
Член од
13 март 2012
Мислења
154
Поени од реакции
82
Шо работиш?

Напраив 30долари , и преќинав поради обврски, односно поради испити/факултет . Иначе пишував creative content , сеа летово почнав да учам Search Engine Optimization (SEO) па кај и да е ке се пуштам тоа да чепкам глеам има многу огласи за тоа. Иначе wordpress вооглавно со creative content.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Некој што има регистрирано фирма и што работи на Upwork преку фирмата (т.е самовработен) да ми пише приватна порака имам неколку прашања? Фала многу!
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Некој што има регистрирано фирма и што работи на Upwork преку фирмата (т.е самовработен) да ми пише приватна порака имам неколку прашања? Фала многу!
Кои прашања? Тајни се за да не се дискутира јавно?
 
Член од
2 јули 2008
Мислења
159
Поени од реакции
76
Јас почнав на upwork пред неколку дена. Вчера добив една работа, ја завршив, ме оценија топ и јас нив али имам еден проблем. Од незнаење ги потрошив сите connects ( а во меѓувреме на кратко ми го затворија профилот и со тоа ми повлекоа 10 proposals за да направам кратко видео имтервју за верификација) и сега ми треба совет од поискусните фрилансери: Дали да вложам некој $ за да купам connects или да почекам, и дали сте имале слично искуство (они да ви го повлечат “proposals”) и со тоа да ви отидат connects во вода? - Дали ако се објаснам со нив (upwork) може да ми дадат 20тина connects назад за да можам одново да аплицирам?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Јас почнав на upwork пред неколку дена. Вчера добив една работа, ја завршив, ме оценија топ и јас нив али имам еден проблем. Од незнаење ги потрошив сите connects ( а во меѓувреме на кратко ми го затворија профилот и со тоа ми повлекоа 10 proposals за да направам кратко видео имтервју за верификација) и сега ми треба совет од поискусните фрилансери: Дали да вложам некој $ за да купам connects или да почекам, и дали сте имале слично искуство (они да ви го повлечат “proposals”) и со тоа да ви отидат connects во вода? - Дали ако се објаснам со нив (upwork) може да ми дадат 20тина connects назад за да можам одново да аплицирам?
Нема да ти дадат сигурно, не троши време на тоа. Ако требало да се вратат (затворен проект без избран фриленсер) ќе биле вратени автоматски. Или плати (ќе добиеш нешто ситно екстра конекции) или најпаметно чекај.
 
Член од
2 јули 2008
Мислења
159
Поени од реакции
76
Нема да ти дадат сигурно, не троши време на тоа. Ако требало да се вратат (затворен проект без избран фриленсер) ќе биле вратени автоматски. Или плати (ќе добиеш нешто ситно екстра конекции) или најпаметно чекај.
Јасно ама мене на Proposals делот кај тие ми вика "Withdrawn by you" а јас не сум се повлекол. И сега во вода конекциите. Плус да прашам, секој први од месецот добивам конекции или на 30тина дена од како сум почнал? Ти благодарам за одговорот :)
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Конекците ги обновуваат на скои 30 дена, ако преостануваат уште неколку денови до обнова чекај, ако пак не ти се чека за $10 добиваш 70 конекции.
 
Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
Некој што има регистрирано фирма и што работи на Upwork преку фирмата (т.е самовработен) да ми пише приватна порака имам неколку прашања? Фала многу!
Имам слично прашање од прилика. Процедури и искуства околу регистрирање као фриленсер.. не мора да е у инбокс.. може и тука да си праиме муабет. :) Фала. ^^
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Тие што работат на фриленсер? Како ве плаќаат? Со денарска картичка очигледно не може, пејпал нема во Македонија, како примате пари од сработените проекти?
 
Член од
13 март 2012
Мислења
154
Поени од реакции
82
Тие што работат на фриленсер? Како ве плаќаат? Со денарска картичка очигледно не може, пејпал нема во Македонија, како примате пари од сработените проекти?
Преку пејпал као од Словенија ама си ставам сите информации како од Македонија со тоа што имам картичка на НЛБ Банка а нивниот HQ е во Словенија и нема никаков проблем бидејќи PayPal ја гледа матичната Банка. Барем до сеа 2 пати што имам вадено немам никаков проблем ама за поголеми суми не знам како би се одвивало истото.
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Преку пејпал као од Словенија ама си ставам сите информации како од Македонија со тоа што имам картичка на НЛБ Банка а нивниот HQ е во Словенија и нема никаков проблем бидејќи PayPal ја гледа матичната Банка. Барем до сеа 2 пати што имам вадено немам никаков проблем ама за поголеми суми не знам како би се одвивало истото.
Кога ќе направиш $2000 "промет" низ Paypal ќе те прашаат за накнадна документација..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom