Работа во Германија

Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
Дали некој бил вратен од германска абасада бидејќи немал оригинал работна дозвола, мене ме вратија и ми дадоа рок од 1 месец, а од агенција ми рекоа дека дозволата веќе е пратена но по обична пошта и ми рекоа дека ќе стигне навреме, но еве веќе поминаа 2 недели и сеуште немам одговор, доколку некој се нашол во ваква ситуација ве молам да споделите искуство или мислење.
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Дали некој бил вратен од германска абасада бидејќи немал оригинал работна дозвола, мене ме вратија и ми дадоа рок од 1 месец, а од агенција ми рекоа дека дозволата веќе е пратена но по обична пошта и ми рекоа дека ќе стигне навреме, но еве веќе поминаа 2 недели и сеуште немам одговор, доколку некој се нашол во ваква ситуација ве молам да споделите искуство или мислење.
Koga ke bide krajot na rokot od mesec dena sto ti go dale odnesi im barem kopija od dozvolata za pak da ti go prodolzat rokot.
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
7
Поени од реакции
1
Здраво,
Дали некој знае место во близина на Штутгарт каде може без да се закаже да се изваде санитарна книшка или да закажуваат за брзо,бидејќи во штутгарт ни закажаа за крај на месецов ,тогаш дури имаат слободни места,а тоа е премногу доцна не можеме да почнеме со работа,а само три месеци имаме дозвола за работа како студенти.
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Здраво,
Дали некој знае место во близина на Штутгарт каде може без да се закаже да се изваде санитарна книшка или да закажуваат за брзо,бидејќи во штутгарт ни закажаа за крај на месецов ,тогаш дури имаат слободни места,а тоа е премногу доцна не можеме да почнеме со работа,а само три месеци имаме дозвола за работа како студенти.
Barajte privaten doktor,ama i toa e so zakazuvanje.
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Здраво луѓе, ќе идам на посета во Де скоро, па ме интересира совет и помош за барање работа таму, како да се снајдам, дали фирмите одобруваат договор и работа за лица со мк пасош, благодарам.
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
Здраво луѓе, ќе идам на посета во Де скоро, па ме интересира совет и помош за барање работа таму, како да се снајдам, дали фирмите одобруваат договор и работа за лица со мк пасош, благодарам.
Одобруваат доколку им требаат работници но целиот проблем е во тоа што се чека подолго време за виза.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
641
Поени од реакции
510
И јас да се надоврзам. Оваа агенција воопшто не е сериозна. Навидум фини и културни вработени ама појма немат од ништо. Ни настана проблем зошто работодавачот ни откажа во последен момент и му требаше поќе од месец за да најдат решние и ете со процедура започната во декември и добиена виза во април јас и уште 30 други си сме во Македонија. На сите прашања добиваме одговор: не знајме, да прашаме, да се консултираме, ќе видиме, ќе ви кажиме.
Вработените се менват на секое и насекое на ново да се објаснуваме кој ни е проблемот.
Лани бев преку нив на 3 месеци и беше се во ред па имав и доверба дека се професионални па пак пробав преку нив и сега ете изчегоја од контрола. Иако се пријавив за со виза со Мк пасош дури кога стигнав Германија сфатив дека сум со студентска виза. А дури бев Мк ме убедуваа дека е за период од 3 месеци не требало виза.
Сакат со сув г*з риби да фаќат.

Заклучок - ужас. И совет за сите шо сакат да одат Германија да ги избегнат.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.109
Поени од реакции
20.948
Во никој случај не би сакале да си имате работа со Венера Кемаловски, тешки преваранти.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Кајганџии, има некој да живее во областа на Marl,Dorsten,Recklinghausen,Gelsenkirchen ... или у близина Бохум, Есен евентуално ? Јас сум во Марл новајлија па треба да се шират познанства.... Поздрав.
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
Колку време е потребно по предавањето на документите во амбасада за да ми дадат виза? Истражував по ФБ, сите пишуваат дека треба да ми стигне меил за да го однесам пасошот, а мене пасошот ми го зедоа кога ги предадов документите.
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Колку време е потребно по предавањето на документите во амбасада за да ми дадат виза? Истражував по ФБ, сите пишуваат дека треба да ми стигне меил за да го однесам пасошот, а мене пасошот ми го зедоа кога ги предадов документите.
Зависи дали си ја однел работната дозвола.
Ни јас, ни другарка ми немавме дозвола кога ни беше терминот. Неа и го задржаа пасошот, после месец дена кога ја однесе дозволата ја доби визата за 2-3 дена. Мене ми го вратија пасошот кога ги оставав документите, после една недела ми пишаа мејл да го однесам за да ми ја удрат визата. (го добив пасошот назад истиот ден). Одговорот за дозволата го добиле директно од цав. Така да, кај секој различно. :)
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
Зависи дали си ја однел работната дозвола.
Ни јас, ни другарка ми немавме дозвола кога ни беше терминот. Неа и го задржаа пасошот, после месец дена кога ја однесе дозволата ја доби визата за 2-3 дена. Мене ми го вратија пасошот кога ги оставав документите, после една недела ми пишаа мејл да го однесам за да ми ја удрат визата. (го добив пасошот назад истиот ден). Одговорот за дозволата го добиле директно од цав. Така да, кај секој различно. :)
За дозволата ми дадоа рок од 1 месец да ја однесам, и сега кога ја однесов ми ги зедоа документите и пасошот, значи во главно се чека околу 1 недела
 

Kajgana Shop

На врв Bottom